1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak inwazyjny piersi
Autor Wiadomość
Mikuś 



Dołączyła: 16 Gru 2011
Posty: 470
Pomogła: 55 razy

 #16  Wysłany: 2013-03-05, 20:40  


Krzysztofie
Ja zaczelam powoli cwiczyc kilka dni po operacji. Delikatnie, ale w miare stanowczo. Podnosilam ręke do granicy bólu. Takze nic sie nie martw mozna cwiczyc a nawet trzeba.

Pozdrawiam serdecznie
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #17  Wysłany: 2013-03-06, 16:11  Witaj Krzysztofie !


W moim przypadku lekarz na drugi dzień kazał mi ćwiczyć rekę, przyszły też y panie z Klubu Amazonek i dostarczyły broszury zachowania po zab oper. usunięcia piersi, wyjaśniły mi co mi wolno, gdzie się udac po wyjściu ze szpitala itp. Według ich broszury ćwiczyłam, anna
_________________
anna
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #18  Wysłany: 2013-03-23, 19:01  


Prośba o rozszyfrowanie wyniku histopatologicznego po operacji usunięcia piersi. Teraz czekamy na chemioterapie i wiemy że będzie z typu mocniejszych.



CCF20130323_00000.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5603 raz(y) 298,64 KB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #19  Wysłany: 2013-03-24, 14:06  


Stwierdzono inwazyjnego raka przewodowego piersi (typ najczęściej występujący)
o guzie wielkości T2 (ponad 20 do 50 mm) i braku przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych (N0),
co kwalifikuje stadium zaawansowania (pT2N0Mx) do grupy IIA (Zalecenia (2011 r.), str. 208, tab. 10).

Receptory steroidowe (ER i PgR) mają wartość dodatnią, co jest korzystne i oznacza możliwość zastosowania hormonoterapii,
HER2 z wartością 2+ wymaga dodatkowego oznaczenia metodą FISH.
Mniej korzystna jest wysoka wartość Ki67 wynosząca ponad 25%.

Niekorzystną okolicznością jest uzyskanie jedynie 2 mm najmniejszego z marginesów (bezpieczny jest margines >= 10 mm),
co oznacza konieczność rozważenia zastosowania uzupełniającej miejscowej radioterapii obok leczenia uzupełniającego,
jakim będzie chemio- / hormonoterapia (j.w., od str. 222).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #20  Wysłany: 2013-03-24, 15:29  


Dziękuje
Za co odpowiada ten Ki???
Cytat:
Mniej korzystna jest wysoka wartość Ki67 wynosząca ponad 25%

oraz czy to oznacza że można było więcej wyciąć czy że już nie było możliwości?
Cytat:
Niekorzystną okolicznością jest uzyskanie jedynie 2 mm najmniejszego z marginesów (bezpieczny jest margines >= 10 mm)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #21  Wysłany: 2013-03-24, 20:33  


Ki67 mniej więcej odpowiada stopniowi złośliwości nowotworu i ryzyku jego nawrotu.
W tej pracy (str. 14 - 15) czytamy na ten temat m.in.:
Cytat:
Wskaźnik antygenu Ki-67 przedstawia się jako odsetek procentowy wyznakowanych jąder komórkowych
(niski ≤ 15%, średni 16-30%, wysoki > 30%).
Stwierdzono, że im wyższy stopień złośliwości histologicznej, tym wyższa ekspresja Ki-67.
Natomiast niski poziom tego antygenu wiąże się z wysoką ekspresją receptorów steroidowych [37,38].

Zależności pomiędzy Ki-67 a HER2 nie zostały do końca ustalone, bowiem w licznych badaniach na ten temat uzyskano sprzeczne wyniki, co wiązało się najprawdopodobniej z niewielką liczebnością badanych grup [39].

Wiesner i wsp w grupie 1200 chorych wykazali statystyczne zależności między niskim poziomem Ki-67, niskim stopniem złośliwości histologicznej i brakiem ekspresji receptorów HER2 a przeżyciem.
W tym badaniu odsetek przeżyć 10-letnich u chorych, u których stwierdzono wyżej wymienione parametry wynosił 80% [36].

Obecnie Ki-67 jest uznanym czynnikiem prognostycznym i jego wysoki poziom koreluje z wysokim ryzykiem nawrotu raka piersi.


Minimalny margines wielkości 2 mm wynika z ograniczeń spowodowanych lokalizacją guza,
znajdującego się zbyt blisko obszarów których nie można było wycinać.
Gdyby guz był otoczony tkanką możliwą do usunięcia lekarz z pewnością usunąłby guz z większym marginesem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #22  Wysłany: 2013-03-25, 18:30  


Dziękuje za wyjaśnienie.
Dzisiaj byliśmy u onkologa i zaczynamy chemioterapie. W piątek pierwsze podejście i wizyta 1 dniowa w szpitalu. Będzie to chemioterapia czerwona.Możecie mi wyjaśnić to bliżej? Leczenie będzie miało 6 cykli co 3 tygodnie. Wiemy już że włosy wypadną między 1 a 2 chemią.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #23  Wysłany: 2013-03-25, 20:30  


krzysztof85r napisał/a:
Będzie to chemioterapia czerwona.Możecie mi wyjaśnić to bliżej?
Leczenie będzie miało 6 cykli co 3 tygodnie.

Czerwony składnik to doksorobicyna, mająca dość często zastosowanie w chemioterapii.
6 cykli chemioterapii (CTH) to ilość zgodna ze standardem postępowania (Zalecenia (2011 r.), str. 227, tab. 16)
możliwe jest też zastosowanie innej ilości cykli CTH.

krzysztof85r napisał/a:
Wiemy już że włosy wypadną między 1 a 2 chemią.

Tak się dzieje w większości przypadków.
Bywa to dość często - szczególnie dla pań - frustrujące, na szczęście włosy po zakończeniu chemioterapii odrastają,
więc to z pewnością niemiłe doświadczenie jest tylko czasowe.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #24  Wysłany: 2013-03-29, 19:15  


Dzisiaj pierwsza dawka chemioterapii:
doksorbicyna 84mg
docetaxel 126mg
dodatkowo NaCl
zastrzyki przeciwwymiotne i ranigast w kroplówce
Jutro jeszcze zastrzyk z neulasty??
Narazie jest ok, może jeszcze nie zaczęło działać.Zobaczymy za kilka godzin jak będzie przebiegał proces leczenia.
 
troska44 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 20
Pomogła: 5 razy

 #25  Wysłany: 2013-03-29, 20:36  


Krzysztofie kibicuję Wam z całego serca i będę śledzić przebieg leczenia. Sama mam raka piersi o podobnych parametrach i też dzisiaj otrzymałam pierwszy wlew chemi ( doxorubicyna +cyklofosfamid ). Mój organizm też jeszcze się nie połapał i na razie jest w porządku. Zniesiemy to całe leczenie i będziemy się cieszyć każdym dniem.
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #26  Wysłany: 2013-03-30, 11:17  


Będzie dobrze inaczej nie myślę. Objawy chemioterapii już wczoraj wystąpiły. Były nudności i wymioty 3 razy wczoraj.Leki przeciwymiotne działały. Noc przespana średnio bo tylko 2-3h snu. Czas podawania chemii 8h. Najgorsze jest to ze żona jest strasznie czuła na zapachy i wszystkie odświeżacze powietrza musiałem wyrzucić z domu. Podobnie z zapachem gotowanego obiadu. Stan ogólny widać dobry.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #27  Wysłany: 2013-03-30, 18:42  


Witaj, ja też po każdej chemii musiałam robić zastrzyki z neulasty, robiłam sobie sama w nogę
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #28  Wysłany: 2013-03-30, 19:42  


Powiem tak bardzo mało je, mało pije, wymioty i nudności. Ile dni to będzie się utrzymywać??A zapachy czuje lepiej niż pies policyjny. Ma tak wyostrzone zmysł węchu.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #29  Wysłany: 2013-03-30, 19:56  


krzysztof85r napisał/a:
Powiem tak bardzo mało je, mało pije, wymioty i nudności. Ile dni to będzie się utrzymywać?

Takie dolegliwości zwykle pojawiają się po 1-2 dniach od podania chemioterapii i trwają następnych kilka dni.
Po ok. tygodniu od przyjęcia chemii powinno już wrócić dobre samopoczucie, aż do kolejnej (niestety |mad1| ).

krzysztof85r napisał/a:
A zapachy czuje lepiej niż pies policyjny. Ma tak wyostrzone zmysł węchu.

Spotkałem się z tego typu opisami sytuacji: "uczulenie" na zapachy do tego stopnia,
że np. uniemożliwiające normalne funkcjonowanie w pewnych dziedzinach codziennego życia
aż do czasu zakończenia przyjmowania chemii.

Musicie to wszystko niestety przeczekać.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
krzysztof85r 


Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 23

 #30  Wysłany: 2013-04-02, 21:18  


Wymioty wczoraj ustąpiły więc już jest o niebo lepiej. Podobno pierwsza chemia jest najgorsza.Czy to prawda?Od wczoraj czy przedwczoraj już nie pamiętam dokładnie bolą żonę wszystkie kości (stopy, uda, kręgosłup) i trzeba ją masować. Podejrzewamy że to po tym zastrzyku z neulasty?. Apetyt jest, wymiotów nie ma, uczulenia na zapachy też nie ma więc już wraca powoli organizm do swojej normy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group