1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #736  Wysłany: 2014-12-15, 21:19  


Basia3,
Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie upoważnia do zasiłku pielęgnacyjnego z MOPSU.

Powinnaś złożyć dokumenty na dodatek pielęgnacyjny do ZUS.
" Osoba starająca się o dodatek składa pismo wraz z wnioskiem (druk N-9) do ZUS-u osobiście lub wysyła je pocztą. Może to także zrobić w jej imieniu przedstawiciel ustawowy. Następnie otrzymuje wezwanie, aby stawić się na badanie. Tam lekarz orzecznik - po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i po analizie dokumentacji medycznej - wydaje orzeczenie. Jeśli zgromadzona dokumentacja pozwala stwierdzić, że dana osoba kwalifikuje się do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego - lekarz może również orzec zaocznie, czy zainteresowany jest niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. Jeżeli mamy do czynienia z osobą mającą problemy, np. z poruszaniem się, i która nie jest w stanie sama dotrzeć do oddziału ZUS-u, wówczas lekarz sam udaje się do takiej osoby na badanie w miejscu pobytu."

"Do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej przysługują dodatki, w tym m.in. dodatek pielęgnacyjny.
Dodatek pielęgnacyjny przeznaczony jest dla osób, które: zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły 75 lat."
pozdrawiam
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #737  Wysłany: 2014-12-16, 18:45  


Edvige napisał/a:
Basia3,
Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie upoważnia do zasiłku pielęgnacyjnego z MOPSU.



U mnie zasiłek pielęgnacyjny kończy się w maju 2015r. W tej chwili legitymuję się znacznym stopniem niepełnosprawności.
Moja niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 16 roku życia u mnie to było jak miałam 15 lat. Czy podług tego co znalazłam na necie zasiłek będzie przysługiwał mi nadal jeśli będę mieć tylko umiarkowany stopień?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł miesięcznie i przysługuje:

niepełnosprawnemu dziecku,
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

bo z tego co wyczytałam nadal będzie mi się należał :?:
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #738  Wysłany: 2014-12-17, 11:57  


Caroline, jeśli lekarz orzekający o stopniu niepełnosprawności w orzeczeniu w poz IV wpisze , że niepełnosprawność Twoja powstała przed ukończeniem przez Ciebie 21 lat to uważam, że zasiłek przy umiarkowanym stopniu będzie Ci się należał.
Ale to moje zdanie i aby się upewnić zapytaj w MOPS-ie
pozdrawiam :)
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #739  Wysłany: 2014-12-17, 19:29  


Edvige napisał/a:
Caroline, jeśli lekarz orzekający o stopniu niepełnosprawności w orzeczeniu w poz IV wpisze , że niepełnosprawność Twoja powstała przed ukończeniem przez Ciebie 21 lat to uważam, że zasiłek przy umiarkowanym stopniu będzie Ci się należał.
Ale to moje zdanie i aby się upewnić zapytaj w MOPS-ie
pozdrawiam :)


Dziękuję za odpowiedź. Na orzeczeniu ws zasiłku mam wspisane "Niepełnsospawność powstała przed ukończeniem 16 roku życia".
pzdr. cieplutko :)
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #740  Wysłany: 2014-12-17, 21:13  


Mam takie pytanie. Tato ma 75 lat skończone. w styczniu będzie operacja wycięcia guza z płuc. Jest to ciężki zabieg i na pewno będzie potrzebna opieka. Wiem że można wziąć taką opiekę nad rodzicem ( jeżeli lekarz da zwolnienie). Tylko mam taki dylemat. Z moim tatem mieszka mój brat - ale on niestety nie jest w stanie się zająć ojcem ( nie ma predyspozycji). Mam siostrę pielęgniarkę, która mieszka niedaleko - i chcielibyśmy żeby ona się tatem zajmowała. Czy my możemy sobie wybrać kto weźmie taką opiekę. Wszyscy pracujemy ( albo na własny rozrachunek, albo na etacie). Czy skoro mój brat mieszka z rodzicami dyskwalifikuje to możliwość wzięcia opieki nad ojcem przez moją siostrę?
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #741  Wysłany: 2014-12-17, 22:20  


MonikaMioduszewska,
Zasiłek opiekuńczy, a co za tym idzie – prawo do zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki, przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym (poza dzieckiem do 14. roku życia) chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy). Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Przez pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym powszechnie rozumie się taki stan, w którym brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny. Oznacza to m.in., że np. chora matka nie musi mieszkać z pracownikiem, który jest uprawniony do opieki nad nią.

Zasiłek opiekuńczy (czyli też prawo do sprawowania opieki) przysługuje przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy). Jeżeli opieka ta jest sprawowana w roku kalendarzowym w połączeniu z opieką nad dzieckiem w przypadkach wskazanych w art. 33 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, łączny okres opieki wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy).

Z przywileju tego mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę.
- aby wykorzystać te 14 dni najlepiej nie brać zwolnienia ciągiem (bo wejdą soboty i niedziele) tylko od poniedziałku do piątku.
pozdrawiam
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #742  Wysłany: 2014-12-17, 22:53  


A jak to się ma gdy w jednym mieszkaniu z moim ojcem mieszka mama ( osoba po 70) i brat, który nie jest w stanie zapewnić opieki bo się na tym nie zna. Siostra na czas opieki planuje się do rodziców przenieść - jak nie będzie mogła skorzystać z tej opieki to weźmie urlop. A przy tej chorobie lepiej go zostawić na potem
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #743  Wysłany: 2014-12-18, 14:50  


Może mieć miejsce hipoteza art. 34 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

ale: warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uważa się za spełniony także wówczas, gdy pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym tylko przez okres choroby, na przykład córka opiekuje się chorą matką mieszkającą oddzielnie (R. Górecka, Przewodnik po zasiłkach - nowe zasady, SPP 2005, nr 24, s. 34; I. Jędrasik-Jankowska, Ubezpieczenia społeczne, t. 3, Ubezpieczenia chorobowe..., s. 34). Wskazuje się również, że w ujęciu komentowanego przepisu użycie zwrotu "pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym" oznacza raczej brak innej osoby poza ubezpieczonym, która mogłaby zaopiekować się wymienionymi w przepisie osobami. Istotą ryzyka jest zaś to, że osoby bliskie ubezpieczonemu potrzebują jego opieki. Dlatego warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym będzie spełniony, jeżeli pracownik będzie się opiekował członkiem rodziny zamieszkałym także osobno albo gdy ten członek rodziny pozostaje z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym tylko przez okres swojej choroby (I. Jędrasik-Jankowska, Prawo socjalne. Komentarz..., art. 32).
_________________
c'est la vie
 
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #744  Wysłany: 2014-12-18, 19:13  


Dziękuję za odpowiedź Jak by to ująć. Czyli mając za dziecko pielęgniarkę i informatyka -ten drugi mieszka wspólnie z rodzicem opiekę musi sprawować informatyk bo jest tu zameldowany. No n8c urlopy pójdą w ruch.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #745  Wysłany: 2014-12-19, 09:13  


No niekoniecznie.
_________________
c'est la vie
 
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #746  Wysłany: 2014-12-19, 17:15  


MonikaMioduszewska,

"gdy ten członek rodziny pozostaje z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym tylko przez okres swojej choroby (I. Jędrasik-Jankowska"
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #747  Wysłany: 2014-12-19, 19:09  


Czyli jak się przeniesie do rodziców to nie będzie problemu. Fajnie bo to zawsze 14 dni więcej
 
ssandi 


Dołączyła: 30 Sty 2015
Posty: 1

 #748  Wysłany: 2015-01-30, 21:27  Zmiana grupy inwalidzkiej z II na I a wysokość renty


Witam,
bardzo proszę o pomoc. Czy zmiana dawnej grupy inwalidzkiej z II grupy na I grupę (niezdolność do samodzielnej egzystencji) spowoduje zwiększenie wysokości renty? tzn czy poza dodatkiem pielęgnacyjnym i różnymi ulgami zwiększy się wysokość renty miesięcznej?
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #749  Wysłany: 2015-02-01, 16:26  


Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.

W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.



Wysokości renty ustala się w następujący sposób:
1)renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy:
-24% kwoty bazowej,
-po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat, tzw. staż hipotetyczny,
2)renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - wynosi 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Jeśli orzecznik ZUS uznał całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji to renta powinna wzrosnąć o 25%.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #750  Wysłany: 2015-02-11, 16:04  


wyrok SA w Szczecinie z dnia z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. III AUa 608/13: Wyjaśnienie treści pojęcia "pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji", wymaga uwzględnienia zarówno kwalifikacji formalnych (zakresu i rodzaju przygotowania zawodowego udokumentowanego świadectwami, dyplomami, zaświadczeniami), jak i kwalifikacji rzeczywistych (czyli wiedzy i umiejętności faktycznych, wynikających ze zdobytego doświadczenia zawodowego). Przy ocenie niezdolności do pracy dla celów rentowych, bardziej istotne są kwalifikacje rzeczywiste, gdyż ocena ta sprowadza się do stwierdzenia, w jakim stopniu wiedza i umiejętności, którymi dysponuje ubezpieczony, mogą być wykorzystane przez niego w pracy, pomimo zaistniałych ograniczeń sprawności organizmu
_________________
c'est la vie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group