1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Poradnia Genetyczna - rak płuc - profilaktyka
Autor Wiadomość
Cykoria88 


Dołączyła: 16 Sty 2017
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2017-01-16, 20:05  Poradnia Genetyczna - rak płuc - profilaktyka


Witam serdecznie,

Obserwowałam to forum od maja 2016, wtedy zaczęła się walka z wiatrakami... Gruczołowy rak płuc z licznymi przerzutami do wątroby i do biodra wykryty u Taty. Wtedy jeszcze nie wiedziałam jak bardzo jest źle, gdyż nigdy nie miałam z tą chorobą doczynienia. Choroba przyszła na nas jak grom z jasnego nieba, właśnie urodziłam córeczkę jedyną wnuczkę dla Taty, a on był 2 tygodnie na wymarzonej emeryturze. Robiłam co mogłam po wsparcie psychiczne Taty, załatwianie lekarzy, badań, chciałam nawet odciągać mleko żeby pił je ze względu na przeciwciała, ale onkolog powiedział, że to nic nie da :( Byłam z nim do końca, córeczka była rzucana do dziadków, żebym mogła być przy nim. Strasznie byłam z nim związana, gdyż wychował mnie samotnie i byłam jego jedyną córką. Niestety przegraliśmy 2.11.2016 - dzień zaduszny, dalej nie mogę w to uwierzyć... żył 5 miesięcy z tą okropną chorobą. Od tamtego czasu jak tylko widzę na ulicy, że ktoś pali papierosy to zapala się we mnie czerwone światło. Z tego też powodu mam pytanie do Państwa. Ja nigdy nie paliłam czynnie, aczkolwiek Tata palił w domu więc byłam palaczem biernym przez 26 lat. Onkolog powiedział mi, że jest taki program w poradni genetycznej, gdzie mogę się poddać badaniu na tego konkretnego raka w przeciągu 6 miesięcy od zgonu( dodam iż moja babcia od strony Taty zmarła na białaczkę w wieku 51 lat, a dziadek w wieku 61 lat rak płuc to samo co Tata). Była u lekarza rodzinnego z kartą zgonu gdzie widnieje przyczyna zgonu. Niestety skierowania do owej poradni nie dostałam bo: ja nie wiem, nigdy nie wypisywałem, a jak mnie będzie ścigał NFZ... i skierowania nie dostałam. Dostałam na rentgen i do pulmonologa. Mam pytanie czy ktoś może korzystał z takiej formy badań? Jeżeli tak to jak się tam dostać? :( Co robić żeby uciec od raka, oczywiście pomijając palenie. Boję się, nie chce cierpieć jak Tata za 30 lat :( Bardzo proszę o wskazówki i dziękuję! Natalia
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2017-01-16, 20:35  


Cykoria88 napisał/a:
Niestety skierowania do owej poradni nie dostałam bo: ja nie wiem, nigdy nie wypisywałem, a jak mnie będzie ścigał NFZ... i skierowania nie dostałam.

Przepraszam, ale - cholery można dostać :cry:

Skierowanie do poradni genetycznej wystawia lekarz POZ. Nie wie? To niech się dowie. Wystawienie skierowania w żaden sposób nie obciąża lekarza względem NFZ. Jeśli skierowanie nie będzie właściwie wystawione (tzn. na niewłaściwym druku lub przez niewłaściwego lekarza) to poradnia po prostu go nie przyjmie.

Na Twoim miejscu poszłabym jeszcze raz do tego lekarza i powiedziałabym: Wg mojej wiedzy może pan/pani wystawić to skierowanie. Jeśli powie "nie wiem" - powiedz - To bardzo proszę dowiedzieć się tego na piątek, przyjdę po skierowanie. Jeśli nie będzie wiedział pan doktor w piątek - będę rozmawiać z kierownikiem przychodni.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Cykoria88 


Dołączyła: 16 Sty 2017
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2017-01-16, 20:45  


Madzia70 - dziękuję za odpowiedź! Czy może jest jakiś wykaz gdzie jest wypisane do jakich placówek lekarz rodzinny może wydać skierowanie ? Niestety chyba mam lekarza rodzinnego tzw. d*** wołową, zastraszony NFZ. Chciałabym mu to wydrukować i pokazać. Bardzo mi zależy na tym skierowaniu :-(
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2017-01-16, 20:59  


Lekarz POZ może praktycznie wystawić skierowanie do każdej poradni specjalistycznej i do każdego szpitala. Inna sprawa, że nie wszystkie poradnie honorują skierowania bez wstępnej diagnozy i aktualnych badań. Najlepiej zadzwonić do tej poradni i od razu w recepcji powiedzą czy potrzebne są jakieś badania. Jeszcze inna sprawa to że w poradniach genetycznych to lekarz z tej poradni decyduje ( na podstawie wywiadu) czy będą przeprowadzone badania genetyczne więc niektóre poradnie przyjmowały bez skierowania.
_________________
sprzątnięta
 
Bajka 


Dołączyła: 01 Cze 2016
Posty: 40

 #5  Wysłany: 2017-01-16, 21:31  


Cykoria88, ja zrobiłam to od innej strony . Poczytałam na necie i natrafiłam na stronę http://genetyka.com/?page_id=79, tam pobrałam ankietę , uzupełniłam i poszłam do rodzinnego z zapaleniem ucha i przy okazji poprosiłam o podpisanie tej ankiety ;) . Podpisaną ankietę wysłałam scanem (adres opg@pum.edu.pl ) i odezwali się najpierw mailowo z informacją że mam czekać na termin konsultacji a w piątek dostałam list z zaproszeniem na konsultacje genetyczną- więc z tym pismem dzisiaj podeszłam do rodzinnego i od razu wystawił mi skierowanie.

U mnie nowotwór był z każdej strony , bo Mama, jedna Babcia druga Babcia , Dziadek i brat Taty. Więc , też pomyślałam żeby zrobić takie badanie, w czwartek się okaże co mi powiedzą .
_________________
Baśka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group