1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretacje wyniku tomografii wielofazowej wątrob
Autor Wiadomość
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2015-05-15, 17:35  Prośba o interpretacje wyniku tomografii wielofazowej wątrob


Opis
Wielofazowe TK j.brzusznej
Watroba powiekszona w zakresie lewego płata otaczającego od góry śledzione.
Rozlane stłuszczenie miąższu wątroby. Na jego tle widoczne dwie hyperdensyjne ,dobrze odgraniczone zmiany wlk. 33x34mm oraz 27x17mm.
W fazie tętniczej ulegają wzmocnieniu do 135j.H ,w fazie zylnej gęst 100j.H
Obraz może odpowiadać gruczolakom ? ogniskom prawidłowego miaższu ? Do rozważenia MR wątroby.
Drogi żółciowe wenątrz i zewnatrzwatrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy niepowiekszony, cienkościenny, bez uwapnionych złogów.
Trzustka homogenna, niepowiekszona.
Przewód trzustkowy nieposzerzony.
Śledziona bez zmian ogniskowych, typowej wiekośći.
Nerki prawidłowo położone, niepowiekszone.
Ukm-y nieposzerzone. Brak cech kamicy i zmian miąższowych.
Ww. chłonne krezkowe i zaotrzewnowe niepowiekszone.

Proszę powiedzieć czy przed dalszą diagnostyką jest powód do zmartwienia?
Badania robiłem po wykryciu zmiany na USG .
Z góry dziękuje za odpowiedź.
I witam wszystkich na forum, ponieważ jest to mój pierwszy post.
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-16, 16:03  


Widzę, że brak chętnych do odpowiedzi więc może parę sugestiin od pacjenta który zaliczył ponad 25 TK wątroby/ jamy brzusznej/. Z racji mojej wcześniejszej analizy jak radiolodzy różnie opisują Tk można po tym opisie powiedzieć wszystko i nic.
W opisie decyduje doświadczenie radiologa, taki co widzi miesięcznie kupę guzów wątroby raczej od razu sugeruje rak pierwotny wątroby no może postawić znak zapytania.
Ci co dopiero się uczą piszą ksiązkowe modele opierając się min. na jednostkach Hounsfielda j.H czyli odcieniach od bieli, przez szarosci do czerni obrazu naszych narządów.
Mi jak jakaś Pani dr nauk radiologicznych z Polski opisała TK to wyszło z j.H na poziomie
135 do 175, że to nie jest rak, bo guz rakowy ma 55 j.H a ja już wtedy miałem HCC od 6 lat..
Teraz z względów ekonomicznych badanie TK wykonane powiedzmy w Szczecinie
opisuje radiolog spod Białegostoku i jak u mnie pisze, że guz się powiększył od 3 do 6 mm w odpowiednich wymiarach, ale ona nie wie, że ja równolegle w klinice miałem Tk do
przeszczepu wątroby a tam napisali, że guz zmniejszył się o 3 cm...
Jak masz AFP /marker HCC/ to podaj , jak nie masz to pilnie zrób/ prywatnie 35 zł/ to wtedy z tym Tk można będzie powiedzieć coś więcej..
_________________
karol2012
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2015-05-16, 16:35  


Dziekuje ze ktokolwiek odpisal.
Na wynik badan o ktorych piszesz wlasnie czekam.
Mam tylko pytanie jak bardzo one sa miarodajne?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2015-05-16, 16:49  


TomekB,

Stłuszczenie wątroby może trochę zaburzać obraz a Ty takowe masz. Radiolog sugeruje gruczolaka ale dobrze zbadać to dalej czyli propozycja RM albo TK.
Nie myśl od razu o najgorszym bo może to być nic strasznego i okazać się gruczolakiem do dalszej obserwacji ale trzeba wykluczyć najgorsze. Zrób jak najszybciej RM, podejrzewam, że prywatnie będzie szybciej.
Możesz zrobić badania z krwi, profil wątrobowy - Alat, Astat, bilirubina, cholesterol

Pozdrawiam.
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2015-05-16, 17:45  


Wyniki jakie mam ostatnie z przed 5 dni
ASPAT 50U/L norma <40
ALAT 122U/L norma 1.00-41.00
Bilirubina calk 1,30mg/dl norma 0,20-1,10
Fosfataza alkaliczna 89U/L norma 20,00-100
Glukoza w surowicy 114mg/dl norma 70-115
GGTP 92U/L norma 15-60

A z września tamtego roku
cholesterol całkowity 254 norma 0-200
cholesterol HDL 42 minimum55
cholesterol LDL 163 norma 0-135
trójglicerydy 243 norma 0-150
bilirubina w normie
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-16, 18:06  


Ja uważam,że Afp zakładając raka pierwotnego wątroby jest dla umiejacego go czytać jest bardzo miarodajne, nawet wynik w normie można właściwie zinterpretować....
Oczywiście trzeba diagnozować dalej bo nie ma technik dających 100% gwarancji oprócz wiarygodnego badania histopatologicznego z uwagą że pooperacyjne jest na tak a np z biopsji też nie jest całkiem wiarygodne / 90%/..
_________________
karol2012
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #7  Wysłany: 2015-05-16, 18:12  


Sam już nie wiem co mam robić.
Jestem na środe umówiony do chirurga którego poleciła mi osoba .
Której operował wątrobe z powodu raka .
Zobaczymy co on powie.
Najgorsza jest nie pewność.
Ale wnioskując z wypowiedźi żeby mieć 100% pewności trzeba wyciąć i zbadać tak ?
Narazie z mr się chwilę wstrrymam ponieważ wszystkie badania robiłem do tej pory prywatnie i nadszarpnęło to mój budżet.
A o zmianie dowiedziałem się w tym tygodniu we wtorek.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2015-05-16, 19:30  


TomekB,
A z jakiego powodu robiłeś usg? Jakieś konkretne dolegliwości/choroby? Mógłbyś przytoczyć wynik/opis usg?
Badania biochemiczne pasują jak ulał do stłuszczonej wątroby ( dieta?, leki?), w takiej sytuacji rzeczywiście obraz jest niejednoznaczny, MRI może pomóc.
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #9  Wysłany: 2015-05-16, 19:39  


Usg robiłem bo mnie delikatnie pobolewała wątroba.
Swego czasu jak rzucałem palenie i miałem duzy apetyt przytyłem w bardzo krótkim czasie 12 kg.
Od tego momentu zaczeły się problemy z wątrobą .
Opis usg
Wątroba powiększona - prawy płat długości 170mm, w całości stłuszczała, W prawym płacie centralnie położona zmiana hypoechogeniczna, o zatokowym krztałcie i nierównych brzegach, wielkości ok 32x30 - zmiana do szerokiego różnicowania - Tu susp. Konieczne CT j .brzusznej wielofazowe oraz oznaczenie AFP
Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk zółciowy przeciętnej wielkośc, cienkościenny, bez ech wewnętrznych, Trzustka niepowiekszona, bez zmian ogniskowych. Obie nerki w położeniu typowym o typowych echach miąższowych i centralnych, bez zmian ogniskowych, UKM-y bez kamicy i zastoju.
Ech patologicznych w polu nadnerczy nie stw. się.
Sledziona niepowiększona. Naczynie duże j.brzusznej w normie

Ps. Druga zmiana wyszła na badaniu tk

[ Dodano: 2015-05-16, 19:45 ]
Mogę zrobić mri które kosztuje 650 zl. Ale jaką mam pewnośc ze nie stanie w tym samym punkcie co teraz?
Czyli pieniadze w błoto że tak powiem
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #10  Wysłany: 2015-05-16, 22:00  


Zrób AFP może się coś wyjaśni, a co najmniej ukierunkuje, ruch z chirurgiem właściwy trzeba ocenić, czy to jest operacyjne a to połowa sukcesu..
_________________
karol2012
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2015-05-17, 18:24  


TomekB,
Zdecydowanie poczekaj na rozmowę z lekarzem, niech on zadecyduje jakie badanie i gdzie trzeba zrobić- dobra ( tzn. fachowa) diagnostyka obrazowa może wiele wyjaśnić bez konieczności "krojenia" człowieka. Wszystko zależy od tego gdzie robi się badania i kto je porównuje i opisuje. Myślę, że doświadczony radiolog mógłby powiedzieć coś więcej n/t zmian widocznych jako hypodensyjne w usg a następnie hyperdensyjne w tk. Myślę też, że znaczące jest opisanie zmian w tk ( badanie dokładniejsze od usg) jako potencjalnie łagodnych. Bądź wręcz jako tkanki prawidłowej. Nie ma już wzmianki Tu susp.
Tu na forum nikt takiej interpretacji nie przeprowadzi.
Pozdrawiam serdecznie.
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #12  Wysłany: 2015-05-18, 08:33  


Witam telefonicznie uzyskalem informacje ze AFP u mnie wynosi 2,14 i miesci sie w normie.
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #13  Wysłany: 2015-05-18, 08:43  


I to jest bardzo dobra informacja...
_________________
karol2012
 
TomekB 


Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 14

 #14  Wysłany: 2015-05-18, 08:57  


Czy to wyklucza najgorsza opcje?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #15  Wysłany: 2015-05-18, 11:34  


Witaj,

Nie, prawidłowy poziom AFP w surowicy nie wyklucza złośliwego nowotworu wątroby, bo o takim podejrzeniu wciąż można mówić. Diagnostyka różnicowa zmian wątroby jest niejednokrotnie trudna ale nie ma prawa zaistnieć sytuacja, że pacjent jest chaotycznie kierowany na różne badania, czeka na swoje w kolejce a później okazuje się, że jednak diagnostyka powinna być przeprowadzana błyskawicznie i w ramach rozsądnego planu ze względu na uzyskane ostatecznie rozpoznanie.

Nowotwory złośliwe wątroby to nie tylko hepatocellular carcinoma (rak wątrobowokomórkowy - HCC) ale także drugi, najczęstszy nowotwór tej strefy anatomicznej fibrolamellar carcinoma (rak włóknistoblaszkowy - FLC). Ten drugi AFP nie produkuje.

Najlepszym sposobem wstępnego potwierdzenia lub zanegowania obecności rozrostu nowotworowego jest wykonanie biopsji cienkoigłowej. Badanie minimalnie inwazyjne a daje dużą szansę na popchnięcie diagnostyki do przodu. Szczególnie istotne jest to po uwzględnieniu faktu, że w wątrobie jednak zmiany ogniskowe są dobrze uwidocznione.

Pozdrawiam serdecznie!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group