1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #541  Wysłany: 2013-05-01, 20:16  


Oddam materac przeciwodleżynowy gofrowany, pompowany już oddałam.
Na terenie Gdańska i Sopotu mogę podrzucić, jeśli ktoś nie ma transportu.

[ Dodano: 2013-05-02, 16:28 ]
do oddania jest też przenośna toaleta


materac zdjecie poglądowe.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 364 raz(y) 18,9 KB

_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
ina_b 


Dołączyła: 28 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #542  Wysłany: 2013-05-04, 16:45  


Witajcie, jestem forumowiczem jak najbardziej onkologicznym, a jednocześnie pracownikiem jednego z zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, więc chętnie pomogę w problematycznych sytuacjach :)
 
tosienka88 


Dołączyła: 10 Maj 2013
Posty: 2

 #543  Wysłany: 2013-05-10, 13:15  


Witam,
i ja mam pytanie:
W listopadzie stwierdzono u mnie raka brodawkowatego tarczycy. W grudniu przeszłam operację usunięcia całej tarczycy. W marcu skierowano mnie na terapię jodem, na która miałam zgłosić się na początku kwietnia, ale w połowie marca okazało się ze jestem w ciąży.
W związku z powyższym - czy jest sens starać się o przyznanie grupy inwalidzkiej? Nie wiem jak na to popatrzą, niby mam komisję już 14.05., ale nie wiem czy jest sens iść skoro zaszłam w ciąże i mogą uznać, że jestem zdrowa. Choć nie jestem, bo nowotwór złośliwy to nowotwór złośliwy. I po porodzie muszę iść do Gliwic na jod. A do końca życia będę brała leki...
Poradźcie proszę...
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #544  Wysłany: 2013-05-10, 13:32  


Nie ma grup inwalidzkich, już od kilkunastu lat. Są orzeczenia o całkowitej/częściowej niezdolności do pracy. Warto się starać, ale to założenie generalne. Sama musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla Ciebie jest wygodniejsze.
_________________
c'est la vie
 
 
Fredka 


Dołączyła: 11 Lis 2012
Posty: 77
Pomogła: 1 raz

 #545  Wysłany: 2013-05-12, 12:13  


Witam

Od 19.12.2012 roku przebywam na zwolnieniu lekarskim. Po jego zakończeniu chciałabym sie starać o świadczenie rehabilitacyjne. jakie kroki muszę podjąć w tym celu? Czy nie jest jeszcze za późno? 182 dni zwonienia minie mi 18 czerwca.
Proszę o podpowiedź, bo pomimo, że przeczytałam cały wątek, to mam wątpliwości. Mój zakład pracy zatrudnia powyżej 20 osób.
Co po kolei powinnam zrobić?

pozdrawiam
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #546  Wysłany: 2013-05-12, 12:31  


Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa:
...
Art. 18.
1. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu
zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja
lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
2. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia
zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
3. O okolicznościach, o których mowa w ust. 1 i 2, orzeka lekarz orzecznik Zakładu
Ubezpieczeń Społecznych.
4. Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji
lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie i na zasadach
przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych.
5. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia
lekarza orzecznika w terminie i na zasadach przewidzianych w przepisach
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
6. Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do
którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi podstawę do wydania decyzji w
sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.
7. Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury
lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku
przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia
kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego
na postawie odrębnych przepisów.
Art.19.
1. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego
za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a
jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży 100% tej podstawy.
...
To istotne informacje, reszta generalnie jak w zasiłku chorobowym.
Cały akt prwny do pobrania.


D20100512Lj.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 401 raz(y) 178,46 KB

_________________
c'est la vie
 
 
ina_b 


Dołączyła: 28 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #547  Wysłany: 2013-05-12, 13:46  


tosienka88 napisał/a:
Witam,
i ja mam pytanie:
W listopadzie stwierdzono u mnie raka brodawkowatego tarczycy. Nie wiem jak na to popatrzą, niby mam komisję już 14.05., ale nie wiem czy jest sens iść skoro zaszłam w ciąże i mogą uznać, że jestem zdrowa.


Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałam, ale ciąża nie jest tutaj świadectwem na to, że jesteś zdrowa, patrząc przez pryzmat orzekania o niepełnosprawności. Na komisję oczywiście idź, skoro zadałaś sobie trud związany z rozpoczęciem postępowania. Ostateczna decyzja należy do składu orzekającego. Jak już zapadnie decyzja po komisji - daj proszę znać :)
 
tosienka88 


Dołączyła: 10 Maj 2013
Posty: 2

 #548  Wysłany: 2013-05-13, 06:25  


Ina_b dziękuję za odpowiedź. Więc mówisz, żeby iść - to pójdę;), bo w sumie nie mam nic do stracenia, tylko nie wiem czy nie będą krzywo patrzeć, że w ciąży... Czyli tą grupę niepełnosprawności mogą przyznać z powodu raka tarczycy, tak? Dobrze by było, żebym miała ten dodatek 150 zł, bo ciągle jade na lekach, bo przytarczyce mi jeszcze nie pracują ;/
Jeszcze raz wielkie dzięki ;D
 
meteor 



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 269
Pomógł: 8 razy

 #549  Wysłany: 2013-05-19, 13:46  


Mam pytanie odnośnie spraw rentowych.
Wkrótce kończą mi się świadczenia rehabilitacyjne, lekarz wysyła mnie na rentę, ja chcę wrócić do pracy dlatego że obawiam się że np. po 6 miesiącach lub roku zabiorą rentę
i potem szukaj pracy.
Jakie macie doświadczenie w tych sprawach, na jak długo mogę mieć przyznaną rentę?
Mam 40 lat, pracuję na dole kopalni.
Kontrole w Gliwicach wykazują że jest wszystko w porządku oprócz krwi.
Mam skierowanie do poradni hematologicznej.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #550  Wysłany: 2013-05-19, 19:01  


Jeśli chcesz wrócić na kopalnię, to musisz "przejść" badania w pracy, mieć tzw. zdolność do pracy. Pokaż lekarzowi wyniki, zapytaj ... .
_________________
c'est la vie
 
 
panterkka 



Dołączyła: 10 Maj 2013
Posty: 93
Pomogła: 2 razy

 #551  Wysłany: 2013-05-20, 18:47  


Witam. Od 13 maja jestem na zwolnieniu, zaczęłam pierwszy kurs chemii. Na razie ZLA jest do 31. lipca, potem myślałam, że wezmę urlop, żeby go wykorzystać, pytanie tylko, czy to możliwe? Pojawiła się informacja, że konieczne jest zaświadczenie o zdolności do pracy, a ja go pewnie nie dostanę. Poza tym i tak potem byłabym znów na zwolnieniu lekarskim... Czy ktoś się orientuje, jakie są obowiązujące przepisy? Dzięki
_________________
Jak się człowiek uprze, żeby żyć, to medycyna jest bezsilna :P
Leyomyosarcoma G2
 
meteor 



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 269
Pomógł: 8 razy

 #552  Wysłany: 2013-05-20, 18:48  


Onkolog mówi że nie powinienem wracać na dół, lekarz medycyny pracy powiedział że jeśli będę miał dobre wyniki to dostanę zdolność.
Ale czy wytrzymam fizycznie?
Dlatego pytam się na jak długo mogą mi przyznać rentę, w CO w Gliwicach mówili że mieli i po 5 lat rentę ale to byli ludzie którzy po 5 latach osiągneli wiek emerytalny.
A ja jestem trochę młodszy i wątpię aby mi rentę przyznali dożywotnio.

[ Dodano: 2013-05-20, 19:53 ]
panterkka napisał/a:
Czy ktoś się orientuje, jakie są obowiązujące przepisy?
6 miesięcy L4 potem rok świadczeń rechabilitacyjnych ew renta.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #553  Wysłany: 2013-05-22, 07:30  


Renta z zasady ma charakter okresowy, więc będziesz co jakiś czas stawał na komisję. Nie jestem lekarzem, ale może onkolog oświecił by Cię, czemu nie powinienieś pracować na dole w KWK. Spytaj zresztą, może przenieśli by Cię na powierzchnię ?
_________________
c'est la vie
 
 
aniutka34 



Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 504
Pomogła: 98 razy

 #554  Wysłany: 2013-05-22, 17:28  


panterkka napisał/a:
Od 13 maja jestem na zwolnieniu, zaczęłam pierwszy kurs chemii. Na razie ZLA jest do 31. lipca, potem myślałam, że wezmę urlop, żeby go wykorzystać, pytanie tylko, czy to możliwe? Pojawiła się informacja, że konieczne jest zaświadczenie o zdolności do pracy, a ja go pewnie nie dostanę


panterkka, urlop wypoczynkowy po chorobowym można udzielić bez uprzedniego kierowania na badania kontrolne, tj. nie potrzebne jest zaświadczenie o zdolności do pracy, dopiero w przypadku powrotu do pracy jest wymagane zaświadczenie od lekarza medycyny pracy w przypadku choroby trwającej powyżej 30 dni

a ponadto

panterkka napisał/a:
Poza tym i tak potem byłabym znów na zwolnieniu lekarskim... Czy ktoś się orientuje, jakie są obowiązujące przepisy?


jeśli chcesz kontynuować zwolnienie do 182 dni to lepiej tak zrób, a zaległy urlop możesz wykorzystać w późniejszym czasie, roszczenie o zaległy urlop przedawnia się dopiero po 3 latach (art. 291 § 1 k.p. -roszczenia wynikające ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku roszczenia o urlop wypoczynkowy).

[ Dodano: 2013-05-22, 18:30 ]
Reasumując: panterkka, lecz się tak długo, jak będzie to konieczne, a na urlop przyjdzie czas jak wrócisz do pracy. Zakładam, ze masz umowę na czas nie określony?
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #555  Wysłany: 2013-05-22, 20:20  


aniutka34 wg mnie zaświadczenie o zdolności do pracy jest konieczne. Przecież panterkka nie zakończyła leczenia a po urlopie nadal by korzystała ze zwolnienia lekarskiego.
"W stanowisku Komisji Prawnej GIP, możliwość udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie choroby dotyczy tylko przypadków zakończonej niezdolności do pracy. „Nie może natomiast dotyczyć możliwości udzielania urlopu wypoczynkowego w trakcie trwającej niezdolności do pracy, np. w okresie oczekiwania po upływie okresu zasiłkowego z tytułu choroby na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego albo renty, czy też na okresy między tymi świadczeniami”. W takim przypadku przeszkodą w wykorzystaniu urlopu jest art. 165 pkt 1 Kodeksu pracy, bowiem pracownik w dalszym ciągu pozostaje niezdolny do pracy."
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group