1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretację: Ndrp - gruczołowy rak płuca
Autor Wiadomość
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2018-01-21, 09:56  


Witam,
Od czwartku do soboty tata był w szpitalu na pierwszej chemioterapii. Czwartek badania, w piątek praktycznie cały dzień kroplówki z chemią. Do tego jakieś preparaty przeciwwymiotne. W sobote już po 9.00 rano mogliśmy odebrać tatę ze szpitala. We czwartek rozmawiałam z Panią konsultant z onkologii o stanie taty, o cyklach chemii... Pani doktor powiedziała, że jest szczerze zaskoczona tak bardzo dobrym stanem zdrowia taty. Gdyby wiedziala że jeszcze krótko przed świętami pomagał w bardzo ciężkich pracach remontowych w nowym domu u brata, to by dopiero była w szoku... Podanie chemii tata zniósł rewelacyjnie. W piątek na odwiedzinach u taty gdy leciała mu ostatnia kroplówka, to nawet pomyślałam że od miesiąca nie widziałam taty w tak dobrym stanie fizycznym i psychicznym. Aż sama poczułam się lepiej. Przez ostatni tydzień tata przytył ok 2,5 kg. Mama mu dogadza kulinarnie. Pilnujemy aby dużo pił. Od dziś daję tacie w brzuch zastrzyki przeciwzakrzepowe. Założyliśmy kalendarz w którym codziennie rano i wieczorem mierzymy temperaturę i ciśnienie... Wszystko ok. Temperatura 36,7 ciśnienie 130/84. Może tata będzie tym statystycznym 1%....
 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #17  Wysłany: 2018-01-23, 10:33  


Trzymam kciuki za ten 1%. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.
Pozdrawiam cieplutko.
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2018-01-23, 17:31  


Natknęłam się dziś na "białą onkologię"... Co o tym sądzicie? Czy w stadium choroby jaka jest u mojego taty jest to dobre rozwiązanie, czy przy chemioterapii jaką odbiera jest to dobry pomysł i czy jest to w ogóle możliwe?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #19  Wysłany: 2018-01-23, 22:12  


Tak dla własnej ciekawości przeczytaj to http://trojmiasto.wyborcz...ster-zleca.html
i wyciągnij wnioski sama.

pozdrawiam
 
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #20  Wysłany: 2018-01-24, 22:55  


Dziękuję. Ten artykuł mnie sprowadził na ziemię. Chyba włącza mi sie efekt "tonącego i brzytwy".
Tata jest dziś 5 dzień po pierwszej chemii. Od piątku do poniedzialku było super. Dobrze jadł pił dużo wg zaleceń...a wczoraj i dziś...kryzys. Od wczoraj narzeka na "zmulenie" na żołądku. Nie chce zbytnio jeść ani pić. Narzeka na to, że już dwie noce nie bardzo spał.
Zastanawiamy się czy wykluczyć coś z diety...np.nabiał, mleko..., a może to jest normalne i tak już będzie... No i co z tym snem? Dziś wypił meliskę. Mówił że przez ten żołądek sie martwi i stresuje, co go dołuje psychicznie. Czy tata może wziąć jakieś lekkie tableteczki na spokojność? Czy można sobie jakoś inaczej z tym poradzić?
Pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #21  Wysłany: 2018-01-25, 08:55  


SWylana, tu poczytaj trochę o diecie w czasie chemioterapii: http://www.poradnikzdrowi...apii_38190.html
SWylana napisał/a:
Czy tata może wziąć jakieś lekkie tableteczki na spokojność?
Napewno można tu o czymś na uspokojenie pomyśleć ale musi to być uzgodnione z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #22  Wysłany: 2018-01-25, 10:39  


SWylana napisał/a:
Od piątku do poniedzialku było super. Dobrze jadł pił dużo wg zaleceń...a wczoraj i dziś...kryzys

Im więcej toksyn w sobie tym samopoczucie gorsze, to normalne, starajcie się żeby tato dużo pij, do jedzenia nie zmuszajcie jak nie chce, za moment będzie jadł, picie, picie i jeszcze raz picie.
SWylana napisał/a:
Od wczoraj narzeka na "zmulenie" na żołądku.

To wdrożyć leki z grupy inhibitorów pompy proteinowej np. Polprazol czy chociażby Ranigast, będzie tacie lepiej.
SWylana napisał/a:
Mówił że przez ten żołądek sie martwi i stresuje, co go dołuje psychicznie.

To co napisałam wyżej, leki zmniejszające kwas żołądkowy.
SWylana napisał/a:
Czy tata może wziąć jakieś lekkie tableteczki na spokojność? Czy można sobie jakoś inaczej z tym poradzić?

Jak najbardziej może i na uspokojenie i na sen, porozmawiajcie z lekarzem, nawet rodzinnym, coś przepisze, tato się uspokoi, wyciszy i lepiej poczuje.

pozdrawiam.
 
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #23  Wysłany: 2018-01-26, 08:30  


Dziękuję za porady. Ratujecie moje skołatane nerwy. Wg waszych sugestii myślałam o Polprazolu i Ranigaście. Zadzwoniłam więc do lekarza na oddział onkologiczy na którym podawali tacie chemię i lekarz powiedział że tata może brać ranigast rano i polprazol na wieczór. Zakupiliśmy leki i dziś rano jak poszłam do taty zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy, pierwszy raz od 3 dni był uśmiechnięty. Chyba też trochę odespał... Mówił, że dziś pójdzie na spacer... Tak mnie naszło... Kiedyś z tatą przekopywaliśmy ogródek, sadziliśmy drzewka, a teraz cieszę się że na spacer pójdzie. Co prawda stan zdrowia taty jest tak dobry, że spokojnie przekopałby ogródek, ale już w głowie mamy wszyscy inaczej poukładane...wszyscy baaaardzo dbamy o tatę...

Pozdrawiam wszystkich....Sylwia
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #24  Wysłany: 2018-01-26, 08:39  


SWylana napisał/a:
Kiedyś z tatą przekopywaliśmy ogródek, sadziliśmy drzewka, a teraz cieszę się że na spacer pójdzie.
Nieważne co było kiedyś, ciesz się tym co jest teraz każdą chwilą i każdą oznaką poprawy u taty. Spacer to też fajna rzecz!
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #25  Wysłany: 2018-01-26, 15:38  


SWylana,
Cieszę się, że leki pomogły a tato lepiej się poczuł. Przy chemioterapii bardzo często są zgagi, nadkwaśność, mdłości i leki o których pisałam a lekarz potwierdził szybko dolegliwości mijają, nie ma się co męczyć, trzeba pomagać tacie lekami przetrwać ten trudny czas.

pozdrawiam
 
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #26  Wysłany: 2018-02-08, 19:35  


Witam po dłuższej przerwie. Dziś zawiozłam tatę na kolejny cykl chemii. Jechaliśmy już na 7.30 wcześnie rano byliśmy już w szpitalu.Tata w bardzo dobrej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Od razu po przyjeździe pobrano krew. Oprócz taty na przyjęcie czekało jeszcze 4 osoby. Jedna Pani została przyjęta na jakiś inny oddział. Czekaliśmy na wyniki badań krwi... Wyniki krwi taty dobre...trafił na salę chorych, wraz z tatą jeszcze 2 mężczyzn. Jeden Pan niestety nie zakwalifikował sie na kolejną chemię, bo niestety słabo wyszły badania krwi. Ogarnęło mnie przerażenie, ale zarazem szczęście że u taty te wyniki wyszly dobrze. Mam nadzieję że tak będzie za każdym razem....
A tak teraz z innej beczki... Tata ma 65 lat jest od kilku lat na emeryturze, czy z uwagi na chorobę nowotworową tata może starać się o jakiś zasiłek czy dodatek pielęgnacyjny lub opiekuńczy? Jeśli tak to proszę pokierujcie co i gdzie załatwić...
Jutro jadę w południe porozmawiać z onkolożką prowadzącą taty leczenie, to napiszę więcej...
Pozdrawiam wszystkich...no i oczywiście dziękuję za wsparcie...
 
nowa-2017 


Dołączyła: 07 Cze 2017
Posty: 112
Skąd: Zielona Góra
Pomogła: 2 razy

 #27  Wysłany: 2018-02-08, 21:07  


Witam,
nie wiem, co z wiekiem u Twojego taty, bo od 75rż. dodatek pielęgnacyjny przysługuje odgórnie. Natomiast mój ma 73 i dodatek 220zł otrzymał, właśnie ze względu na raka płuc, schyłkową niewydolność nerek i nadciśnienie. Warto próbować na pewno :)
Wtedy musisz iść do ZUS-u, pobrać odpowiedni wniosek, przedstawić całą dokumentację - wypisy ze szpitala, ewentualne zaswiadczenia od innych lekarzy n/t chorób. Koniecznie muszą to być oryginały, dla siebie zostaw też kopie(lepiej mieć na zaś).
To chyba tyle. Mam nadzieję, że pomogłam :)
Zdrowia dla Taty :)
_________________
pozdrawiam, M.
 
_kasia* 


Dołączyła: 19 Paź 2017
Posty: 55
Pomogła: 3 razy

 #28  Wysłany: 2018-02-08, 21:49  


SWylana, tu masz kilka wskazówek w tym temacie: https://www.zwrotnikraka....ch-na-nowotwor/
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twojego Tatę :)
 
SWylana 


Dołączyła: 13 Sty 2018
Posty: 72
Pomogła: 1 raz

 #29  Wysłany: 2018-02-10, 15:08  


Dziś rano odebrałam tatę ze szpitala z 2 cyklu chemii... Załączam wyniki badań krwi, które wykonano przed przyjęciem do szpitala we czwartek... Proszę o pomoc i interpretację, jak to faktycznie wygląda, czy to są dobre wyniki? Powyżej tabeli z wynikami jest też wpisany tryb i rodzaj zastosowanej chemioterapii...powiedzcie coś więcej odnośnie trybu i tych oznaczeń literowych i cyfrowych - symboli. 23 lutego tata ma skierowanie do poradni onkologicznej na TK aby zobaczyć co zadziało się z guzem i węzłami po 2 cyklach chemii i jak zareagowały na leczenie...



20180210_114244.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1429 raz(y) 1,24 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #30  Wysłany: 2018-02-10, 15:33  


To są dobre wyniki SWylana.
Co do chemii PP to oznacza składniki - cisplatyna i pemetreksed:
Cytat:
Zalecane jest stosowanie CTH według schematu zawierającego cisplatynę (75–100 mg/m2 — dzień 1.) w skojarzeniu z jednym spośród wymienionych leków: etopozyd (100–120 mg/ /m2 — dzień 1., 2. i 3.), winorelbina (25–30 mg/m2 — dzień 1. i 8.), gemcytabina (1000– –1250 mg/m2 — dzień 1. i 8.), docetaksel (75 mg/m2 — dzień 1.), paklitaksel (200 mg/m2 — dzień 1.) lub pemetreksed (500 mg/m2 — dzień 1.), przy czym w skojarzeniu z pemetreksedem zalecana dawka cisplatyny wynosi 75 mg/m2 (1. dzień cyklu).

http://onkologia.zaleceni...13_03_Nowotwory pluca i oplucnej.pdf str.86

Z51.1 to kod ICD ( Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób):
http://onkologia-online.p...opieka_medyczna
  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group