1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Hamartoma czy coś poważniejszego?
Autor Wiadomość
CarolineK 


Dołączyła: 07 Mar 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-03-07, 17:53  Hamartoma czy coś poważniejszego?


Witam serdecznie,

mam 29 lat, rok temu przypadkiem na foto RTG wyszło, że mam guzek w płucu, robiony był tomograf 10.2014 i treść jest taka:

TK KLP:
Rozpoznanie: D38.1 - guz płuca lewego
W segmencie 3 płuca lewego gładko odgraniczony guzek śr. 8 mm. Guzek nie ulega wzmocnieniu po podaniu kontrastu. Miąższ płucny bez zagęszczeń. Grasica wymiar poprzeczny 21 mm- powyżej normy.

Po 4 miesiącach wykonano ponownie tomograf:

TK KLP:
Rozpoznanie: D38.1
Badanie kontrolne bez podania środka cieniującego. W segmencie 3 płuca lewego gładko odgraniczony guzek śr. 8 mm. Guzek bez cech progresji. Grasica wielkości jak poprzednio. Miąższ płucny bez zagęszczeń.

Ale zdecydowano też na biopsję, której wynik to:
Wynik badania cytopatologicznego: obraz cytologiczny przemawia za hamartoma.

W szpitalu mnie poinformowano, że nie mam się czym martwić bo to nic takiego i przyjść za tok na tomograf. Mam wizytę 25.03.2015 i dostanę skierowanie na tomograf.

Od grudnia mam suchy kaszel napadowy i duszności, byłam z tym u lekarza i stwierdził, ze to może być astma. Dostałam lek wziewny w razie ataku, ale jakoś się to trochę uspokiło bez leków, jak nie ma wysiłku.

Pójdę na tę wizytę, ale mam pytanie czy faktycznie nastawić się, ze hamartoma to hamartoma skoro była biopsja i mam chodzić co rok na wizytę czy lepiej zrobić jakieś dodatkowe badanie? Czytałam, że róznie to bywa z diagnozowaniem. Z doświadczenia Państwa, co robić, zaufać czy prosić o dodatkowe badania?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-07, 19:20  


Jeśli na TK nie ma wzrostu guza, bądź nie pojawiają się inne zmiany lub objawy, to jako że hamartoma jest guzem łagodnym, nie przeprowadza się leczenia.
Nie widać też powodu do pogłębionej diagnostyki - przynajmniej w tej chwili. Co do kaszlu - dobrze byłoby udać się do pulmonologa, oczywiście informując go o guzie.
_________________
 
CarolineK 


Dołączyła: 07 Mar 2015
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2015-03-07, 19:55  


Witam, dziękuję za odpowiedż. Byłam u pulmunologa, tego, który robił mi biopsję i stwierdził, że to może być astma. Czekam na wizytę i nowy tomograf, który ma mieć miejsce za niedługo, jako ten po roku od ostatniego. Lekarz wspomniał, że jak się powiększy guz to będziemy operować, zasadniczo, to jest hamartoma, ale zobaczymy jeszcze tomograf... Trochę mnie to zaniepokoiło.
Dziękuję za odpowiedź i poczekam na wizytę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group