1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o opinie
Autor Wiadomość
kafej 


Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2016-11-07, 16:04  Prośba o opinie


Witam,

Ojciec leczy się na "brodawczaki" (nie znam fachowej nazwy) moczowodu od 5 lat. Średnio co pół roku ma wypalane jakieś małe "gówienka". Dzięki temu został zarażony podczas jednej z kontrolnych cystoskopii jakimiś bakteriami, których nie mogą wyleczyć, ale piszę o tym tylko, aby dać pełen obraz sytuacji. Dodać należy, że ostatnia kolonoskopia była w maju 2013 (czysta) i gastroskopia w tamtym roku (czysta – przewlekłe zapalenie błony śluzowej).
Lekarz prowadzący chciał sprawdzić,czy wszystko jest ok tam na dole na TK, więc założył kartę DILO i wysłał Ojca na TK. Oto opis:

„KT jamy brzusznej z ujęciem miednicy  bez i po wzmocnieniu kontrastem w fazie tętniczej, żylnej oraz w fazie późnej:

W ujętych badaniem dolnych partiach obu płuc zmian ogniskowych nie stwierdza się.
Wątroba niepowiększona. W segmencie 8 wątroby widoczna jest słabo hypodensyjna zmiana o śr. około 10 mm, głównie wyrażona w fazie żylnej odpowiadająca najprawdopodobniej zmianie meta. W segmencie 2 wątroby tuż podprzeponowo kolejna podobna zmiana o sr. około 5 mm najprawdopodobniej o tym samym charakterze.
Drogi żółciowe nieposzerzone. Żyła wrotna drożna, nieposzerzona, o śr. około 13,6 mm.
Pęcherzyk żółciowy w ujętych odcinkach bez złogów.
Śledziona niepowiększona o jednorodnej strukturze.
Trzustka, nadnercza niezmienione.
Nerki o prawidłowej warstwie miąższu, bez cech zastoju. Wydzielanie i wydalanie moczu kontrastowego jednoczasowe , nieupośledzone. Moczowody nieposzerzone.
Gruczoł krokowy o wymiarach 48,5x34,6x42,8 mm.
Pęcherz moczowy wydaje się mieć gładkie zarysy ścian, bez cech patologicznego pogrubienia czy też nacieczenia w badaniu KT.
W obrębie zstępnicy, ale szczególnie w obrębie esicy widoczne są liczne uchyłki.
Nie stwierdza się cech ewidentnego naciekania w okalającej tkance tłuszczowej pęcherz moczowy.
Pojedyncze blaszki miażdżycowe w ścianie aorty brzusznej i tętnic biodrowych.
Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych zewnątrzotrzewnowo oraz miednicy.
Natomiast stwierdza się węzły chłonne krezkowe na wysokości śródbrzusza o śr. do około 10 mm.
W obrębie głowy prawej kości udowej widoczne są dwa osteosklerotyczne ogniska o śr. do około 5 mm najprawdopodobniej o cechach wysepek kostnych.”

Wiadomo, że moim głównym zmartwieniem stały się pierwsze 3 linijki tego opisu. Przetłumaczenie w internecie na normalny język słów „hypodensyjna zmiana” i „zmianie meta” sprawia, że człowiekowi robi się słabo… Dlatego szybko „załatwiłem” Ojcu TK górnej części i tutaj mamy opis:

„KT klatki piersiowej bez i po wzmocnieniu kontrastem:

W segmencie 10 płuca prawego drobna zwapniała zmiana ogniskowa o śr. około 2,5 mm.
W segmencie 9 płuca lewego podopłucnowo również drobna zwapniała zmiana ogniskowa o sr. około 2,5 mm.
Zmiany te mają najprawdopodobniej charakter zwapniałych ognisk zakażenia pierwotnego po przebytym w przeszłości procesie swoistym.
W szczytach obu płuc, ale bardziej po stronie prawej zmiany o charakterze guzkowo-włóknistym również po przebytym w przeszłości procesie swoistym.
Poza tym w płucach stwierdza się wzmożenie rysunku zrębowo-naczyniowego na skutek cech przewlekłego nieżytu oskrzeli, a w śródpiersiu i w okolicy wnęk nie stwierdza się istotnie powiększonych węzłów chłonnych.
W obrębie trzonu kręgu VTh8 widoczne jest osteosklerotyczne ognisko o śr. około 7 mm - wysepka kostna?”

Tutaj mam pytanie, czy mam się czym martwić ? Ojciec dostał skierowanie na PETa, ale jedni lekarze twierdzą, że tam nic nie ma i to tylko po to aby uspokoić sumienie, a inni zaczynają mówić o wycinaniu tego i wlewkach… (pokazałem te wyniki komu mogłem).

Będe bardzo wdzięczny za opinie i przemyślenia.

[ Dodano: 2016-11-07, 16:53 ]
Dodam jeszcze, że wszystkie badania krwi włącznie z markerami są w idealnym porządku. Zapomniałem o tym wspomnieć.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-11-07, 17:52  


kafej,

Badania obrazowe rzeczywiście zasiały niepokój. W wątrobie radiolog stwierdził dwa ogniska przerzutowe - meta i niepokojące węzły chłonne na wysokości śródbrzusza, fakt, że nie są jakoś mocno powiększone ale budzące podejrzenie.

Tyle można wyciągnąć wniosków z badań. Jeżeli są to rzeczywiście zmiany przerzutowe to gdzieś siedzi główne źródło lub druga wersja, że owe zmiany na wątrobie nie są zmianami złośliwymi.

Badanie PET uważam za słuszne bo albo potwierdzą się te zmiany albo zostaną inaczej opisane przez radiologa lub zostanie znalezione główne źródło jeżeli to rak.

Przykro mi ale na tą chwilę trudno cokolwiek powiedzieć, trzeba poczekać na PET.

pozdrawiam
 
kafej 


Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2016-11-07, 18:15  


Witam,

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Lekarz mi powiedział żeby się węzłami nie przejmować ponieważ ojciec właśnie przechodził anginę (którą zresztą do teraz leczy).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group