1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc w interpretacji wyników ustaleniu dziagnozy
Autor Wiadomość
hejka 


Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2012-06-26, 18:13  Proszę o pomoc w interpretacji wyników ustaleniu dziagnozy


witajcie!

postanowiłam poprosić o pomoc na tym forum ponieważ lekarze, z którymi konsultowałam dolegliwości nie byli w stanie jak na razie postawić konkretnej diagnozy i zaczynam się zastanawiać czy te byc może na razie niewielkie zmiany wyników nie są jednak początkiem czegoś poważniejszego

od ok. roku mam dziwne w zasadzie częste dolegliwości w okolicach wątroby oraz pęcherzyka żółciowego zwłaszcza w trakcie posiłków lub po

kilkakrotnie miałam badany poziom bilirubiny który w zasadzie zawsze był podwyzszony:

09-2011 bilirubina całkowita 2,2 (0,3-1)

normy w nawiasach

11-2011 bilirubina całkowita 33,5 (do 20,5) w tym wolna 22,5 (do 17,1) związana 11,0 (do 8,9)
02-2011 20,9 13,5 7,4
03-2011 30,5 19,0 11,8
04-2011 32,5 20,0 12,5
05-2011 39,5 podział nie był robiony

wszystkie parametry takie jak : GGTP, ALP, LDH, AST, ALT, Albumina, Białko całkowite, OB, CRP, Lipaza, Amylaza we krwi są niskie

Amylaza w moczu przekroczona lub w normie:

listopad
265 norma 42-321
luty
417 norma 42-321
marzec
288 norma 42-321

wyniki badania moczu są zawsze prawidłowe

we wrześniu wykryto u mnie równiez żółciowe zapalenie zołądka, które obecnie przeszło w zanikowe zapalenie żołądka

od czasu do czasu dokuczają mi luźne stolce z domieszką śluzu (obecnie rzadziej)

usg wykonano 3x nie wykazało ono odchyleń od normy

ostatnie z maja 2012 wykonane w poradni hepatologicznej uwidocznło obkurczony pęcherzyk żółciowy o pogrubiałych ściankach

hepatolog zlecił badanie na pasożyty i celiakie, które wykonam jutro

morfologia wykonana w ciągu roku 4 razy i wszystko w porządku poza:

poniższe parametry wykazują stała powolną tendencję znizkową

śr. obj. krwinki 79,27 (80-97)
śr. il. hemoglobiny 25,36 (26-32)
objętość płytki 7,856 (0-99,8) tutaj niby norma, ale wynik kiepski, chyba, że zaszła pomyłka co do przecinka i powinno być 78,56
eozynofile 0,029 (0-0,8) tutaj niby norma, ale wynik też kiepski

poziom żelaza 11 (9-27)

od 6 lat jestem na diecie wegetariańskiej przez ostatni rok na diecie lekkostrawnej (bez tłuszczu i cukrów) ze względu na stan żołądka

waga niska 43-45 przy wzroście 168

proszę o radę co sądzicie? zaczynam się martwić, że coś ''przegapiam"
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-26, 18:16  


Czy ktoś sugerował naturę onkologiczną problemu, że postanowiłaś napisać akurat na naszym Forum?
_________________
 
hejka 


Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2012-06-26, 18:41  


witaj, dziękuję za przeczytanie i odpowiedź

żaden z lekarzy nie sugerował, że może to być problem tego typu

lekarz rodzinny oraz gastrolog stwierdzili zespół Gilberta, hepatologa diagnoza zdziwiła i wykluczył to schorzenie, ogólnie od roku "krążę" między lekarzem POZ gastrologiem i obecnie hepatologiem i każdy zleca nowe badania, które jak na razie od roku niewiele wniosły

nie należę do osób o skłonnościach do przesady czy hipohondrii, ale uważam, że jeśli brak jest diagnozy warto zapytać specjalistów w różnych dziedzinach również onkologii

do napisania na tym forum namówił mnie tato (11 lat po operacji raka żołądka)

zapomniałam wspomnieć, że mam 34 lata

dziękuję, pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-26, 19:15  


hejka napisał/a:
lekarz rodzinny oraz gastrolog stwierdzili zespół Gilberta, hepatologa diagnoza zdziwiła i wykluczył to schorzenie,

Na jakiej podstawie stwierdzono zespół i na jakiej podstawie wykluczono?

Nie widać tutaj nic jednoznacznie onkologicznie podejrzanego, zwłaszcza jeśli USG jamy brzusznej nie wykazuje zmian ogniskowych w narządach czy powiększonych węzłów.
Ciężko tu też zaproponować badania wykluczające nowotwór, bo a) mnogość ich jest spora b) w większości potrzebne są na nie skierowania.

Ta niedowaga była zawsze czy ostatnio tak schudłaś?
_________________
 
hejka 


Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2012-06-26, 19:45  


Cytat:
Na jakiej podstawie stwierdzono zespół i na jakiej podstawie wykluczono?


lekarz rodzinny stwierdził, że skoro AST, ALT w normie a tylko bilirubina przekroczona jest to z. Gilberta,

później rozszerzyłam badania dzieląc bilirubine na frakcje i robiąc dodatkowe badania (min. GGTP, LDH, ALP)

po przeglądnięciu tych wyników gastrolog tez stwierdził z. gilberta

natomiast hepatolog wykluczył ponieważ stwierdził, że w tym schorzeniu podniesiona może byc tylko bilirubina wolna a ja mam obie

co do mojej wagi to najwięcej ważyłam 48-49 po zachorowaniu na zółciowe zapalenie żołądka w ciągi pół roku waga spadła do 40 obecnie utrzymuje się na poziomie 44-45
wynik ostatniej gastro zanikowe zapalenie żoładka (prawdopodobnie przez leki IPP)

(jem obecnie ok 1500-1800kcl) żeby nie schudnąć muszę się bardzo pilnować z jedzeniem no i ogólnie trudno mi utrzymać nawet te 45kg

zapomniałam dodać, że ostatnio robiono mi nawet marker C-19-9 i wyszedł 4,7 przy normie do 37

CEA oraz C-19-9 miałam też robiony w grudniu i wyszły:

CEA - 1.15 norma jest 2,5 oraz norma 4,5 dla osob palacych (palę srednio 3-5 papierosów na tydzień ale to różnie bo czasem nie palę w ogóle przez np. miesiąc)

C-19-9 - 5.22 noma jest od 0-37

HBS i HCV wykluczono



Cytat:
Ciężko tu też zaproponować badania wykluczające nowotwór, bo a) mnogość ich jest spora b) w większości potrzebne są na nie skierowania.


zdaję sobie sprawę że badań jest sporo, wiem, że konieczne jest skierowanie

z gabinetu prywatnego mogę otrzymać skierowanie na dowolne badanie tylko nie wiem własnie czy jest sens jakies więcej wykonywać, a jeśli tak to jakie ?

myślałam o badaniu MR jamy brzusznej łącznie z badaniem holangio MR (w szpitalu, w którym pytałam te badania robią łącznie)

ale może Ty jako ekspert coś mi doradzisz?

lekarze nie chcą dawać skierowań na takie badania, od lekarza POZ oraz gastrologa usłyszałam, że nie ma potrzeby a dolegliwościami proszę się nie przejmować :shock:

nie ''pcham'' się na siłę na badania, ale na przykładzie mojego taty wiem, że czasem warto zrobić jakieś badanie i upewnić się, że wszystko w porządku niż zrobić to badanie gdy będzie juz za późno

tato przez całe lata miał spore dolegliwości od strony żołądka i co pól roku robił gastroskpię, lekarze patrzyli na niego jak na zwariowanego hipohondryka
aż za którymś razem gastro wykazała zmianę, która okazała się:
(nie wiem czy dobrze napiszę)Tis – guz in-situ

dzięki za odpowiedzi :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-06-26, 19:50  


Nie jestem ekspertem, ale jeśli mogę coś zasugerować to - biorąc pod uwagę wywiad raka żołądka w rodzinie - poszłabym po prostu do onkologa (oczywiście z wynikami dotychczas przeprowadzonych badań) i po prostu zapytała, czy widzi tu coś niepokojącego onkologicznie.
Na pewno będzie to rozsądniejsze niż wykonywanie badań na własną rękę (bo "prywatnie dadzą skierowanie na wszystko") bez konkretnych wskazań i podejrzeń.
_________________
 
hejka 


Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2012-06-26, 20:01  


Dzięki wielkie za odpowiedzi, masz rację chyba tak będzie najrozsądniej.

Ogólnie mam kartę w poradni onkologicznej z powodu co jakiś czas pojawiających się guzków na piersi (włókniaki oraz torbiele)
Guzki usuwam i mam co pół roku rok usg

W październiku byłam na usg piersi i pokazałam też wyniki gastro i bilirubiny. Ale wtedy miałam tylko ten jeden wynik z mianem 2,2 i nic do porównania.
Lekarz mimo wywiadu rodzinnego stwierdził, że to raczej jak na razie sprawa dla gastrologa niż dla niego.

No ale teraz mam więcej wyników więc mam nadzieję, że jakoś bardziej poważnie na mnie spojrzą i zlecą badania, albo wygonią do domu :)

Pozdrawiam!
 
annew32 


Dołączyła: 04 Lip 2011
Posty: 59
Skąd: Wrocław
Pomogła: 9 razy

 #8  Wysłany: 2012-06-26, 22:40  


Witaj Hejka
Mój mąż ma zespół Gilberta, w badaniach zawsze ma podwyższony poziom bilirubiny i czasem zażółcenie białek oczu i skóry, oprócz tego żadnych innych objawów. W gastroskopii masz stwierdzony refluks żółciowy i zanikowe zapalenie żołądka, które może przejść w metaplazję jelitową i prowadzić do raka żołądka Czy miałaś robiony test na helicobacter pyroli? Ta bakteria najczęściej jest przyczyną zanikowego nieżytu żołądka, IPP w tak krótkim czasie nie spowodowałyby takiego stanu, ja zażywam te leki od 4 lat i tak nie mam. Możesz wykonać badanie na przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka, ale najpierw test na helicobacter. Ewidentnie masz też stan zapalny pęcherzyka żółciowego (pogrubiałe ścianki), najczęstsza przyczyna : kamica lub lamblie. Czy amylazę w surowicy krwi masz w normie? Wykonaj MRCP, ewentualnie ERCP. Nie lekceważ objawów, musisz być pod stałą kontrolą gastrologa. Myślę, że na dzień dzisiejszy nie masz problemu onkologicznego, nic na to nie wskazuje. Ale biorąc pod uwagę historię twojego taty, należy być czujnym. Czy lekarz przepisał Ci oprócz IPP także Ursofalk lub Proursan? Jestem 8 miesięcy po cholecystectomii i także mam żółciowe zapalenie żołądka, ale nie zanikowe oraz od 4 lat refluks żołądkowo-przełykowy.
Pozdrawiam
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Linda 



Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 60
Pomogła: 9 razy

 #9  Wysłany: 2012-06-26, 23:07  


Istnieje sporo chorób dróg żółciowych. Nawet takie, których podłożem są zaburzenia o charakterze autoimmunologicznym. Myślę, ze właśnie wnikliwej diagnostyki w tym zakresie u Ciebie brakuje. Są specjalistyczne badania obrazowe oraz badania z krwi, które mogłyby pomóc Tobie w uzyskaniu diagnozy. Ale do tego potrzeba wnikliwego gastroenterologa, który będzie miał ochotę przyłożyć się do ustalenia przyczyn. Dlatego ja osobiście proponowałabym Ci poszukać dobrego lekarza w tym zakresie.

[ Dodano: 2012-06-26, 23:10 ]
Na przykład takie schorzenie mogłoby być brane pod uwagę: http://gastrologia.mp.pl/...w.html?id=50816

Świetnie rozumiem wszystkich niezdiagnozowanych i pałętających się od lekarza do lekarza. Dlatego tym bardziej trzymam kciuki. :)
 
hejka 


Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 5

 #10  Wysłany: 2012-07-02, 17:00  


annew32, serdeczne dzięki za zaglądnięcie do mojego tematu,

Cytat:
Mój mąż ma zespół Gilberta, w badaniach zawsze ma podwyższony poziom bilirubiny


hepatolog, który przeglądnął wyniki bilirubiny wstępnie wykluczył zespół Gilberta ponieważ powiedział, że przy tym schorzeniu podniesiona jest zwykle tylko bilirubina wolna, a ja mam podniesione obie

a jak jest u Twojego męża? ponad normę tylko bilirubina wolna czy obie?

Cytat:
W gastroskopii masz stwierdzony refluks żółciowy
w kontrolnej gastro po 8 miesiącach leczenia refluksu żółciowego nie stwierdzono już

Cytat:
zanikowe zapalenie żołądka
wiesz co tutaj ''gastroskopista'' powiedział, że obraz jest taki jak w zanikowym zapaleniu, ale muszę odebrać wycinki

telefonowałam kilka dni temu czy już są i udało mi się dowiedzieć, że helicobacter nie ma, i że ogólnie wynik dobry, ale już nic więcej nie zgodzono się przez tel. powiedzieć

robiłam też badanie na lamblie z kału metodą ELISA, na grzyby oraz na helicobacter wyniki będą za kilka dni

Cytat:
Możesz wykonać badanie na przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka
myślę właśnie nad tym badaniem, ale czekam na wyniki z kupki :P

zrobię mozę badanie holangio MR? , kamicę USG wykluczyło

Cytat:
Czy amylazę w surowicy krwi masz w normie?


Amylazę we krwi jak dotąd zawsze miałam w normie na stałym poziome 25

Cytat:
Ci oprócz IPP także Ursofalk lub Proursan
brałam ten lek ok. 8 miesięcy, ale po gastro i wykluczeniu już refluksu żółciowego odstawiono sądzisz, że powinnam go nadal brać?

Linda, Tobie też bardzo bardzo dziękuję za zaglądnięcie do wątku :)

Cytat:
Są specjalistyczne badania obrazowe oraz badania z krwi, które mogłyby pomóc Tobie w uzyskaniu diagnozy


może mogłabys napisać mi jakie? zasugerowałabym coś lekarzowi :)

Cytat:
Ale do tego potrzeba wnikliwego gastroenterologa, który będzie miał ochotę przyłożyć się do ustalenia przyczyn. Dlatego ja osobiście proponowałabym Ci poszukać dobrego lekarza w tym zakresie.


moj gastroenterolog to w porządku lekarz, ale chyba ostatnio troszkę mnie zbywa :(

myślałam nad chorobą, któą podałaś mi w linku, ale tam też podnosi się poziom gammaglutamylotranspeptydazy (GGTP) i fosfatazy alkalicznej (AP) a u mnie ostatnio AP spadło nawet z 90 do 66 a GGTP jest niskie

bardzo się cieszę, ze napisałam na tym forum dziękuję serdecznie raz jeszcze za odpowiedzi
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group