1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to może być białaczka?
Autor Wiadomość
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2012-10-10, 00:09  Czy to może być białaczka?


Męźczyzna 35 lat
raz na 3 miesiące zdarzają sie zaburzenia widzenia, silne osłabienie. Cały czas czuje się zmęczony, ale może to być od zbyt dużej ilości pracy.
Brzydki zapach z ust, gastroskopia nic nie wykazała.
Głowa go czasami boli ale ma zatoki.
USG brzucha prawidłowe.
Tomografia prawidłowa, wykazała zatoki
Chory ma HCV, podwyższone próby wątrobowe, bilirubina 2 włóknienie 0-1

morfologia krwi
HCT 42,2 (37-54)
HGB 14,90 (12-17)
MCH 31,90 (27-34)
MCHC 35,10 (33-37)
MCV 90,80 (82-94)
PLT 136 (140-400)
RBC 4,67 (4,20-6,50)
WBC 4,50 (4,40-11)
MXD% 25,90 (1-20)
LYM% 42 (5-55)
NEUT% 31,80 (45-95)
RDW CV 12,10 (11,50 - 14,50)
PDW 15,10 (9-17)
MPV 10,70 (9-13)
PCR-L 31 (13-43)

Proszę o opinię. Znalazłam w internecie o białaczce i się przeraziłam
Juz od pół roku lekarze diagnozuja go w sprawach zaburzeń wzroku i chwilowych osłabień i nic nie znaleźli. Do tej pory tylko tomograf neurolog zrobił, wysłał jeszcze na rezonans.
Do stycznia wyniki krwi były prawidłowe, potem zaczęły spadać powoli ale regularnie.
Czy one mogą wskazywać na białaczkę?
Proszę poradzić jakie badania zrobic, o co pytać lekarzy.
Dziękuję
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-10, 10:16  Re: Czy to może być białaczka?


INGA333 napisała :

Cytat:
Brzydki zapach z ust, gastroskopia nic nie wykazała.

Gastroskopia nie zawsze wykaże źródło tego typu kłopotów. Przyczyn jest nieskończele wiele w tym stomatologicznych, gastrycznych jak również przyjmowanie niektórych leków ( diuretyków i psychotropowych). Krótko mówiąc w odnalezieniu przyczyny nieświeżego oddechu może pomóc internista, stomatolog lub laryngolog. Co prawda są metody doraźne działające na krótko - niestety nie rozwiązują problemu tylko chwilowo niwelują

Cytat:
Głowa go czasami boli ale ma zatoki.

Zatoki wszyscy mamy ;) , ..rozumiem, że pacjent ma problem z zatokami Chore zatoki wymagają starannego leczenia farmakologicznego a czasami operacyjnego. Również powodują niemiły zapach wydychanego powierza, ból głowy i inne objawy.

Cytat:
USG brzucha prawidłowe.

Cytat:
Tomografia prawidłowa, wykazała zatoki

Nie mamy dokładnego opisu... Czy lekarz te wyniki oglądał ?

Cytat:
Chory ma HCV, podwyższone próby wątrobowe, bilirubina 2 włóknienie 0-1

Nie wiemy o ile pacjent ma podwyższone wyniki od referencyjnych ? Tak czy inaczej biorąc pod uwagę zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), podwyższone wyniki Aspat i Alat świadczą raczej o stanie uszkodzenia i złej pracy wątroby, to samo dotyczy bilirubiny, złuknień na wątrobie - tak ?

Cytat:
raz na 3 miesiące zdarzają sie zaburzenia widzenia, silne osłabienie. Cały czas czuje się zmęczony

Reasumując, w mojej ocenie należy leczyć chorego w poradni hepatologicznych a nie hematologicznej...
To są tylko moje sugestie. Ostateczna decyzja należy do lekarza...
:)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #3  Wysłany: 2012-10-10, 10:52  


W większości białaczek jest leukocytoza (czyli ilość białych krwinek (WBC) powyżej normy).
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2012-10-10, 12:50  Re: Czy to może być białaczka?


Jeśli chodzi o nieświeży oddech był o stomatologa, zęby ma zdrowe, nigdy nie miał z nimi problemów. Larengolog stwierdził chore zatoki i krzywą przegrodę nosową.

USG jamy brzusznej " pęcherzyk żółciowy bez złogów i innych zmian. drogi żółciowe nieposerzone. Wątroba bez zmian ogniskowych, wielkość i echogeniczności w normie, trzustka bez zmian, Aorta brzuszna niepowiększona, przestrzeń okołoaortalna bez zmian, śledziona bez zmian ogniskowych wielkości w normie, Nerki bez zalegania moczu, ewidentnych złogów i innych zmian."

Alat 100, Aspat 160

Oczywiście jest cały czas w kontakcie z poradnią hepatologiczną. Ma wyznaczony termin biopsji, do tej pory miał fibroskan(0-1).

Hepatolog powiedział, ze martwią go wyniki krwi, że musi występować jakaś dodatkowa patologia, ponieważ przy takim dobrym stanie wątroby, słabym zwłóknieniu wyniki krwi tak nie spadają. A od stycznia regularnie o parę cyferek idą w dół.
W grudniu Alat aspat bilirubina i trójglicerydy były powiększone. Teraz co badanie coś znowu przekracza normy.

Jeśli chodzi o tomograf głowy " badanie wykazało prawidłowy obraz mózgowia oraz przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych. Sitowie gorzej powietrzne"

Jeszcze ANA+/-

Nikt z lekarzy nie mówił o białaczce. Po prostu zaczęłam szukać interpretacji morfologi i zaczęłam czytać o różnych chorobach... Jestem zmęczona ciągłym przerzucaniem się lekarzy. Wielki problem było nawet skierowanie do neurologa. Hepatolog wysyła do internisty po skierowanie by iść na konsultacje neurologiczną, a internista mówi, ze nie wystawi bo nie jest potrzebne. O wszystko trzeba się wykłócać, czekać długi czas na wizytę... nasza rzeczywistość. Boję się i przyznaję to szczerze.
Dlatego szukam rady w Was.
dziękuję za odzew i wyrozumiałość

[ Dodano: 2012-10-10, 12:55 ]
JustynaS1975 napisał/a:
W większości białaczek jest leukocytoza (czyli ilość białych krwinek (WBC) powyżej normy).


Od stycznia WBC regularnie po troszku spada.
styczeń 6,5 (4,40-11)
czerwiec 5 (4,40-11)
wrzesień 4,50 (4,40-11)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-10-10, 13:15  


Nie widać tu w tej chwili problemu onkologicznego, ale jeśli chcesz zawsze można do onkologa się wybrać by się upewnić (nie potrzeba skierowania).
_________________
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2012-10-10, 15:25  


Cytat:
Alat 100, Aspat 160


ASPAT i ALAT nie powinny przekraczać 40 IU/l, zaś Trójglicerydy rozumiem są powyżej 150mg/dl.

ANA+/- czyli jakie miano ?
GGTP było sprawdzane ?

Podwyższenie tych wartości przy HCV przemawia za przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu C.

Cytat:
Ma wyznaczony termin biopsji

Koniecznie trzeba to zrobić.

Cytat:
Nikt z lekarzy nie mówił o białaczce. Po prostu zaczęłam szukać interpretacji morfologi i zaczęłam czytać o różnych chorobach...


Jeśli nikt z lekarzy nie dotknął tematu o białaczce, to znaczy, że nic na to nie wskazuje przynajmniej na chwilę obecną.
Na pewno wiesz, że podobne objawy wcale nie muszą świadczyć o chorobie, którą podejrzewamy. Zaufaj lekarzom...

W jaki sposób doszło do zakażenia HCV ?

Po wyniku biopsji będzie więcej informacji... Czekamy.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2012-10-10, 18:31  


GGTP 48 (norma 0-55)

Nie wiem jak doszło do zarażenia HCV, może w dzieciństwie jak był w szpitalu, albo jak miał punkcje zatok, albo jak usuwał brodawki, jak wycinali wyrostek. Narkotyków nie brał.

Trójglicerydy są podwyższone w czerwcu 202, obecnie po diecie spadły do 155 (norma 40-140)

Wiem, ze to mogą być objawy wielu chorób, neurolog nawet stwardnienie podejrzewał, ale potem stwierdził ze to nie to i on nie wie co. Bardzo martwią nas te zaburzenia wzroku, zdarzają sie rzadko ale jednak.
A w tym tygodniu ma gorączkę 37 - 38. I to ciągłe zmęczenie...
Nie wiem co to może być, a lekarzy narazie nieinteresuje krew bo normy nie są za dużo przekroczone. Ale przecież to może być jakieś początkowe stadium, nie mam pojęcia jak szybko spada morfologia w przypadku białaczki.

Mam jeszcze takie pytanie, bo Justyna napisała, ze w większości białaczek ilość białych krwinek jest ponad normę, to jeżeli tu ciągle spada to czy to może wykluczać białaczkę? Czy zdarzają się również takie w których WBC spada?

Dziękuję Wam bardzo za pomoc, dużo to dla mnie znaczy.
I oczywiście biopsji nie odpuścimy, Mąż jest umówiony na listopad i mam nadzieję, ze zrobią tam dokładniejsze badania również krwi i będzie juz coś wiadomo. Bo przecież trzeba jak najszybciej zdiagnozować co to jest i zacząć leczyć.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #8  Wysłany: 2012-10-10, 19:02  


Otóż to, najczęściej wirusem HCV można zarazić się podczas wszelkich zabiegów medycznych ....

W takim razie czekamy na biopsję. Uzyskane informacje będą bardzo przydatne w dalszym postępowaniu.
Bardzo ciepło pozdrawiam i życzę powodzenia... :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2012-10-10, 19:21  


Bardzo dziękuję.
Wybaczcie, ze zawracam Wam głowę ale tylko dzięki forum podobnemu do Waszego wiem, ze Mąż ma HCV. Lekarz jak zobaczył podwyższone próby wątrobowe powiedział, ze to z otyłości i złego odżywiania. Żeby tym wogóle się nie martwić. A test na anty HCV to strata pieniędzy.
Na szczęscie pogadałam z ludzmi na forum i mnie przekonali do jego zrobienia.

pozdrawiam serdecznie
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #10  Wysłany: 2012-10-10, 19:55  


INGA333, to są sprawy dotyczące naszego zdrowia i życia. Nikt nikomu tutaj nie zawraca głowy. :)
Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni - szczególnie właśnie na tym Forum.
Dlatego śmiało pisz co tylko Cię niepokoi. Wiele osób jest gotowych do pomocy.

Do zobaczenia na Forum... :papap:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #11  Wysłany: 2012-10-10, 20:37  


Z przedstawionych przez Ciebie wyników nie widać, aby to była białaczka.
Przepraszam, ale gdy mając lat ok. 16 (będą dziewicza) dostałam wynik jakiegoś posiewu, czytając książki medyczne, wywnioskowałam, że mam rzeżączkę w gardle :?ale?:
;)
Także mam wrażenie, że gdy czytałaś informacje w internecie też takie dziwne wnioski ;)

Białaczka to historyczna nazwa choroby, pochodzi od 'białej krwi' (od zbyt dużej białych krwinek, a nie dlatego, że jest za mało czerwonych).
Pokrótce wygląda to tak: 'uszkodzone' formy białych krwinek 'rozmnażają się' zajmując miejsce innym składnikom krwi.
Obrazowe przedstawienie
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/552068_510820932280356_1077113921_n.jpg

Białaczek jest kilka rodzajów. Podstawowy podział:
ostre (szpikowa, limfatyczna)
oraz
przewlekłe (szpikowa, limfatyczna).
Ostre białaczki (jak sama nazwa może wskazywać) postępują 'ostro', to bardzo agresywne nowotwory.
Od momentu 'rozpoczęcia choroby w szpiku' do wystąpienia objawów upływa ok. 2-4 tygodnie.
U mnie od momentu wystąpienia objawów do momentu do zrobienia morfologii upłynęły ok. 2 tygodnie, białych miałam ok. 100tys./mm3.
Wzrost białych w krótkim czasie (liczony w tygodniach, a nie miesiącach) bardzo szybki. Liczony w dziesiątkach czy setkach tysięcy/mm3 białych.
Przy gwałtownym wzroście białych, gwałtowny spadek pozostałych parametrów krwi (płytek oraz czerwonych krwinek)

Przewlekłe mają o wiele łagodniejszy przebieg.
Jednak w przypadku limfatycznej białaczki szpikowa byłyby podwyższone białe i limfocyty.

Często w przypadków białaczek podwyższone jest OB oraz LDH.
(ale podwyższone OB może wskazywać również tysiąc innych chorób, zakażeń bakteryjnych, infekcyjnych czy grzybiczych)
W przypadku białaczek dochodzi jeszcze do powiększenia śledziony.

U Twojego Męża poniżej normy (nie w normie) są neutrofile. Obliczyłam, że ok. 1,4tys./mm3.
Spadek liczby neutrofili występuje w zakażeniach grzybiczych, wirusowych (grypa, różyczka), bakteryjnych (gruźlica, dur, bruceloza), pierwotniakowych (np. malaria), w toksycznym uszkodzeniu szpiku kostnego, przy leczeniu cystostatykami.
Jeśli neutr. jest pon. 1,5tys./mm3 to może wskazywać, że w organizmie są przeciwciała, które te krwinki.

Te wyniki, które przedstawiasz nie są wskazania do wykonania biopsji szpiku. Wskazaniem do wykonania biopsji szpiku może być np. liczba neutr. pon. 1 tys./mm3.

Wykluczam ostrą białaczkę (wspominałaś, że ten spadek WBC jest od stycznia). Gdyby miałaby to być ostra białaczka, a Mąż nie byłby poddany leczeniu, to z dużym prawdopodobieństwem by nie żył.
Co do przewlekłej to raczej wykluczam, a to dlatego "raczej", że mniej się na nich znam i mają łagodniejszy przebieg. Jednak te wyniki nie wskazują na białaczkę.
Wyniki, które przedstawiasz sugerują raczej jakieś zakażenie (tak jak pisze Jolana)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2012-10-10, 23:11  


Dziękuję Justynko, chyba masz rację. Wszystko co napisałaś wydaje sie logiczne.
A aplazja szpiku?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2012-10-11, 08:20  


Po tak rzeczowym, powiedziałabym profesjonalnym wytłumaczeniu istoty problemu przez Justynkę, niczego więcej dodawać nie trzeba. Ona stoczyła naprawdę wielki bój z białaczką. Możesz Jej zaufać... INGA333 :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #14  Wysłany: 2012-10-11, 09:29  


Aplazja szpiku, czyli zanika szpiku, nie potrafię odpowiedzieć, bo się na tyle nie znam. Wiem, że jest taka choroba. Podejrzenie aplazji szpiku wysnuwa się na stwierdzeniu 2 z 3 objawów: neutropenii (za mało neutrofilii), małopłytkowowości (za mało płytek), retikulopenii (za mało retikulocytów, retikulocyt - niedojrzała postać krwinki czerwonej).
U Was jest tylko za mało neutrofilii, reszta jest w normie.
U Was nie ma wykonanego badania retikulocytów, ponieważ nie zawsze to się wykonuje. Wykonanie badania ilości retikulocytów miałoby sens, jeśli byłaby 'ciężka' anemia (jakaś 'przewlekła', tzn. np. od tego stycznia u Twojego Męża za każdym razem czerwone płytki i hemoglobina byłyby poniżej normy i do tego spadałaby).
(Przykład na mnie (żeby lepiej to wyjaśnić):
po przeszczepie:
przy pierwszej kontroli miałam hemoglobinę poniżej 8 g/dl, przetoczono mnie krew, poziom hemoglobiny podniósł się
następną wizyta za jakieś 3-4 tygodnie i znów hemoglobina na poziomie poniżej 8 g/dl itd.; tak się powtarzało przez jakieś 6 miesięcy
wtedy wykonywali mi retikulocyty, aby sprawdzić czy czerwone krwinki ruszyły.)

Choroby układu krwiotwórczego potwierdza się za pomocą biopsji szpiku.
Jeszcze raz napiszę. Te wyniki, które przedstawiłaś nie dają podstaw do wykonania biopsji szpiku.
Żeby wykonać biopsję szpiku z powodu małopłytkowości, to płytek musiało by być pewnie z 50 tys./mm3 (jeśli nie 30 tys./mm3), nie więcej.

Nie wiem czy jest możliwość wykonania pobrania szpiku prywatnie i bez skierowania, bo może tylko to by Cię uspokoiło.

Natomiast oczywiście morfologię krwi należy powtarzać i obserwować.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
INGA333 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #15  Wysłany: 2012-10-11, 09:54  


Dziękuję jesteś skarbnicą wiedzy!!!
Rozmawiałam dzisiaj z Hepatologiem i w sprawie białaczki powiedział to samo co ty. Jesli zaś chodzi o aplazję szpiku, tu już się zastanowił. Powiedział, ze w szpitalu tym się zajmą. A do tej pory trzeba zachować spokój.

No i dzisiaj idziemy na masaż.
Dziekuję Justyno bardzo.
I po biopsji dam znać co wyjdzie.
Pozdrawiam serdecznie i dzięki, ze JESTEŚCIE!!!!

[ Dodano: 2012-10-11, 09:57 ]
JustynaS1975 napisał/a:
U Was jest tylko za mało neutrofilii, reszta jest w normie.

Płytki krwi też są nieznacznie obniżone. I regularnie spadają. :uuu:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group