1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc w interpretacji wyników TK i PET-CT
Autor Wiadomość
marvin 



Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-11-22, 17:02  Prośba o pomoc w interpretacji wyników TK i PET-CT


Proszę o pomoc w interpretacji wyników młodej osoby (27 lat). Morfologia w normie, epizodycznie (2-3 razy w miesiącu): nudności, brak apetytu, wymioty po spożyciu posiłku. Biochemia, morfologia w normie. Próba głodowa wykluczyła insulinomę. W załączeniu: wyniki TK jamy brzusznej z połowy września, PET-CT z połowy listopada. Oczywiście diagnozujemy dalej pod kątem guzów neuroendokrynnych. Po badaniu PET-CT zaniepokoiły mnie w szczególności te zmiany w węzłach chłonnych.



TK.png
Pobierz Plik ściągnięto 3900 raz(y) 493,69 KB

PET-CT.png
Pobierz Plik ściągnięto 423 raz(y) 98,24 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-22, 17:29  


Prosimy o pełen wynik PET.
_________________
 
marvin 



Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-11-22, 18:03  Pełne wyniki PET-CT


absenteeism napisał/a:
Prosimy o pełen wynik PET.


Przepraszam za jakość (zdjęcia z tel.).





PET str1.png
Pobierz Plik ściągnięto 2633 raz(y) 2,05 MB

PET str2.png
Pobierz Plik ściągnięto 2692 raz(y) 2,96 MB

PET zał1.png
Pobierz Plik ściągnięto 410 raz(y) 3,3 MB

PET zał2.png
Pobierz Plik ściągnięto 378 raz(y) 3,49 MB

 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-23, 18:34  


W uwagach lekarz napisał:
Cytat:
Ze względu na podejrzenie w badaniu tk zmian o charakterze neuroendokrynnym do rozwazenia ocena ekspresji receptorów somatostatynowych (SSTR) metodą SPECT czy PET.

I trzeba iść tą drogą. W diagnostyce zmian o charakterze neuroendokrynnych stosowane są różne metody badania ze względu na duże trudności związane właśnie z rozpoznaniem tego typu guzów.

Ze względu na małą czułość badania 18FDG-PET w przypadku guzów neuroendokrynnych lekarz zasugerował badania, które odznacza się wyższą czułością ze względu na zastosowanie innych radioznaczników. Metoda ta bardzo dokładanie zanalizuje przestrzennie struktury narządów wewnętrznych, gdzie nagromadzi się radiofarmaceutyk.

Po tym badaniu będzie można z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę problemów tej młodej osoby...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-24, 03:34  


Ja jako posiadająca guz neuroendokrynny dodam od siebie, że dobrze byłoby wykonać scyntygrafię Ga68, czyli ze znacznikiem w postaci Galu. Wykonują ją Bydgoszcz, nie wiem jak inne ośrodki. Badanie wygląda jak typowy PET, ale znacznikiem nie jest glukoza tylko gal. Na pocieszenie dodam, że jak leżałam w szpitalu też był przypadek, gdzie młoda dziewczyna miała usuwany guzek z ogona trzustki i okazało się po badaniach hispat, że to zwykły zrazik trzustkowy tak się dziwnie rozrósł. Nie był to żaden rak.
U Was w PET, też jest bardzo niski SUV, jak w miąższu trzustki.
Czy byliście już u endokrynologa, skoro jest podejrzenie guza neuroendokrynnego? On zleciłby odpowiednie badania, takie jak pisze Jolana, choćby scyntygrafię receptorów somatostatynowych. Oprócz tego można zrobić badanie CgA-chromograniny A, 5HIAA- kwas indolooctowy w dobowej zbiórce moczu.
Ja też miałam guz w trzustce tylko u mnie był to przerzut gastrinoma, też z neuroendokrynnych.
Pozdrawiam i działajcie Gabi

[ Dodano: 2014-11-24, 03:36 ]
5 HIAA- oczywiście pomyliłam kwas hydroindolooctowy.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2014-11-24, 09:06  


Tak jak napisała gabi30, PET z użyciem Galu wykonują tylko w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Co warto podkreślić - jako jedyny ośrodek w Polsce. Zdecydowana większość guzów neuroendokrynnych wytwarza na swojej powierzchni pewien rodzaj białka
( receptor typu 2 somatostatyny ), i po podaniu odpowiedniego preparatu - który zwiąże się właśnie z tym białkiem - można uzyskać obraz guza...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
marvin 



Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2014-11-24, 11:02  


Dziękuję za wszystkie informacje. Siostra dostała skierowanie na scyntygrafie i na PET Galowy, jest też pod opieką kliniki endokrynologicznej na Szaserów. Niestety w Warszawie na badanie PET Gal (Centrum Onlologii na Roentegna) czeka się aż do pół roku.
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #8  Wysłany: 2014-11-24, 16:41  


To strasznie długo, aż pół roku. W Bydgoszczy czekałam od wysłania przez szpital skierowania do telefonu z Bydgoszczy z terminem badania około tygodnia. Badanie miałam tydzień później, więc w sumie 2 tygodnie czekania. Może warto byłoby uderzyć w tą Bydgoszcz? Będzie szybciej.
pozdrawiam Gabi
 
marvin 



Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2014-11-24, 19:29  


gabi30 napisał/a:
(...)


Dzwoniłem do "medycyny nuklearnej" w Bydgoszczy i faktycznie czeka się do tygodnia na badanie. Serdeczne dzięki za info.

pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2014-11-24, 20:45 ]
Nie ma potrzeby cytowania całego poprzedniego posta. Poprawione.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group