1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz 4mm IV sektor prawego płuca
Autor Wiadomość
kuba 


Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-01-13, 02:14  guz 4mm IV sektor prawego płuca


Witam
Jestem tutaj nowy dlatego nie wiem czy mogę pisać w tym dziale skoro nie mam zdiagnozowanego nowotworu. Zacznę jednak od początku dwa tygodnie przed świętami się rozchorowałem: wysoka gorączka, kaszel. Leczyłem się w przychodni akademickiej ale nic nie przechodziło. Po zmianie lekarza zalecono mi badanie rtg i okazało się, że mam zapalenie płuc, powiększone węzły chłonne a ponadto konieczna kontrola u pulmonologa i TK płuc. Trafiłem do szpitala zrobiono mi bronchoskopię jednak ze względu na stan zapalny nie udało się nic więcej zobaczyć. Na TK wyszło zaś, że mam 4mm guza w IV sektorze prawego płuca. Lekarz po 10 dniowym pobycie w szpitalu kazał się zgłosić na kolejną tomografię za 3 miesiące (z tego co czytam na necie to chyba standardowa procedura) Niby guz jest mały ale zawsze łatwiej wyleczyć coś nim się rozrośnie lub poprzerzuca. I teraz nie wiem co robić jak dowiedzieć się czy ten guz jest nowotworem? Podejrzewam, że jeśli za 3 miesiące guz pozostanie tej samej wielkości to będę musiał robić kontrolnie tomografię co rocznie aż w końcu urośnie i będzie trudniej się go pozbyć. Może powinienem iść jeszcze iść do innego lekarza, żeby zobaczył tą tomografię czy to nic nie da? Chciał bym się też dowiedzieć czy np. ten guz nie jest przerzutem z innej części ciała. Proszę o rady . Dodam, że mam 22lata i nigdy nie paliłem nałogowo. Na tematyce nowotworów się nie znam wcale dlatego z góry przepraszam jeśli któreś pytania wydadzą się po prostu głupie.
Pozdrawiam Kuba
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-13, 08:28  


Witaj Kuba. Nie jestem fachowcem, ale na pewno ktoś z forum Ci pomoże. Możesz zrobić usg jamy brzusznej dodatkowo i wizyta u innego lekarza nie zaszkodzi.Pozdrawiam.aga.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #3  Wysłany: 2012-01-13, 09:06  


kuba, większość ludzi ma jakieś małe guzki w płucach, zwłaszcza po zapaleniu. Kontrolne TK to prawidłowe postępowanie. Jeśli nie urośnie, to to nie nowotwór.

Które węzły chłonne miałeś powiększone?

Jakiekolwiek usunięcie takiego małego guzka, oprócz tego, że trudne (bo trudno by go było znaleźć) byłoby zrobieniem dużego spustoszenia w płucach i klatce piersiowej zupełnie niepotrzebnie.

Poza tym nie notuje się raka płuc u tak młodych osób, a już zwłaszcza niepalących. Trochę sobie na niego trzeba zapracować.
_________________
  
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-01-13, 11:08  


kuba napisał/a:
Na TK wyszło zaś, że mam 4mm guza w IV sektorze prawego płuca.

Segmencie ;)

Masz ten wynik TK żeby go tu umieścić?

kuba napisał/a:
Lekarz po 10 dniowym pobycie w szpitalu kazał się zgłosić na kolejną tomografię za 3 miesiące (z tego co czytam na necie to chyba standardowa procedura)

Nie tyle "w necie", co taki jest po prostu standard postępowania medycznego - przy stwierdzeniu guzków do 10mm średnicy zaleca się kontrolę za 4-6 miesięcy. W zasadzie nawet ta bronchoskopia nie miała większego sensu.

kuba napisał/a:
I teraz nie wiem co robić jak dowiedzieć się czy ten guz jest nowotworem? Podejrzewam, że jeśli za 3 miesiące guz pozostanie tej samej wielkości to będę musiał robić kontrolnie tomografię co rocznie aż w końcu urośnie i będzie trudniej się go pozbyć.

O to chodzi, żeby właśnie nie urósł. Jeśli będzie rósł, to z pewnością zostaną wykonane kolejne badania w celu zdiagnozowania czym on jest.

kuba napisał/a:
Chciał bym się też dowiedzieć czy np. ten guz nie jest przerzutem z innej części ciała.

Wątpliwe.
_________________
 
kuba 


Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2012-01-13, 12:16  


Dzięki za odpowiedź :)
Dokładnie było tak
w rtg robionym przed pójściem do szpitala było "obraz rtg przemawia za powiększeniem węzłów chłonnych wnęki prawej."
a w TK robionym na dzień przed wyjściem ze szpitala "W płacie dolnym płuca prawego widoczne zagęszczenie o cechach tzw. „pączkującego drzewa” – zmiany zapalne? Ponadto w segm. 4 płuca prawego stwierdzono podopłucnowy guzek o średnicy 4mm. Poza tym struktury śródpiersia prawidłowe, nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych. Zarys tchawicy, oskrzeli głównych i płatowych prawidłowe. Wnęki płucne naczyniowe. Płuca powietrzne bez zacienień ogniskowych. Proponuję badanie kontrolne po leczeniu.”
Przy bronchoskopii pobrali mi plwociny i na BK i cytologię jeszcze czekam ale nie pobierali nic z tego guza.
Dla mnie to prawie pół centymetrowy guz a ja jestem niski to tym bardziej wydaje mi się duży chociaż po tym co wczoraj w nocy się naczytałem na tym forum to nie mam co się do innych porównywać ale wiele osób narzeka że za późno wykryto u nich nowotwór. Dlatego wolał bym jak by dało się to jakoś lepiej sprawdzić. Myślisz, że przy takim guzie nie mam co liczyć na biopsję czy powtórkę bronchoskopii? Słyszałem jeszcze, że są jakieś markery nowotworowe ale czy wyjdzie coś w takim badaniu? Nie chcę się po prostu przez 3 miesiące denerwować
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-01-13, 12:24  


kuba napisał/a:
Myślisz, że przy takim guzie nie mam co liczyć na biopsję czy powtórkę bronchoskopii?

Raczej nie.

kuba napisał/a:
Słyszałem jeszcze, że są jakieś markery nowotworowe ale czy wyjdzie coś w takim badaniu?

Nie ma markerów diagnostycznie istotnych pod kątem raka płuca.
_________________
 
kuba 


Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2012-01-13, 12:26  


a zapomniałem dodać że usg jamy brzusznej też było chociaż nie wiem czemu się je robi. Sorry, że tak ten wpis ciągiem jest ale wkleiłem go z worda i przerwy pousuwało.

absenteeism napisał/a:
O to chodzi, żeby właśnie nie urósł. Jeśli będzie rósł, to z pewnością zostaną wykonane kolejne badania w celu zdiagnozowania czym on jest.

Właśnie obawiam się, że teraz np nie urośnie i powiedzą, że to nic poważnego i kontrola za rok a on wtedy przez rok już urośnie duży.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-01-13, 12:34  


kuba napisał/a:
a zapomniałem dodać że usg jamy brzusznej też było chociaż nie wiem czemu się je robi.

Zrobić nigdy nie zaszkodzi - jeśli wszystko było w porządku, to bardzo dobrze.

kuba napisał/a:
Właśnie obawiam się, że teraz np nie urośnie i powiedzą, że to nic poważnego i kontrola za rok a on wtedy przez rok już urośnie duży.

To się nie obawiaj na zapas. Powtórz TK za kilka miesięcy i zależnie od wyniku będziemy się wtedy zastanawiać co dalej.
No i zobaczymy co tam wyjdzie z tej cytologii.
_________________
 
kuba 


Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2012-01-13, 12:42  


Ok masz rację :) jak będę coś więcej wiedzieć to napiszę tu. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group