1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pojedynczy lity guzek płuca wielkości 3,5 mm
Autor Wiadomość
nomada 



Dołączyła: 13 Mar 2010
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2010-03-13, 21:24  pojedynczy lity guzek płuca wielkości 3,5 mm


Witam!
W listopadzie 2009 w Gdańsku przeprowadzany był program dla palaczy po 50tce - program obejmował badanie TK klatki piersiowej. Na siłę wypchnęłam na to badanie mamę, zrobiła, czekałyśmy na wyniki bardzo długo, w końcu stwierdziłyśmy, że "jakby co" to powiadomią, tak jak to się dzieje w przypadku mammografii czy cytologii. Zdążyłyśmy zapomnieć o ewentualnym problemie, ponieważ minęły już 4 miesiące bez żadnych niepokojących telefonów, aż w tym tygodniu mama otrzymała pocztą wynik.

Przedstawia się on następująco - pierwsza opinia - lekarza radiologa:
Jedna guzkowata zmiana w miąższu, położenie obwodowe, strona prawa, lokalizacja anatomiczna - segment 9, wielkość <5mm wymiar w mm 3,5, położenie - w miąższu płuca, brak zwapnień, gęstość w ocenie jakościowej - lity, przesłania strukturę miąższu płuca, kształt regularny, obrysy okrągłe, obecność powietrza - nie. Druga opinia - lekarza konsultanta, specjalisty chirurga klatki piersiowej właściwie taka sama, poza tym że różnica jest w lokalizacji anatomicznej - tu jest segment 1, więc chyba ktoś się pomylił przy wpisywaniu, kwestia kto ;)

Zalecenie jest takie, że mama ma się zgłosić na ponowne TK dopiero 30 listopada 2010 w celu kontroli.

I właściwie sama nie wiem o co chcę zapytać :)
chyba potrzebuję uspokojenia nerwów, aczkolwiek pomimo głosu rozsądku, że to nie jest jeszcze żaden wyrok, wewnętrznie i tak odchodzę od zmysłów

wątpliwość moja dotyczy tego, że mama miała niedawno poważny uraz zimowy i w związku z tym rehabilituje bark, miała dwie sesje pola elektromagnetycznego z którego zrezygnowała bo bardzo źle się po nich czuła, słyszałam gdzieś, że takie zabiegi mogą pobudzić przyczajone gdzieś w organizmie zmiany nowotworowe, czy ktoś się orientuje, czy to prawda?

Gdyby ktoś miał namiar na dobrego pulmonologa w Gdańsku (czy to przez NFZ, czy prywatnie) byłabym bardzo wdzięczna.

Wysyłam mamę do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni pulmonologicznej i nie wiem, czy mama nie powinna zrobić ponownego badania TK już teraz zamiast czekać aż do listopada? Do listopada to ja osiągnę stan psychiatryczny :shock: W końcu wynik, który mamy odpowiada stanowi sprzed 4 miesięcy (badanie było 30 listopada a pierwszy opis zrobiono w połowie stycznia, drugi pod koniec stycznia i kolejne półtora miesiąca zajęło pakowanie wyniku do koperty w celu wysłania go listem zwykłym :?ale?: ) Może warto byłoby ponowić badanie teraz, żeby sprawdzić czy to cholerstwo się nie powiększyło?

Czy gęstość - lity przysłaniający strukturę miąższu płuca oznacza wysokie ryzyko zmiany złośliwej?

Mama musi być mocno zestrachana w tej chwili, ponieważ już trzecią dobę nie pali, chodzi ze słomką w ustach 8-) jest to duży sukces, ponieważ do tej pory 2-3 godziny bez papierosa stanowiły nie lada wyczyn.

Przepraszam, że tak chaotycznie piszę, wszystko to wynik wewnętrznego rozedrgania. Mam nadzieję że niebawem dojdę do jakiegoś ładu ze sobą i łatwiej mi będzie pomóc mamie i ją wesprzeć.

Dziękuję za to że dobrnęliście do końca mojej wypowiedzi.
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #2  Wysłany: 2010-03-15, 21:45  3,5 mm


Guzki w płucu o średnicy poniżej 5 milimetrów występują u około połowy dorosłych ludzi. Związane są nie tylko z przebytymi zapaleniami płuc, infekcjami czy przebytą gruźlica, ale też z "urodą" płuc. Guzek 3,5 mm jest tak mały, że trudno jego obecność jednoznacznie stwierdzić w tomokomputerze. Stąd być może rozbieżności w opisach.

Nie jest to powód do niepokoju. Wykonanie kontrolnego tomokomputera po roku od wykrycia guzka o tym wymiarze jest dmuchaniem na zimne.

Oczywiście prawdą niestety jest, że duże raki rosną z małych raków. Jeśli Twoja Mama (a nie Ty) bardzo boi się, że ten guzek może być rakiem, zrób zwykłe badanie rtg klatki za 3, 6 miesięcy, za rok TK z programu.
 
mama5 


Dołączyła: 18 Lut 2010
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2010-03-15, 21:51  


nomada wiem że to dla Was powody do niepokoju ale moja mama (jutro ma operację :roll: ) też robiła badania z tego programu i jej guz był na tyle niepokojący że dzwonili do nas, skoro do Was doszły wyniki pocztą to chyba tylko tak informacyjnie. Myslę że z pewnością trzeba obserwować ale skoro nitk do Was nie dzwonił i nie wzywał na dodoatkoweo badania to trzeba te nguzek potraktować jak to wspomnino "uroda płuc". A rzecenie palenia przez Twojaja mamę na pewno jej tylko pomoże więc trzymam kciuki
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #4  Wysłany: 2010-03-16, 09:13  


@nomada

problem można sformułować tak:

coś jest, ale (jak pisze tati) zdarza się to często bez tła chorobowego. Ponieważ jest to coś małego, praktycznie wymyka się to możliwościom dzisiejszej diagnostyki. W tym stadium istnieje jedno kryterium rozróżniające niewinne twory ciała od raka, to kryterium wzrostu. Rośnie = niebezpieczne. Jedyna możliwość natychmiastowego sprawdzenia tego "znaleziska", to otworzyć płuco. Ze względu na koszty (materialne i zdrowotne) taka droga jest po prostu wykluczona. Zważywszy więc, że rak (a to jest możliwość, której się obawiamy) rozwija się w początkowym stadium powoli, nie ma powodu do paniki i gorączkowych reakcji.
Tak więc przyjętą na całym świecie procedurą medyczną przy takim znalezisku jest obserwowanie w rocznych odstępach i porównywanie wyników CT.
Rozumiem Wasze położenie. Koniec beztroski. Miecz Damoklesa gdzieś nad głowami. Co roku telepka w oczekiwaniu na wynik. Ale przecież trzeba się cieszyć, że to nie jest rak, a tylko podejrzenie.

Pozdrawiam
 
nomada 



Dołączyła: 13 Mar 2010
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2010-03-18, 20:54  


dziękuję Wam za odpowiedzi :)
dotarłam do profesora który opisywał wynik mojej mamie jako lekarz konsultant, był na tyle uprzejmy że jeszcze raz go obejrzał i powiedział, że to faktycznie nie wzbudza podejrzeń, ale mam przypilnować matkę, żeby po pierwsze rzuciła palenie, po drugie, żeby stawiła się na badania kontrolne w wyznaczonym terminie

może niepotrzebnie siałam panikę, ale z drugiej strony - jak inaczej zareagować na słowo "lity" jeśli nie jest się fachowcem w tej dziedzinie? ;) w tej chwili mam już uspokojone nerwy, aczkolwiek niepokój pozostaje, więc posłałam mamę do internisty na gruntowny "przegląd" i tak czy siak chyba pomyślimy o dodatkowym TK, chociaż mama na tyle wyluzowała, że twierdzi, że przesadzam, może i tak :)

bardzo dziękuję Wam za odzew
przejrzałam to forum i jestem pełna najcieplejszych uczuc dla ludzi którzy tu pomagają i tych którzy walczą, poza tym problem z którym się zgłosiłam jest faktycznie ziarnkiem piasku w porównaniu z tym, co ludzie tu przechodzą

jeszcze raz bardzo dziękuję :)

Dorota
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #6  Wysłany: 2010-03-29, 23:05  nie podejrzenie


billyb napisał/a:

Ale przecież trzeba się cieszyć, że to nie jest rak, a tylko podejrzenie.


Nie zgodzę się. 50% palaczy w wielu 50-70 lat ma guzki o średnicy do 5 mm. Obecność takiego guzka to nie jest Miecz Damoklesa i nie jest to podejrzenie nowotworu, podobnie jak obecność znamienia skóry nie jest podejrzeniem nowotworu.

To nie jest podejrzenie nowotworu. To wskazanie do rzucenia palenia i regularnej kontroli.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group