1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
podejrzenia raka płuc
Autor Wiadomość
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #1  Wysłany: 2011-09-01, 08:51  podejrzenia raka płuc


Witam. Jestem tu nowa. Pewnie jak większość z Was nie myślałam, że kiedykolwiek zaloguję się na takiej stronie... Moja mama ma podejrzenie o raka płuc. Ma 58 lat, pali od kiedy pamiętam. Dużo. Jest po badaniu TK a przed PET-CT. Oto wynik badania TK:

Niewielkie zwłóknienia w szczytach płuc. Zmiana guzowata o płatowych i spikularnych obrysach, o wymiarach około 37 x 28 mm, w segmencie 6 płuca prawego w łączności z pęczkiem naczyniowo-oskrzelowym wnęki płuca prawego i w łączności z opłucną. W otoczeniu zmiany mikroguzki środkowopłacikowe. W obu płucach mikroguzki środkowopłacikowe i okołolimfatyczne. W segmencie 1/2 płuca lewego nieregularne zagęszczenie guzkowe o wymiarach około 1050.72 mm3, max. 24,79 mm, wykazujące łączność z opłucną. Zaznaczony rysunek okołooskrzelowy centralnie po stronie prawej. Obraz TK do różnicowania w pierwszej kolejności między procesem npl a tbc. W śródpiersiu zaznaczone węzły chłonne o wymiarach od kilku do około 7mm w osi krótkiej, głównie w okolicy tchawiczo-oskrzelowej prawej i oskrzelowo-płucnej prawej. Ślad płynu w worku osierdziowym. W piersiowym odcinku kręgosłupa pogłębienie kifozy i zmiany zwyrodnieniowe; sklinowacenie trzonów kręgów w środkowym odcinku piersiowym miernego stopnia. Nadnercze lewe pogrubiałe: trzon i odnoga przyśrodkowa do około 11mm. Wątroba o zmniejszonej gęstości do około 40j.H.: rozlane uszkodzenie miąższu wątroby.

Jako, że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, bardzo proszę o interpretację tego wyniku. Czy mam się obawiać najgorszego? Jakie są rokowania jeśli to nowotwór?
Z góry serdecznie dziękuje.
_________________
Biba
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-01, 09:07  


Kiedy macie PET?

Obraz TK faktycznie nie wygląda dobrze, zaakcentowana jest konieczność dalszej diagnostyki ponieważ zmiany mogą oznaczać nowotwór lub gruźlicę.

Było wykonane USG jamy brzusznej?

Dlaczego mama miała wykonywane TK klatki, czy występowały jakieś dolegliwości?
_________________
 
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #3  Wysłany: 2011-09-01, 09:19  


Dzisiaj wysłałam faxem skierowanie na PET do Gliwic bo tam mamy najbliżej . Lekarz powiedział, że jak ustalą bardzo odległy termin to mamy się z nim skontaktować.

USG było robione, oto wynik:
Wątroba niepowiększona o wzmożonej echogeniczności. Układ żyły wrotnej oraz PŻW nieposzerzone. Pęcherzyk Żółciowy o gładkich ścianach bez złogów. Trzustka niepowiększona, echojendorodna. Obrysy nerek równe, warstwa miąższu prawidłowej grubości, zastoju moczu ani złogów nie zobrazowano. Pęcherz moczowy usty. Śledziona niepowiększona, ochojendorodna. Aorta brzuszna o prawidłowym świetle i przebiegu.

TK klatki było wykonane ponieważ na usg płuc wyszły jakieś cienie.
_________________
Biba
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-09-01, 09:24  


Bibiancaaa napisał/a:
TK klatki było wykonane ponieważ na usg płuc wyszły jakieś cienie.

Rozumiem, że chodzi o RTG.

To w takim razie dlaczego było wykonane RTG klatki, z powodu jakichś niepokojących objawów? Kaszel, krwioplucie, częste zapalenia płuc?

Jeśli w PET wyjdzie wzmożony metabolizm zmian opisanych w TK (lub innych, niewidocznych w TK), to wówczas konieczna będzie bronchoskopia w celu pobrania wycinka guza do badania histopatologicznego.
_________________
 
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #5  Wysłany: 2011-09-01, 09:30  


Tak oczywiście chodziło o RTG, które było po prostu zrobione kontrolnie - lekarka zasugerowała biorąc pod uwagę to, że mam pali od lat. Jedynym niepokojącym objawem jest kaszel zbyt często się pojawiający. Mama czuję się dobrze no chyba, że po prostu o czymś nam nie mówi...

Co do bronchoskopii była już robiona i nie wykazała niczego niepokojącego ( niestety nie posiadam wyniku )

Ps. Mama nie wie o moich pytaniach tutaj.
_________________
Biba
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-09-01, 09:34  


To może prościej - jakie badania były już wykonane u mamy? Wszystkie.

Polecam ten post: Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?

Bronchoskopia była wykonana tylko raz?
_________________
 
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #7  Wysłany: 2011-09-01, 09:42  


RTG płuc, USG jamy brzusznej, bronchoskopia i TK. Bronchoskopia tylko raz.
Przepraszam jeśli moje pytania czy odpowiedzi są nieprecyzyjne, po prostu chciałam wiedzieć czy wynik badania ewidentnie wskazuje na nowotwór.
_________________
Biba
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2011-09-01, 09:44  


Jest to niestety możliwe, ale konieczne jest wykonanie dalszych badań.
_________________
 
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #9  Wysłany: 2011-09-01, 09:47  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wrócę jak będą wyniki z badania PET.
_________________
Biba
 
mike 


Dołączył: 09 Cze 2011
Posty: 32
Pomógł: 4 razy

 #10  Wysłany: 2011-09-01, 10:27  


Jeśli będzie odległy termin w Gliwicach, sprawdźcie we Wrocławiu (tam było najszybciej w naszym przypadku). W tym roku otwarli też nowe urządzenie w Krakowie.
 
Bibiancaaa 


Dołączyła: 01 Wrz 2011
Posty: 6
Skąd: Katowice

 #11  Wysłany: 2011-09-01, 10:31  


Dzięki. Lekarz, który dał mamie skierowanie na PET tak właśnie powiedział, że gdyby w Gliwicach trzeba było długo czekać to mamy dać mu znać wtedy skieruje nas do Wrocławia.
_________________
Biba
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group