1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co dalej robić - guz na płucu
Autor Wiadomość
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #1  Wysłany: 2014-10-22, 21:23  Co dalej robić - guz na płucu


Witam,

Sprawa dotyczy mojej mamy (l. 68) W przypadkowym badaniu rtg (zleconym przez kardiologa na potrzeby sylwetki serca) , wykryto cień ok 30mm (badanie było 17 pazdz.). Dzisiaj zawiozłem mamę na TC . Wynik poniżej.

TK KLP:
W wykonanym badaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej przeglądowym i po dożylnym wzmocnieniu kontrastem, narządy śródpiersia prawidłowe, duże naczynia prawidłowe, nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia. Wnęki w normie.
Na okienku płucnym w segmencie 8 płuca prawego obwodowo zmiana guzowata o policyklicznych zarysach o wym. ok 20 x 33 mni silnie wzmacniająca po podaniu kontrastu. Wolnego płynu w jamach opłucnowych nie stwierdza się.

NIe wiem co robić dalej. Do tej pory wszystko było robione prywatnie bo terminy na NFZ to jakiś koszmar. Ale teraz chyba trzeba bedzie operować. Jak się to załatwia? Jakie są terminy? Jest sens omawiać wizytę u pulmunologa czy onkologa, czy od razu szpital? Niech ktoś będzie łaskawy wskazać. Nie musze chyba mowić , ze jest okropny strach i dramat. Dodam tylko , ze mama czuje się świetnie. Nie kaszle, nie ma gorączki, je normalnie, nie chudnie, badania morfologiczne w normie i w ogóle nie byłoby tego badania rtg gdyby nie okresowa wizyta kardiologiczna związana z kontrolą nadciśnienia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-10-22, 21:34  


Najlepiej udać się do lekarza kierującego na TK klatki, który powinien skierować albo na bronchoskopię, albo na BAC (biopsję) guza. W bronchoskopii guz może być trudno dostępny z racji umiejscowienia w segm. 8, ale to już do decyzji lekarza.
Ewent. możecie udać się prywatnie do onkologa czy pulmonologa, niemniej i tak dalszym krokiem będzie (a przynajmniej powinno być) pobranie próbki guza do badania.

Mama pali/paliła?
_________________
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #3  Wysłany: 2014-10-22, 21:40  


Jak pisałem alarm wywołało przypadkowe rtg. W opisie było zeby zweryfikować badaniem TC. Zeby nie tracić czasu poprosiłem kolegę o skierowanie, ale on się na tym nie zna, więc nic tu nie doradzi. Myślałem żeby od razu jakiś szpital pulmunologiczny, ale skoro wizyta jest dobrym pomysłem to tak zrobie. Czy ta lokalizacja jest operacyjna (pytam na przyszłość)?

[ Dodano: 2014-10-22, 21:41 ]
Mama nie pali i nie paliła.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-10-22, 21:43  


Lokalizacja jest operacyjna, niemniej nie jest to jedyny czynnik o tym decydujący.
_________________
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #5  Wysłany: 2014-10-22, 22:14  


To umowie mamę na wizytę u pulmunologa i niech on dalej decyduje. Wiem , że czas gra tu ważną rolę. Liczą się dni czy raczej tygodnie? Bo jak istotne są dni to zrobię tą bronchoskopie gdzieś prywatnie ( o ile w ogole jest taka możliwość).
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-10-22, 22:15  


Bez skierowania i tak nie zrobisz. Proponowałabym jednak wizytę u lekarza.
_________________
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #7  Wysłany: 2014-10-23, 11:27  


Na jutro mama ma wizytę u pulmunologa. Jak wygląda sprawa rokowań przy takim guzie. Czy przypadkowe wykrycie na etapie kiedy nie ma jeszcze żadnych objawów zwiększa szanse?
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #8  Wysłany: 2014-10-23, 11:31  


Lablador,
dopóki nie ma wyniku badania histopatologicznego podejrzanej zmiany, nie sposób mówić o rokowaniach. Musicie byc cierpliwi.
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #9  Wysłany: 2014-10-23, 22:59  


Proszę mi jeszcze powiedzieć czy bronchoskopie albo biopsje robi się na oddziale po przyjęciu do szpitala czy najpierw należy ambulatoryjnie zrobić to badanie a dopiero z wynikiem idzie się do szpitala? Nie wiem czy mam załatwiać szybki termin przyjęcia do szpitala czy szybki termin zrobienia badania. Próbowałem się dowiedzieć telefonicznie na oddziale to chamska lekarka wyskoczyła na mnie z gębą i nic sensownego nie powiedziała. Wizytę mama ma na szczęście jutro u innego lek. pulmunologa, ale wole wiedzieć bo różni ci lekarze są.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2014-10-24, 06:27  


Bronchoskopię zwykle ambulatoryjnie, tzn. w szpitalu ale bez przyjęcia do niego (chyba, że są takie wskazania). Biopsję już raczej z pobytem w szpitalu.
_________________
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #11  Wysłany: 2014-10-24, 12:33  


Lekarz w poradni płuc ocenił , że guz nie nacieka nigdzie i , ze jego usuniecie będzie stosunkowo łatwe. Spirometria pokazała wydolność dużo powyżej przeciętnego zdrowego człowieka, co podobno nie jest częste. W pierwszym tygodniu listopada mama ma już umówione przyjęcie na oddział, gdzie zostanie zrobiona diagnostyka i potem operacja. Szybciej już chyba nie dało się tego poukładać.
 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #12  Wysłany: 2014-10-24, 12:52  


Bardzo się cieszę, że tak szybko Wam wszystko idzie i gratuluję udanej spirometrii - u Nas to właśnie ona opóźnia operację :(

Powodzenia!

[ Dodano: 2014-10-24, 12:53 ]
lablador napisał/a:
W pierwszym tygodniu listopada mama ma już umówione przyjęcie na oddział, gdzie zostanie zrobiona diagnostyka i potem operacja. Szybciej już chyba nie dało się tego poukładać.


Ale już jest postanowione o operacji? Bez wyników histopatologicznych?
 
lablador 


Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 14
Skąd: małopolska

 #13  Wysłany: 2014-10-24, 15:24  


karolinka.k napisał/a:

Ale już jest postanowione o operacji? Bez wyników histopatologicznych?


Postanowione jest , ze mama idzie do szpitala, tam robią całą potrzebną diagnostykę i jeśli okaże się, że operacja jest konieczna, to od razu mają ją zrobić.
 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #14  Wysłany: 2014-10-24, 15:33  


Ok, zdziwiłam się tylko, bo na wyniki histopatologiczne się czeka. I to nie dzień, czy dwa.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #15  Wysłany: 2014-10-24, 17:44  


karolinka.k napisał/a:
Ok, zdziwiłam się tylko, bo na wyniki histopatologiczne się czeka. I to nie dzień, czy dwa.
Czeka się, ale, tak jak to z opisami badań obrazowych bywa, czeka się głownie z uwagi na kolejki (tu jeszcze dochodzi przygotowanie materiału). Nierzadko trafiają się przypadki śródoperacyjnej oceny patomorfologicznej. Osobiście znam przypadek kiedy taki przyśpieszony tryb działania w zasadzie uratował życie pacjenta (oczywiście nie wiem tego z całą pewnością, gdyż oba scenariusze (operacji natychmiastowej vs odłożonej w czasie) nie mogły wystąpić jednocześnie).
Lablador, czekamy więc do listopada!

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group