1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosba o opinie dot wynikow tk klatki piersiowej
Autor Wiadomość
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2015-08-05, 00:39  Prosba o opinie dot wynikow tk klatki piersiowej


Witam. Moj Tata 3 miesiace temu wykonal rtg klatki piersiowej. Jako dziecko mial astme ktora z czasem ustala. Jednak jakis czas temu mama zauwazyla ze tata niekiedy w nocy swista oddychajac wiec prosila aby zglosil sie do pulmonologa i zrobil badania. Na rtg wyszla jakas zmiana ale lekarz nie byl pewien wiec skierowal tate na TK.
Ponizej cytuje opis wykonanego badania tk;

TK KLP:
"W badaniu tk klatki piersiowej przegladowym i po wzmocnieniu kontrastowm w oknie plucnym i srodpiersiowym uwidoczniono w srodpiersiu przednim bardziej po lewej stronie policykliczna, patologiczna mase tkankowa o wym. ok: 71x49x56 mm wzmacniajaca po podaniu kontrastu o ok 35-40 j.H - pakiet patologicznie powiekszonych wezlow chlonnych? Guz grasicy?
Ponadto w obrebie miazszu pluc obszarow zageszczen miazszu ani zmian rozrostowych nie uwidoczniono. Aorta nieposzerzona. Serce niepowiekszone. Wolnego plynu w jamie oplucnych nie uwidoczniono."

Tata ma termin do szpitala gdzie beda najprawdopodobniej wykonywac biopsje I pewnie tez bronchoskopie. Niestety miejsce powstania tej zmiany nie jest latwodostepne czego sie obawiamy. Bardzo sie boimy o naszego tate.. Tata nie mial zadnych dolegliwosci. Jest jeszcze mlody bo ma 53 lata. Czy z podanego opisu mozna wywnioskowac cokolwiek? Guz jest dosyc znacznych rozmiarow, nie wiemy od jak dawna tata go ma ale ok 3 lata temu robil rtg i nic mu nie wyszlo.
Bardzo prosze o pomoc
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-05, 05:20  


Może to być zmiana złośliwa, ale nie musi - trzeba czekać na wyniki dalszych badań.
_________________
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #3  Wysłany: 2015-08-06, 08:10  


Dziekuje za odpowiedz. Mam nadzieje ze nie okaze sie ze to zmiana zlosciwa. ProsZe jeszcze o informacje czy na podstawie wynikow z tk mozna przypuszczac ze to cos zloscliwego? Cos w tym opisie na to moze wskazywac? Oprocz wielkosci tego guza. I czy oreintuje sie Pani w jaki sposob lekarze moga pobrac wycinek do badania skoro nie jest to latwe miejsce.
 
Bonaj 


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 468
Pomógł: 53 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-06, 09:44  


W TK napisane jest : " patologiczna mase tkankowa o wym. ok: 71x49x56 mm wzmacniajaca po podaniu kontrastu o ok 35-40 j.H - pakiet patologicznie powiekszonych wezlow chlonnych? Guz grasicy? "

Patologiczna czyli nieprawidłowa. Bez wątpienia trzeba zbadać co to jest.
Powiększone węzły chłonne mogą wskazywać na zmianę zapalną bądź nowotworową.

Na ten czas nie ma co gdybać, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Zapewne będzie zrobiona bronchoskopia, ewentualnie EBUS.
Może tez być zrobiona biopsja (pobranie materiału igłą przez klatkę piersiową).
Jeśli powyższe badania nie dadzą odpowiedzi może być pobranie tkanki operacyjnie (otwarcie klatki piersiowej)

Czy Tato pali/palił papierosy ?
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #5  Wysłany: 2015-08-06, 10:49  


Tata palil papierosy ale bedac dwudziestoparolatkiem. Obecnie od 25 lat nie pali.
 
Bonaj 


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 468
Pomógł: 53 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-06, 11:11  


Mam nadzieję, że będzie wszystko dobrze z Twoim Tatą.

Jak byłem dzieckiem też chorowałem na astme.
Teraz jest dobrze, ale obydwoje rodzice rak płuc.

Kiedy Tato idzie na badania do szpitala ?
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. – (Aureliusz Augustyn z Hippony)
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #7  Wysłany: 2015-08-06, 12:22  


Jutro ma sie zglosic do szpitala na badania ogolne z krwi itp a w poniedzialek najprawdopodobniej bedzie mial bronchoskopie. Dzis ma jeszcze konsultacje z doc. Zielinskim z zakopianskiego szpitala.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2015-08-06, 18:46  


Pelnanadzieji napisał/a:
ProsZe jeszcze o informacje czy na podstawie wynikow z tk mozna przypuszczac ze to cos zloscliwego? Cos w tym opisie na to moze wskazywac?

Wzmocnienie po kontraście.

Pelnanadzieji napisał/a:
czy oreintuje sie Pani w jaki sposob lekarze moga pobrac wycinek do badania skoro nie jest to latwe miejsce.

Biopsją.
_________________
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #9  Wysłany: 2015-09-09, 07:53  


Witam serdecvznie,

Mój tata dwa tygodnie temu przeszedł operacje metodą wideotorakoskopową podczas której wycięto grasice wraz z tkanką tłuszczową i otorebkowanym guzem o wymiarach 75x50x35mm, którego wówczas wstępnie diagnozowanego jako grasiczak. Guz został wykryty przypadkowo w czasie wykonywania badania rtg klatki piersiowej, nie dawał uprzednio zadnych objawów.
Z racji faktu tymczasowej nieobecności lekarza prowadzacego, bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu poniższych wyników badania histopatologicznego:

Wynik Badania histopatologicznego
„OPIS MAKROSKOPOWY:
1/ Grasica (245g) z tkanką tłuszczową o wym. 14x7x2 cm i otorebkowanym guzem o wynm. 75x50x35 mm
Wycinki pobranio z :
a/guza (strona wolna) – (a,b)
b/ guza wraz z przylegająca tkanka tłuszczowa - (c,d)
c/guza od strony grasicy – (e)
d/grasicy – (f,g)
e/tkanki tłuszczowej okołograsicznej -(h,i)
2/tkanka tłuszczowa prawego kąta osierdziowo przeponowego (j,k,l,ł)
3/tkanka tłuszczowa szyi oraz górnego śródpiersia(m,n)
4/tkanka tłuszczowa lewego kąta osierdziowo przeponowego (o,p,r,s,t)
5/tkanka tłuszczowa okienka aortowo płucnego (u,w)
6/w. chłonne okienka (x)
7/w. chłonne okołoaortowe (y)

ROZPOZNANIE:
Ad 1 a/b/c/d/ e Thymoma AB, II stopień zaawansowania wg. Masaoka – Koga; pR0
Ad 1 d/ Thimus atrophicus
Ad 1 e/ Tkanka tłuszczowa i ogniska grasicze
Ad 2/ Tkanka tłuszczowa i 1 ognisko tkanki limfatycznej (CK-Pan -)
Ad 3/ Tkanka tłuszczowa, odczynowe węzły chłonne, 1 przytarczyca i ogniska tkanki limfatycznej ( CK-Pan -)
Ad 4/ Tkanka tłuszczowa
Ad 5/Tkanka tłuszczowa, węzły chłonne i ogniska grasicze (CK-Pan+)
Ad 6/ 7/ zmian nowotworowych nie stwierdzono

Thymoma AB, II stopień zaawansowania wg. Masaoka – Koga; pR0
Grasiczak zbudowany z wrzecionowatych komórek nabłonkowych oraz obszarów bogato limfocytarnych. Nowotwór podzielony jest na zraziki cieńkimi, łącznotkankowymi beleczkami.
Brak przestrzeni okołonaczyniowych. Wynik reakcji immunohistochemicznych: panCK (+),D2-40(-).
Obszar mikroskopowy odpowiada grasiczakowi AB. Nowotwór przekracza torebkę, nacieka otaczającą tkankę tłuszczową oraz miąższ grasicy. W obszarach mogących odpowiadac marginesom chirurgicznym utkania nowotworowego nie stwierdzono. Pozostały miąższ grasicy z cechami inwolucji.

Nr badania: 3507 e/15; marker CK pan; wynik i komentarz: (+)
Nr badania: Marker:D2-40 (Podoplanina); wynik i komentarz: (-)
Nr badania: 3507 l/15; marker CK pan; wynik i komentarz: (-)
Nr badania: 3507 m/15; marker CK pan; wynik i komentarz: (-)
Nr badania: 3507 u/15, marker CK pan; wynik i komentarz: (+)

czy na podstawie załączonych wyników badań można określić charakter tego właśnie stopnia grasiczaka?jakie są rokowania? czy konieczne jest wdrożenie jakiegoś leczenia pooperacyjnego uzupełniajacego?
Będziemy bardzo wdzięczni za jakiekolwiek odzew
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #10  Wysłany: 2016-02-06, 18:00  


Witam, napotkałem dopiero teraz na twoją historię i jestem ciekaw jaki jest ciąg dalszy.
Pozdrawiam
Paweł
_________________
Paweł
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #11  Wysłany: 2016-02-08, 22:47  


Witam,
Po konsultacji z torakochirurgiem tata nie mial zadnych naświetlań. Pozostaje pod kontrola. Za 3 mce ma wykonac tomografie komputerowa i zglosic sie do lekarza ktory przeprowadzał operacje. Mamy nadzieje ze wszystko bedzie w porzadku. Pozdeawiam

[ Dodano: 2016-02-08, 22:52 ]
Wycięty guz okazał sie byc grasiczakiem typu AB II stopnia. Jest to zmiana złośliwa ale mamy nadzieje ze została calkowicie usunięta wraz z torebka guza i ze nie bylo i nie bedzie zadnych nawrotów badz przerzutow. Tata mial wykonywana operacje w Zakopanem przez wspaniałego lekarza a przede wszystkim czlowieka o wielkim sercu ktory nie jednemu uratował juz zycie.
 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #12  Wysłany: 2016-02-09, 08:49  


Ja mam podobną historię. Moją historię znajdziesz na tym forum. Też operowany w Zakopanym. Mój grasiczak to BII z jednym zrazikiem BIII (poniżej 5%) co było ostatecznie podstawą decyzji o naświetlaniu. Aktualnie jestem ok 4 m-ce po naświetlaniu. Na dniach odbieram wyniki tomografii i jadę na konsultację do Zakopanego. Ptaszki ćwierkają, że jeszcze nikt po wycięciu grasiczaka w Zakopanym nie wrócił z reklamacją to na pewno dobra informacja natomiast nie oznacza to, że powinno się zapomnieć o diagnostyce kontrolnej. Szczególnie typ AB jest jednym z najmniej nawracających (kilka procent nawrotów) więc nie ma się czym przejmować tylko skupić się na życiu.
Pozdrawiam
Paweł
_________________
Paweł
 
Pelnanadzieji 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 8

 #13  Wysłany: 2016-02-09, 09:59  


ProsE zatem o podanie linka do opisu Twojej historii. Miejmy nadzieje ze nie bedzie potrzeby częstego odwiedzania szpitala w Zakopanem niemniej jednak trzeba przyznać ze zespół tam pracujący jest naprawde świetny i dziekuje Bogu ze udalo sie Tacie trafic do docenta w Zakopanem bo juz mial termin w krakowskim szpitalu w ktorym nie wiedzieli ani z czym maja do czynienia ani jak sie za to zabrac. Na szczescie znalazłam w internecie opinie i kontakt do Docenta i od razu powiedzial z czym mamy do czynienia i wyznaczył termin operacji. Tata jest juz 5 mcy po operacji, czuje sie dobrze i mam nadzieje ze wizyty kontrolne beda przynosiły tylko pozytywne informacje. Tego rozniez Tobie Pawle życzę. Daj znac jak wyszly badania. Powodzenia i duzo zdrowka!

[ Dodano: 2016-02-09, 10:03 ]
życzę zdrowka! Przepraszam za błąd ort w poście powyżej;)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: majkelek: 2016-02-09, 10:57 ]
Błąd poprawiony - proszę Cię również o stosowanie polskich znaków diakrytycznych oraz trzymanie się zasad interpunkcji. Wszystko to bardzo pomaga w czytaniu postów.

 
LosPawlos 


Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 21

 #14  Wysłany: 2016-02-09, 10:10  


Podaję link do mojej historii:
http://www.forum-onkologi...wej-vt11339.htm
_________________
Paweł
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group