1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy płaskonabłonkowy rogowaciejący
Autor Wiadomość
wnuczka 


Dołączyła: 19 Lis 2010
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2010-11-19, 14:59  Rak szyjki macicy płaskonabłonkowy rogowaciejący


Witam serdeczne,

Moja babcia 6 miesięcy temu zauważyła krwawienie z pochwy. Ma 74 lata.
Gdy upławy nasiliły się poszła do ginekologa i dostała skierowanie na badanie - pobranie fragmentu tkanki.
Z wyników badań wyszło, że jest to nowotwór złośliwy. Carcinoma planoepitheliale keratodes colli G2 pT1b
Dodatkowo jest informacja: Fragmenta multa carcinomatis, massae necrotica et pus (mat. V) [M-54000].
Kończę studia biologiczne i wiem mniej więcej co to znaczy...
Chciałabym się jednak dowiedzieć co dokładnie oznaczaja powyższe symbole i numery.
Dodatkowo u babci jakiś czas temu pojawił się twardy guzek pod pachą-nie boli, nie rośnie.
Została zrobiona biopsja, jednak wyniki dopiero za 3 tygodnie... czy może być to przerzut?
Jakie są rokowania w takich przypadkach i czy zabieg chirurgiczny tutaj pomoże czy raczej będzie to radioteriapia?
Bardzo proszę o szczerą odpowiedź... Wyniki krwi sa bardzo dobre-cała morfologia i inne parametry nie są zaburzone.
Czy sa szanse wyleczenia całkowitego?
Jesteśmy juz umówieni w klinice Onkologicznej, jednak chciałabym wiedzieć jak najwięcej...

z góry dziękuje,
 
goja 



Dołączyła: 28 Wrz 2010
Posty: 64
Skąd: Kraków
Pomogła: 16 razy

 #2  Wysłany: 2010-11-19, 18:37  


G2 to średni stopień złośliwości, T1b oznacza że guz jest inwazyjny ale nisko-zaawansowany.
[M-54000] jest to numer danego rozpoznania.

Czy babcia miała robione jakieś inne badania np tomografie komputerową?

Nie jestem lekarzem ale raczej nie wydaje mi się że nowotwór w pierwszej kolejności przerzutuje do lokalnych węzłów chłonnych, a dopiero później następuje dalszy rozsiew.
W takim wypadku należałoby zrobić TK aby to wyjaśnić.
Biopsja węzła została wykonana więc trzeba poczekać na wynik.

Rokowań na pewno nikt nie podejmie się oszacować jeśli nie wiadomo nic o węzłach chłonnych

Pozdrawiam :)
_________________
Diagnosta Laboratoryjny
 
wnuczka 


Dołączyła: 19 Lis 2010
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2010-11-23, 22:14  


Bardzo Pani dziekuję za odpowiedź.
Dzisiaj byłysmy z Babcią na pierwszej wizycie w klinice Onkologii-dowiedzieliśmy się niestety niewiele:( Lekarz zrobił z Babcią krótki wywiad, później zbadał i dał skierowanie na oddział dopiero 6 grudnia... zrobiono też biopsję guza pod pachą, aczkolwiek nie potwierdzili, że jest to przerzut (wyniki będą dużo szybciej w Klinice niz w naszym szpitalu). Tomografii Babcia nie miała robionej. Lekarz powiedział tylko, że trzeba jak najszybciej zacząć leczenie, ale dokładnie nic nie określił... Pewnie podczas tego pierwszego pobytu w szpitalu (1-2 tygodni) wykonają babci wszystkie badania, a później rozpocznie się leczenie... Czy jeśli Babcia ma problemy z osteoporozą to będą przeciwwskazania co do radio lub chemioterapii? Jakie leczenie w takich przypadkach najczęściej jest stosowane?
 
goja 



Dołączyła: 28 Wrz 2010
Posty: 64
Skąd: Kraków
Pomogła: 16 razy

 #4  Wysłany: 2010-11-24, 11:00  


Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie jak się ma osteoporoza do radio i chemioterapii :( Mam nadzieję, że lekarze dobiorą odpowiednie leczenie by skutecznie walczyć z chorobą a jednocześnie nie pogłębić osteoporozy. Co do lekarzy to oni niestety często są niezbyt rozmowni, można wtedy przed wizytą napisać sobie na kartce wszystkie pytania do lekarza i zadawać je podczas wizyty, domagać się odpowiedzi. Pacjent ma prawo do informacji o swoim leczeniu...


Trzymam mocno kciuki za Panią i Babcię. Nie dajcie się! :tull:
_________________
Diagnosta Laboratoryjny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group