1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prawdopodobny rak otrzewnej
Autor Wiadomość
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #1  Wysłany: 2015-08-04, 19:42  Prawdopodobny rak otrzewnej


Witam
u mojego meza stwierdzono zmiane nowotworowa na sluzowce otrzewnej, ma nieco podwyzszone markery. Niestety nie mam zadnych konkretnych danych. Maz pozostaje w szpitalu i jest szykowany do pobrania wycinka ze zmienionego miejsca.
Dwa tygodnie temu pojawily sie bole w lewym pozebrzu oraz wyczuwalny guz. Maz wyladowal na SOR w szpitalu MSS w Miedzylesiu na wenetrznym. Najpierw byla USG, ktore nic nie wykazalo. Byly RTG, EKG echo serca,Holter , gastroskopia /lekkie nadzerki/ wszystko OK.
Tydzien temu bylo TK jamy brzusznej i wtedy wyszla zmiana guzowata. Maz po tamtym ataku czuje sie bardzo dobrze, nie ma nic niepokojacego o bolu zapomnial. Ostatnie pol roku byl to okres stresujacy, ciezko zachorowala jego matka i zmarla /88/ Potem zaczely sie sprawy urzadowe i kapitalny remont jej mieszkania. Maz byl bardzo zabiegany i zapracowany remont wykonujemy we wlasnym zakresie - brak kasy i splata kredytu nas dobila.
Ja tez jestem po swiezym epizodzie nowotworowym wiec na wiele sie nie zdam. Dzieci natomiast maja wlasne rodziny i sprawy. Wiec bylismy zdani sami na siebie. Maz narzekal na zmeczenie i totalna niemoc schudl w ciagu roku tylko 2 kg, ale ja dbalam o niego. Tylko on byl nieposluszny i jedzenie bylo dla niego marginalna sprawa. Praca remont, sen i praca... jak w kieracie. To i musialo GO cos zatrzymac.
Przyszla choroba.
Teraz czekamy na pobranie wycinka. Lekarz prowadzacy powiedzial mi, ze jesli to nowotwor to bardzo rzadki i zle rokujacy.
Jestem rozklekotana jak stary rower, obawiam sie o jego zycie i nasz dalszy los.
Wybaczcie ale potrzebowalam sie wyzalic a gdzie jak nie tutaj.
Wielkie dzieki za cierpliwosc. :|
 
Ne1a 


Dołączyła: 28 Lip 2014
Posty: 109
Pomogła: 38 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-06, 18:49  


Potrzymam kciuki, żeby jednak okazało się, że to nie jest ten "rzadki" i "źle rokujący".... Dopóki nie będzie potwierdzenia diagnozy- jest ciągle nadzieja... Przytulam cieplutko!
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2015-08-28, 21:05  


dopiero od minionego poniedzialku wiemy z czym mamy do czynienia . Wynik histo :
Fragment sieci wiekszej 3x2 cm zwloknialy. Adenocarcinoma mucocellulare metastaticum in omento.
Maz dostal skierowanie do CO Ursynow na 31 sierpnia.

Zmiana jest na otrzewnej i nikt nie jest w stanie powiedziec skad przyszla.
OTo opis TK jamy brzusznej:

Badanie TK wielofazowe jamy brzusznej i miednicy malej.

Naciek npl otrzewne: sieci /omental cake/ i kreski, otaczajacy i obmurowujacy petle jelitowe z zaciaganiem ich zarysow., cechami sklejania i odcinkowym poszerzaniem swiatla oraz licznymi tworami guzowatymi sr 10 mm - wszczepami, wezlami chlonnymi? Obraz moze odpowiadac rozrostowi pierwotnemu, mniej prawdopodobny wtorny jego charakter. Wskazan biopsja.
Mala ilosc plynu w j. otrzewnej
Poza ty:
-watroba niepowiekszona z cechami stluszczenia miazszu, bez zmian ogniskowych
- pecherzyk zolciowy cienkoscienny, bez cieniujacych zlogow; PZW oraz wewnatrzwatrobowe drogi zolciowe nieposzerzone,
- sledziona i nadnercza w normie,
- nerki zwyklej wielkosci i polozenia, bez cech kamicy i zastoju w UKM-ac, wydzielaja mocz cieniujacy jednoczasowo; obie bez zmian ogniskowych.- aorta i ii. biodrowe zwyklej szerokosci, z obecnoscia uwapnionych blaszek miazdzycowych; w swietle aorty na wyskosci odejscia t kreskowej widoczny nieregularny ubytek wypelnienia o wymiarze 14x7 mm mogacy odpowiadac skrzeplini - do pilnej konsultacji chirurgicznej.
- wysepka zbitego utkania w trzonie lewej k. udowej oraz k. krzyzowej : torbiel okolokorzeniowa sr 19 mm modelujaca otwor k krzyzowej po stronie prawej; niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kr l poza tym elementy kostne bez zmian o charakterze wtornym.
- prostata o wym. 53x39 z drobnymi zwapnieniami; torbiele retencyjne pecherzykow nasiennych
- narzady klatki piersiowej objete badaniem bez istotnych nieprawidlowosci.



USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej

Watroba niepowiekszona o niejednorodnej echogenicznosci- ultrasonograficzne cech stluszczenia, poza tym bez zmian ogniskowych
Pecherzyk zolciowy cienkoscienny, niepowiekszony , bez zlogow
Wneka watroby i srodbrzusza w calosci przesloniety przez gazy.
Sledziona prawidlowa.
Nerka prawa o osi dl 98 mm
Nerka lewa o osi dl. 102 mm
Obie nerki o prawidlowej echostrukturze, bez cech zastoju i kamicy
Pecherz moczowy slabowypelniony bez ewidentnych zmain ogniskowych.

USG innych obszarow ukladu naczyniowego- doppler

w srodbrzuszu cieniujaca akustycznie masa o slabo widocznych zarysach, czesciowo zaslaniajaca aorte o wymiarze do ok 10x7 cm
Aorta brzuszna o prawidlowej srednicy 17x13 mm tuz ponizej odejsca t. krezkowej dolnej na tylno-bocznej scianie hiperchogenna zmiana / blaszka lub przewlekla skrzeplina/ o grubosci do 7 mm dl 14 mm powodujaca zwezenie istotne hypodynamicznie ze wzrostem psbv do 422cm/s zwezenie powoduje niewielka redukcje naplywu so tt biodrowej i udowej / zachowane dwuzalamkowe spektrum/
Poza ty aorta brzuszna, tetenice biodrowe bez widocznych zmian miazdzycowych o prawidlowej srednicy.

Pozostale badania w normie jedynie :

CPR 7,7 /<5,0/
D-DIMER 8450 /<500/
Kwas moczowy w sur. 451,o /208,3-428,4/
krew utajona slabo dodatni
Bialko calkowite 64 /66 - 83/

Markery CEA , PSA, CRP, Ca 19-9 w normie.

Czy moge prosic o lopatologiczne wytlumaczenie np D-DIMER coz to takiego i czym grozi tak wysoki poziom i o czym swiadczy.
Prosilabym o wyjasnieniu zamieszczonych badan, bo jestem nimi przerazona.

Z gory wielkie podziekowania.
 
Be 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 6
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-30, 20:37  


Jutro idziecie do chirurga rozumiem, który da skierowanie na biopsję?
Zieloną kartę macie? Zróbcie, jeśli nie, przyśpieszy trochę.
Są podobno dwa bardzo rzadkie pierwotne nowotwory na otrzewnej...

Trzymam kciuki.
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #5  Wysłany: 2015-08-31, 16:53  


mamy juz zielona karte i PID w CO Ursynow oraz skierowanie na gastroskopie z pobraniem wycinkow oraz kolonoskopie z pobraniem do badania ewentualnych zmian. Nastepna wizyta 16tego. Mamy tez dostrczyc material do badania, ktory zostal pobrany w pierwszym szpitalu, bo patomorfolodzy CO chca go jeszcz e raz przebadac.
Maz czuje sie dobrze je, nie schudl i humor mu dopisuje.
Oby tak dalej :)
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Be 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 6
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-31, 16:56  


Do jakiego lekarza trafiliście? To była Wasza pierwsza wizyta?
Taką mają procedurę, my laparotomię otrzewnej robiliśmy w innym szpitalu, też musiałam to przewieść i po swojemu badali... Niestety potwierdzili to, co było już wiadomo..
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #7  Wysłany: 2015-08-31, 19:22  


Trafilismy do diagnosty onkologa, dlugo przegladal papiery i w koncu zdecydowal ze trzeba zrobic to co napisalam. Czytam watki na ten temat i jestem zalamana. Maz czuje sie naprawde dobrze, lecz wiem jak to jest. Sama przechodzilam to i wiem, ze dobre dni przepltaly sie ze zlymi. Boje sie najgorszego. Jak zniesie leczenie moj maz i jakie beda rokowania. :uuu:

[ Dodano: 2015-09-01, 19:57 ]
Mam pytanie:
czy plytki z preparatem z wycinka trzymac w lodowce??? To wazne, zebysmy cos nie przeoczyli?
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #8  Wysłany: 2015-09-06, 19:34  


przykro mi, ze nikt nie jest chetny udzielic mi odpowiedzi na zadane pytania. Co do preparatow z wycinka trzymam je w lodowce w dolnej szufladzie i mam nadzieje, ze im nie zaszkodzi.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #9  Wysłany: 2015-09-06, 19:42  


Mi kazano trzymać w temperaturze pokojowej
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2015-09-06, 19:43  


Z tego co wiem ( a wyczytałam to w jednym z postów Patomorfolog z CO) to nie trzeba w lodówce.
Pozdrawiam.
 
Be 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 6
Pomogła: 2 razy

 #11  Wysłany: 2015-09-06, 19:52  


Może i nie trzeba, ale prawdopodobnie są to bloczki parafinowe i lepiej, zeby się nie roztopiły:) Ale aktualna temperatura raczej temu nie sprzyja.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #12  Wysłany: 2015-09-06, 20:22  


Nie trzyma się tego w lodówce !!!
Skąd wy to wymyślacie ?
Nikt pacjentom nie daje takich instrukcji.

To nie jest czekolada żeby się stopiło w upale.

[ Dodano: 2015-09-06, 21:36 ]
Czytam to wszystko co napisałaś i jeśli patomorfolodzy w CO potwierdzą rozpoznanie pierwotne to jest duże prawdopodobieństwo ze zmiana pierwotna to rak żołądka.

[ Dodano: 2015-09-06, 21:37 ]
z przerzutami do sieci
_________________
patolog
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #13  Wysłany: 2015-09-07, 14:49  


Dziekuje za inforamcje, juz polozylam na wierzchu.
W czwartek mielismy Gastroskopie oto opis:

Poczatkowy odcinek czesci zstepujacej i opuszka dwunastnicy bez zmian. W czesci przedodzwiernikowej w okolicy odzwiernika pogrubialy fald pokryty prawidlowa blona sluzowa /wyc/
w jego okolicy trzy drobne nadzerki na podlozu przekrwionej blony sluzowej/wyc/ Poza tym zoladek bez zmian. W dystalnej czesci przelyku na wysokosci linii Z dwie drobne /<5 mm/ gojace sie nadzerki. Poza tym przelyk bez zmian.

Dzisiaj bylismy na Kolonoskopii, oto opis:

Badanie trudne technicznie, wykonano kolonoskopem pediatrycznym. Obejrzano prawdopodobnie cale jelito grube, choc zastawka k-k nie byla jednoznacznie widoczna. Oczyszczenie jelita miejscami niepelne. Stwierdzono prawdopodobnie na dnie katnicy w anatomicznej lokalizacji ujsca wyrostka robaczkowego uwypuklenie w wiekszosci gladkiej blony sluzowej o sr 2 cm z nieprawidlowa, przekrwiona, nierowna i krucha tkanke o sr 8-10 mm na szczycie /wyc/ oraz dystalnej czesci esicy, miedzy ok 25 cm a 18 cm przewezone swiatlo, z usztywnieniem sciany jelita, ale bez ewidentnego obrazu nacieku - ucisk z zewnatrz? Innych zmian nie stwierdzono.

Moje pytania:

- czy zmiana w jelicie moze byc pierwotnym rakiem, ktory dal przerzut do otrzewnej?
- czy moze to byc zupelnie niezalezna zmiana.
- czy moga byc dwa rozne raki jednoczesnie?
- jesli zmiana w jelicie to nie rak a zoladek wyglada na czysty, to jakie jeszcze badanie mogloby znalezc pierwotna zmiane nowotworowa.

Moja tesciowa chorowala na raka jelita cienkiego ale byl on przerzutem z trzonu macicy. Jakie badanie wykonuje sie aby zbadac jelito cienkie?

Dziekuje za pomoc.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Ne1a 


Dołączyła: 28 Lip 2014
Posty: 109
Pomogła: 38 razy

 #14  Wysłany: 2015-09-08, 07:01  


Żebyś się nie smuciła, że nikt się nie odzywa (to nie tak, że się nie interesuję- po prostu nie znam odpowiedzi na Twoje pytania) ;)

Z laickiego punktu widzenia nie wydaje mi się, żeby to był przerzut z jelita cienkiego- zmiana jest niewielka, nie nacieka okolicznych tkanek... Raczej powiedziałabym, że może być odwrotnie (ale to tylko gdybanie- nie wiem).
Co do diagnostyki jelita cienkiego to do dyspozycji jest rtg, tomografia spiralna, USG, rezonans magnetyczny, test z kamerą w kapsułce. A biopsji zmiany w otrzewnej nie będzie? Bo to by może coś wyjaśniło....

No dobrze- a teraz czekamy aż ktoś mądry się odezwie :roll:

Pozdrawiam Cię cieplutko i nadal zaciskam kciuki, żeby było najlepiej jak to możliwe!
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #15  Wysłany: 2015-09-08, 07:44  


Bardzo dziekuje za zainteresowanie i odpowiedz, na otrzewnej jest spora zmiana 10x7 cm prawdopodobnie to jest przerzut.
Teraz czekamy na wyniki patomorfologa z CO Ursynow, gdzie maz jest diagnozowany. Poznamy go 16 podczas wizyty i mam nadzieje, ze poznamy jakiemu leczeniu poddany zostanie moj maz.
Najgorsze jest w tym to, ze ja w pazdzierniku wyjezadzam do pracy zagranice i zostawilabym meza z synami. Nie wiem jak oni sobie poradza. Do wyjazdu sklonila mnie nasza sytuacja materialna. Na chorowaniu w naszym kraju trzeba pieniedzy a ich nie ma.
Zostawiam jednak cala ta sytuacje losowi i silom wyzszym. Nic w naszym zyciu nie dzieje sie ot tak, wszystko to lancuszek malych przypadkow, zdarzen i zrzadzen losu.
Ja tez jestem po 2 nowotworach o ktorych pialam w kilku innych watkach - rak piersi 1997 i rak kanalu odbytu 2011. Znam bardzo dobrze ten stan ale jestem kobieta a my inaczej odbieramy swiat. Radzilam sobie sama - gotowanie, codzienne czynnosci. Maz pracujaz na 2 etaty jedynie dowozil mnie do lekarza i na zabiegi.

Najwazniejszy bedzie 16.09 ten dzien rozsadzi co dalej. Czekamy wiec.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group