1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
powiększone węzły chłonne na szyi
Autor Wiadomość
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2011-10-21, 12:56  powiększone węzły chłonne na szyi


wczoraj byłam na usg szyi oto wynik usg: w okolicach kata zuchwy uwidocznione węzły chłonne wlk.do 21*8mm po stronie prawej i do 18*9mm po stronie lewej. Pod mięsniami m-o-s nieliczne wydłuzone węzły chłonne wlk.23*4mm. W lewej okolicy karkowej węzeł chłonny wlk.14*4mm wyczuwalny palpacyjnie. Obraz usg wezłów chłonnych przemaiwia za ich charakterem odczynowym.Czy powinnam się martwić i zrobic biopsje bo z tego co tu wyczytałam wezłu powyżej 10mm sa juz niebezpieczne. czy ktos miał już podobny przypadek?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-10-21, 13:12  


Czy masz jakieś problemy stomatologiczne (np. ósemki, leczone ubytki) bądź ostatnio byłaś przeziębiona, brałaś antybiotyk?
Z jakiego powodu było wykonane USG - wyczułaś węzeł i postanowiłaś go zbadać? Lekarz kierował na USG?
_________________
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2011-10-21, 13:16  


tak naprawde to poszłam do rodzinnego lekarza z powodu zgrubienia na kartku, które jest twarde i trochę ogranicza moją ruchliwośc głową a lekarz przy badaniu namacał tez wezły i dał skierowanie na usg, to zgrubienie na karku tak naprawde nie wiadomo co to , mam zrobić rtg części szyjnej kregosłupa natomiast wielkości węzłó przekroczyły 10mm. Nie mam problemów z zebami sa ok, robiłam tez morfologie OB wporządku 6 i CRP też
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2011-10-21, 13:20  


Wskazaniem do biopsji są węzły, których rozmiar w osi krótkiej przekracza 10 mm. Jeśli węzły kształtem przypominają "fasolkę', przemawia to za ich charakterem odczynowym. Pewnie jest to wynik niedawnej infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Najlepiej obserwować węzły, za jakiś czas powtórzyć badanie.

[ Dodano: 2011-10-21, 13:24 ]
Rtg powinno ujawnić problem - prawdopodobnie natury ortopedycznej.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2011-10-21, 13:25  


ostatni raz miałam infekcje w lipcu czy az tak długo mogłyby sie utrzymywac takie rozmiary węzłów?
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #6  Wysłany: 2011-10-21, 13:28  


A czy to "zgrubienie na szyi" nie jest stanem zapalnym odcinka szyjnego kręgosłupa? Myślę, że wiele się wyjaśni po badaniu rtg. Węzły które Ci przebadano są niepodejrzane onkologicznie. Skoro "zgrubienie na szyi" ogranicza ruchliwość, więc raczej nie jest związane z tkankami miękkimi.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2011-10-21, 13:29  


więc poczekam na rtg i się odezwę, dzięki
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #8  Wysłany: 2011-10-21, 22:20  


A tarczyca?Niedoczynnosc tego organu daje podobne objawy.Wiem,bo tak bylo u mnie.Wowczas dodatkowo stwierdzono zapalenie tarczycy.Calosc b.dobrze sie wyleczyla.
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2011-10-23, 09:54  


tarczyca jest wporządku przynajmniej tak powiedziano mi na usg szyi
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2011-11-02, 15:55  


czy ktoś może mi nsapisać do jakiej wielkości węzły chłonne mogą sie powiększyć w czasie infekcji? czy kiedy jest infekcja węzły mogas przekroczyć 10mm?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2011-11-02, 15:56  


Zależy ile przekroczą.
_________________
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #12  Wysłany: 2011-11-02, 16:09  


towawrzyniak napisał/a:
czy ktoś może mi nsapisać do jakiej wielkości węzły chłonne mogą sie powiększyć w czasie infekcji? czy kiedy jest infekcja węzły mogas przekroczyć 10mm?


Zależy które. Ja na przykład mam podżuchwowe węzły chłonne wielgachne (na ostatnim USG jeden 28 drugi 34 mm), oba odczynowe, z wnęką, nie budzące żadnych onkologicznych podejrzeń. A przynajmniej tak mi mówią...
 
towawrzyniak 


Dołączyła: 21 Paź 2011
Posty: 7

 #13  Wysłany: 2011-11-03, 19:13  


tak Ci powiedział onkolog czy rodzinny lekarz? a pyzatym jak długo takie wielkości po infekcji mogą sie utrzymywać?

[ Dodano: 2011-11-03, 19:17 ]
moje węzły mają21mm, 18mm, 23mm, 14 mm czy to powinno mnie niepokoić? lekarz rodzinny wysłał mnie do onkologa a lekarka, która robiła mi usg stwierdziła, że to odczynowe i kogo słuchać?
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #14  Wysłany: 2011-11-04, 09:04  


towawrzyniak napisał/a:
tak Ci powiedział onkolog czy rodzinny lekarz? a pyzatym jak długo takie wielkości po infekcji mogą sie utrzymywać?


Powiedzieli mi to lekarze wykonujący USG, jeden tylko raz napisał że węzły są ,,do obserwacji", ale chirurg wycinający mi guza ślinianki nie dopatrzył się niczego i nawet ich profilaktycznie nie wyciął.

Oba te węzły (podżuchwowe, symetrycznie umieszczone po obu stronach szyi) od zawsze (czytaj: od kilkunastu lat) miałem duże, doskonale dające się wymacać. Lekarze mówili że mogły tak zostać od świnki tudzież od innych infekcji, poza tym podżuchwowe łatwo się powiększają od byle czego i trudno im potem wrócić do normy (często w ogóle nie wracają).

Z tego co pisze Gazda wyżej, liczy się wielkość w najmniejszym rozmiarze, moje są bardzo mocno spłaszczone, eliptyczne, to co podałem (28/34) mają ,,wzdłuż", czyli w tym miejszym rozmiarze na pewno mają dużo mniej.

Wydaje mi się, że poza rozmiarem, w przpypadku diagnostyki onkologicznej, liczy się to, czy tworzą pakiety.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #15  Wysłany: 2011-11-04, 09:18  


lewmarek napisał/a:
Wydaje mi się, że poza rozmiarem, w przypadku diagnostyki onkologicznej, liczy się to, czy tworzą pakiet

Tak, to oraz ich kształt (fasolka - dobrze, kulka - źle), zachowanie lub zaniknięcie wnęki tłuszczowej, echogeniczność.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group