1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc - nietypowy chłoniak? diagnoza bez skutku...
Autor Wiadomość
Jackie 


Dołączył: 16 Lip 2015
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2015-07-16, 14:43  Prośba o pomoc - nietypowy chłoniak? diagnoza bez skutku...


Witam serdecznie i bardzo proszę o jakąś radę pomoc lub nakierowanie, gdyż już ponad pół roku jestem w trakcie diagnozy chłoniaka i nic na to nie wskazuje, że szybko to może się zakończyć, a czas leci...
Po krótce opowiem moją historię. Mam 37 lat. Chorobę do tej pory miałem tylko jedną - od 18 roku życia choruję przewlekle na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (jestem pod stałą opieką specjalisty – kolonoskopia regularnie co 2-3lata, dwa razy w roku pełna morfologia, raz w roku usg jamy brzusznej. Przyjmuję tylko ASAMAX. Ostatni raz kolonoskopia z wycinkami była robiona w 2014r). Napisałem o tej chorobie gdyż może ona właśnie ma jakiś wpływ na obecną sytuację, a wygląda ona następująco.

Pod koniec 2014 roku mocno przestraszony śmiercią aktorki Anny Przybylskiej (mojej rówieśniczki) udałem się do lekarza rodzinnego z niby to powiększoną ślinianką podżuchwową prawą. Był to niewielki guzek po prawej stronie szyi. Dodam, że miałem go na pewno od kilku ładnych lat, lecz nie bolał nie przeszkadzał i w zasadzie był mało widoczny, chyba że odgiąłem szyje do tyłu to wtedy można było go zauważyć. Lekarz rodzinny mocno mnie nastraszył, że to może być zmiana nowotworowa i trzeba jak najszybciej zrobić USG szyi. USG wykazało powiększone węzły chłonne szyi po prawej stronie i do tego wykryto mi brzydką zmianę na lewym płacie tarczycy. Dostałem pilne skierowanie na BAC tarczycy i węzła chłonnego (już wiadomo było, że to raczej nie ślinianka). W miedzy czasie dostałem „kartę onkologiczną” więc wszystkie badania poszły bardzo szybko i sprawnie. Przed zrobieniem BAC udało mi się jeszcze wykonać TC szyi oraz zatok, gdyż od zawsze z nimi miałem problem (lejący się katar w okresie jesiennym i wiosennym). Obydwa badania wyszły nie za ciekawie, tzn liczne węzły szyjne powiększone a zatoki w zasadzie operacyjne – podejrzenie choroby limfopoliferacyjnej do dalszej diagnostyki. Po otrzymaniu wyników BAC odetchnąłem z ulgą gdyż zmiana na tarczycy okazała się łagodna a powiększony węzeł tylko odczynowy zapalny. Jednak nie dawało mi to do końca spokoju i udałem się do poradni hematologicznej. Tam Pani doktor uświadomiła mnie, że aby w węźle wykluczyć chłoniaka trzeba go wyciąć w całości i zbadać. Tak tez się stało 26.06.2015r. Po otrzymaniu wyniku hist-pat znów odetchnąłem z ulgą, gdyż wykluczono chłoniaka. Na kolejnej wizycie u hematologa dowiedziałem się, że muszę wyciąć kolejny węzeł gdyż w tym akurat mogło nie być chłoniaka mimo iż był on najbardziej widoczny i chyba największy. Przedtem dostałem jeszcze skierowanie na PET-CT. Badanie to zrobiłem tydzień temu a po otrzymaniu wyników jestem bardzo mocno przestraszony. Do lekarza wizytę mam dopiero umówioną na 30 lipca gdyż jest na urlopie. Proszę o jakąś pomoc, poradę czy to rzeczywiście może być chłoniak (mimo wykluczenia jak dotąd we wszystkich badaniach) czy jednak szukać czegoś w innym kierunku (np. sarkoidoza – w PET wyszła mi rozedma płuc, mononukleoza itp.) Dodam, że ze zdrowiem oprócz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nigdy nie miałem problemów, nigdy nie chorowałem nic mnie nie bolało oprócz pleców/kręgosłupa (ale mam zdiagnozowany rozszczep kręgosłupa S1, więc to pewnie od tego). Poniżej zamieszczam chronologicznie wyniki badań z ostatniego półrocza. Proszę o jakąś wskazówkę i o interpretację wynków PET-CT czemu mam tyle aktywnych metabolicznie węzłów nie tylko w szyi? Czy mogę czuć się świetnie, mieć dobre wynik morfologii (poza przekroczonym dwukrotnie LDH i niewielkimi odchyłami w rozmazie) i zarazem tak zaawansowany nowotwór? Normalnie gdybym nie poszedł z tym widocznym węzłem na szyi do lekarza to teraz bym był na wakacjach gdzieś na plaży w świetnym stanie i humorze a tak od ponad pół roku żyję w jakimś koszmarze i to na własne życzenie… a może po porostu ja tak mam od urodzenia… ???

07 styczeń 2015
Badanie TK szyi uwidoczniło powiększone węzły chłonne podżuchwowe prawe 21x21mm, 32x18mm Nadobojczykowe prawe do 12x11mm.
Pojedyncze granicznej wielkości węzły chłonne szyjne lewe(gr 2A) 16xl2mm, prawe 14xl0mm. Pozostałe węzły chłonne uwidocznione badaniem niepowiekszone. Podejrzanie ch.limfoproliferacyjnej- do dalszej diagnostyki. Ślinianki podżuchwowe, przyuszne prawidłowe.Minimalne zmiany zapalne zatok obocznych nosa. Midgałki, struktury krtani bez zmian w strukturze. El.kostne bez destrukcji.
11 luty 2015
Tk zatok obocznych nosa. Zgrubienia śluzówkowe w zatokach obocznych nosa. Większa zgrubienia w zatoce czołowej prawej, sitowiu, lewej zatoce szczękowej Zalegająca, pienista wydzielina w zatoce klinowej i lewej szczękowej. Prawoboczne skrzywienie przegrody nosa. . Kompleksy ujsciowo-przewodowe niedrożne. Przewody nosowe, nozdrza tylne są drożne. Strop i tylna ściana nosogardła niepogrubiałe.
10 lutego 2015
BAC węzła i tarczycy. Pod kontrolą USG wykonano BAC zmiany hypoechogenicznej w okolicy podżuchwowej prawej przy śliniance podżuchwowej o śr. 24mm, drugie bacc zmiany hypoechogenicznej centralnie w lewym płacie tarczycy Igła w zmianach. Foto
WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO : 1/ W rozmazie miernie materiał obfity . Pośród elementów morfotycznych krwi i koloidu stwierdza się liczne skupienia tyreoctów z cechami degeneracji oraz pobudzenia bez cech atypii. W tle reakcja immunologicznba, limfocytaflia. Całość obrazu odpowiada zmianie łagodnej o strukturze torbielowatlitej . (II ST wg Bethesda ) 2/ W rozmazie z węzła chłonnego - cechy odczynowego węzła - bez cech swoistych.
05 maj 2015
Morfologia krwi (pełna)
Leukocyty 6,19 tys/pl (4 -10), Neutrofile 3,6 tys/pl (1.8-7), Limfocyty 1,47 tys/pl (0.8-4.5), Monocyty 0,65 tys/pl (0.1 -0.8), Eozynofile 0,42 tys/pl (0.04 - 0.5), Bazofile 0,0 tys/pl -, Erytrocyty 5,09 mln/pl (4.5-6), Hemoglobina 15,4 g/di (14-18), Hematokryt 44,7 % (40-54), MCV 87,8 fl (80-95), MCH 29,3 pg (27-34), MCHC 33,3 g/di (30-35), RDW 13,7 % (11.5-15.5), RDW-SD 43,8 -, Płytki krwi 211 tys/pl (150-350), MPV 9,6 fl (7.4-10.4), PCT 0,2 % (0.12-0.36), P-LCR 21,9 –, PCT 0,2% (01 – 0,4)
Rozmaz krwi (manualnie)
Gran. Segmentowane 55 % (45-70), Limfocyty 25 % (20-45), Monocyty 10 % (3-8), Gran. Kwasochłonne 9 % (1-5) , Gran. Zasadochłonne 1 % (0-1)
OB. 3mm/h (1-10), LDH 485 U/l (1-180), Kreatynina 0,84 mg/dl (0,6-1.2) eGFR > 60 ml/min/1,7, Sód 139 mmol/l )135-148), Potas 4,10 mmol/l (3,5-5,5), Glukoza 96 mg/dl (70-110)
26 maj 2015
Wyciecie węzła
Rozpoznanie kliniczne Limfadenopatia uogólniona
Preparaty: 510058228401,510058228402,510058228403,510058228404,510058228405,510058228406,510058228407,5100 58228408,510058228409,510058228410,510058228501
ROZPOZNANIE
Węzeł chłonny o nieco zaburzonej architektonice z obecnością grudek chłonnych różnej wielkości. Obraz nie wyklucza chłoniaka grudkowego, dalsza diagnostyka w toku.
Rozpoznanie końcowe: obraz i badania immunohistochemiczne wskazują na nietypowy odczyn grudkowy (grudki małe, lecz z wysokim indeksem Ki67, bez wyraźnej polaryzacji, bez makrofagów, z wąskim płaszczem. Immunofenotyp: CD20+W strefie B, bcl2-, bcl6+, bci2R-, CD23+ w grudkach - wyklucza chłoniaka . W przypadku wątpliwości klinicznych należy rozważyć pobranie innego węzła.Konsultował: prof. Xx Zakład Patomorfologii Synevo. Opis makroskopowy :Węzeł chłonny śr. 1,4 cm.
09 lipiec 2015
PET-CT
Głowa i szyja: Węzły chłonne aktywne metabolicznie:
- podżuchwowy prawy 29x17mm - SUV max 6,2, podżuchwowy lewy 7mm - SUV max 4,2,
- kilka drobnych węzłów chłonnych do 7mm - SUV max 3,3 przy dolno-tylnej powierzchni ślinianki podżuchwowej prawej,
- szyjny górny prawy gr. 1IA 8mm - SUV max 3,5,
- szyjny dolny prawy 7mm - SUV max 3,8.
Miernie aktywne metabolicznie ; węzeł chłonny szyjny górny lewy gr IIA 8mm - SUV max 2,8 (odczynowy?).
Drobna zmiana 4mm w dolnym biegunie płata powierzchownego ślinianki przyusznej prawej z miernie wzmożonym metabolizmem – SUV max 1,9 - najpewniej węzeł chłonny. Węzeł chłonny trzewny prawy (przy tarczycy) 6mm - SUV max 2,0.
Pozostałe węzły chłonne szyjne drobne, bez podwyższonej aktywności metabolicznej.
Mózg bez zmian morfologicznych i metabolicznych (w zakresie objętym badaniem).
Odczynowe gromadzenie 18F-FDG w migdałkach podniebiennych SUV max 7,3-7,9.
Tarczyca - hipodensyjny guzek 14x20mm z wzmożonym metabolizmem FDG - SUV max 4,9 w lewym płacie tarczycy (stan po biopsji guzka w 29.01.2015r. - zmiana łagodna ) Pogrubienie śluzówek w zatokach szczękowych - w lewej z miernie wzmożonym, zapalnym metabolizmem FDG - SUV max 2,3.
Klatka piersiowa: Węzły chłonne aktywne metabolicznie;
- pachowy lewy 22x15mm - SUV max 7,6 i dość liczne do 7mm - SUV max 4,1, pojedynczy pachowy prawy 6mm – SUV max 1,8 (najpewniej odczynowy),
— podostrogowe do 10mm - SUV max 3,9,
- wnęki prawej liczne do 10mm - SUV max 2,9, wnęki lewej kilka - SUV max 2,2 (najpewniej odczynowe).
— Przy spływie żyły nieparzystej (3P) 6mm - SUV max 1,9.
Płuca - nieaktywny metabolicznie guzek podopłucnowy 3mm w segmencie 9 PL, kilka zgrubień podopłucnowych do 3mm w obu płucach. Rozedma śródzrazikowa płuc, bez zmian morfologicznych . Bez cech płynu w jamach opłucnej, osierdzia.
Jama brzuszna i miednica: Stan zapalny śluzówki żołądka w okolicy dna.
Wątroba 14 cm w wymiarze CC z cechami umiarkowanego stłuszczenia, z dość równomiernym gromadzeniem FDG -SUV max 2,6. Śledziona bez zmian morfologicznych, bez wzmożonej aktywności metabolicznej -SUV max 2,2. Trzustka bez zmian ogniskowych, bez wzmożonego metabolizmu. Nadnercza: bez zmian morfologicznych, bez wzmożonej aktywności metabolicznej.
Węzły chłonne zaotrzewnowe i krezkowe; umiarkowanie aktywny metabolicznie porto-kawalny 6mm - SUV max 3,1, pozostałe drobne, bez wzmożonej aktywności metabolicznej.
Węzły chłonne pachwinowe obustronnie niepowiększone z miernie wzmożonym, najpewniej odczynowym metabolizmem FDG | -SUV max 2,6
Odcinkowo wzmożone gromadzenie FDG w śluzówce jelita odcinka krętniczo-kątniczego - SUV max 6,8, poza tym fizjologiczna aktywność metaboliczna jelita grubego (rozpoznano wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Fizjologiczne wydalanie znacznika z moczem. Narządy miednicy małej bez zmian morfologicznych i metabolicznych.
Układ kostny i mięśniowy: Spina bifida SI. Bez aktywnych metabolicznie zmian o charakterze meta do kości.
WNIOSKI: W badaniu PET stwierdza się aktywne metaboliczne węzły chłonne szyjne prawe i pachowe lewe - zmiany najpewniej o charakterze limfoproliferacyjnym.
 
trebor 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Gru 2014
Posty: 211
Pomógł: 31 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-17, 07:08  


Witaj
Poczytaj watki innych. Sporo osób czuło się świetnie a niestety ma zdiagnozowanego chłoniaka, wiele również czuło się fatalnie, miało objawy a był to na szczęście fałszywy alarm.
Wg mnie niepokojący jest poziom LDH, powiększone węzły w śródpiersiu, wysokie suv, wysokie Ki, powiększone węzły nadobojczykowe.
Dobrze kieruje Cię hematolog. Jedynym sposobem na zdiagnozowanie jest wycięcie całego, właściwego węzła do badania. teraz z trafieniem właściwego nie powinno być problemu dzięki pet (diagnostyka odwrotna niż normalnie). Na pewno trzeba bardzo przyspieszyć tą diagnostykę, a niestety przypuszczam, że kolejne pobranie węzła, czekanie na wyniki itp.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group