1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak esiczo-odbytniczy
Autor Wiadomość
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #16  Wysłany: 2015-03-18, 11:05  


Witajcie,

Tato jest aktualnie po 4 dawce chemii. Przed nim jeszcze 2 dawki. Jest przyjmowany do szpitala na 3 dni i ma ciagły wlelw przez cały podbyt w szpitalu. Ogolnie czuje sie dobrze. Jedynie co to jest jakby opuchniety i zdecydowanie grubszy, choc wagowo duzo nie przytył 1-2 kg. Ma spory brzuch (a'la brzuch piwosza) , ok roku nie pali wiec przytył min z tego powodu.

Mam pytanie czy takie tycie / puchnięcie to skutek uboczny radioterapii? Ogolnie lekarz tego specjalnie przed tata nie komentował a ja nie miałam okazji zeby lekarza zapytac.

Dziekuje i pozdr,
_________________
Kasia
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #17  Wysłany: 2015-03-18, 12:48  


Kasiu,
A Tata przyjmuje sterydy?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #18  Wysłany: 2015-03-18, 12:57  


Bierze chemie Folfox 4, wlewy przez 3 dni non stop co 21 dni, jest po 4 cyklu, przed nium jeszcze 2

[ Dodano: 2015-03-18, 13:20 ]
tata bierze leki na krążenie polfin, vessel due, atoris
_________________
Kasia
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #19  Wysłany: 2015-03-18, 13:22  


klach napisał/a:

czy takie tycie / puchnięcie to skutek uboczny radioterapii?

Uboczne efekty po radioterapii najczęściej związane są ze zmianą samopoczucia ( zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie apetytu).
Występuję dodatkowe objawy związane z lokalizacją części ciała objętej radioterapią.
Niemniej jednak warto zapytać o powód powiększenia obwodu brzucha. Być może taki stan wymaga dalszej diagnostyki.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #20  Wysłany: 2015-03-18, 13:24  


Przy Folfox 4 dostaje sterydy i to pewnie stąd to powiększenie brzucha
=> Zespół Cushinga <=
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #21  Wysłany: 2016-02-08, 10:25  


czesc,

wracam z pytaniami po przewrwie w sprawie Taty (jestem z Wami i trzymam kciuki).

Tata lat 71 (sT3-N0-M1) jest po badaniach cyklicznych z dn 28.01.2016:

TK: bez dożylnego wzmocnienia kotrastowego z powodu awarii strzykawki:
Obraz zmian ogniskowych o niższej densyjności w fazie natywnej w obrębie watroby - wskazanie o uzupełnienie badania o sekwencję po dożylnym podaniu kontrastu.

W obrębie śródbrzusza lewego odcinkowe poszerzenie pętli jelita cienkiego do 22 mm z zaleganiem treści płynnowej i krótkimi poziomami płynno-gazowymi mogące odpowiadać odcinkowym zmianom porażennym. Pozostałe pętle jelitowe o prawidłowym obrazie bez cech subileusu. Pozostałe narządy jamy brzusznej i miednicy małej na podstawie sekwencji badania natywnego o obrazie jak w badaniu poprzednim (z dn. 17.09.2015).

W dolnym polu płuca prawego guzkowe zagęszczenie 9mm najpewniej zmiana wtórna -do weryfikacji. Zmiany włókniste w partiach nadprzeponowych obu płuc. Jamy płucowe wolne. Struktury kostne widoczne w badaniu jak w bad poprzednim.

RTG płuc:
Niewielkie zwóknienia w dolnych polach płucnych. Wprawym rodko-dolnym polu płucnym na wys. skrzyżowania odcinka tylnego VIII zebra z odcinkiem przednim V zebra słabo wysycony cień 6x10mm - zmiana guzkowata nie obserwowana na zdjęciu 17.09.2015 - wymagajaca uwzględnienia zmiany wtórnej. Pozostały miąż płucny bez innych zmian ogniskowych.

Bilirub 1.0; Aspat 25; Alat 27, FA 13; Glikemia 128, Hb 14.5; OB 12; Thr 243; Leuk 6.6; eryt 5.04, Hem 45.5, CEA 29 :-( !!!!!!

Kochani wiem, ze nie jest dobrze.
Ten CEA taki wysoki !! nie mam jednostek ale chyba z regułu podaje sie go w jednych jednostkach.
(1)czy rzeczywiście jest bardzo zły wynik CEA ??
Cos dzieje sie w płucach ! Z wątroby 1.5 roku temu był usuwany przerzut pzy okazji operacji jelita - (2) czy te zmiany w fazie natywnej moga obyć pooperacyjne czy mogą raczej świadczyć o wznowie?
No i płuca - (3) podejrzebnie przerzutu ?
(4) w tych jelitach też jakieś zmiany porażenne ?? co to znaczy, część jelita nie pracuje ? jak z tym walczyć?

lekarz dał skierowanie na powtórznie badan za 2 mies, czyli na początku kwietnia.
Jeżeli będzie zmiana w płucach i wątrobie - to mówił cos o chemii (wcześniej tata przeszedł Folfox - (5) czy byłaby ta sama chemia 6 cykli?
(7) jeżeli tylko ta jedna w płucach to ewentualnie można to operowac? podobno jest to w miejscu trudnym do wykonania biopsji?

Dużo pytań, długi post - przepraszam, tata czuje sie dobrze, wagowo nawet przytył.
Jestem na tym forum od chyba 15 lat (zaczęło sie od walki z czerniakiem mojej mamy) - wiec jestem dobrym przykładem ze trzeba mieć nadzieję i walczyć. Mam nadzieję, że uda się tatę radykalnie wyoperowac - ale wiem też, że walka bedzie z przerzutami odległymi i wiem co to oznacza :-(

Zastanawiam sie czy nie pójść na konsultację do Instytutu Onkologii w Gliwicach - tata operowany był w szpitalu rejonowym i tam brał chemię i miał badania krwe TK i RTG. Co myślicie ? tam moze zebrac sie konsylium, w końcu to IO wiec wiecej możliwości...

pozdr, k
_________________
Kasia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #22  Wysłany: 2016-02-08, 10:53  


klach,
Zmiany w wątrobie określono jako ogniskowe - brak kontrastu nie ułatwia ich zidentyfikowania, ale z dużym prawdopodobieństwem są to zmiany metastatyczne.
Podobnie guzek w płucu - najprawdopodobniej zmiana wtórna ( cytat z tk).
Czyli konieczne jest powtórzenie badania z kontrastem.
Obecnie wydaje się, że konieczne będzie zastosowanie drugiej linii chemioterapii. Czy lekarz wspominał coś o możliwości dodania leków celowanych?
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #23  Wysłany: 2016-02-08, 11:06  


Dziękuję, nic o lekach celowanych nie mówił...
co to jest?
Czy wystarczy jak powtorzymy badania za 2 mies ? czy jak najszybciej to zrobić? czy upierac sie na biopsję z płuca?
czy druga linia chemii to tez klika kilkugodzinnych wlewów co kilka tyg?
_________________
Kasia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #24  Wysłany: 2016-02-08, 11:24  


Poczytaj tutaj:
http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf str.188-193 oraz z tej samej publikacji:
Cytat:
W związku ze stosowaniem leczenia anty-EGFR u chorych na przerzutowego raka jelita grubego często zachodzi potrzeba zbadania czynnika predykcyjnego dla tej terapii — okre- ślenia stanu genu KRAS metodami molekularnymi (wykluczenie mutacji aktywujących w ko- donach 12. oraz 13.) oraz dodatkowo immunohistochemicznego potwierdzenia obecności białka EGFR (za dodatni przyjmuje się odczyn dotyczący ≥ 1% komórek).
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #25  Wysłany: 2016-02-08, 12:01  


klach napisał/a:
Czy wystarczy jak powtorzymy badania za 2 mies ? czy jak najszybciej to zrobić? czy upierac sie na biopsję z płuca?

2 miesiące to za długo przy wzrastającym markerze (nie jest wysoki) i niejasnym obrazie. Najpierw badanie z kontrastem a dopiero potem dalsze decyzje.
Pozdrawiam
 
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #26  Wysłany: 2016-02-09, 09:32  


Witajcie,

a czy ktoś mogłyby mi wyjaśnić jak interpretowac ten zapis:

"W obrębie śródbrzusza lewego odcinkowe poszerzenie pętli jelita cienkiego do 22 mm z zaleganiem treści płynnowej i krótkimi poziomami płynno-gazowymi mogące odpowiadać odcinkowym zmianom porażennym" - co sie dzieje w tych jelitach ?

pozdr, k
_________________
Kasia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #27  Wysłany: 2016-02-09, 10:04  


klach,
Fragment jelita nie pracuje prawidłowo i zalega w nim treść pokarmowa ( stąd poszerzenie pętli jelita, plus rozdęcie przez gazy). Takie lokalne porażenie niestety może wystąpić po operacji w obrębie jelit - jeśli nie daje objawów ( np. w postaci pseudoniedrożności) to zazwyczaj wystarcza obserwacja i wspomaganie odprowadzenia gazów. Tylko żadne środki na przyspieszenie perystaltyki!
Umiarkowany ruch jest najbezpieczniejszą formą pomocy domowej. Czy lekarz jakoś się odniósł do tego problemu?
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #28  Wysłany: 2016-02-09, 10:08  


Dziękuje, nie - nic nie mówił o tym.
_________________
Kasia
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #29  Wysłany: 2016-03-03, 13:16  


Witajcie,
jestem po wizycie z tatą w CO w Gliwicach. Lekarz zlecił - jak można było przypuszczac - TK z kontrastem i ponowną wizytę. W CO terminy na badanie TK wynoszą 3 mies, wiec dał skierowanie na badanie w rejonie. Pytałam czy mamy to robić gdzieś na cito prywatnie, wiec powiedział ze nie ma takiej potrzeby, ze ciągu mies będzie OK . My przeciez mamy wizyte i badania kontrolne w planie w pierwszym tyg kwietnia w szpitalu rejonowym, gdzie tato sie leczy. Więc zdecydowaliśmy sie poczekac do tego terminu, ważne jest tez to ze w tym szpitalu mają wszytkie płytki z poprzednich badań i będą mogli sie do nich odnieść i porównać.
Lekarz z rejonu powiedział mi ze gdyby zmiany w płucach potwierdziły sie (niew wykluczył, że mogą to być jakies zmiany pozapalne) to do rozważenia jest druga linia chemii Folfirii (czy jakos tak), że chemii celowanej u nich nie ma. Ewentualnie gdyby nie było odpowiedzi na Folfirii to wtedy zleci zbadanie mutacji KRAS i wnioskuję, że skieruje do CO na chemię celowaną (ale to tez zależy ...bo rozumię ze można tez rozważyc usuwanie zmian chirurgiczne itp.)
Podobno zmiany na wątrobie wyglądają stabilnie.

Co myślicie pls o takiej strategii leczenia?
_________________
Kasia
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #30  Wysłany: 2016-03-23, 11:15  


Witajcie,

czy moge miec pytanie:

czy druga linia chemii pod nazwą Folfiri w przypadku mojego Taty jest zasadna czy raczej od razu chemia celowana...jeżeli przerzuty w płucach by sie potwierdziły (najblizsze badanie TK i RTG płuc 5/04)
_________________
Kasia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group