1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak odbytnicy
Autor Wiadomość
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2015-05-22, 21:16  Gruczolakorak odbytnicy


Witam serdecznie
Jestem tu nowy na forum i prosiłbym o pomoc.
Na początku , chciałbym powiedzieć, ze chodzi o tatę w wieku 77 lat, bardzo aktywny, bez żadnych dolegliwości.
Po krwawieniu podczas oddawania stolca okazało się , że w odbytnicy jest guz. Zrobiono kolonoskopie w której wykryto dużego polipa 3,5-4,5 cm. Pobrano próbki do badania, gdzie wyszło, że jest to gruczolak.
Postanowiono usunąć go za pomocą polipektomi. W takcie usuwania okazało się , że nastąpiło obfite krwawienie , wiec zaprzestano dalszego usuwania gruczolaka.
Poinformowano nas , ze potrzebne będzie usuniecie, go na oddziale chirurgi onkologicznej, gdzie dostaliśmy skierowanie.
Dziś odebrałem wynik z badania histopatologicznego wycinka, który został pobrany w trakcie polipektomi.

W opisie wyniku jest dokładnie " Adenocarcinoma tubulare G2 intestini crassi ex adenomatis fragmenta multa"

Z tego co zdążyłem poczytać na forum, widzę, że to bardzo mało informacji, aby coś więcej na ten temat powiedzieć. Wiem tylko , że G2 to stopień złośliwości. Jednak prosiłbym o interpretację tego wyniku. Ewentualne pierwsze informacje co do rokowania przy takim opisie.

z góry dziękuje, za odpowiedź
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-24, 23:48  


Gruczolakorak cewkowy jelita grubego o średnim stopniu złośliwości histologicznej.

Bez wyników jakichkolwiek badań obrazowych nie da się nic więcej powiedzieć.
_________________
 
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2015-06-14, 13:39  


Tato wyszedł ze szpitala. Trwało to długo, gdyż wystąpiły powikłania pooperacyjne z atakami septycznymi. Została przeprowadzona operacja z amputacją odbytnicy i wyłonienia stomi. Nie przeprowadzono jak na razie żadnych dodatkowych badań , czekamy na kolejny wynik histopatologiczny. Na wypisie ze szpitala jest podane tylko "rak odbytnicy T2 N0" . Nie wiem czy z tego da się coś więcej powiedzieć co do rokowań. Lekarze nie byli zbytnio rozmowni , powiedzieli tylko, ze w jamie brzusznej podczas operacji nie widać innych ognisk.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-06-14, 18:49  


grzesion napisał/a:
Na wypisie ze szpitala jest podane tylko "rak odbytnicy T2 N0" . Nie wiem czy z tego da się coś więcej powiedzieć co do rokowań.

Tyle, że statystycznie 5-letnie przeżycie w tym stadium wynosi 70%.
_________________
 
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2015-06-17, 13:46  


Dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Lekarz przed operacją , mówił, że po wycięciu tego raka, nie stosuje się innych sposobów leczenia, żadnej chemii o ile nie będzie przerzutów na inne narządy. Czy tak jest zawsze, czy tylko przy tym rodzaju raka? Czy może coś lekarz, błędnie mnie poinformował?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-06-17, 20:26  


W raku jelita grubego (jak i w innych) również stosuje się chemioterapię czy inne leczenie uzupełniające, wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, stanu pacjenta, chorób współistniejących itp itd.
_________________
 
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2015-06-24, 20:51  


Mam jeszcze wynik z badania. Lekarz stwierdził, że wynik jest na tyle dobry, że nie potrzeba w tej chwili robić nic więcej, żadnej diagnostyki czy chemii. Za 3 miesiące mamy wizytę kontrolną u lekarza.

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2015-06-24, 21:52  


Było wykonane TK jamy brzusznej?
_________________
 
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2015-06-24, 22:54  


Nie. I lekarz stwierdził, ze nic nie potrzeba. Powiedział tylko, ze przy operacji nie było nic widać, aby coś miałoby być zajęte.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2015-06-25, 06:12  


Standardem jest wykonanie TK jamy brzusznej przed operacją, a jeśli go nie było, to po operacji. Z całym szacunkiem, na oko nie wszystko widać.
_________________
 
grzesion 


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2015-06-25, 13:09  


Dziękuje za informacje. Będę naciskał lekarza na zrobienie tego badania. O ile sie to w ogóle uda :?ale?:

[ Dodano: 2015-06-25, 13:42 ]
Mam jeszcze pytanie co do diagnostyki. Jeśli lekarz nie zleci badania TK, to być może trzeba będzie pomyśleć o zrobieniu tego na własny koszt. Jak to wygląda, czy TK robi sie z kontrastem czy bez? i czy np. MRI byłoby bardziej dokładne od TK? czy wystarczającym badaniem będzie TK
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2015-06-25, 17:21  


Wystarczy TK, z kontrastem jeśli nie ma p/wskazań do jego podania.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group