1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Madzia70
2016-05-13, 15:42
Prośba o interpretację badań TK płuc Mamy
Autor Wiadomość
Marceen 


Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2016-05-09, 13:20  Prośba o interpretację badań TK płuc Mamy


Witam Was bardzo serdecznie.
Bardzo Was proszę o zinterpretowanie wyników dwóch badań tomografii komputerowej płuc mojej Mamy. Pierwsze badanie wykonano 28 grudnia 2015, a drugie 15 kwietnia 2016. W pierwszym badaniu stwierdzono zmiany o charakterze drobnych guzków ("pączkującego drzewa") w płucu prawym, a w kolejnym badaniu zmiany te stwierdzono w obu płucach. W obu badaniach wykryto również guzek o wielkości 5 mm.

Dziękuję za Wasze posty. Proszę również o wskazówki jakie działania dalej podjąć.





badanie 28.12.2015.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2189 raz(y) 767,4 KB

badanie 15.04.2016.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1826 raz(y) 1,14 MB

 
córka ireny 


Dołączyła: 24 Lis 2015
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #2  Wysłany: 2016-05-09, 15:11  


Czy pomiędzy pierwszym a drugim TK coś robiłyście? To 4 miesiące! 4 miesiące to bardzo dużo czasu w przypadku nowotworów płuc... My z mamą zaczynałyśmy od pulmonologa i bronchoskopii, ale moja mama miała jeden malutki (2 mm) guzek w jednym płucu - TK w styczniu, a w lipcu już Jej nie było... Mam nadzieję, że u Twojej mamy nie będzie tak poważnie, ale lekarzem nie jestem więc wyniki lepiej niech interpretuje ktoś kto się zna.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2016-05-09, 17:20  


Marceen,

A co lekarz na oba wyniki mówi?

Czy mama pali/paliła, ile ma lat i czy ma jakieś dolegliwości?

Z jakiego powodu było robione TK i jaki lekarz zlecił badania?

pozdrawiam
 
Marceen 


Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2016-05-09, 21:41  


Mama przestała palić 25 temu, a wcześniej paliła przez 10 lat (średnio 5 papierosów dziennie). Od pewnego czasu szybciej się meczy, "dławi się powietrzem". Wydaje jej się, że jeszcze powinna mieć je w płucach - a już go tam nie ma i stąd to "dławienie".


Lekarz zlecił za 3 miesiące spirometrię, a za pół roku kolejne TK. Przepisał też lek inhalacyjny symbicort (ma ułatwić Mamie oddychanie). Nie jestem pewien czy to wystarczy - w świetle wyników tych dwóch już wykonanych TK.

Powodem wykonania pierwszego TK był wynik RTG płuc zrobionego w związku z pobytem Mamy w szpitalu (reumatologia). Na tym RTG płuc stwierdzono zacienienie ("najpewniej torbiel celomatyczna") – co akurat się jednak nie potwierdziło na tym pierwszym TK.
 
córka ireny 


Dołączyła: 24 Lis 2015
Posty: 14
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2016-05-10, 10:34  


A rozważaliście konsultację u innego lekarza? Ja wiem, że może to być coś co może i może czekać sobie miesiące na kolejne badania bo nie jest czymś poważnym, ale jeżeli jest to nowotwór to moim zdaniem liczy się każdy dzień... Mam nadzieję, że będzie dobrze, ale żebyś później nie miał wyrzutów sumienia, że mogłeś coś zrobić. Moja mama też przypadkiem po wizycie w szpitalu (usunięcie woreczka żółciowego) się dowiedziała, że ma zacienienie na płucu (2 mm) i po pół roku już mamy nie było.
 
Marceen 


Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2016-05-11, 19:07  


Dobry wieczór!
ponownie bardzo Was proszę o interpretację badań TK mojej Mamy. Niepokoję się nimi i dlatego byłbym Wam bardzo wdzięczny za wskazówki co do dalszych kroków jakie należy podjąć. Proszę Was również o skomentowanie wyników tychże badań.
Bardzo dziękuję!
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2016-05-11, 21:10  


Marceen,

Guzki w płucach są malutkie 5mm i trudno byłoby pobrać z tego jakikolwiek materiał do badania, żeby dokładnie móc powiedzieć, jaki mają charakter.
Zazwyczaj takie małe guzki są do obserwacji, nie robi się z nimi nic tylko obserwuje robiąc co jakiś czas TK, jak często zleci lekarz.

Co do obrazu zwanego "pączkującego drzewa", to jest określane przy zapaleniu oskrzelików. Zazwyczaj występuje to u dzieci u dorosłych przebiega ciężej i jest dość niebezpieczne, powoduje kłopoty z oddychaniem.

Nie wiem czy mam do końca rację, może nasza doktor Madzia coś podpowie, bo nie chcę wprowadzać Cię w błąd, ale gdzieś mi się obiło o uszy takie określenie właśnie w tej chorobie.

Przecież lekarz powinien Wam wytłumaczyć dokładnie co przedstawia obraz TK, On Was prowadzi i każdą niejasność czy Wasze pytanie powinien wytłumaczyć.

Według mnie na tą chwilę nie ma choroby onkologiczne, ale na pewno mama powinna pójść do pulmonologa z tymi wynikami i On powinien mamę prowadzić dalej, nie zapominając o tym, że płuca mamy wymagają co jakiś czas badania TK.

pozdrawiam.

[ Dodano: 2016-05-11, 22:14 ]
Marceen,

Zapomniałam jeszcze napisać, że u mamy nie ma powiększonych węzłów chłonnych ani płynu więc to też jest wielki plus.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2016-05-13, 15:42  


Marceen,
Obraz jest typowy dla mykobakteriozy.
Poprosiłabym pulmonologa o badania w tym kierunku.

Wobec braku diagnozy onkologicznej, ze względu na specyfikę Forum - wątek zamykam.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group