1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosze o pomoc w interpretacji wyniku tomografii
Autor Wiadomość
niekat 


Dołączyła: 06 Lis 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-11-06, 07:44  Prosze o pomoc w interpretacji wyniku tomografii


Witam. Moja mama (66) dostała wczoraj wynik badania tomografii niskodawkowej klatki piersiowej.
Podsumowanie brzmi następująco:

TK niskodawkowe KLP:
Guzek o nieostrych zarysach w s. 6 płuca prawego o śr. ponad 10 mm. Guzek o wym. 9x8x6 mm w s. 3 płuca lewego o nieostrych zarysach. Drobne guzki w obu płucach: śr. 4 mm i 5 mm w s. 3, śr. 3 mm w s. 6 na styku szczelin międzypłatowych, śr. 5 mm i 3 mm w s. 4 płuca prawego: o śr. 5 mm w s.8 i śr. 4 mm w s. 10 płuca lewego. Zmiany dodatkowe Drobne guzki zwapniałe w s.1 płuca prawego.

Mama dostała skierowanie do Instytutu Gruźlicy i chorób płuc do Warszawy. Ona się bardzo boi i w zasadzie jest już przekonana, że to rak. Ja nie mogę w to uwierzyć. Proszę o pomoc w interpretacji tego, bo wizytę mamy dopiero 21.XI. Mama nie chudnie, czuje się ogólnie raczej dobrze. Dwa lata temu miała częste zapalenia oskrzeli i była ciągle leczona antybiotykami. Paliła dużo, ale to było jakieś 25 lat temu jak nie więcej. Objawami jest sporadyczny kaszel przy infekcji oskrzeli (przynajmniej tak stwierdzono) i świszczenie podczas zmian pozycji lub zwiększonym wysiłku, ale tez nie cały czas. Robiony 20 dni wcześniej RTG klatki (nie przyznała się do tego przed tomografią) nie wykazał żadnych zmian.

Czekam na jakąś odpowiedź. Już jestem zapisana do podobnego forum (nieonkologicznego) z moją córką...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-11-06, 09:13  


niekat napisał/a:
Robiony 20 dni wcześniej RTG klatki (nie przyznała się do tego przed tomografią) nie wykazał żadnych zmian.

W takim razie dlaczego zlecono TK klatki? I dlaczego tylko niskodawkowe?
_________________
 
niekat 


Dołączyła: 06 Lis 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-11-06, 09:59  


prawda jest taka, że mama nie przyznała się o RTG a skierowanie na TK miała od innego lekarza. Nie wiem czemu niskodawkowe i czym się ono różni od normalnego.

[ Dodano: 2013-11-06, 10:01 ]
i jeszcze mam taka wątoliwość czy jest w ogóle możliwe, że robiony wcześniej RTG zafałszował wynik TK?gdzies mi się obiło o uszy, że miedzy tymi badaniami trzeba zachować większy odstęp czasu, ale nie pamiętam o co dokładnie chodziło...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-11-06, 10:12  


niekat napisał/a:
i jeszcze mam taka wątoliwość czy jest w ogóle możliwe, że robiony wcześniej RTG zafałszował wynik TK?

Nie.

Moim zdaniem należałoby zrobić klasyczną TK z kontrastem i dopiero na jej podstawie wypowiadać się co do guzków. Takie rozsiane niewielkie guzki nie muszą być wcale sprawą nowotworową, jednak niskodawkowe TK jest raczej badaniem przesiewowym niż służącym do zasadniczej diagnostyki podejrzanych zmian.
_________________
 
niekat 


Dołączyła: 06 Lis 2013
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2013-11-06, 11:54  


dziękuję za odpowiedź. Więc czekamy do 21.XI i na dalsze badania.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group