1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
podejrzenie zespołu MDS
Autor Wiadomość
LUŚKA1 


Dołączyła: 15 Paź 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-10-15, 01:57  podejrzenie zespołu MDS


Witam!

Mam pytanie miałam robioną biopsje szpiku kostnego i lekarz powiedział że mam podejrzenie zespołu MDS i czeka mnie teraz trepanobiopsja szpiku, ale zastanawia mnie jedna rzecz bo mam od ponad roku anemie z niedoborem żelaza czy niedobór żelaza może dawać podobny obraz w mielogramie szpiku jak przy zespole MDS i czy w trepanobiopsji szpiku mogą wyjść jakieś zmiany przy niedoborze żelaza?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-15, 18:59  Re: podejrzenie zespołu MDS


LUŚKA1 napisał/a:
Mam pytanie miałam robioną biopsje szpiku kostnego

Dlaczego wykonano biopsję ? Czy miała ona związek w znalezieniu przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza ? Zdarzają się sytuacje, kiedy niedokrwistość jest wykładnikiem poważniejszej choroby, dlatego zawsze konieczna jest wnikliwa analiza..

Czy dysponujesz wynikami badań ?

Cytat:
lekarz powiedział że mam podejrzenie zespołu MDS i czeka mnie teraz trepanobiopsja szpiku

Co dokładnie wyraził ? MDS niekiedy jest trudne do zdiagnozowania to fakt, bo jest to grupa zaburzeń, które wpływają na szpik kostny, hamując produkcję zdrowych komórek krwi. W MDS stwerdza się zwykle triadę obniżonych elementów krwi (na poziomie erytrocytów, leukocytów i trombocytów ).

Cytat:
czy w trepanobiopsji szpiku mogą wyjść jakieś zmiany przy niedoborze żelaza?

Na pewno, ponieważ szpik kostny zawiera komórki macierzyste krwi na różnych etapach dojrzałości oraz "surowce " niezbędne do produkcji komórek krwi : żelazo, witamina B12, kwas foliowy, i ewentualne nieprawidłowości zostaną wychwycone...


Czekamy na wyniki...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
LUŚKA1 


Dołączyła: 15 Paź 2012
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2012-10-16, 01:46  


to moja morfologia przed ostatnim przetoczeniem krwi :

2012-05.10; MORFOLOGIA KRWI:
WBC 18,9 g/dl [od: 4,1 do: 10,9] H
HGB 4,6 g/dl [ od: 11,2 do: 15,0] L
RBC 2,3 M/ul [od: 3,5 do: 5,1] L
HCT 19,0 % [od: 33,0 do: 45,0] L
MCV 70,9 f/L [od: 81,0 do: 98,0] L
MCHC 30,1 g/dl [od: 32,6 do: 36,4] L
MCH 23,7 pg [od: 27,0 do: 34,0] L
PLT 786 K/ul [od: 140 do: 440] H
RDW 16,5% [od: 11,5 do: 34,0] H
MPV 12,0 fl [od: 7,8 do: 11,0] H

A to morfologia po przetoczeniu krwi:

2012-11.10; MORFOLOGIA KRWI:
WBC 13,9 g/dl [od: 4,1 do: 10,9] H
HGB 8,9 g/dl [ od: 11,2 do: 15,0] L
RBC 3,5 M/ul [od: 3,5 do: 5,1] N
HCT 25,8,0 % [od: 33,0 do: 45,0] L
MCV 81,9 f/L [od: 81,0 do: 98,0] N
MCHC 32,1 g/dl [od: 32,6 do: 36,4] L
MCH 29,7 pg [od: 27,0 do: 34,0] N
PLT 580 K/ul [od: 140 do: 440] H
RDW 11,5% [od: 11,5 do: 34,0] N
MPV 10,0 fl [od: 7,8 do: 11,0] N

pragnę dodać, że ciągle mam przetaczaną krwi tam co miesiąc, czasem co 2 a czasami co 2 tygodnie bo nie mam krwi!!! no i mam bardzo duży niedobór żelaza ostatnim razem miałam poziom 3 a ferrytyny 0,3 także mam przekichane.... w mielogramie jeden hematolog powiedział, że to tylko niedobór żelaza a drugi, że podejrzewa zespół MDS.. I JESZCZE JEDNO CIĄGNIE SIĘ TO JUŻ PONAD ROK I JEST BEZ WIĘKSZYCH ZMIAN... A tak dla uzupełnienia informacji jestem po przeszczepieniu wątroby.

[ Dodano: 2012-10-16, 01:53 ]
i jeszcze jedno miałam robioną szeroką diagnostykę w kierunku niedokrwistości i wszystko wyszło ok czyli: kolonoskopia i gastroskopia itp... ale ostatnio robiłam test na krew utajoną w kale i wynik wyszedł dodatni wiec może to jest przyczyna mojej niedokrwistości. Chociaż hematolog powiedział że niedobór żelazo to jedno a podejrzenia zespołu MDS to drugie. I tak szczerze mówiąc to tak sie zastanawiam czy to nie jest tylko niedobór żelaza.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2012-10-16, 11:08  


LUŚKA1, tak merytorycznie nie potrafię Ci odpowiedzieć.
Miałam zarówno i pobierany szpik, i trepanobiopsji. I trepanobiopsja jest dokładniejszym badaniem (przynajmniej tak mi się wydaje). Poza tym gdy już będzie wynik trepanobiopsji będzie można ustalić jakieś leczenie, jeśli ten spadek hemoglobiny będzie tkwił w pracy szpiku.
Bo i dla Ciebie ten ciągły spadek hemoglobiny, i co i rusz toczenia krwi to żaden komfort. I tak już od roku.

No i właśnie to co powiedział hematolog
LUŚKA1 napisał/a:
niedobór żelazo to jedno a podejrzenia zespołu MDS to drugie


Pozdrawiam Cię serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
LUŚKA1 


Dołączyła: 15 Paź 2012
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2012-10-16, 13:56  


Dziękuję :) Ja mimo wszystko mam nadzieje, że nie potwierdzi się przepuszczenie hematologa i że nie mam zespołu MDS... A czy trepanobiopsja boli?? bo te zwykłe pobranie szpiku nie było bolesne, ale trochę się denerwuje przed tą trepanobiopsja.... PS: CZYTAŁAM TROCHĘ TWOJE WYPOWIEDZI NA FORUM..... I NAPRAWDĘ JESTEM PEŁNA PODZIWU JAK DZIELNIE WALCZYSZ ZE SWOJĄ CHOROBĄ.... TRZYMAM ZA CIEBIE KCIUK ;) POZDRAWIAM.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-10-16, 14:01 ]
Bardzo prosimy o nie pisanie z włączonym CapsLockiem (WIELKIMI LITERAMI) :)

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2012-10-16, 14:15  


Odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną i zależną od progu wytrzymałości pacjenta oraz od 'umiejętności' lekarza. Jeśli pobranie szpiku nie było dla Ciebie zbyt bolesne, to może i trepanobiopsja taką nie będzie, choć to 'wyrywanie' kosteczki (proszę nie przestrasz się) często jest trudniejsze zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.
W trepanobiopsji oprócz pobrania szpiku, jest 'wyciąganie' kosteczki.
Jedni nawet krzyczą, a inni jak pobranie krwi ;) .
Ja nie miałam już nie zliczoną liczbę razy i nigdy nie jest to przyjemnością. Słyszałam różne przerażające opinie na ten temat, a nie był to taki straszny diabeł jak go malują.
Wizyta u dentysty może być gorsza (a tak na marginesie, dla mnie wizyta u ginekologa to i tak najgorsza sprawa ;) ) . Ale jak pisałam wcześniej, każdy jest inny.
Ale i tak najważniejszy jest wynik. Oczywiście nie życzę Ci MDS-a, ale lepiej aby został wykryty teraz (o ile jest) niż miałby przejść w białaczkę.
Życzę Ci jakby jak najszybciej postawiono diagnozę Tobie i oczywiście jak najmniej przykrą. Ale myślę, że sama sobie zdajesz sprawę, że spadanie hemoglobiny przez rok, to nie jest dobrze (zwłaszcza do tak niskiego poziomu, szczerze powiedziawszy ja przy ok. 7 g/dl zaczynałam chodzić na czworakach) i dobrze, aby dotarto dlaczego tak się dzieje i podjęto właściwe leczenie.

LUŚKA1 napisał/a:
CZYTAŁAM TROCHĘ TWOJE WYPOWIEDZI NA FORUM..... I NAPRAWDĘ JESTEM PEŁNA PODZIWU JAK DZIELNIE WALCZYSZ ZE SWOJĄ CHOROBĄ.... TRZYMAM ZA CIEBIE KCIUK

Bardzo dziękuję :)

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2012-10-16, 14:39  


Zgadzam się całkowicie z Justynką . :)

Cytat:
. A tak dla uzupełnienia informacji jestem po przeszczepieniu wątroby.

Stan po przeszczepie wątroby w powiązaniu obecnego stanu zdrowia wymaga
wymaga szerokiej gamy opieki specjalistycznej ...

Cytat:
i jeszcze jedno miałam robioną szeroką diagnostykę w kierunku niedokrwistości i wszystko wyszło ok czyli: kolonoskopia i gastroskopia itp...


Cytat:
ale ostatnio robiłam test na krew utajoną w kale i wynik wyszedł dodatni.

Jest to bardzo ważna informacja.Tutaj też można upatrywać się przyczyny tracenia krwi...
Wynik dodatni testu to konieczność dalszych badań. Nie wiemy, kiedy była robiona ostatnio kolonoskopia, ale w tej sytuacji koniecznie trzeba ja powtórzyć...
Oczywiście powodem krwawienia najczęściej bywają polipy usuwane podczas zabiegu, bywają hemoroidy lub stany zapalne.. Kolonoskopia szczegółowo ujawni miejsce i przyczynę krwawienie.
O dokładnymi wiarogodnym wyniku kolonoskopii decyduje zarówno sprzęt i odpowiednie przygotowanie pacjenta...

Teraz tylko czekanie na wyniki badań po dokładnym przeanalizowaniu próbek. I tylko specjalista po uzyskaniu danych z badań oceni stopień zaawansowania MDS lub wykluczy...
;)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #8  Wysłany: 2012-10-17, 11:05  


LUŚKA1, wczoraj w nocy przypomniało mi się, i powinnam Ci napisać, że szpik może być pobierany z mostka lub z talerza kości biodrowej, a trepanobiopsja jest robiona tylko z kości biodrowej.
:)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
LUŚKA1 


Dołączyła: 15 Paź 2012
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2012-10-17, 12:12  


Dziękuję Ci Kasia za informacje w listopadzie będę miała wizytę u hematologa i jak będę już wiedziała czy potwierdziła się diagnoza to napisze... Mam nadzieje, że to nie zespól MDS . pozdrawiam i do zobaczenia na forum :-D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group