1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Coś w śliniance, ale nikt nie wie co.
Autor Wiadomość
ewag1 


Dołączyła: 15 Kwi 2018
Posty: 1
Skąd: Pruszków

 #1  Wysłany: 2018-04-15, 18:57  Coś w śliniance, ale nikt nie wie co.


Przede wszystkim chciałaby się przywitać. Bardzo się cieszę, że istnieje takie forum i mam nadzieję, że dzięki Wam, uda mi się rozwiać choć trochę moich obaw. Witajcie !!

A teraz moja historia.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku zaczęło mnie bolec gardło i szyja, w taki trochę dziwny, niespecyficzny sposób. Poszłam więc do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarka stwierdziła, że gardło jest lekko zaczerwienione, dała leki a ponieważ istniała możliwość zakażenia wirusem EBV, skierowała mnie na badania. Wirus się nie potwierdził, gardło bolało nadal.Kolejna porcja leków i skierowanie na usg węzłów chłonnych szyi, a przy okazji lekarz radiolog miał obejrzeć także ślinianki. I teraz niespodzianka>
Wynik usg: " W lewej śliniance przyusznej w okolicy kąta żuchwy widoczna jest niewielka hypoechogeniczna zmiana ogniskowa o wymiarach 5,5 x4 mm". Pozostałe parametry w tym węzły chłonne były bez zmian. Pani radiolog sugerowała węzeł chłonny wewnątrzśliniankowy do obserwacji. Jednak po rozmowie z lekarką POZ - tu doszłyśmy do wniosku, że czekanie 3 m-ce to trochę długo i dostałam skierowanie na cito do poradni chirurgii szczękowo - twarzowej w szpitalu przy Lindleya. Tam stwierdzono, że trzeba zrobić biopsję, ale nie mają podpisanej z nikim żadnej umowy na jej wykonanie. Ponieważ zależało mi na czasie, zrobiłam biopsję prywatnie w Poradni Onkologicznej>
Wynik biopsji: "W jednym z rozmazów obecne wyłącznie komórki limfoidalne. W drugim z rozmazów obecne ponadto elementy prawidłowego utkania ślinianki. Obraz sugeruje obecność węzła wewnątrzśliniankowego".
W międzyczasie udało mi się zarejestrować do poradni w Centrum Onkologii w Warszawie. Podczas pierwszej wizyty lekarz, muszę to przyznać, bardzo dokładnie zbadał mi tę śliniankę i gardło, stwierdził, że na chwilę obecną nic nie można zrobić, jest tzn"obserwacyjna" i wyznaczył wizytę na 13.04.
Przy ostatniej wizycie okazało się, że zmiana powiększyła się do 7 mm. Lekarz zalecił ponowną biopsję ( termin 24.04). Na moje pytanie czy nie lepiej zrobić rezonans lub tomografię, stwierdził, że te badania pokażą, że coś jest, ale tylko biopsja odpowie co.Dodał także, że wynik poprzedniej biopsji "jest coś za czysty" - cokolwiek to znaczy.
I teraz moje pytanie, do Was drodzy forumowicze. Czy naprawdę tylko biopsja jest badaniem rozstrzygającym w moim przypadku? Czy są jeszcze jakieś inne badania, które powinna zrobić? Z góry wielkie dzięki za wszystkie porady.
Ewa
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2018-04-15, 19:11  


Ślinianka powinna zostać pobrana w całości. Ale lekarzem nie jestem...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #3  Wysłany: 2018-04-16, 08:21  


Cytat:
Czy naprawdę tylko biopsja jest badaniem rozstrzygającym w moim przypadku?

Nie. Jedynym rozstrzygającym i pewnym w 100% badaniem jest badanie histopatologiczne po usunięciu zmiany. Jeśli chodzi o biopsję zmian w śliniankach – to bardzo często daje rzeczywiście prawdziwe wyniki (tzn pokrywające się potem w badaniu hist-pat), ale może się zdarzyć, choćby jak u mnie, że lekarz (pod kontrolą USG) nie trafił dokładnie w guza i w pobranym materiale wyszły jakieś głupoty.

Cytat:
Czy są jeszcze jakieś inne badania, które powinna zrobić?

Prawdę mówiąc nie wiem. U mnie już od razu na USG wyszło podejrzenie guza i sprawa była prosta: wycinamy i patrzymy co jest. Może udać się do jakiegoś speca od guzów ślinianki? W Międzylesiu (Warszawa) mają tam świetną ekipę, znają się na takich guzach jak mało kto.

Cytat:
Ślinianka powinna zostać pobrana w całości.

To jest pójście po bandzie oczywiście. Zwykle jest tak, że guz (który najczęściej jest guzem mieszanym) wycina się ze sporym marginesem „zdrowych” tkanek, bo mogą w nich być guzki satelitarne, które są bardzo charakteryczne dla tego guza i w przyszłości mogą dawać nawroty. Jeśli guz jest mały, to nie ma sensu wycinać całego narządu… Ale o tym decyduje rzecz jasna lekarz i sytuacja pacjenta.

Zdrówka!
 
Kondzio93 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2018-06-25, 19:21  


Jednym z najlepszych placówek w Polsce leczących wszelkie zmiany w obrębie głowy i szyji a przede wszystkich sliniankach jest Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Polecam również wizytę u prof. Wierzbickiej - wybitna specjalistka od nowotworów ślinianek!
 
magdalena111 


Dołączyła: 29 Maj 2018
Posty: 34

 #5  Wysłany: 2019-03-09, 14:41  


Kondzio93, czy moge prosić namiary do pani prof. Małgorzata Wierzbicka?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group