1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opisywanie TK przez radiologa
Autor Wiadomość
macrad 


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2016-09-19, 13:50  Opisywanie TK przez radiologa


Witam mam pytanie do znawców tematu.
Od miesiąca mam kaszel trudności z oddechem, przyspieszone bicie serca, dodatkowo pojawił mi się ból w przełyku,brak apetytu. Byłem kilka razy u lekarza,wysłano mnie na TK klatki gdzie nic nie znaleziono tylko powiększoną aortę do 42 mm. wezły chłonne ok drzewo oskrzelowe ok( choć jak przejdę 300 m to mam zadyszkę czego wcześniej nie miałem) wysłano mnie na gastroskopie gdzie stwierdzono guz pobrano wycinki...pytanie jest jedno zasadnicze. Czy radiolog opisując płuca nie widziałby zmian w przełyku??
Dodam że nie leczę sie w PL
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-09-19, 16:39  


Może zobaczyć mocno pogrubiałą ścianę przełyku, ale żeby zobaczyć to wyraźniej to trzeba dać kontrast do połknięcia (robi się czasami taki rtg) ale teraz rutynowo do obejrzenia przełyku stosuje się gastroskopię. Zaakcentuj mocniej u lekarza tą męczliwość i poproś o zbadanie również serca.
_________________
sprzątnięta
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #3  Wysłany: 2016-09-19, 20:18  


macrad napisał/a:
wysłano mnie na gastroskopie gdzie stwierdzono guz

Gdzie dokładnie ten guz? W żołądku? W przełyku?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
macrad 


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2016-09-19, 22:15  


w przelyku
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2016-09-20, 10:39  


macrad,
Ale gdzie dokładnie w tym przełyku? Bo jeśli w części podprzeponowej, nadwpustowo, to mógł być niewidoczny na CT klatki piersiowej.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
macrad 


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2016-09-20, 16:05  


Madzia70, Dziękuję za odpowiedzi w temacie.
Norweskie leczenie jest bardzo dziwne. Lekarz robiący gastroskopie stwierdził że zaraz za gardłem on nic nie może zrobic i wysłano mnie na endoskopię. Mam bóle w plecach przy przełykaniu i zaraz jakby na wysokości tchawicy. Zostałem skierowany na bole w plecach i kaszel na TK klatki piersiowej. Zostało to zrobione bez kontrastu. Od samego początku zgłaszam że mam ból pod prawymi żebrami i jak głęboko oddycham to promieniuje na prawy bok i do pleców. Lekarz twierdzi że radiolog opisujacy tk powinien widziec zmiany zarowno w przełyku jak i w watrobie....nie bardzo mi się chce w to wierzyc. boje sie ze mam jakies nacieki na aorte( nierowne i przyspieszone bicie serca) a oni mi tu zaraz podadzą aspirynę.... Boję się zasnąć z obawy że nie obudzę się już a to już ciągnie się wszystko miesiąc. Musze tu robić badania bo jestem tu ubezpieczony... Jak mam pojechać do PL i czekać kolejny miesiąc może być już za późno. Wszystkie wyniki krwi łącznie z enzymami wątrobowymi mam ww normie nic nie jest przekroczone ani zaniżone... Już naprawdę nie wiem co mam robić.... :uuu:
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #7  Wysłany: 2016-09-20, 16:39  


macrad napisał/a:
wysłano mnie na gastroskopie gdzie stwierdzono guz pobrano wycinki

macrad napisał/a:
Już naprawdę nie wiem co mam robić

Poczekać na wyniki histopatologiczne.
macrad napisał/a:
boje sie ze mam jakies nacieki na aorte( nierowne i przyspieszone bicie serca)

Nie masz żadnych nacieków na aortę. Przez przełyk biegnie nerw, nazywa się błędny, który jest odpowiedzialny m.in. za to, jak bije serce - szybko, wolno, równo, nierówno... Jeśli tam jest guz, to prawdopodobnie uciska na ten nerw i nerw "wariuje".
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
macrad 


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2016-09-20, 17:49  


Madzia70, reasumując...... radiolog prawdopodobnie nie zwrócił uwagi na jakiekolwiek zmiany w przełyku tak?? rozumiem że mając chrypę,kaszel ból w klatce sytuacja nie jest różowa?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #9  Wysłany: 2016-09-24, 06:58  


macrad napisał/a:
radiolog prawdopodobnie nie zwrócił uwagi na jakiekolwiek zmiany w przełyku tak??

Nie. Napisałam:
Madzia70 napisał/a:
mógł być niewidoczny na CT klatki piersiowej.

macrad napisał/a:
sytuacja nie jest różowa?

Może nie być. Czekamy na histopatologię.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group