1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o interpretację wyniku badań CT klatki piersiowej
Autor Wiadomość
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #1  Wysłany: 2015-03-04, 09:59  Proszę o interpretację wyniku badań CT klatki piersiowej


Witam,
Otrzymałem właśnie wynik CT klatki piersiowej z następującym opisem:

"- w śródpiersiu przednim po stronie prawej widoczna zmiana miękkotkankowa o wym. ok. 60mm/29mm/76mm, niejednorodna, ze zwapnieniami - najpewniej masa węzłowa,
- poza tym śródpiersie bez adenopatii,
- płuca bez innych zmian ogniskowych
- serce niepowiększone."

Proszę o informację co to może być bo trochę czasu minie zanim dostanę się do specjalisty.

Dziękuje za pomoc
_________________
Paweł
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2015-03-04, 10:48  


LosPawlos,

Z jakiego powodu wykonano CT? Coś więcej n/t osoby, u której je zrobiono - wiek, jakieś dolegliwości, stwierdzone choroby?
Czy są jeszcze jakieś inne badania? Morfologia może?
Podaj proszę jak najwięcej informacji, żeby można udzielić sensownej odpowiedzi.
Na razie wiadomo tylko o nieprawidłowości w śródpiersiu (najprawdopodobniej pakiet zbitych ze sobą węzłów chłonnych)
Pozdrawiam.
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #3  Wysłany: 2015-03-04, 11:17  


Uzupełniam historię:
Mam 45 lat i od 6-ciu lat prowadzę podstawowe badania okresowe z rtg i morfologią w medycynie pracy. Z uwagi na wiek przyjąłem sobie częstotliwość badań co 2 lata. W 2011 wszystko w normie, w 2013 też w normie natomiast 12.02.2015 opis rtg klatki piersiowej zawierał:
"Uwypuklenie dolnego zarysu serca po stronie prawej - większe niż w badaniu poprzednim - do oceny w CT.
Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych
Przepona i kąty wolne
Sylwetka serca niepowiększona w wym. poprzecznym"

Wyniki morfologii:
Krwinki białe - 8,47G/l
Krwinki czerwone - 5,12 T/l
Hemoglobina - 16,1 g/dl
Hematokryt - 46,1%
MCV - 90,0 fl
MCH - 31,4 pg
MCHC - 34,9 g/dl
Płytki krwi - 309 G/l
RDW-CV - 12,1%
MPV - 9,5fl
% neutrocytów - 40,5
% limfocytów - 50,2
% monocytów - 6,4
% eozynocytów - 2,4
% bazocytów - 0,5
Liczba neutrocytów - 3,44 G/l
Liczba limfocytów - 4,25 G/l
Liczba monocytów - 0,54 G/l
Liczba eozynocytów - 0,20 G/l
Liczba bazocytów - 0,04 G/l

OB po 1h - 4mm

Mocznik - 18,2 mg/dl
Kreatynina - 0,95mg/dl
Kwas moczowy - 5,8 mg/dl
Cholesterol całkowity - 183 mg/dl
HDL - 62,7 mg/dl
LDL - 96,36 mg/dl
Triglicerydy - 118 mg/dl
Bilirubina całkowita - 0,7 mg/dl
ALT - 28 U/l
AST - 23 U/l
Glukoza (osocze fluorkowe) - 107,6mg/dl (ponowiłem badanie glukozy bo przed badaniem pierwszym wypiłem pół filiżanki kawy posłodzonej jedną łyżeczką - i faktycznie ponowione badanie wykazało, że poziom rzeczywisty jest około 70 mg/dl)

PSA całkowity - 0,604 ng/ml


Po otrzymaniu powyższych badań dostałem skierowanie na CT klatki i echo serca.
Echo serca nie wskazuje na większe nieprawidłowości a dopiero dzisiaj otrzymałem wyniki CT i stąd moja prośba o interpretację. Jestem przed jakimkolwiek zapisaniem się na wizytę ze specjalistą i nie wiem jak długo to może trwać.
_________________
Paweł
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2015-03-04, 12:18  


LosPawlos,

Wyniki ok, w morfologii tylko lekkie przesunięcie w neutrocytach i limfocytach - byłeś ostatnio ( bądź jesteś) przeziębiony?
Ja nie widzę w tych badaniach z krwi nic niepokojącego - a Twoje samopoczucie jak? Ok?
Myślę, że odpowiedź może dać jedynie biopsja tej masy węzłowej - wtedy będzie wiadomo co tam siedzi.
Zdecydowanie zapisuj się do lekarza - ja osobiście darowałabym sobie POZ i od razu do spec., niech to wszystko oceni i wypisze skierowanie na biopsję.
Pozdrawiam
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #5  Wysłany: 2015-03-04, 12:31  


Ogólne samopoczucie ok.
Lekkie przeziębienie może i było ale na takie nie zwraca się uwagi. Brak podwyższonej temperatury. Lekkie kłucie w barku chyba pochodzące z lekkiego przewiania (nie wiem) a od dwóch tygodni też lekkie kłucie w okolicy serca (po lewej stronie mostka) ale to pewnie z nerwów. Przy głębokim wdechu/wydechu żadnych bóli. Poza tym mam lekkie nadciśnienie rzędu 135/92 ale od dwóch miesięcy biorę po pół tabletki prostarium i wyniki ciśnienia na poziomie 120/80. Od dwóch lat mam ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, którego przyczyną jest skolioza oraz wiele kilometrów rocznie spędzanych za kierownicą samochodu.

Czytałem, że toksoplazmoza może również wywoływać zmiany w obszarze węzłów razem ze zwapnieniem a mam w domu 3 koty!!!

W piątek powinienem mieć opinię od pulmonologa. Czekanie jest najgorsze.
Sam obserwuję swoje wyniki morfologii od kilku lat i nie ukrywam, że jestem z nich zadowolony a tu taka niespodzianka. Czy przy takich wynikach często zdarza się coś groźnego?
_________________
Paweł
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2015-03-04, 12:47  


Nikt nie postawi diagnozy przez internet, rozumiem Twój niepokój, ale musisz poczekać na opinię lekarza.
Być może dokładniejszą i bardziej satysfakcjonującą odpowiedź uzyskasz w dziale Nowotwory układu krwiotwórczego - nie sugeruję Ci żadnej konkretnej choroby, tam po prostu często pojawiają się wątki dotyczące powiększonych węzłów chłonnych ( z różnych powodów). Myślę, że Twój wątek można by przenieść - warto poprosić o to któregoś z Moderatorów lub Administratorów ( jak pojawią się na forum).
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #7  Wysłany: 2015-03-04, 12:51  


Dzięki za informacje.
_________________
Paweł
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #8  Wysłany: 2015-03-04, 13:09  Proszę o interpretację wyniku badań CT klatki piersiowej


Witam,
Otrzymałem właśnie wynik CT klatki piersiowej z następującym opisem:

"- w śródpiersiu przednim po stronie prawej widoczna zmiana miękkotkankowa o wym. ok. 60mm/29mm/76mm, niejednorodna, ze zwapnieniami - najpewniej masa węzłowa,
- poza tym śródpiersie bez adenopatii,
- płuca bez innych zmian ogniskowych
- serce niepowiększone."

Mam 45 lat i od 6-ciu lat prowadzę podstawowe badania okresowe z rtg i morfologią w medycynie pracy. Z uwagi na wiek przyjąłem sobie częstotliwość badań co 2 lata. W 2011 wszystko w normie, w 2013 też w normie natomiast 12.02.2015 opis rtg klatki piersiowej zawierał:
"Uwypuklenie dolnego zarysu serca po stronie prawej - większe niż w badaniu poprzednim - do oceny w CT.
Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych
Przepona i kąty wolne
Sylwetka serca niepowiększona w wym. poprzecznym"

Wyniki morfologii:
Krwinki białe - 8,47G/l
Krwinki czerwone - 5,12 T/l
Hemoglobina - 16,1 g/dl
Hematokryt - 46,1%
MCV - 90,0 fl
MCH - 31,4 pg
MCHC - 34,9 g/dl
Płytki krwi - 309 G/l
RDW-CV - 12,1%
MPV - 9,5fl
% neutrocytów - 40,5
% limfocytów - 50,2
% monocytów - 6,4
% eozynocytów - 2,4
% bazocytów - 0,5
Liczba neutrocytów - 3,44 G/l
Liczba limfocytów - 4,25 G/l
Liczba monocytów - 0,54 G/l
Liczba eozynocytów - 0,20 G/l
Liczba bazocytów - 0,04 G/l

OB po 1h - 4mm

Mocznik - 18,2 mg/dl
Kreatynina - 0,95mg/dl
Kwas moczowy - 5,8 mg/dl
Cholesterol całkowity - 183 mg/dl
HDL - 62,7 mg/dl
LDL - 96,36 mg/dl
Triglicerydy - 118 mg/dl
Bilirubina całkowita - 0,7 mg/dl
ALT - 28 U/l
AST - 23 U/l
Glukoza (osocze fluorkowe) - 107,6mg/dl (ponowiłem badanie glukozy bo przed badaniem pierwszym wypiłem pół filiżanki kawy posłodzonej jedną łyżeczką - i faktycznie ponowione badanie wykazało, że poziom rzeczywisty jest około 70 mg/dl)

PSA całkowity - 0,604 ng/ml


Po otrzymaniu powyższych badań dostałem skierowanie na CT klatki i echo serca.
Echo serca nie wskazuje na większe nieprawidłowości a dopiero dzisiaj otrzymałem wyniki CT i stąd moja prośba o interpretację. Jestem przed jakimkolwiek zapisaniem się na wizytę ze specjalistą i nie wiem jak długo to może trwać.

Ogólne samopoczucie ok.
Lekkie przeziębienie może i było ale na takie nie zwraca się uwagi. Brak podwyższonej temperatury. Lekkie kłucie w barku chyba pochodzące z lekkiego przewiania (nie wiem) a od dwóch tygodni też lekkie kłucie w okolicy serca (po lewej stronie mostka) ale to pewnie z nerwów. Przy głębokim wdechu/wydechu żadnych bóli. Poza tym mam lekkie nadciśnienie rzędu 135/92 ale od dwóch miesięcy biorę po pół tabletki prostarium i wyniki ciśnienia na poziomie 120/80. Od dwóch lat mam ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, którego przyczyną jest skolioza oraz wiele kilometrów rocznie spędzanych za kierownicą samochodu.

Czytałem, że toksoplazmoza może również wywoływać zmiany w obszarze węzłów razem ze zwapnieniem a mam w domu 3 koty!!!

Czekanie jest najgorsze.
Sam obserwuję swoje wyniki morfologii od kilku lat i nie ukrywam, że jestem z nich zadowolony a tu taka niespodzianka. Czy przy takich wynikach często zdarza się coś groźnego?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-03-04, 14:01 ]
Wątki scalone. Nie ma potrzeby dublowania postów. Historię proszę kontynuować w jednym wątku.

_________________
Paweł
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #9  Wysłany: 2015-03-04, 13:45  


Obraz CT jest niepokojący i w pierwszej kolejności należy wykluczyć chorobę rozrostową - chloniak Hodgkina lub nieziarniczy. W tym celu wskazana konsultacja z hematologiem/onkologiem. Wyniki morfologii mogą być prawidłowe - nie wyklucza to procesu nowotworowego. W pierwszej kolejności trzeba będzie pobrać wycinek ze zmiany w sródpiersiu. Skad jesteś? Będziemy mogli wówczas jakiś ośrodek polecić.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2015-03-04, 13:56  


LosPawlos,

Widzę, że jesteś już w dobrych rękach :)
Powodzenia i pozdr.
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #11  Wysłany: 2015-03-04, 14:19  


Witam,
Dzięki Missy!

Moja lokalizacja to 30km na północ od Łodzi.
W piątek mam konsultację z pulmonologiem więc pewnie skieruje mnie na biopsję. Czy według was lepsza by była konsultacja z hematologiem lub onkologiem? Czy opisany przypadek bardziej pasuje do problemów z układem limfatycznym niż na raka płuc?
_________________
Paweł
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2015-03-04, 14:39  


Co do konsultacji to MisiekW już Ci napisał - onkolog/hematolog. Radzę posłuchać i nie zwlekać.
A co do ośrodka to może W-wa byłaby tutaj najsensowniejsza?
Sugerowałam Ci przeniesienie się do tego działu bo mi ( nie jestem lekarzem) bardziej pachnie to czymś " limfatycznym". Ale liczy się nie moje przypuszczenie tylko realny wynik biopsji.
Działaj i trzymaj się :)
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #13  Wysłany: 2015-03-04, 16:05  


W ocenie radiologa zmiana jest węzłowa. Poza tym dość duża - typowe dla takich zmian chłonnych. Raka płuca też leczy onkolog, nie pulmonolog. Z ośrodków warszawskich - klinika na Banacha, CO-I, IHiT. Trzeba gdzieś próbować i to szybko umówić się na konsultację. Być może najpierw prywatnie do jakiegoś lekarza w tym ośrodku pracującego.

[ Dodano: 2015-03-04, 16:07 ]
A i jeszcze jedno - biopsja nic nie da. Zmiana musi być pobrana jako wycinek, czyli konieczna pewnie będzie mediastinoskopia. Dość szybkie terminy są na Płockiej i oczywiście fachowość na dobrym poziomie.
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #14  Wysłany: 2015-03-04, 18:16  


Dzięki,
jeszcze dzisiaj będę się widział z moim lekarzem i ustalimy jak i gdzie się dostać do specjalisty. Najbliżej mam do Łodzi. Znacie jakieś opinie nt. Łodzi?
_________________
Paweł
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #15  Wysłany: 2015-03-04, 19:05  


Warszawa jw. Łodzi nie polecam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group