DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w interpretacji wyników rtg osoby 71 lat
Autor Wiadomość
Jolana 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1506 razy

#16  Wysłany: 2013-01-14, 18:35  

Z tego co opisano wynika, że obraz TK kl.piersiowej nie ma cech nowotworu...
Z wynikiem spokojnie można zgłosić się pulmonologa...

kamila1 

#17  Wysłany: 2013-01-14, 19:31  

a to badanie bronchoskopii którego wyniki będą po niedzieli to nie jest już w kierunku badania nowotworu?Bardzo proszę o odpowiedź

Jolana 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1506 razy

#18  Wysłany: 2013-01-14, 19:57  

Takie jest prawidłowe postępowanie w diagnostyce chorób płuc. Aby postawić prawidłowa diagnozę - musi być zachowana odpowiednia procedura i współpraca pomiędzy klinicystą, radiologiem i patologiem. Dopiero korelacja wszystkich danych klinicznych z obrazem i histopatologicznym pozwoli na postawienie ostatecznej diagnozy. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko błędnego rozpoznania. Trzeba czekać....

kamila1 

#19  Wysłany: 2013-01-14, 20:56  

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie

cleo33 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 379 razy

#20  Wysłany: 2013-01-14, 21:18  

kamila1 napisał/a:

a to badanie bronchoskopii którego wyniki będą po niedzieli to nie jest już w kierunku badania nowotworu?

Badanie ma na celu wyjaśnienie ,czy w pobranym materiale ,występują kom nowotworowe czy nie?

ewka1 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 226 razy

#21  Wysłany: 2013-01-14, 22:02  

kamila1 napisał/a:

a to badanie bronchoskopii którego wyniki będą po niedzieli to nie jest już w kierunku badania nowotworu?Bardzo proszę o odpowiedź

Tak,jak napisała cleo33,
cleo33 napisał/a:
Badanie ma na celu wyjaśnienie ,czy w pobranym materiale ,występują kom nowotworowe czy nie?

kamila1 

#22  Wysłany: 2013-01-23, 13:03  

Dziś telefonicznie dowiedzieliśmy się że są już wyniki bronchoskopi.Pani która mówiła przez telefon powiedziała że wynik jest ujemny.Czy może mi ktoś powiedzieć co tzn.że wynik ujemny? Czy to coś złego?Więcej nic nie wiem

[ Dodano: 2013-01-23, 17:46 ]
Bardzo proszę odpowiedzieć jeśli ktoś wie czy wynik ujemny w badaniu bronchoskopi to coś złego?

absenteeism 
Administrator

Pomogła: 9430 razy

#23  Wysłany: 2013-01-23, 18:14  

Nikt nie wie co "autor ma na myśli", można się jedynie domyślać, że w wyniku nie znaleziono kom. nowotworowych.

kamila1 

#24  Wysłany: 2013-01-24, 13:38  

Histopatologia:
Rodzaj materiału: aspirat
Wyniki badania histopatologicznego.
Rozpoznanie histopatologiczne: Normotypowe komórki nabłonka oskrzelowego. Komórek atypowych nie ujawniono.

Czy teraz gdy mam wynik tego badania to może mi ktoś odczytać? Czy te wyniki to już pewne że nie ma raka?
Gdy odbierał wynik to tylko powiedziała pani (nie wiem czy lekarz ale chyba tak, czy pielęgniarka bo nie byłam) że wynik ujemny to dobrze. Czy gdzieś powinien iść do jakiegoś specjalisty z tymi wynikami badań ze szpitala czy na rejon czy nigdzie? Bardzo dziękuję że za każdą razą odpowiadacie na pytania.

[ Dodano: 2013-01-24, 18:46 ]
Zapomniałam napisać że w karcie wypisu pisze -
Zalecenia; dalsza opieka ambulatoryjna w Poradni Ogólnej i Chorób Płuc.

No i nie wiem czy to nadal aktualne zalecenie czy już nie bo niestety on twierdzi że nie musi nigdzie iść bo pani (chyba) lekarz powiedziała ujemny wynik to dobrze. Nie znam się na tym i dlatego pytam a on stw że kiedyś gdy będzie u lekarza w ośrodku (ma jeszcze dużo leków to raczej trochę czasu minie bo nie jest chętny na wizyty lekarskie ) to pokarze wypis. No i sama już nie wiem czy ma gdzieś iść do lekarza czy nie. Przepraszam że o takie sprawy pytam ale jest on osobą która unika wizyt lekarskich a ja martwie się że jeśli powinien gdzieś iść i nie pójdzie to może być gorzej z jego zdrowiem.

absenteeism 
Administrator

Pomogła: 9430 razy

#25  Wysłany: 2013-01-24, 21:39  

kamila1 napisał/a:
Czy te wyniki to już pewne że nie ma raka?

Pewnego nic nie ma, ale w powyższym wyniku nie stwierdzono komórek nowotworowych.

kamila1 napisał/a:
Czy gdzieś powinien iść do jakiegoś specjalisty z tymi wynikami badań ze szpitala czy na rejon czy nigdzie?

Powinien iść do tego, kto kierował na bronchoskopię.

kamila1 

#26  Wysłany: 2014-03-07, 12:22  Proszę o wyjaśnienie wyniku badania RTG taty 72lata

W dolnym polu płucnym prawym gwiazdkowaty cień o śr. ok. 7 mm, w dolnym polu płucnym lewym słabo wysycony -cień piersi?- pogrubienie ścian oskrzeli przysercowo w płucu prawym, zrosty na prawej kopule przepony, poza tym płuca bez zmian ogniskowych o prawidłowym rysunku naczyniowym. Serce lewokomorowe w wym. poprzecznym niepowiększone. Jamy opłucnowe wolne - obraz rtg bez dynamiki w porównaniu ze zdjęciem wyjściowym z grudnia 2012r.

Bardzo prosze o wyjaśnienie wyniku bo tata dziś odebrał ten wynik i nie chce iść do lekarza

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-03-08, 23:20 ]
Wątek scalony do pierwotnego, tutaj opisuj całość tej historii.

koszałkowa 

Pomogła: 9 razy

#27  Wysłany: 2014-03-07, 14:43  

z jakiego powodu tata mial robione tk? jakies dolegliwosci? Mysle ze powinnas przekonac tate do tego aby odwiedzil lekarza.Badanie ukazuje , że cos sie dzieje ale potrzebna jest dalsza diagnostyka pod opieka lekarza.

[ Dodano: 2014-03-07, 14:46 ]
oczywiscie nie tk tylko rtg. Jezeli cos wyszlo to trzeba to skontrolowac bardziej dokladnymi badaniami ( tk najlepiej ) a bez wizyty u lekarza raczej nie jest to mozliwe.

kamila1 

#28  Wysłany: 2014-03-07, 15:54  

Tata miał robione rtg ponieważ w grudniu 2012r na badaniu rtg wyszło że tata miał
W polu nadprzeponowym lewym słabo oddzielający się cień owalny o wym. ok. 31 x 42 mm- wskazana była dalsza diagnostyka. później tata był w szpitalu i nie wykazało nic żeby był jakiś cień. Rok temu pisałam i pytałam tutaj i ludzie tu są tak wspaniali że udzielali mi informacji za co jestem im bardzo wdzięczna Tj 2012-12-31, 10:15 ,,proszę o pomoc w interpretacji wyników rtg osoby 71 lat."
Przez to że wtedy miał taki wynik to dziś twierdzi że nie pójdzie z tym wynikiem do lekarza chociaż to lekarz zlecił jemu zrobić to badanie.Prawdopodobnie boi się i dlatego nie chce iść. Co to jest ten gwiazdkowy cień bo właśnie on tego się wystraszył? Tata teraz przez miesiąc chorował a przez 10dni brał antybiotyk

koszałkowa 

Pomogła: 9 razy

#29  Wysłany: 2014-03-07, 17:08  

ma jakies dolegliwosc? kaszel, dusznosci ? nikt na podstawie RTG nie powie co oznacza gwiazdkowy cien bo nie wiadomo co to moze byc. RTG nie jest zbyt dokladnym badaniem dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka ( tk , bronchoskopia itp.) zeby wykluczyc lub potwierdzic czy jest to cos powaznego. Czasami na RTG wychodza cienie a w rzeczywistosci nic na plucach nie ma a czasami jest odwrotnie- RTG może nie pokazac rozwijajacego sie procesu nowotworowego.

kamila1 

#30  Wysłany: 2014-03-07, 20:18  

Ma kaszel najczęściej w nocy dostaje ale w dzień też. On jest od dawna astmatykiem. Duszności też dostaje ale ostatnio nie mówił tzn. trudno od niego się dowiedzieć bo raczej nie lubi opowiadać o swoim zdrowiu

Odpowiedz do tematu