1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o wyjaśnienie wyników i Radę co dalej.
Autor Wiadomość
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2011-11-08, 18:25  Proszę o wyjaśnienie wyników i Radę co dalej.


Witam Moja babcia dostała skierowanie na badanie RTG. Dostałą opis.

Cytat:
Jednolite zacienienie prawej wnęki mogące odpowiadać procesowi rozrostowemu. Wskazane porównanie z poprzednimi zdjęciami. Poza tym cechy POCHP. Przepona gładka, prawa kopuła wyżej ustawiona. Serce w granicach normy.


Morfologia raczej w normie poza OB coś koło 60. (nie 6 tylko 60)

Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu dostała skierowanie do szpitala na badania. Ale jak to w polsce brak wolnych łóżek.

Po powrocie do domu poszukałem w internecie.... Większość wyników to RAK...

Niewiem co mam dalej robić termin przyjęcia do szpitala 3 tygodnie.. Wydaję mi się że w tej sytuacji ważny jest czas.

Jeszcze chciałem dodać że Ostatnimi czasy babcia stała się hmmm zamulona nie obecna...

Ale ma też przebłyski normalności... Babcia ma 78 lat. Jej siostra troche starsza zmarła na raka żołądka kilka tygodni temu.
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-11-08, 18:27  


Co to znaczy "zamulona"?

Z jakiego powodu było wykonane RTG, kontrolnie czy wystąpiły jakieś dolegliwości?

Wskazane jest w tym momencie wykonanie TK klatki piersiowej.
Może po prostu podzwońcie po innych szpitalach i zobaczcie, gdzie najszybciej mogą babcię przyjąć?
_________________
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2011-11-08, 18:58  


Zamulona może złe słowo. Nie obecna taka tracąca kontakt. RTG Kontrolne. Jutro zadzwonie do kilku szpitali w okolicy mających oddział purmologiczny.
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2011-11-08, 19:31  


Ja bym na Twoim miejscu spróbowała tak: Iść do lekarza, który dał skierowanie do szpitala, opowiedzieć mu o zmianie zachowania Babci (okresowa utrata kontaktu logicznego, spowolnienie) i spróbować dostać skierowanie na neurologię (nie na internę), które ja bym (niestety) sformułowała tak:
Podejrzenie procesu rozrostowego w prawym płucu (w trakcie diagnostyki). Od kilku dni zaburzenia zachowania, spowolnienie. Podejrzenie przerzutu do ośrodkowego układu nerwowego. Uprzejmie proszę o diagnostykę i leczenie.

No i z takim skierowaniem jedziecie do szpitala i jesteście przyjęci w trybie pilnym, niezależnie od ilości łóżek.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2011-11-08, 20:11  


Oki. Jutro będę działał w tym kierunku. A to spowolnienie to babcia ma już z pół roku. Ostatnio (w przeciagu 3 miesięcy) widocznie schudła.
 
 
Funia 


Dołączyła: 30 Mar 2011
Posty: 228
Pomogła: 27 razy

 #6  Wysłany: 2011-11-08, 21:11  


kingofspace napisał/a:
Oki. Jutro będę działał w tym kierunku. A to spowolnienie to babcia ma już z pół roku. Ostatnio (w przeciagu 3 miesięcy) widocznie schudła.

Utrata masy ciała w opisywanym wyżej kontekście może wskazywać, że podejrzenia Madzi70 w kierunku npl są całkowicie uzasadnione.
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2011-11-08, 21:14  


Funia, NPL czyli ?
 
 
Funia 


Dołączyła: 30 Mar 2011
Posty: 228
Pomogła: 27 razy

 #8  Wysłany: 2011-11-08, 21:27  


skrót od łacińskiego neoplasma - czyli nowotwór
(nie zawsze w potocznym znaczeniu, ale zwykle to rak).
 
albert333 


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 24
Pomógł: 6 razy

 #9  Wysłany: 2011-11-09, 12:07  


Ponieważ nie ma dokładnych wyników obrazujących - TK,czy chociażby badania bronchoskopowego,byłbym bardzo ostrożny z formułowaniem tezy:

"Podejrzenie przerzutu do ośrodkowego układu nerwowego"

Pacjentka ma 78 lat,i taka zmiana zachowań może wynikać z jej wieku,jak również utrata masy ciała bo być może w związku z badaniami może odczuwać zmniejszone łaknienie(wiadomo jak starsze osoby czasem reagują na wiadomość o zagrożeniu zdrowia).
Natomiast poparł bym opinię "absenteeism",o staranie wykonania badania TK,które pozwoli być może uwidocznić problem.
Pozdrawiam:)
_________________
Przede wszystkim nie szkodzić.
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #10  Wysłany: 2011-11-09, 18:28  


Babcia nie wie jakie są moje podejrzenia. Tak naprawdę to żaden lekarz nie powiedział wprost że to może być rak. Dzisiaj byłem ponownie u lekarza pierwszego kontaktu i powiedziałem wyraźnie że sprawdziłem w internecie itd. Dała drugie skierowanie i wysłała do poradni purmologicznej mamy wizytę na przyszły czwartek wtedy dostaniemy skierowanie na tk.

Pani doktor pierwszego kontaktu widząc RTG powiedziałą że zmiany (obszar cienia jest dość spory). Natomiast jak poszliśmy z skierowaniem na któym jest duży czerwony napis PILNE z kilkoma wykszyknikami to Pan powiedział że niewie co radiolog i lekarz pierwszego kontaktu tam widzą...

Nie wiem co mam o tym myśleć.. Może lekarz na izbie widzi na rtg że nie opłaca się zajmować łóżka?
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2011-11-09, 18:35  


Podejrzenie procesu rozrostowego (a taka wzmianka jest w opisie RTG) oznacza podejrzenie nowotworu. A to już jest powodem do dalszej diagnostyki.
_________________
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2011-11-09, 18:47  


No właśnie... Ale na TK będziemy czekać koło 2 tygodni. Nie wiem jak szybko rak może pstępować ale 2 tygodnie to nie jest mało chyba...
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2011-11-09, 18:48  


Możesz spróbować zrobić tak, jak poradziła wyżej Madzia70 - to powinno przyspieszyć sprawę.
_________________
 
kingofspace 


Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 10

 #14  Wysłany: 2011-11-09, 18:50  


Jeszcze mam jedną kwestię. Lekarz powiedział ze jak chcemy szybciej to 200zł kosztuje prywatnie tk ale dzwoniłęm do tego samego szpitala i powiedzieli mi 400zł bo z kontrastem musi być.. Kto kłamie?

Jaki najszybszy sposób można zdobyć tk?
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2011-11-09, 18:56  


Oczywiście najszybciej jest wykonać TK prywatnie, ze skierowaniem. Powinno być wykonane z kontrastem, więc pewnie koszt to ok. 300 - 400 zł, różnie bywa.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group