1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2016-01-31, 16:17
Podejrzenie chrzestniakomięsaka - a może coś innego?
Autor Wiadomość
izaa132 


Dołączyła: 23 Sty 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2016-01-24, 01:10  Podejrzenie chrzestniakomięsaka - a może coś innego?


Witam,
Jestem tu nowa. Znalazłam się tu by prosić o radę … może ktoś będzie miał podobne doświadczenia.
Od maja 2015 r. odczuwałam bóle pod lewym obojczykiem ( ból towarzyszył mi przy niektórych ruchach, kichaniu, kaszlu itp. i był dość silny ale nie ciągły) uznałam, że pewnie samo przejdzie… może coś sobie nadciągnęłam albo coś podobnego. Chodziłam z tym do około połowy października, aż w końcu postanowiłam wybrać się do lekarza. Lekarz nie wykonując żadnego badania stwierdził, że może coś nadciągnęłam albo stan zapalny i przepisał tabletki przeciwbólowo przeciwzapalne które niestety nie pomogły. Niedługo po tym zaczęłam odczuwać ból również w plecach na podobnej wysokości co z przodu. Więc przy okazji wizyty u lekarza spowodowanej chorym gardłem postanowiłam zapytać o moją dolegliwość. Lekarz również stwierdził, że może jakiś stan zapalny ale dla pewności czy kości całe po wyleczeniu infekcji gardła kazał zrobić prześwietlenie.
Kilka dni później z samego rana dostałam telefon z ośrodka zdrowia, że dziś pilnie mam zjawić się u lekarza bo mój wynik rtg jest niepokojący.
Wynik Rtg
Rtg lewego stawu mostkowo- obojczykowego
Części kostne zmian nie wykazują. Mostkowy koniec obojczyka bez cech destrukcji kostnej. Zniszczenie przedniego odcinka pierwszego żebra, po stronie lewej, z obecnością słabo wysyconych zwapnień i obecnością jamy o wym. 25x20mm. Jama rozdyma kość – obraz może odpowiadać chondorosarcoma.
Wskazana pilna konsultacja ortopedyczna i dalsza diagnostyka.
Od lekarza pierwszego kontaktu otrzymałam skierowanie pilne- skierowanie do ortopedy. Na szczęście następnego dnia po wyniku prześwietlenia udało mi się wykonać TK klatki piersiowej z podaniem kontrastu.
Wynik TK wyk. dnia 01.12.2015
Badanie TK klatki piersiowej wykonane dwufazowo.
W obrębie przymostkowego końca pierwszego żebra po stronie lewej obszary przejaśnień oraz sklerotycznej przebudowy- zwapnienia w chrząstce? Obraz może odpowiadac zmianie o charakterze chondroma.
Nie stwierdza się infiltracji tkanek otaczających ani obszarów patologicznego wzmocnienia.
Wskazane poszerzenie diagnostyki o badanie MR.
Poza tym prawidłowy obraz struktur kostnych.
Upowietrznienie miąższu płuc prawidłowe.
Nie stwierdza się zmian zapalnych oraz patologicznego gromadzenia środka cieniującego.
Struktury śródpiersia oraz duże naczynia klatki piersiowej prawidłowe.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych wnęk płucnych oraz śródpiersia.
Oskrzela bez cech zwężeń.
Jamy opłucnowe bez cech płynu.
Narządy nadbrzusza bez zmian ogniskowych.
Zlecono dożylne podanie środka cieniującego.

Wynik TK pozwolił mi się troszkę uspokoić i czekać na rezonans magnetyczny.



Wynik MRI Klatki piersiowej wyk. 12.01. 2016 r.

Badanie MRI klatki piersiowej, podano dożylnie paramagnetyczny środek kontrastowy.

Przymostkowo po stronie lewej na wysokości chrząstki i przymostkowego odcinka I żebra uwidoczniono na obszarze ok. 35x 15 mm wzmacniające się brzeżnie zmiany o sklerotycznej przebudowie ze zwapnieniami pogrubiające ten odcinek żebra i okolice jego przyczepu. W obszarze tym nie uwidoczniono typowego dla chrzęstniaka ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 – zależnych z saturacją sygnału tłuszczu. W różnicowaniu należy uwzględniać zmiany zapalne obejmujące zebro i jego część chrzęstna.
Nie można wykluczyć niewielkiego obrzęku na pograniczu chrząstki i części kostnej żebra.

Poza tym objęte badaniem mostek, odcinki bliższe obojczyków i przymostkowe odcinki żeber II i III SA prawidłowe.
Nie uwidoczniono zmian w okolicach nadobojczykowych.
W obrazach dyfuzji uwidoczniono zmianę torbielowatą 10mm w kwadrancie górnym przyśrodkowym piersi lewej.

Wszystkie moje badania zostały wykonane po jakiejś tam znajomości więc nie mam jakiegoś lekarza kierującego. I tu moje pytanie może ktoś byłby w stanie mi podpowiedzieć do jakiego lekarza się teraz udać.. ortopeda? Chirurg? Onkolog?
W sumie sama nie jestem w stanie zinterpretować wyników :/ bo każde troszkę inne.. może ktoś były w stanie mi to jakoś wytłumaczyć zanim uda mi się dostać do jakiegokolwiek lekarza? :/
Zastanawiałam się czy obecny stan może być spowodowany nie jakąś zmiana nowotworową tylko zapaleniem kości?? I stąd ta przebudowa?
Czy stan zapalny wzmacnia się po podaniu kontrastu?
Ale z drugiej strony od maja 2015 – czyli od pojawienia się bólu już ok. 3 razy zażywałam antybiotyk (zazwyczaj na anginę bądź zapalenie gardła odkąd pracuje w szkole to łapie cos dużo częściej od dzieci) a także 1 raz środki przeciwbólowo – przeciwzapalne które chyba powinny pomóc chyba jakby to było zapalenie… Nie wiem sama co mam już myśleć i do jakiego specjalisty się udać dlatego będę wdzięczna za wszelkiego rodzaju rady i przemyślenia dotyczące moich wyników itp.

Dodam również , że mam 26 lat i zawsze byłam osobom aktywną.. ale od momentu pojawienia się bólu moja chęć do jakiejkolwiek aktywności znacznie zmalała. Chciałabym już wiedzieć co mi jest i zacząć jakoś to leczyć , żeby w końcu pozbyć się bólu i zacząć żyć bez stresu…
Dlatego jeśli ktoś miał podobną sytuacje bądź mógł mnie jakoś wspomóc swoją wiedzą będę bardzo wdzięczna ! :)
Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo zdrowia :) Iza
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-01-31, 16:21  


izaa132,
Czy byłaś z którymkolwiek badaniem ( tzn. opisem badania) u ortopedy?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group