DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w interpretacji wyników rtg osoby 71 lat
Autor Wiadomość
kamila1 

#1  Wysłany: 2012-12-31, 10:15  proszę o pomoc w interpretacji wyników rtg osoby 71 lat

Witam!
Jestem tu pierwszy raz. Bardzo się niepokoje wynikiem Rtg ma 71 lat. Nie palił i nie pali papierosów.

Wynik badania RTG
W polu nadprzeponowym lewym słabo oddzieelający się cień owalny o wym. ok. 31 x 42 mm- wskazana dalsza diagnostyka. Pogrubienie ścian oskrzeli. Sylwetka serca niepowiększona, aorta piersiowa wydłużona. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Na prawym zarysie kopuły przepony zrost opłucnowy. Lewy zarys kopuły gładki.
Esowate skrzywienie osi kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Osteofity przednio- i bocznokrawędzione trzonów kręgów piersiowych i lędźwiowych. Wysokość tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów piersiowych widocznych na zdjęciu jest zachowana. Obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Wysokość pozostałych tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów lędźwiowych jest zachowana.

Od bardzo dawna jest astmatykiem alę od czasu (dawno temu) gdy zlikwidowali przychodnie specjalistyczną nie chodzi do specjalisty od dawna tylko lekarz z rejonu wypisuje leki. Ma kaszel od dawna przeważnie gdy jest zmiana powietrza (ciepło, zimno), dym, jakieś zapachy ostre lub gdy się wzruszy. Bardzo proszę o pomoc

Dodano 2012-12-31, 1018
Zapomniałam napisać że ma serce chore tzn. arytmie serca. Bierze jakieś teraz leki na kaszel

Jolana 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1506 razy

#2  Wysłany: 2012-12-31, 14:03  Re: proszę o pomoc w interpretacji wyników rtg osoby 71 lat

kamila1 napisał/a:
Wynik badania RTG
W polu nadprzeponowym lewym słabo oddzieelający się cień owalny o wym.ok.31 x 42 mm- wskazana dalsza diagnostyka.

Do wyjaśnienia ten cień i lepiej badania nie odkładać.

Cytat:
Pogrubienie ścian oskrzeli

Ma to istotne znaczenie dla analizy całości procesu chorobowego. Towarzyszy ten opis najrozmaitszym stanom chorobowym.

Cytat:
aorta piersiowa wydłużona .

Bardzo często długoletnie nadciśnienie tętnicze może prowadzić do tego objawu. Przy sylwetce serca niezmienionej rozpoznanie radiologiczne samo w sobie nie oznacza nic bardzo zagrażającego bezpośrednio życiu. Trzeba po kierunkiem kardiologa dokonywać ewentualnych modyfikacji leków i ich dawek i systematycznie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Cytat:
Esowate skrzywienie osi kręgosłupa piersiowo- lędźwiowego . Osteofity przednio- i bocznokrawędzione trzonów kręgów piersiowych i lędźwiowych. Wysokość tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów piersiowych widocznych na zdjęciu jest zachowana. Obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Wysokość pozostałych tarcz międzykręgowych i trzonów kręgów lędźwiowych jest zachowana .

Prawdopodobnie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa a skolioza nasilona może także powodować upośledzenie funkcji serca i układu krążenia... Niemniej jednak opisane zmiany powinny być uwzględniane wraz obrazem klinicznym choroby, dopiero wtedy podejmowane ewentualne leczenie kręgosłupa.

Cytat:
Od bardzo dawna jest astmatykiem alę od czasu (dawno temu) gdy zlikwidowali przychodnie specjalistyczną nie chodzi do specjalisty od dawna tylko lekarz z rejonu wypisuje leki.Ma kaszel od dawna przeważnie gdy jest zmiana powietrza (ciepło ,zimno),dym,jakieś zapachy ostre lub gdy się wzruszy.Bardzo proszę o pomoc

Należy kontrolować pod kątem nasilania się choroby czyli zaostrzenia się astmy.

Cytat:
Zapomniałam napisać że ma serce chore tzn.arytmie serca.Bierze jakieś teraz leki na kaszel

Arytmia - to zaburzenia rytmu serca i w zależności od przyczyny stosuje się odpowiednie leczenie. Przyczyny mogą być także poza samym mięśniem sercowym.

absenteeism 
Administrator

Pomogła: 9430 razy

#3  Wysłany: 2012-12-31, 17:00  

Koniecznie TK klatki piersiowej do zrobienia.

kamila1 

#4  Wysłany: 2012-12-31, 17:39  

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Otrzymał skierowanie do szpitala przed świętami, ale niestety nie chciał iść i gdy po świętach wybrał się to niestety mógł zostać (nie chciał) ale badania dopiero po Nowym Roku więc dopiero pod koniec tygodnia ma się zgłosić do szpitala? Najbardziej niepokoi mnie teraz ten cień owalny czy to coś groźnego?
Jakie będą robić badania?
Chyba rok temu miał żebra złamane lub trzaśnięte (nie pamiętam dokładnie) czy to może być ten cień? Czy lekarzowi gdy będzie przyjmowany na oddział to powinien o tym powiedzieć?
Bardzo proszę o pomoc..

absenteeism 
Administrator

Pomogła: 9430 razy

#5  Wysłany: 2012-12-31, 17:45  

kamila1 napisał/a:
Najbardziej niepokoi mnie teraz ten cień owalny czy to coś groźnego?

Może, ale nie musi - by móc powiedzieć coś więcej, konieczna jest dalsza diagnostyka.

kamila1 napisał/a:
Jakie będą robić badania?

To pytanie do wróżki ;) ale powinni zrobić przede wszystkim TK klatki piersiowej.

kamila1 napisał/a:
Chyba rok temu miał żebra złamane lub trzaśnięte (nie pamiętam dokładnie) czy to może być ten cień?

Pytanie które to były żebra, ale raczej nie.

kamila1 napisał/a:
Czy lekarzowi gdy będzie przyjmowany na oddział to powinien o tym powiedzieć?

Tak.

kamila1 

#6  Wysłany: 2012-12-31, 19:21  

Po raz drugi bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Gdy będę coś wiecej wiedzieć z jego badań to znów zagoszczę tu z pytaniem ponieważ b. martwię się o jego zdrowie. Mam małą nadzieję że wyniki z tym cieniem nie będą złe, ponieważ całkiem by się załamał.

Życzę Wam wszystkiego najlepszego w 2013 ROKU

kamila1 

#7  Wysłany: 2013-01-08, 17:49  

witam ponownie. Dziś pani lekarz powiedziała że w badanie komputerowe nie wykryło guza ale będzie miał pojutrze robioną bronchoskopie czy może mi ktoś napisać czy to już pewne że nie ma guza? Czy może ktoś wie dlaczego robiona jest bronchoskopia? Nie znam się na pisaniu na forum i jeśli coś źle piszę lub żle wysyłam to przepraszam

ewka1 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 226 razy

#8  Wysłany: 2013-01-08, 17:56  

Bronchoskopia polega na pobraniu próbki/próbek do badań. Badanie ma na celu wyjaśnić z czym macie dokładnie do czynienia.

kamila1 

#9  Wysłany: 2013-01-08, 18:18  

Więc jeszcze nie jest pewne że nie ma guza? Pytam bo gdy dzis usłyszał że badanie komputerowe nie wykazało guza to w lepszym nastroju był no i ja też. Za wcześnie cieszyłam się że nie jest to najgorsze? Proszę odpowiedzieć

ewka1 
PRZYJACIEL Forum

#10  Wysłany: 2013-01-08, 18:21  

Masz możliwość zeskanowania/przepisania dokładnie wyniku tego badania?
Bez tego trudno będzie odpowiedzieć.

kamila1 

#11  Wysłany: 2013-01-08, 19:10  

Niestety nie mam nic ponieważ wszystko jest w szpitalu i tylko to co pisałam to pani lekarz powiedziała. Jutro znów będę w szpitalu to może więcej będę wiedzieć. Miał mieć dziś rano robioną bronchoskopie i usg, ale nie wiem czemu nie zrobili bronchoskopii. Może dużo pacjetów i nie zdążyli?

ewka1 
PRZYJACIEL Forum

#12  Wysłany: 2013-01-08, 19:25  

kamila1 napisał/a:
ale nie wiem czemu nie zrobili bronchoskopii.

Mój Tato miał przesuniętą bronchoskopię ponieważ był niestabilny krążeniowo.
Myślę, że stan pacjenta ma tu duże znaczenie. Równie dobrze mogli przesunąć badanie z innego powodu.
kamila1 napisał/a:
Miał mieć dziś rano robioną bronchoskopie i usg

Na podstawie badania usg stwierdzono, że nie ma guza, czy miał robioną TK klatki piersiowej?

kamila1 

#13  Wysłany: 2013-01-08, 19:51  

Na podstawie TK (w poniedziałek robione) klatki piersiowej stwierdzili że nie ma guza tak powiedziała pani lekarz. Lekarze nie mówią dużo więc mało wiem. W piątek miał robione ekg i spirometrię ale nic nie mówili, byli cały czas zabiegani (dużo chorych osób) i mówili że jest w trakcie badań no i dopiero dziś powiedziała że TK nie wykazało guza, ale będzie jeszcze bronchoskopia może jutro ale najprawdopodobnie pojutrze i nic więcej nie wiem. wynik jest zaraz czy trzeba czekać?

ewka1 
PRZYJACIEL Forum

#14  Wysłany: 2013-01-08, 20:45  

Czeka się ok 14 dni roboczych. Z innych wątków na forum wiem, że różny jest czas oczekiwania.
W przypadku mojego Taty na wynik czekaliśmy równy tydzień tzn. bronchoskopia była w piątek i wynik był za tydzień w piątek.

kamila1 

#15  Wysłany: 2013-01-14, 17:56  

Czy może mi ktoś pomóc odczytać ?

Na karcie z wypisu piszę

Bronchoskopia:
Krtań, tchawica prawidłowe .Ostroga główna ostra, ustawiona pionowo niezmieniona. Ujście drożne, ruchomość zachowana. Pobrano aspirat na BK. fl. nieswoistą i cytologię.
Wyniki będą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

TOMOGRAFIA KOMPUT. klatki piersiowej - badanie jednofazowe z kontrastem - warstwa 5mm.
Drobne zgrubienia ścian oskrzeli o typie zmian przewlekłych. Drobna rozedma zrazikowa. Obecność masy tu we wnękach nie stwierdza się. Śródpiersie i wnęki bez adenopatii. Serce i duże naczynia kl.piersiowej w normie. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku piersiowym kręgosłupa.

EKG
Rytm zatokowy, miarowy o częstości 54/min. Krzywa ekg bez zmian niedokrwiennych.
Zalecenia dalsza opieka ambulatoryjna w Poradni Ogólnej i Chorób Płuc.

Odpowiedz do tematu