1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak gruczołowy płuca prawego (wznowienie)
Autor Wiadomość
tkacki 


Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-03-15, 00:53  Rak gruczołowy płuca prawego (wznowienie)


Witam,

Chciałbym przedstawić Wam historię choroby mojego Taty, prosząc jednocześnie o ew. komentarze i rady, co do dalszego leczenia.

Załączam poniżej posiadaną dokumentację medyczną- wszystko to, co wydaje mi się ważne. Jest tego trochę (przepraszam...), ale nie chiałbym niczego przeoczyć.


2009.07.03 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2009.07.03 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2009.07.03 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str3)




2010.09.17 (badanie: TK)




2010.11.05 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2010.11.05 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2010.11.05 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str3)




2010.11.08 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2010.11.08 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2010.11.09 (badanie: PET)




2010.12.07 (badanie patomorfologiczne)




2010.12.10 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2010.12.10 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2011.01.13 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2011.01.13 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2011.01.19 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego)




2011.02.03 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2011.02.03 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2011.02.09 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2011.02.09 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




2011.12.28 (badanie: pracownia koagulologiczna_str1)




2011.12.28 (badanie: pracownia koagulologiczna_str2)




2011.12.28 (badanie: pracownia koagulologiczna_str3)




2011.12.28 (badanie: pracownia koagulologiczna_str4)




2012.01.03 (badanie: TK)




2012.01.26 (badanie histopatologiczne)




2012.01.26 (badanie: diffusion SB)




2012.01.26 (badanie: spir - flow - vol)




2012.02.21 (badanie: PET)




2012.02.22 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str1)




2012.02.22 (karta informacyjna z leczenia szpitalnego_str2)




Na chwilę obecną Tata jest po konsultacjach z onkologiem. Z racji przerzutu do drugiego płuca nie klasyfikuje się do operacji/naświetlania. Niestety mutacja EGFR wyszła nie pozytywnie i czeka go standardowa chemia. 19.03 mamy zgłosić się na pierwszą serię (nie wiem jaka ma być zastosowana, mówili coś o karboplatynie). Po drugiej serii ma być podjęta decyzja, co dalej.

Proszę o informacje, czy coś możemy jeszcze zrobić?
Czy przerzut do drugiego płuca ewidentnie dyskwalifikuje naświetlanie (dlaczego)?
Czy na ten typ nowotworu są różne rodzaje (mniej/bardziej skuteczne) chemii? Jeżeli tak, to o którą prosić lekarza prowadzącego?
Czy jest szansa, że po dobrym przyjęciu chemii guz w płucu lewym (nieoperowanym) zmniejszy się na tyle, że Tata ponownie zakwalifikuje się do operacji/naświetlania?
Czytałem, że leczenie celowane (chemia doustna) działa nawet przy nie korzystnej mutacji EGFR (w mniejszym stopniu). Czy wzięcie jej nie zwiększa zatem szansy w walce z chorobą?

Bardzo boje się swojej niewiedzy... tego, że przez brak informacji o sposobach leczenia coś przeoczę... o coś nie zapytam... nie zasugeruje...
W żadnym wypadku nie mogę narzekać na lekarzy, których do tej pory spotkaliśmy. Zarówno chirurg jak i onkolog (aż żałuję, że trzeba było usunąć ich nazwiska z historii choroby) to ciepli i cierpliwi specjaliści- odpowiadają na każde pytania, ale ja... nie do końca wiem, o co mam pytać...

Jeżeli macie jakieś rady... słowa otuchy... czekam

[ Dodano: 2012-03-15, 01:03 ]
PS. zapomniałem powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia Taty (w końcu coś pozytywnego ;) )

Tata pomimo swojego wieku (~70l) czuje się bardzo dobrze, prawidłowo się odżywia, od 2lat nie pali papierosów, ostatnio nawet trochę przytył!
Obiektywnie patrzący wygląda na ~60tkę (a zachowuje się często jak by miał połowę z tego :) ) Przez całe życie był bardzo sprawny fizycznie, uprawiał sporty- myślę, że i teraz pokazał by jeszcze nie jednemu "gdzie raki zimują" :)

Wierzę z całego serca, że to właśnie + leczenie pozwoli mu żyć jak najdłużej!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-03-15, 01:03  


Czy mógłbyś wrzucić te skany jako załączniki do posta, a nie linki do zewnętrznego hostingu?
I, z tego co widzę, niektóre są tak małe (np. karty wypisowe) że niewiele da się zobaczyć - masz je w większej rozdzielczości?

_________________
 
tkacki 


Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-03-15, 02:15  


mea culpa- program do hostingu zmienił rozmiar zdjęć...

Niestety mam problem z załączeniem w jednym poście więcej niż 5ciu skanów (pewnie są jakieś ograniczenia). Łatwiej było by również, gdyby była możliwość edycji postów.


Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: DumSpiro-Spero: 2012-03-15, 09:24 ]
Wyniki zostały wklejone chronologicznie do pierwszego postu, zgodnie z opisami tam zamieszczonymi.

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-15, 10:48  


tkacki napisał/a:
Czy przerzut do drugiego płuca ewidentnie dyskwalifikuje naświetlanie (dlaczego)?

Ponieważ zmiany w obu płucach oznaczają rozsiew choroby i jej znaczne zaawansowanie. Naświetlenie np. jednego płuca z guzem nic by nie dało, ponieważ choroba nadal toczyłaby się w drugim płucu i rozsiewała dalej. Nie można również naświetlać jednego płuca po drugim dawką radykalną z intencją wyleczenia, lub obu płuc jednocześnie.

tkacki napisał/a:
Czy na ten typ nowotworu są różne rodzaje (mniej/bardziej skuteczne) chemii? Jeżeli tak, to o którą prosić lekarza prowadzącego?

Rak niedrobnokomórkowy (NDRP) jest niestety w max. 40% przypadków chemiowrażliwy, więc ogólnie skuteczność chemioterapii jest niezbyt duża. Zaczekałabym na decyzję lekarza odnośnie proponowanego schematu.
Czy przy chemii uzupełniającej PN po lobektomii były podane tylko 2 cykle?

tkacki napisał/a:
Czy jest szansa, że po dobrym przyjęciu chemii guz w płucu lewym (nieoperowanym) zmniejszy się na tyle, że Tata ponownie zakwalifikuje się do operacji/naświetlania?

Nie wydaje mi się.

tkacki napisał/a:
Czytałem, że leczenie celowane (chemia doustna) działa nawet przy nie korzystnej mutacji EGFR (w mniejszym stopniu). Czy wzięcie jej nie zwiększa zatem szansy w walce z chorobą?

Być może źle zrozumiałam, ale chciałabym sprostować, że chemia doustna nie jest analogiczna z leczeniem celowanym, nie postawimy tu znaku " = ". Niektóre cytostatyki są w postaci tabletek, inne w postaci wlewów. "Chemia celowana" może mieć zarówno jedną, jak i drugą postać (w różnych rodzajach nowotworów złośliwych).
Natomiast rozumiem że pytasz o leczenie Tarcevą (erlotinib). Obecnie uważa się, że wskazaniem do leczenia erlotinibem jest w zasadzie wyłącznie mutacja i amplifikacja genu EGFR (a więc "dodatni EGFR").
_________________
 
tkacki 


Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2012-03-15, 16:18  


absenteeism napisał/a:
Rak niedrobnokomórkowy (NDRP) jest niestety w max. 40% przypadków chemiowrażliwy, więc ogólnie skuteczność chemioterapii jest niezbyt duża.

Jeżeli okazało by się, że nowotwór jest chemiowrażliwy to pozostaje jakieś leczenie? Rozumiem, że podatność raka na leczenie chemią określa się po zdjęciu RTG po drugiej serii?

absenteeism napisał/a:
Czy przy chemii uzupełniającej PN po lobektomii były podane tylko 2 cykle?

Tak- planowane były 4, ale Tata źle zareagował (ogólne osłabienie, zawroty głowy i omdlenia, wysypka). Z perspektywy czasu nie wiem, czy dobrą decyzją było przerwanie chemii- może nie było by nawrotu...

absenteeism napisał/a:
Natomiast rozumiem że pytasz o leczenie Tarcevą (erlotinib)

Dokładnie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-03-15, 19:06  


tkacki napisał/a:
Rozumiem, że podatność raka na leczenie chemią określa się po zdjęciu RTG po drugiej serii?

Raczej TK klatki piersiowej po 2 cyklu właśnie.

tkacki napisał/a:
Jeżeli okazało by się, że nowotwór jest chemiowrażliwy to pozostaje jakieś leczenie?

Jeśli okazałoby się, że chemia działa, to wówczas kontynuowano by ją.
_________________
 
tkacki 


Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2012-03-19, 09:43  


Tata został dzis przyjęty na pierwszą serie chemii.
Powiedziano mi, że badaniem porownawczym będzie RTG zrobione teraz i po 2giej serii.
Czy powinienem nalegać na TK? Czy tomografia da dokładniejszy obraz?

Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-19, 09:51  


RTG zapewne też wykaże ewent. zmniejszanie się zmian, ale TK na pewno da dokładniejszy obraz.
_________________
 
tkacki 


Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2012-03-19, 11:49  


absenteeism napisał/a:
RTG zapewne też wykaże ewent. zmniejszanie się zmian, ale TK na pewno da dokładniejszy obraz.


Lekarz w sposób jasny i rzeczowy wyjaśnił mi, że TK była by niezbędna, gdyby obraz z RTG był nie jednoznaczny. Nie drążyłem tematu i przyjąłem tą odpowiedź...

Jeżeli chodzi o rodzaj chemii- Tata ma dostać Karboblatynę + Paclitaxel (niestety nie dopytałem w jakich dawkach itp.).

Wypis ze szpitala ma na środę.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-03-19, 11:56  


tkacki napisał/a:
Jeżeli chodzi o rodzaj chemii- Tata ma dostać Karboblatynę + Paclitaxel (niestety nie dopytałem w jakich dawkach itp.).

Dawki nie są nam szczegółowo potrzebne - wszystko przeliczane jest pod kątem BSA (Body Surface Area) i dostosowane do wagi i wzrostu pacjenta :)
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group