1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #16  Wysłany: 2014-07-01, 21:31  


Damp napisał/a:
Trochę mnie dziwi, że na przestrzeni dwóch tygodni zrobiły się takie zmiany. Czy jest to możliwe, czy lekarze coś wcześniej przeoczyli?

Powiększenie się węzła do 15 mm w ciągu zaledwie 2 tygodni wydaje się na tyle szybkie,
że zastanowiłbym się (= zapytał lekarza), czy węzeł ten już wcześniej nie był powiększony
(choć może w mniejszym stopniu, niż uwidoczniło to ostatnie badanie).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #17  Wysłany: 2014-07-16, 20:07  


Witam po dłuższej nieobecności.

6 lipca wylądowałem w szpitalu z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Wcześniej nie dawał znać o sobie. Laparaskopowo wycięto mi woreczek wraz z okazałym kamieniem.

Wracając do mojej tarczycy. 15 lipca udało mi się dostać do CO w Gliwicach. Wykonano mi biopsję węzłów chłonnych. Ponownie mam się stawić na konsultacje 21 lipca 2014.

Obecne rozpoznanie: C73 Rak brodawkowaty tarczycy. Podejrzenie przerzutów do węzłów chłonnych szyi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #18  Wysłany: 2014-07-16, 21:22  


Wobec podejrzenia przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych oprócz usunięcia tarczycy (Zalecenia (2013 r.), str. 391-392)
Cytat:
U chorych z rozpoznaniem raka tarczycy należy dążyć do wykonywania zabiegu pierwotnego wycięcia całego gruczołu tarczowego. Operację całkowitego wycięcia tarczycy z powodu raka powinno się wykonywać tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach, które dysponują odpowiednim doświadczeniem i zapleczem diagnostycznym (przynajmniej 50 operacji w ciągu roku).

powinien także zostać wykonany zabieg usunięcia lokalnych węzłów chłonnych (j.w., str. 392):
Cytat:
Wycięcie węzłów centralnych szyi z powodu raka tarczycy powinno obejmować węzły grupy VI (przedział środkowy szyi — węzły przedkrtaniowe, przedtchawicze, okołotchawicze i okołotarczycowe), co zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i wpływa na znaczące zmniejszenie pooperacyjnego stężenia tyreoglobuliny. Węzły chłonne śródpiersia wycina się w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia przerzutów (nie ma wskazań do operacji elektywnych). Jeżeli są cechy zajęcia wspomnianej grupy węzłowej lub węzłów bocznych szyi, to operacja ma charakter interwencji leczniczej i jest bezwzględnie wskazana przy każdym zaawansowaniu guza pierwotnego. Jedno- lub obustronne wycięcie węzłów bocznych szyi (zmodyfikowana limfadenektomia — bez wycięcia żyły szyjnej, mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i nerwu XI) jest wskazana wtedy, gdy palpacyjnie lub w USG stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych wskazujące na obecność przerzutów lub wynik biopsji węzłów bocznych szyi jest dodatni.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #19  Wysłany: 2014-07-23, 14:09  


No i odbyły się konsultacje w Gliwicach. Jak się okazało radiolog pomyli się i zrobili mi ponowną biopsję guza tarczycy zamiast biopsję guza w węźle chłonnym.

Oczywiście wynik potwierdził poprzednią diagnozę.

Gdy się zorientowali w pomyłce zrobiono mi tego samego dnia biopsję węzłów chłonnych. (tym razem udokumentowali nakłucie nawet na zdjęciu z USG). Tłumaczono mi pomyłkę brakiem doświadczenia młodego radiologa, który pomylił guz węzła chłonnego z guzem tarczycy. Nie wiem jak to zrobił, bo same guzy znacznie różnią się wielkością.

Mam nadzieję, że w czasie operacji nie będę służył jako królik doświadczalny.

Dobrą informacją z mojej wyprawy jest to, że otrzymałem skierowanie do leczenia szpitalnego w CO w Gliwicach w dniu 8 sierpnia. Wynik biopsji węzłów chłonnych mam odebrać w dniu przyjęcia do szpitala.
Z tego co mi powiedziano mam mieć wyciętą całą tarczycę wraz z przyległymi węzłami chłonnymi. Co do zakresu wycięcia węzłów chłonnych będzie decyzja podczas operacji.

Dzisiaj biegnę do lekarza ogólnego, żeby załatwić sobie konsultację laryngologiczną i internistyczną, które muszę dostarczyć w dniu przyjęcia.

Pytanka do osób, które były w Gliwicach.
1. Jeśli mam przyjęcie w piątek to operacja będzie w sobotę czy poniedziałek?
2. Jak długo przebywa się w szpitalu po operacji?
3. Braliście ze sobą termometr? W informacjach dla pacjenta mam napisane, że muszę go zabrać ze sobą.
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #20  Wysłany: 2014-07-23, 23:09  


1. O ile dobrze kojarzę, to w sobotę nie operują.
2. Zazwyczaj jest tak, że np. poniedziałek - operacja, środa - wypad do domu.
3. tak, termometr trzeba mieć swój.
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #21  Wysłany: 2014-07-24, 10:28  


Dzięki za info. Czyli trzeba się zaopatrzyć w dobrą książkę weekend.
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #22  Wysłany: 2014-07-24, 12:27  


Może to śmieszne, co napiszę, ale przyda się coś na komary... Ja leżałam w Gliwicach w tamtym roku w lipcu. Upał niemiłosierny, okno otwarte całą dobę, a w pokoju czarno od komarów. Zlatują się z tych krzaczysk i znad kanału, a może to być uciążliwe po operacji. Przynajmniej dla mnie by było, bo mam alergię na komarowe ugryzienia. Reszta ekwipunku normalnie, jak do szpitala.

A, przyda się rozpinana góra od piżamy (butla z drenem, ewentualne badania i oględziny).
 
meteor 



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 270
Pomógł: 8 razy

 #23  Wysłany: 2014-07-24, 19:19  


ina_b napisał/a:
Może to śmieszne, co napiszę, ale przyda się coś na komary... Ja leżałam w Gliwicach w tamtym roku w lipcu. Upał niemiłosierny, okno otwarte całą dobę, a w pokoju czarno od komarów
Ja leżałem w Gliwicach sierpień-wrzesień 2012 r. Upał również niemiłosierny, okno otwarte całą dobę, ale bez przesady z tymi komarami. Oczywiście były ale nie w takich ilościach.
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #24  Wysłany: 2014-07-25, 10:02  


ina_b,meteor, wielkie dzięki za informacje. Muszę sobie kupić rozpinaną piżamę. :) .

I jeszcze jedno pytanie. W CO Gliwicach ranę szyją czy kleją?
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #25  Wysłany: 2014-08-15, 11:24  


Witam
Wczoraj wróciłem do domu po operacji.

Przyjęty byłem do szpitala w piątek. W sobotę Pani chirurg, która operowała mnie w poniedziałek wzięła mnie na badanie, żeby przygotować się do operacji. Zrobiła po swojemu USG. Dosyć długo to trwało, oglądała szczegółowo wraz ze zdjęciami umiejscowienie guza, jak też zmiany na węzłach chłonnych.

Epikryza:
Operacja rozpoczęła się w poniedziałek o 12:10 i skończyła się o 17:30.
Usunięto mi tarczycę w całości wraz z układem chłonnym środkowym szyi. Wykonano biobsję węzłów chłonnych szyi po prawej stronie z badaniem doraźnym - przerzut raka. Usunięto następnie układ chłonny szyi prawostronny. Wykonano biopsję węzłów chłonnych szyi po lewej stronie z badaniem doraźnym - węzeł chłonny szyi wolny od przerzutów nowotworowych. Pobrany materiał przesłano do badania hist-pat.

Teraz jeśli chodzi o samopoczucie: mam ograniczenie czucia (odrętwienie w wyniku przecięcia nerwów) od połowy ucha przez cały prawy podbródek do krtani a dołem do linii cięcia. Ma to prawdopodobnie częściowo przejść ale, powiedziano mi, że z czasem się przyzwyczaję. Teraz dziwnie się goli "nieswoje ciało". Pani chirurg powiedziała, że węzły chłonne wyglądały jak istne kartoflisko, a badanie USG wcale nie wskazywało na aż taki ich stan. Duże skupisko guzów miałem w okolicach nerwu barkowego, w wyniku interwencji chirurgicznej (Pani chirurg nie używała skalpela elektrycznego, żeby nie szkodzić nerwu) trzeba było go odsunąć, żeby wyciąć otaczające go węzły chłonne. Efekt tego jest taki, że mam ograniczoną ruchomość prawej ręki. Mogę podnieść ją do około 1/3 wysokości (chodzi to o ruch taki jakbym robił pajacyka). Ograniczenie ruchomości ręki ma być przejściowe i ustąpić do 6 miesięcy w wyniku rehabilitacji.
Jeśli chodzi o laryngologa to stwierdził upośledzenie ruchomości prawego fałdu głosowego. Mam trochę zmieniony głos, ale nie jest to porażenie nerwu wstecznego.

Jak rozmawiałem z Panią chirurg przytarczyce po prawej stronie zostały z całą pewnością wycięte. Nie ma pewności czy tarczyce po lewej stronie podejmą działanie. Operacja było rozległa, a zakres interwencji duży.

Z resztą badanie Parathormowu dzień po operacji wyniósł:
PTHin <3.00 L pg/ml [16,00- 87,00]

Zostałem obstawiony odpowiedniki lekami. Następny termin konsultacji 1 września

Po wyciągnięciu sączków spuchło mi trochę gardło. Ale opuchlizna się nie powiększa.
Z Waszego doświadczenia, jak długo może się to utrzymywać.

PS.

Jeśli chodzi o opiekę lekarską, szczególnie kontakt z chirurgiem, przed i po operacji, sposób podejścia do pacjenta wytłumaczenie, co, jak i dlaczego to jestem bardzo zadowolony z Co w Gliwicach.





CAM00095.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2347 raz(y) 892,41 KB

CAM00097.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2505 raz(y) 729,58 KB

 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #26  Wysłany: 2014-08-15, 11:48  


Dobrze, ze już jesteś w domu. Czytałam to wszystko co napisałeś z otwartymi ustami. Operacja trwała tak długo ? Moje operacje trwały ok. 2 h. Kuruj się.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #27  Wysłany: 2014-08-15, 12:00  


Też się zdziwiłem, bo operacja była zaplanowana na 2 godziny. Pani chirurg powiedziała, że tyle czasu było potrzebne na dokładne wyczyszczenie wszystkiego.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #28  Wysłany: 2014-08-15, 13:54  


witaj Damp,
życzę szybkiego powrotu do zdrowia. :-D
 
fraszkaxxx 



Dołączyła: 04 Paź 2013
Posty: 107
Pomogła: 16 razy

 #29  Wysłany: 2014-08-15, 16:39  


witaj Damp!
operacja trwała tak długo, bo potrzebny był dodatkowy czas na znalezienie i usunięcie węzłów chłonnych oraz wykonanie badań sródoperacyjnych
z powodu większej rozległości zabiegu zapewne też dłuższy był czas pobytu w szpitalu (oraz USG tuż przez operacją)
sporo też jest skutków ubocznych - zaburzenia czucia twarzy, naruszone fałdy głowowe oraz zaburzenia ruchomości ręki

najważniejsze, że jesteś już po operacji !!!
a teraz szybkiego powrotu do formy Damp !!!!!!
_________________
fraszka Kasia z córką Lilą i sunią Sonią
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #30  Wysłany: 2014-08-15, 18:15  


Dzięki wszystkim za miłe słowa.

Są i inne dobre strony operacji poza pozbyciem się "obcego". Przed operacją miałem duże zawroty głowy podczas nagłej zmiany pozycji w pionie. Po tej operacji nic takiego kompletnie nie odczuwam. Nie wiem czy to zasługa samego zbiegu, ale dolegliwość jak ręką odjął.

Te inne dolegliwości są do przejścia (zaakceptowania), gdy ma się przed sobą konkretny cel.

[ Dodano: 2014-08-16, 17:16 ]
Znajomy chirurg zasiał mi pewną wątpliwość odnośnie zastosowania zaraz po leczeniu hormonu tarczycy. Mówi, że powinno podawać się hormon tarczycy po radioterapii, ponieważ radioterapia nie będzie skuteczna.

Jak było u Was też dostaliście od razy hormony?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group