1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #481  Wysłany: 2013-01-10, 19:12  


Cytat:
Myślę, że mąż mając orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji będzie mógł pracować w z.p.chr.

A przepis? Bo ja (niestety) skłaniam się ku:
Cytat:
Na zdrowy rozum niezdolność do samodzielnej egzystencji wyklucza pracę
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #482  Wysłany: 2013-01-10, 22:13  


jo_a napisał/a:
... A przepis? ...

np.: w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Art. 15.2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
To dwa przykłady :hlehle:
_________________
c'est la vie
 
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #483  Wysłany: 2013-01-11, 15:41  


jo_a napisał/a:
A przepis? Bo ja (niestety) skłaniam się ku:
Cytat:
Na zdrowy rozum niezdolność do samodzielnej egzystencji wyklucza pracę

Kuba Wojewódzki tego forum ma rację. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji wymaga opieki i pomocy osób 3 w życiu codziennym, więc nie może pracować.
Mark napisał/a:
np.: w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Art. 15.2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
To dwa przykłady

Mark w przykładach, które podałeś nie ma nic o niezdolność do samodzielnej egzystencji.
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
larysa506 


Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 30

 #484  Wysłany: 2013-01-11, 19:52  


żeby było jeszcze ciekawiej,to byłam dzisiaj w ZUS.okazuje się ,że jeżeli to nie przeszkadza pracodawcy,to może pracować!byle nie przekroczyć kwoty którą można dorobić!takie przepisy... pozdrawiam
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #485  Wysłany: 2013-01-11, 20:53  


alaslepa, |wht?!| chetnie podyskutuję, co powiesz na to :--: :
Interesującej nas ustawy ( ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ) ciąg dalszy:
Art. 3. 1. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą:
1) znaczny;
2) umiarkowany;
3) lekki.
...
Art. 4. 1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
4. Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację.
5. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2) zatrudnienia w formie telepracy.
...
Art. 5. Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
1a) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
3) częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
...
8-)
_________________
c'est la vie
 
 
Joasia51 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 35
Skąd: Gliwice
Pomogła: 6 razy

 #486  Wysłany: 2013-01-13, 15:59  


Witam. Szukam pomocy na tym forum w sprawie rentowej mojego męża. Mąż choruje na raka przełyku. W grudniu był w ZUS na Komisji Lekarskiej i dostał I grupę czyli jest całkowicie niezdolny do pracy. Do dnia dzisiejszego nie otrzymał jednak decyzji o przyznaniu renty. Obawiam się, że jej nie otrzyma. Mąż ma ogółem 29 lat pracy, ale w ostatnim dziesięcioleciu ma tylko 4 lata i 10 miesiecy okresów składkowych i nieskładkowych, ponieważ ostatnie 4 lata pracował na umowę o dzieło, gdyż pracodawca nie chciał go przyjąć na umowę o pracę gdyż jak twierdził to za wysokie koszta. Była to praca w ochronie.W tej chwili mąż nie ma nawet zasiłku chorobowego, ja nie pracuję gdyż od 6 lat opiekuję się ciężko chorą matką. Zyjemy w tej chwili tylko ze skromnej renty mojej mamy i jesteśmy zapożyczeni po uszy gdyż brakuje na lekarstwa dla męża i wogóle na bieżące potrzeby. Po nocach nie śpię, bo nie wiem co dalej.
Czy ktoś wie czy należy się mężowi renta? Byłabym uspokojona gdybym już coś wiedziała. A jeżeli nie dostanie renty to może jakaś pomoc z opieki? Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny już złożyłam i 29 stycznia ma być Komisja. Ale to tylko 153 zł.
Proszę może ktoś coś wie na ten temat.
_________________
joasia 61
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #487  Wysłany: 2013-01-13, 16:23  


Skoro opiekujesz się chorą matką, to pomyśl o świadczeniach rodzinnych, tj. specjalnym zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu pielęgnacyjnym ( vide: ustawa o świadczeniach rodzinnych - możesz pytać dalej lub spytaj w MOPS-ie ). Jeśli chodzi o męża to pomijając świadczenia z MOPS, udzielasz zbyt mało informacji. W razie braku podstaw do przyznania renty mąż może pisać o tzw. świadczenie przyznawane w specjalnym trybie do Prezesa ZUS lub Premiera.
_________________
c'est la vie
 
 
marysia5 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 975
Pomogła: 107 razy

 #488  Wysłany: 2013-01-13, 16:25  


Joasiu, o rencie Ci nie powie bo się nie znam, musisz zapytać w ZUS -zadzwoń sobie w jakim okresie otrzymasz odpowiedz to może powiedzą jaka ona będzie. Jeśli maż otrzymał na komisji w ZUS I grupę tj. całkowicie nie zdolny do pracy i samodzielnej egzystencji to musisz z ta decyzja iść do ZUS i wypełnić wniosek o dodatek pielęgnacyjny który wynosi 197,-tj. parę złotych więcej niż z Centrum Pomocy. Na komisję w Centrum maż może iść to orzeczenie przyda mu się do innych celów, bo zasiłków pielęgnacyjnych nie można pobierać z dwóch źródeł.Idź do ZUS z tym wnioskiem od razu. Nie wiem czy maż składał do ZUS wnosek o rentę czy tylko o ustalenie niepełnosprawności, bo jak tylko o ustalenie niepełnosprawności to trzeba jeszcze wypełnić druk o rentę z tytułu niepełnosprawności.A jeszcze jedna sprawa, ile mama ma lat i czy ma wypłacany dodatek197 zł przy rencie /jeśli ma 76 lat/ a jeśli jest młodsza to też trzeba na komisje do ZUS. Życzę Wam zdrowia no i siły do życia z choroba. :tull:
_________________
marysia5
 
Joasia51 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 35
Skąd: Gliwice
Pomogła: 6 razy

 #489  Wysłany: 2013-01-13, 17:35  


Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Myślałam, że z ZUS zasiłek pielęgnacyjny należy się tylko wtedy jeżeli pobierana jest renta z ZUS...Jutro zadzwonię do ZUS-u i popytam jak to załatwić. Wielkie dzięki.
Ja złożyłam w ZUS-e wniosek o rentę dla męża tzn. wniosek i wszystkie papiery. Widocznie tyle to trwa, ale z tego co się naczytałam w internecie to brakną mu 2 miesiące do tych 5 lat. W każdym bądż razie jak przyjdzie odmowa, to już teraz wiem od Marka, że mogę się starać o rentę specjalną. Gdyby ktoś mi tylko podpowiedział jak napisać taki wniosek to byłabym wdzięczna Tyle tutaj życzliwych ludzi.
Jeżeli chodzi o moją mamę to mama ma 80 lat i ma już zasiłek pielęgnacyjny z ZUS.
_________________
joasia 61
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #490  Wysłany: 2013-01-13, 17:53  


Joasia51, mogę zaproponować jeszcze, by mąż wystąpił do Sądu Pracy o ustalenie, iż te umowy o dzieło to była umowa o pracę na czas nieokreślony. Mąż może taki pozew napisać sam lub zwrócić się do lokalnej prokuratury ( Prokuratury Rejonowej w Gliwicach, a jesli nie będą chcieli to można pisać do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach lub nawet Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach ) lub katowickiej Państwowej Inspekcji Pracy o wystąpienie z takim pozwem. Trzeba zebrać m.in. umowy męża i dokumentację chorobową.
_________________
c'est la vie
 
 
Joasia51 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 35
Skąd: Gliwice
Pomogła: 6 razy

 #491  Wysłany: 2013-01-13, 18:46  


Mark. Dzięki za radę. Poczekam jeszcze na decyzję ZUS w sprawie renty.
Na Sądy i Apelacje trzeba mieć dużo zdrowia, a mąż niestety tego zdrowia nie ma.
Przez sześć godzin dziennie jest podłączony do żywienia jelitowego .
_________________
joasia 61
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #492  Wysłany: 2013-01-13, 18:50  


Joasia51 napisał/a:
... Przez sześć godzin dziennie jest podłączony do żywienia jelitowego .

I to należy podnosić w podaniach do np. PIP-u, prokuratury.
_________________
c'est la vie
 
 
Joasia51 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 35
Skąd: Gliwice
Pomogła: 6 razy

 #493  Wysłany: 2013-01-15, 17:37  


Dzisiaj przyszła decyzja odmowna z ZUS. Mąż nie dostanie renty ponieważ w ostatnim 10-leciu przepracowal 4 lata i 10 miesięcy. Zabrakło mu ...2 miesięcy. Jeżeli by miał 30 lat okresów składkowych /druga opcja/ to by dostał rentę nawet pomimo tych braku 5 lat, ale mąż ma 29 lat tych okresów składkowych. Uważam, że to jest niesprawiedliwe...aż się dzisiaj popłakałam. To nie jego wina, że ostatnie 4 lata pracował na umowę o dzieło/nie chcieli mu dać umowy o pracę. Ma prawie 30 lat pracy i nie dostanie renty!! Z czego mamy żyć??
Czy ktoś może mi powiedzieć do kogo mam pisać o rentę wyjątkową. ? Wiem, że coś takiego jest.
_________________
joasia 61
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #494  Wysłany: 2013-01-15, 23:18  


Joasia51, najpierw przeczytaj link, być może można zastosować odpowiednio do Twojego męża: ZUS nie jest zwolniony z odpowiedzialnoś›ci za swój błą…d w przyznaniu renty - Emerytury i renty - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzę™dzie specjalisty
_________________
c'est la vie
 
 
Gusia 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 11 Sie 2011
Posty: 155
Skąd: Poznań
Pomogła: 45 razy

 #495  Wysłany: 2013-01-15, 23:35  


Odwołuj się , wygrasz.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group