1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretację pierwszego PET
Autor Wiadomość
Magda W 


Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2012-10-31, 09:35  Prośba o interpretację pierwszego PET


Witam,

Miesiąc temu odkryłam, że mam ziarnicę. Wynik histopat. NS I, w usg wychodziły węzły nadobojczykowe a w rtg w śródpiersiu 45x25 mm. Zero objawów ogólnych, czuję się dobrze. Lekarz sugerował 4 cykle ABVD i za tydzień pierwszy wlew.
Dziś odebrałam wyniki PET i jestem załamana. Czy ktoś miał podobnie? Masy są ogromne, SUV bardzo wysokie i jeszcze podejrzenie zajęcia szpiku. Wizyta u lekarza dopiero za tydzień....

Węzły nadobojczykowe prawe w pakiecie 22x18, suv 21,79/26,10
Węzły śródpiersia prawego 17x22, suv 8,05/10,18
Węzły okołotchawiczne prawe, dolne, górne 37x56, suv 20,13x26,51
Masa miękkotkankowa śródpiersia przedniego 73x28x80, suv 20,63, 26,64
Węzeł okołooskrzelowy płucny prawy 11x11 suv: 3,64/3,70
Rozlany wzorst metabolizmu FDG w przestrzeniach szpikowych trzonów kręgów z maksimum w kręgu TH10SUV 4,95/5,56

Czynny proces rozrostowy o charakterze złośliwym (bulky) w wielu grupach węzłów powyżej przepony. Kinetyka metabolizmu FDG w przestrzeniach szpikowych może sugerować zajęcie szpiku kostnego.

Wiem, że pewnie skierują mnie na biopsję szpiku, ale czy to możliwe, aby zajęty był szpik, a płuca, wątroba i śledziona czyste?
Czy to możliwe, aby z NS I "wskoczyć" na IV?
Jakie są rokowania w IV? Czy szansa wyleczenia tego 6 cyklami ABVD i radio jest czy raczej ostrzejsza chemia i dłużej?
A jak z szansą na brak nawrotów? Czy jak zdiagnozują mi IV to szanse na całkowite wyleczenie będą bardzo małe?
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-31, 10:13  


Droga Magdo,

piszesz, ze zdiagnozowano u Ciebie ziarnice.

Czy moglabys wkleic pelne rozpoznanie hist-pat? To bardzo wazne.

Skad byl pobrany wycinek? Czy byl badany caly wezel? W ziarnicy zlosliwej bada sie caly wezel, aby potwierdzic diagnoze.

Czy wykonano u Ciebe rowniez badanie TK srodpiersia, jamy brzusznej? Inne TK?

W jaki sposob ''odkrylas'' ziarnice?

Aby cokolwiek powiedziec, musimy miec wszystkie badanie wykonane do tej pory.

Tak od siebie dodam, ze ziarnica jest nawet w stopniu IV wyleczalna i wysoce chemiowrazliwa.

Pozdrawiam
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #3  Wysłany: 2012-10-31, 10:20  


Ziarnica złośliwa ma dobre rokowania, nawet w III i IV stopniu zaawansowania. W III i IV stadium ziarnicy złośliwej odsetek 5-letnich przeżyć bez kolejnej wznowy sięga nawet ok. 80%. Oprócz stopnia zaawansowania są jeszcze inne czynniki rokownicze. Dlatego tak jak pisze Tam-tam-taram, dobrze byłoby abyś załączyła wszystkie wyniki.

Tutaj jest link do strony o ziarnicy
http://www.ziarnica.pl/

W przypadku późnych stadiów zaawansowania też stosuje się ABVD (od 6 do 8 cykli) + radio (na zmiany resztkowe)

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Magda W 


Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2012-10-31, 11:31  szczegóły


Miesiąc temu wyczułam powiększony węzeł nadobojczykowy. Na usg wyszły węzły 27x22 i skierowanie na biopsję. Wycieto dwa węzły nadobojczykowe.

Histopatologicznie Ziarnica złośliwa typ NS I
IHC: CD 30 (+), CD 15 (+), CD 3 (+) odczyn rozlany w komórkach nienowotworowych, CD 20 (+) w pozostałościach utkania węzła

RTG płuc wskazał owalny cień w śródpiersiu górnym 45x25 mm.

3 tygodnie temu lekarz skierował mnie na PET i 6.11 mam przyjść zrobić krew i już dostać pierwszą chemię. Pewnie jak leakrz zobaczy wynik PET to skieruje mnie jeszcze na biopsję szpiku przed podaniem chemii. PET pokazał inne okolice i to podejrzenie zajęcia szpiku.
Zastanawiam się czy to jest możliwe aby zajęte były węzły nad przeponą i szpik bez zajęcia wątroby, śledziony, płuc i bez objawów ogólnych.

[ Dodano: 2012-10-31, 11:33 ]
TK miałam, ale wyniki dopiero za tydzień przed wizytą u lekarza.
Miesiąc temu robiłam badania krwi, limfocyty obnizone do 12, neutrocyty lekko podwyższone, krwinki białe na górnej granicy normy, płytki i czerwone w norsmie, ale OB 46 i lekarz powiedział, że to czynnik ryzyka.
Czy patrząc na mój PET widać jeszcze jakieś inne czynniki ryzyka?
 
rodzynka 



Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 231
Pomogła: 59 razy

 #5  Wysłany: 2012-11-01, 01:09  


Aniu, musisz poczekać na diagnozę lekarza, który dokładnie Cię przepyta o objawy itp. Może on postawić przy symbolu NS I literę np. B oznaczającą że pojawiły się objawy typu nocne poty, utrata wagi czy swędzenie skóry, albo X przy dużej masie guza. Lepiej żeby tych czynników nie było, ale nawet jak są, to ta choroba zazwyczaj bardzo dobrze reaguje na chemioterapię. Zresztą sama zobaczysz, jak gad ucieka ;)

Polecam Ci ten przewodnik - ogólny o chłoniakach http://www.przebisnieg.or...k_chloniaki.pdf
Mi pomógł na początku choroby, kiedy trudno mi było na raz pojąć medyczną terminologię.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-01, 13:22  


Z wyniku PET-a, nawet jeśli nie byłoby nacieku w szpiku widać, że to jest co najmniej II stopień zaawansowania. Oprócz węzłów chłonnych, widać, że jest guz w śrópiersiu. Jak również wskazał lekarz, OB jest ponad normę i to też jest jeden z czynników niekorzystnych. Ae ziarnica złośliwa pomimo różnych czynników niekorzystnych pozostaje nowotworem o dobrych rokowaniach.
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group