1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie o wyniki mojego Taty.
Autor Wiadomość
swolm 


Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych

 #1  Wysłany: 2017-03-17, 22:49  Pytanie o wyniki mojego Taty.


Dobry wieczór.
Trafiłam na forum rok temu, kiedy u mamy mojego chłopaka zdiagnozowano raka płasko-nabłonkowego płuc IV b - chciałam się trochę "rozeznać" w temacie i może trochę pocieszyć.. Ale postanowiłam założyć konto z całkiem innego powodu.
Chodzi o mojego tatę.
Tata ma 61 lat, nigdy nie palił, chyba że biernie. Pracował fizycznie od 17 roku życia, ponad 20 lat jako spawacz - za granicą. W czerwcu wrócił do Polski, żeby przejść na emeryturę (wcześniejszą - lata pracy w warunkach ciężkich) Mam 21 lat, Tata był rzadko w domu, bo raz na miesiąc miał tydzień tzw urlopu, czasami udało się Nam mieć go na dłużej. Dopiero od czerwca mam właściwie szansę nacieszyć się jego obecnością za którą całe życie tęskniłam :roll: ale do rzeczy!

Tata od października zaczął dość niepokojąco kaszleć. Głównie kaszel suchy, czasami jednak pojawiała się wydzielina. Tata chodził od lekarza do lekarza rodzinnego. Wszyscy stwierdzali przeziębienie, zapisywali leki bez recepty lub antybiotyki. Tata kłócił się ze mną, że skoro tyle lat płacił ubezpieczenie, nie pójdzie prywatnie, że przecież lekarze wiedzą co robią. Niestety jest marzec a My dalej nie wiemy konkretnie co mu dolega.. dwa razy miał robione RTG (załączam opisy) jedno z 14.11 drugie 19.12

Tata jest raczej zamknięty w sobie, nigdy nie mówi o uczuciach i jest raczej zdania że nie będzie Nas martwił. Oczywiście na wizyty chodził sam, mówił zawsze, że nic poważnego, że lekarz mówi, że wszystko jest okej.
W międzyczasie w styczniu był okres czasu, że Tata łapał się w okolicach serca i twierdził, że coś go kłuje. Wysłałyśmy go wtedy z siostrą prywatnie na USG serca - mam zdjęcie, mogę załączyć - jednak lekarz powiedział, że wszystko jest dobrze (jak zwykle?) EKG też miał robione jakiś czas temu.
Serducho zdrowe, jednak wizyta z NFZ u kardiologa jeszcze raz w maju.

Od października do dziś, kaszel raz jest, raz znika. Są dni, że - jak ja to określam - dusi się cały dzień. Mieszkamy razem więc strasznie ciężko mi słuchać tego, bardzo się martwię. Doczekał się wizyty u pulmonologa, która ponownie wysłała go na zdjęcia klatki piersiowej, załączę je. Coś tam ją zaniepokoiło, pytała czy Tata nie miał w przeszłości jakiegoś urazu. Mówi, że raczej nie, nie pamięta, nawet jeżeli coś było, to nie miał czasu iść do lekarza. Praca była dla niego najważniejsza a w jego firmie nie było "chorobowego". Zawsze straszono Tatę zwolnieniem, bardzo rzadko i w nagłych wypadkach mógł w Polsce "pochorować" ale to były raczej ortopedyczne wypadki.

Teraz na początku kwietnia Tata ma mieć robioną TK - bardzo niecierpliwie czekam. Boję się bo wiem, że trzeba działać szybko. Zwykły kaszel nie może trwać tyle miesięcy.

Bardzo przepraszam, jeżeli w złym miejscu umieściłam swój wątek, nie wiadomo jeszcze czy to nowotwór.. nie wiedziałam gdzie mogłabym o tym napisać.
Dziękuję z góry za jakąkolwiek odpowiedź, pomoc w zrozumieniu opisów, zdjęć.
Pozdrawiam, Oliwia.



[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-03-18, 15:29 ]
Nie zakładaj proszę dwóch wątków. Każda historia ma jeden wątek i w nim zadaje się pytania, wstawia wyniki, opisuje historię. Jeden z postów został usunięty, odpowiedzi scalone.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2017-03-20, 08:46 ]
Załączając wyniki badań, proszę usuwać dane lekarzy i pacjenta.
Plik 'Bez tytułu.png' - opis wyników z 19.12. - dlatego ten plik został usunięty.


radiografia1.jpg
Radiografia 08.03.17 przód i bok
Pobierz Plik ściągnięto 333 raz(y) 697,71 KB

radiografia2 8-03.jpg
Radiografia 08.03.17 przód i bok
Pobierz Plik ściągnięto 320 raz(y) 112,75 KB

19.12.jpeg
Opis z 19 grudnia
Pobierz Plik ściągnięto 1136 raz(y) 289,6 KB

 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #2  Wysłany: 2017-03-18, 08:16  


Witaj nie jestem lekarzem nie znam się na opisanych badaniach .
Trzeba poczekać na wynik TK.
Twój tato jako spawacz wdychał przez lata szkodliwe opary, które były wynikiem spawania.
Mój znajomy też wieloletni spawacz ma kłopoty z płucami.
Również podejrzewano nowotwór na szczęście okazało się że to nie rak. Obecnie co jakiś czas robi badania.
Poczekajcie więc na wynik TK potem będzie lub nie czas na zamartwianie się.
Czekamy więc razem z Tobą na wynik TK.
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2017-03-18, 11:09  


Objawy są poważne i może to być poważna choroba, niestety spawacze zwłaszcza z długim stażem mają poważne kłopoty z płucami, rak nie jest na pierwszym miejscu ale nie wykluczony. Mobilizuj ojca do dokładnego zdiagnozowania. Po pierwsze ma powiedzieć lekarzowi że pracował jako spawacz wiele lat, po drugie zorientować się może w jakiejś centrali związkowej jaki lekarz medycyny pracy zajmuje się chorobami płuc, po trzecie zapoznać się z listą chorób zawodowych spawaczy i uprawnieniami jakie z tego tytułu przysługują (przepisy zmieniają się tak szybko że ja nie potrafię nic teraz powiedzieć - kiedyś stwierdzona choroba zawodowa dawała duże uprawnienia). TK sporo wyjaśni, ale lekarze pytają o palenie a często zapominają zapytać o narażenie zawodowe. Koniecznie wyduś z Taty informację czy lekarz wie że pracował w warunkach szkodliwych i co robił.
_________________
sprzątnięta
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2017-03-18, 21:52  


swolm niepokojące u taty są dwa fakty - długo utrzymujący się kaszel i wynik RTG w którym wyszły podejrzane zmiany i dlatego zalecono rozszerzenie diagnostyki. Narazie nie ma tu mowy o raku. Jednakże podejrzane cienie na płucach - jak opisuje to radiolog - wymagają dalszych badań. Postarajcie się jak najszybciej zrobić tomografię płuc, będzie więcej wiadomo.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
swolm 


Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych

 #5  Wysłany: 2017-04-22, 23:41  


Witajcie kochani. Dziękuje za odpowiedzi, dodały otuchy.
Trochę to trwało ale mamy wynik TK, załączam w pliku. Nic z tego nie rozumiem, ale bardzo się martwię. "Drobnoplamiste zagęszczenie 4mm" - to chyba najbardziej mnie i siostrę przeraziło..




[ Dodano: 2017-04-22, 23:44 ]
Witajcie kochani. Dziękuje za odpowiedzi, dodały otuchy.
Trochę to trwało ale mamy wynik TK. Nic z tego nie rozumiem, ale bardzo się martwię. "Drobnoplamiste zagęszczenie 4mm" - to chyba najbardziej mnie i siostrę przeraziło..

wynik: "DANE KLINICZNE:męczący kaszel od października 2016r, spawacz.
TECHNIKA BADANIA: TK klatki piersiowej wykonana po dożylnym podaniu kontrastu.
Opis:
Badanie na niepełnym wdechu?, wyżej uniesione kopuły przepony.
Wzmożenie rysunku srodmiazszowego w obu płucach o typie pogrubienia przegród mzrazikowych, z obecnymi obszarami niewielkich zmian siateczkowatych w tylnych częsciach płatow dolnych,co moze wynikac z niepełnego upowietrznienia tych okolic.
Drobnoplamiste zagęszczenie sr 4mm w segm 1/2 PL
Płuca poza tym bez zagęszczeń miąższowych i innych zmian ogniskowych.
W górnej czesci tchawicy grudka zalegajacej treści. Tchawica i oskrzela poza tym drożne, bez przewezen światła.
Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.
Wielkość serca graniczna .
Jamy opłucnowe bez cech płynu."
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-04-23, 09:22  


swolm,
Opis tk nie wygląda "onkologicznie" - czy widział go już lekarz? Pulmonolog? Ogólnie w płucach Taty sporo się dzieje w miąższu, nie wiem czy to tylko zmiany zapalne czy trochę rozedmowe, na pewno musi to obejrzeć specjalista. Być może lepsza byłaby tomografia w wersji HRCT. Generalnie maleńkie drobnoplamiste zagęszczenie nie jest typowym opisem zmiany ogniskowej. Tyle Ci mogę teraz napisać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group