1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o wyjaśnienie wyniku PET-CT
Autor Wiadomość
dusza504 


Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-03-05, 22:35  Proszę o wyjaśnienie wyniku PET-CT


Witam, jestem po operacji guza kanału kręgowego th11-l1, jestem teraz po badaniu pet proszę o podpowiedź w wyniku ponieważ wizytę u onkologa mam dopiero na 12.03

opis badania:
głowa i szyja- nie chcę tego opisywać ale tu jest bez zmian
klatka piersiowa- też bez zmian
jama brzuszna i miednica-również bez zmian
układ kostny: Stan po resekcji guza kanału kręgowego na poziomie th11-l1, laminektomii th12, częsciowej l1, th11. Stabilizacja th10-l2. W okolicy operowanej widoczne rozlane , wzmożone gromadzenie znacznika SUV max 4,4. trzon th12 w całości o zmienionej strukturze w części tylnej wzmożone gromadzenie znacznika SUV max 3,8 - odczynowe najpewniej, poza tym trzon wykazuje niższe gromadzenie znacznika w porównaniu do pozostałych kręgów. W pozostałym kośćcu fizjologiczny metabolizm glukozy w kośćcu bez zmian ogniskowych.

WNIOSKI: Wynik badania PET/CT bez ewidentnych zmian wskazujących na obecność aktywnego metabolicznie procesu rozrostowego.
W okolicy operowanej rozlane, wzmożone gromadzenie znacznika o charakterze odczynowym.


Proszę o odpowiedź bo chyba najważniejsze są wnioski....[/b]
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-03-06, 07:13  


Z opisu lekarza wynika, iż nie widzi on w tym wyniku zmian wprost budzących podejrzenia onkologiczne,
odczynowy charakter jest typowy dla zmian po przebytych zabiegach lub stanach chorobowych (zapalnych).
Jeśli tak jest istotnie, wówczas w kolejnych badaniach porównawczych zmiany te powinny wykazywać tendencję do zanikania,
w miarę upływu czasu i procesu gojenia się,
jednak niekoniecznie w stopniu całkowitym - część z nich może trwale pozostać.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
dusza504 


Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-03-06, 08:53  


A proszę o podpowiedź kiedy powinny być wykonane badania porównawcze? Czy to mogą być inne badania niż tylko PET/CT, tzn jakie badania dla porównania/przekonania mógłbym zrobić? Czy to może być tylko odcinek th11-l1(zasięg badania)?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #4  Wysłany: 2014-03-06, 09:06  


Witaj,

Do takich badań należy także scyntygrafia kośćca. Niestety, brak informacji o rodzaju resekowanego guza, przyczynie podjęcia decyzji o operacji, wcześniejszych wynikach nie ułatwia udzielenia wyczerpującej odpowiedzi. Samo gojenie się okolicy operowanej może potrwać - myślę, że najwcześniejszy moment na badanie kontrolne to co najmniej pół roku po PET-CT.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2014-03-06, 09:45  


dusza504 napisał/a:
kiedy powinny być wykonane badania porównawcze?

Zazwyczaj po 6 miesiącach, czasem okres ten może być skrócony/wydłużony, w zależności od indywidualnej sytuacji.

dusza504 napisał/a:
Czy to mogą być inne badania niż tylko PET/CT

Zasadą jest wykonywanie takich samych badań porównawczych, np. TK porównujemy do TK, MRI do MRI, itd.
Wynika to z tego, że w różnych badaniach można uzyskać różny obraz (każde ma inną specyfikę),
stąd np. wykonanie TK i porównanie go do PET z poprzedniego okresu nie jest miarodajne.
Dlatego w Twoim przypadku w celu porównania powinno zostać wykonane kolejne badanie PET.

dusza504 napisał/a:
Czy to może być tylko odcinek th11-l1(zasięg badania)?

Badanie porównawcze zawsze powinno obejmować obszar nie mniejszy niż poprzednie, z którym porównanie ma nastąpić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
dusza504 


Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2014-03-06, 09:53  


historia:

-listopad 2013r - ból odcinka l/s podejrzenie dyskopatii, zalecenia odpoczynek i leki przeciwbólowe, w między czasie osłabienie kończyn dolnych
-30 grudzień 2013r - rezonans kręgosłupa, podanie kontarstu, w opisie podejrzenie oponiaka który uciska na rdzeń kręgowy oraz naczyniak na trzonie th12, wieczorem wizyta u neurochirurga podejzenie nacieku nowotworowego - skierowanie do szpitala na operację
-8 styczeń 2014r - operacja kręgosłupa, usunięcie guza na odcinku th11-l1 okolice, stabilizacja trzonu th12
-3 luty 2014r - wynik badania histopatologicznego - nowotwór złośliwy nienabłonkowy, barwienia itd nie dają okreslić konkretnego typu nowotworu
-4 luty 2014r - preparaty, bloczki oraz barwienia poddane do ponownego badania hist-pat
-1 marzec 2014r - badanie PET/CT
-4 marzec 2014r - rano wizyta u onkologa, wynik badania hist-pat chłoniak grudkowy
-4 marzec 2014r - po południu wynik badania PET/CT jw. nie skonsultowany jeszcze...

ciekawy jestem co będzie ze mną dalej....
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #7  Wysłany: 2014-03-06, 11:03  


dusza504 napisał/a:
Ciekawy jestem co będzie ze mną dalej....

Dobre pytanie? Ogólnie w przypadku chłoniaków leczenie to (immuno)chemioterapia (plus radioterapia) - jest to leczenie dające całkowitą (lub przynajmniej częściową) remisję.
Wydaje mi się, że są dwie:
-albo podadzą Ci chemioterapię
-albo zostawią do obserwacji. Obawiam się, że choroba nawróci. I dopiero wtedy zaczną chemioterapię.
Niestety chłoniak grudkowy jest chorobą nawrotową.

Być może ktoś inny napisze.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-03-06, 16:51 ]
Dusza504, jeszcze trochę pomyślałam nad Twoim 'przypadkiem' i poczytałam.
Oczywiście nie odpowiem Ci na 100% co zrobią lekarze.
Z zaleceń PUO z 2013
"(...) Uważa się, że w przypadku zlokalizowanego FL (chłoniaka grudkowego), w przeciwieństwie do stadiów zaawansowanych, jest szansa na całkowite wyleczenie. Postępowaniem rekomendowanym przez większość badaczy, w tym National Comprehensive Cancer Network (NCCN), jest radykalna radioterapia obszarów pierwotnie zajętych (IF-RT, involved field radiotherapy) w dawce 24–30 Gy. Należy jednak podkreślić, że aby mieć pewność, iż u chorego nie są zajęte inne obszary węzłowe lub pozawęzłowe, trzeba przeprowadzić dokładną diagnostykę, włącznie
z badaniem PET w wątpliwych przypadkach. W sytuacji kiedy toksyczność radioterapii będzie przewyższała potencjalne korzyści, zaleca się jedynie obserwację. (...)"

http://onkologia.zaleceni...ak_grudkowy.pdf
strona 883

Pozdrawiam :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
dusza504 


Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2014-03-07, 11:46  


Dziękuję za odpowiedzi, też mi się tak wydaję, że zaproponują mi chemioterapię czy chemioimmunoterapię, lecz wolałbym aby wzięli mnie narazie pod obserwację ze wzgledu na dobre wyniki PET/CT...
od 1 lutego jestem na diecie bez mięsa, nabiału, soli i cukrów, zażywam ziołolecznictwa chodzę na wszystkie msze uzdrawiające jakie są w Warszawie, codziennie się modlę, czuję się coraz lepiej, waga stoi w miejscu, żadnych objawów chorobowych.......wierzę, że ten koszmar szybko się zakończy....
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #9  Wysłany: 2014-03-07, 13:12  


Cytat:
od 1 lutego jestem na diecie bez mięsa, nabiału, soli i cukrów

Mam nadzieję, że jednak coś jesz :)

A propos diety, może zapoznaj się z tematami w tym dziale:
http://www.forum-onkologi...cznego-vf16.htm
http://www.forum-onkologi...entow-vt164.htm

http://www.forum-onkologi...znej-vt9061.htm

dusza504 napisał/a:
wierzę, że ten koszmar szybko się zakończy

Życzę zdrowia :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group