1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #31  Wysłany: 2010-03-11, 09:09  


Kochana moja jak na moje oko to raczej nie. Owszem mogłabyś złożyć wniosek do ZUS-u o ponowną komisję czyli pogorszenie stanu zdrowia co musiałabyś udokumentować odpowiednimi badaniami. Jednak jeśli masz orzeczoną częsciowa niezdolność do pracy to aby dostawać większa rentę idodatek pielęgnacyjny musieliby Ci orzec całkowita niezdolnośc do pracy i samodzielnej egzystencji a to raczej nie przejdzie. NO chyba że Twój stan zrdowia uległ tak drastycznemu pogorszeniu...czego Ci nie życzę!
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #32  Wysłany: 2010-03-12, 21:39  


Nie, aż tak mi się nie pogorszyło pozatym nie będę symulować, bo to bez sensu, ja tak nie umiem.

Dziękuje Ci za pomoc :cmok:
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #33  Wysłany: 2010-03-17, 20:39  


Witajcie dziewczyny!
Moja siostra nie pracuje i złożyła wniosek o zasiłek pielęgnacyjny(szwagier ma raka płuc i wyciete 2 płaty prawego płuca- stopień niepełnosprawności znaczny).Decyzję dostała odmowną bo POZOSTAJĄ W ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIM!

A co to ma do rzeczy??To co obca osoba ma się nim zająć a nie własna żona??

Złożyła odwołanie do jakiegoś konsylium(tak jej poradziła pani z opieki społecznej).
Wiecie może o co tu chodzi??

Pozdrawiam serdecznie :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #34  Wysłany: 2010-03-17, 21:49  


Próbowałam się dowiedzieć czegoś od mamy ;)

Tu chyba nie chodzi o zasiłek pielęgnacyjny z ZUSu? Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie pobierającej rentę inwalidzką z ZUS, a więc najpierw musi mieć ona ustalone prawo do renty z tytułu niepełnosprawności i wówczas przy rencie z urzędu dostanie zasiłek pielęgnacyjny. Szwagier nie ostał chyba odmowy z tytułu pozostawania w związku małżeńskim, bo to nie jest żadną podstawą.

Może szawgier ma orzeczenie z komisji lekarskiej do spraw orzekania o niepełnosprawności? Bo to co innego niż ZUS i wówczas przysługuje świadczenie pielęgnacyjne z pomocy społecznej - a wówczas być może mają znaczenie zarobki współmałżonków.

Szwagier otrzymuje rentę?
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #35  Wysłany: 2010-03-17, 22:47  


Tak chodzi tu o świadczenie pielęgnacyjne z pomocy społecznej ale właśnie nie chodziło o zarobki bo siostra nie pracuje ma tylko 3hektary ziemii. Jeżeli będzie miała tę decyzję to rzepiszę tu jutro.

Szwagier ma złożone dokumenty do ZUS-u na rentę ale jeszcze nie dostał na komisję.
absenteeism napisał/a:
Może szawgier ma orzeczenie z komisji lekarskiej do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Tak. Orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności. Podobno to znaczy I grupa niepełnosprawności.

Dzięki za info.
Pozdrawiam ciepło

[ Dodano: 2010-03-18, 09:00 ]
Sprawdziłam na decyzji i tak właśnie pisze jak napisałam wcześniej. Wiecie coś na ten temat?

Pozdrawiam :)
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #36  Wysłany: 2010-03-18, 12:08  


Ma Fi siostra zapewne starała się nie o zasiłek pielęgnacyjny a o świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielegnacyjne przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Od 1 stycznia 2010 r. przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu lub
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, pod warunkiem, że nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad osobą niepełnosprawną.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,

b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjnyalbo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #37  Wysłany: 2010-03-18, 12:37  


Teraz wszystko rozumiem i dziękuję za tak obszerne wyjaśnienia!

Pozdrawiam ciepło :)
 
maja12 


Dołączyła: 12 Lip 2009
Posty: 39
Pomogła: 7 razy

 #38  Wysłany: 2010-03-18, 15:04  


Witajcie :)
Ja też mam problem z Zusem- jeśli ktoś by mógł mi pomóc byłabym wdzięczna :)
Mianowicie jestem od pażdziernika na zwolnieniu lekarskim- kończy się na początku kwietnia- wtedy to zdiagnozowano u mnie chorobę autoimmunologiczną- stopniowo mój stan się pogarsza- na razie to ledwo funkcjonuję w domu. Złożyłam dokumenty o rentę- podobno mam szansę ją dostać, tylko problem jest taki- dokumenty przesłali do oddziału gdzie jestem zameldowana, teraz czekają tam na dokumenty z ośrodków w których się leczyłam, wiadommo to trochę trwa- więc co mam zrobić jak mi się skończy zwolnienie, a nie dostanę jeszcze wezwania na komisję??
Do pracy nie pójdę, bo się nie nadaję, urlopu nie dostanę bo musiałabym najpierw pójść do lekarza po zdolność do pracy- której nie dostanę, poza tym nie mam już po co wracać do pracy.
Mam możliwość pójść na urlop wychowawczy, ale czy z tego urlopu mogę przejść na rentę?
Kurcze ale zaplątałam chyba trochę ,mam nadzieję że mnie ktoś zrozumie.
Pozdrawiam.
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #39  Wysłany: 2010-03-18, 20:36  


Z tego co się orientuję to czy się czeka na komisję na rentę czy na świadczenie rehabilitacyjne to okres po zakończeniu chorobowego jest u pracodawcy usprawiedliwiony tylko niepłatny. To znaczy jeżeli dostaniesz rentę ZUS spłaci Ci za ten czas jeżeli nie dostaniesz to masz to usprawiedliwione ale niezapłacone. Tak mi to wytłumaczono.

Ale może wypowie się ktoś kto się bardziej na tym zna.

Pozdrawiam serdecznie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #40  Wysłany: 2010-03-19, 09:53  


maja12,
Żeby przejść na urlop wychowawczy też musi być zdolność do pracy.
Trochę zrobiłaś błąd albo nikt Ci po prostu nie podsunął pomysłu, że nie ubiegałaś się o świadczenie rehabilitacyjne (taki wniosek składa się miesiąc przed końcem zwolnienia), które jest chyba nawet wyższe niż renta, a nie zamyka możliwości uzyskania w trakcie czy po jego zakończeniu renty.

Teraz powinnaś przedstawiać pracodawcy zwolnienia lekarskie do momentu otrzymania wezwania na komisję lekarską. Wtedy masz usprawiedliwioną nieobecność, zakład pracy nie zwolni Cię dyscyplinarnie, a w momencie przyznania renty dostajesz ją od pierwszego dnia niepłatnego zwolnienia. Musisz mieć zwolnienie lekarskie od momentu zakończenia tego na początku kwietnia, żeby dostać pieniądze za ten czas, kiedy nie będziesz pracowała i będziesz czekała na wezwanie na komisję.

Mam nadzieję, że w miarę jasno :)
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #41  Wysłany: 2010-03-19, 11:53  


"lekarz nie powinien wypisać zwolnienia choc czasem piszą.Zgłaszasz do kadr, możesz nawet dołączyć ksero na poświadczenie, że starasz się o świadczenie rehabilitacyjne i jest to na razie do czasu komisji nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. potem po komisji Ci wyrównają." to znalazłam na stronie www.kady.pl

Pozdrawiam
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #42  Wysłany: 2010-03-19, 12:37  


Nie masz wyjscia jak tylko czekać i zgłosić to w zakładzie pracy A swoja droga to szkoda,że od razu złozyłaś wniosek o rentę a nie o świadczenie rehabilitacyjne-korzystniejsze finansowo.
Ale na jakie dokumenty czekają z ośrodków gdzie sie leczyłaś? Przecież te dokumenty Ty sama przedkładzasz lekarzowi orzecznikowi podczas badania. ZUS kompletuje tylko dokumentację od strony "formalnej" Natomiast resztę dokumentów zabierasz ze sobą na badanie juz Ty. Możesz to jasniej wytłumaczyć-jakie to dokumenty...
Na wychowawczy ani urlop jakikolwiek płatny czy bezpłatny tez iść nie możesz bo to wiąze się z podpisaniem zdolności do pracy.
Lekarz nie ma prawa wydać zwolnienia lekarskiego powyzej 182 dni. A nawet jeśli wyda to i tak nie bedzie to wypłacane. Jeśli dostaniesz rentę zakład pracy rozwiąże z Tobą umowę o prace w związku z długotrawła niezdolności do pracy-i wtedy od nastepnego dnia po zakończeniu zasiłku chorobowego wypłatę świadczenia przejmie ZUS. Może też się tak zdarzyć że lekarz orzecznik w czasie badania orzeknie Ci własnie świadczenie rehabilitacyjne. Stanie sie tak jeśli lekarz stwierdzi że są szanse po wykorzystaniu tego świadczenia na odzyskanie zdolności do pracy . Świadczenie rehabilitacyjne można pobierac maksymalnie przez 12 m-cy.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #43  Wysłany: 2010-03-19, 12:49  


Żeby starać się o świadczenie rehabilitacyjne trzeba mieć wypełniony druk N9.
_________________
mamanel
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #44  Wysłany: 2010-03-19, 19:34  


Druk N-9 czyli tzw. zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnia lekarz leczący lub rodzinny. Druk ten obowiazuje nie tylko przy wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ale również przy wniosku rentowym. Oprócz tego, inne druki wypełnia sie przy wniosku o świadczenie rehabilitacyjne a inne o rente z tytułu niezdolności do pracy.
Przy ubieganiu się o świadczenie rehabilitacyjne ważne jest kto wypłaca zasiłek chorobowy-jeśli zakład pracy zatrudnia ponizej 20 osób chorobowe wypłaca ZUS i to on potwierdza okres pobierania chorobowego-jeśli powyzej 20 osób chorobowe wypłaca zakład pracy a potem rozlicza sie z ZUS-sem i wtedy okres pobierania zasiłku potwierdza zakład pracy,czy zachorowanie powstało w trakcie zatrudnienia czy po jego ustaniu-jeśli w trakcie zatrudnienia to musi być wypełniony wywiad zawodowy,gdzie znajduje sie płatnik składek itp.
 
maja12 


Dołączyła: 12 Lip 2009
Posty: 39
Pomogła: 7 razy

 #45  Wysłany: 2010-03-20, 13:32  


No to właściwie dalej nic nie wiem, :cry:
Muszę zgłosić do pracodawcy że złożyłam wniosek o rentę? To mały zakład do 20 osób.
A o świadczeniu rehabilitacyjnym to nic nie wiedziałam, tak samo o tym że powinnam złożyć dokumenty tam gdzie jestem zameldowana- nawet pani przy przyjmowaniu dokumentów powiedziała że to nie ma znaczenia- tyle że się przedłużyło wszystko ze względu na to wysyłanie papierów z jednego miejsca w drugie.
Apropos sokumentacjo medycznej- to teraz wpisuje się w formularzu ośrodki w których się leczyło i Zus sam sobie dokumenty ściąga żeby lekarz orzecznik miał wgląd wcześniej :shock:
Nie wiem jaki jest tego sens? Chyba żeby wszystko o prostu przeciągnąć.
edi, Rozumiem że lekarz sam mi może zaproponować to świadczenie zamiast renty?
Dziękuję za pomoc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group