1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór złośliwy nie wiadomo czego:-(
Autor Wiadomość
macready 


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-08-04, 05:03  Nowotwór złośliwy nie wiadomo czego:-(


Witam, 2 tygodnie temu moja mama była jeszcze w miarę zdrowa, badała się co jakiś czas tak ogólnie itd... No i 2 tygodnie temu przestała wykonywać większość czynności, jak to mówiła bolały ja ręce i pojawił się guz pod pachą wielkości małego jajka i co dziwne mama nie chciała iść do lekarza, po jakiś 4-6 dniach mama się dziwnie zachowywała ale nadal nie chciała iść do lekarza. Dzień później już wydawała się średnio świadoma słabo kontaktowała itd Nadal nie chciała iść do lekarza ale już została zawieziona na SOR w Krakowie.

Zrobione zostały 2 badania RTG głowy i klatki piersiowej i oba pokazywały zmiany na płucach jeden guz a na mózgu guz w miejscu odpowiadającym za koncentracje itp...
Mama została przewieziona na neurologię gdzie jest od tygodnia, podejrzewano ropnie sepsę itp Dostawała mocne antybiotyki i nic. No i wszystko wskazuje na nowotwór z przerzutami. W jamie brzusznej jest wszystko ok nie ma przerzutów.

Neurochirurg powiedział jasno, że mama umrze, zostanie wypisana niedługo, teraz oczekuje tylko na wynik biopsji guza mózgu, ale jak mówił wynik pomoże tylko w poprawię komfortu życia a na leczenie nie ma szans.

Wg jednego lekarza to przerzuty z płuc są w mózgu wg innego nie wiadomo skąd do czego po prostu to nowotwór i tyle.
Ja chciałbym wiedzieć, który był pierwotny.

Mama ma 53 lata, ma 5 rodzeństwa w wieku 58-68 lat wszyscy zdrowi (większość pali papierosy) Babcia 87 lat zdrowa (choroby wieku starczego) Dziadek zmarł w wieku 59 lat na Nowotwór podobno układu krwiotwórczego, miał duże guzy węzłów w pachwinach (ale to jedyne co podobne u mamy więc chyba to nie po dziadku).

U mamy jest guz płuc, guz mózgu, pod pachą guz węzłów, no i chirurg mówił, że pierś i sutek mu się nie podobają (ale to mama często badała u lekarzy i było ok więc to pewnie przerzut właśnie)
Pierwsze objawy to ból rąk guz pod pachą, brak apetytu i brak chęci do palenia papierosów(co było dziwne w jej przypadku), po paru dniach ograniczona świadomość
Jeśli chodzi o płuca to zero duszności krwioplucia, jedyny objaw to kaszel (ale przed pojawieniem się choroby z rok to trwało) po za tym ok 3 lat temu rtg płuc i spirometrię mama miała dobrą. Paliła papierosy od ponad 30 lat (całe starsze rodzeństwo pali i są zdrowi) zawszę szczupłą zdrowa.

Pytanie 1: Jaki to nowotwór pierwotny może być? Płuc, mózgu, węzłów, kości czy nie wiem jeszcze czego...?
Pytanie 2: Mama wydaję się do końca nie świadoma co się dzieję, lekarz jej mówi ze ma guza mózgu to przytakuje tylko a zawsze panikowała o zdrowie, czy to wg was lepiej, że może do końca nie wie co się dzieje?
Pytanie 3: Czy rzeczywiście nie ma już szans?
Pytanie 4: Jak sobie z tym poradzić? Nie chcę się rozpisywać ale w związku z tą sytuacją nachodzą mnie głupie myśli, nie wyobrażam sobie śmierci mamy.

Z góry dziękuję jeśli ktoś przeczyta i odpowie na moje "wypociny"
Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-08-04, 06:22  


macready napisał/a:
Jaki to nowotwór pierwotny może być?

Nie wywróżymy. Trzeba poczekać na wynik badania histopatologicznego (piszesz, że pobrano fragment guza z mózgu).
Poza tym nie podajesz żadnych konkretnych wyników badań, jakie wykonano, więc nie jesteśmy w stanie w pełni odnieść się do Twoich wątpliwości (stąd też odpowiedź na pyt. 3 nie jest możliwa).

Co do pyt. 2 i 4 - polecam założyć wątek w dziale Psychoonkologia.
_________________
 
macready 


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2013-08-04, 07:48  


No wynik biopsji będzie pewnie w poniedziałek, i czy pobranie materiału z guza mózgu powie z jakiego narządu jest to przerzut?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-08-04, 11:13  


Powinien, ale pewności nigdy nie ma.
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2013-08-04, 15:32  


macready napisał/a:
Pytanie 1: Jaki to nowotwór pierwotny może być? Płuc, mózgu, węzłów, kości czy nie wiem jeszcze czego...?

Punktem wyjścia najpewniej jest płuco lub pierś.
Brakuje nam tu opisów badań obrazowych by to spróbować dokładniej ocenić.
Z opisu sytuacji wynika, że zarówno w węźle chłonnym (dół pachowy) jak i mózgu są przerzuty, a nie ognisko pierwotne.

macready napisał/a:
Pytanie 2: Mama wydaję się do końca nie świadoma co się dzieję, lekarz jej mówi ze ma guza mózgu to przytakuje tylko a zawsze panikowała o zdrowie, czy to wg was lepiej, że może do końca nie wie co się dzieje?

Zapewne wdrożono leczenie przeciwobrzękowe - mannitol oraz kortykosteroidy (standard postępowania w takiej sytuacji). Pełna świadomość i postrzeganie rzeczywistości mogą zatem wrócić i musicie być na to przygotowani.

Cytat:
Pytanie 3: Czy rzeczywiście nie ma już szans?

Nie ma.
Zakładając, że to rozsiew raka płuca lub piersi do ośrodkowego układu nerwowego - jeśli mama będzie leczona wyłącznie kortykosteroidami - przeciętny czas przeżycia wynosi 2,5 miesiąca (może oczywiście być krótszy lub nieco dłuższy).
Jeśli dodatkowo zostanie zastosowana WBRT (radioterapia mózgowia) - czas przeżycia może się wydłużyć do 5-6 miesięcy. Z WBRT korzyści odnoszą jednak wyłącznie chorzy w dobrym stanie sprawności, jeśli chora jest w złym stanie ogólnym - ten sposób leczenia nie pomoże.

Cytat:
Pytanie 4: Jak sobie z tym poradzić? Nie chcę się rozpisywać ale w związku z tą sytuacją nachodzą mnie głupie myśli, nie wyobrażam sobie śmierci mamy.

Nikt i nigdy nie jest na to tak naprawdę gotowy. To ciężka szkoła życia. Jedyne co mogę doradzić to zdobycie jak największego zasobu wiedzy merytorycznej dotyczącej stanu mamy. Wiedza pomaga przez to przejść, choćby przez możliwość podjęcia konkretnych działań mogących zapobiec cierpieniu bliskiej osoby - a to jest ważniejsze od wszystkiego innego.

Polecam lekturę:
działu Opieka Paliatywna
oraz wątków poleconych na witrynie naszej Fundacji.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #6  Wysłany: 2013-08-04, 15:47  


macready to trudny bardzo czas ale jestem całym sercem z Tobą |przytula|
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
macready 


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2013-08-06, 12:09  


Bardzo dziękuję za odpowiedz, jestem bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedz.
Mama została już wypisana do domu z neurochirurgi.

Mannitol - mama dostawała cały tydzień kroplówki i świadomość nie wróciła.
Teraz ma recepte na Polprazol i Dexamethason

Jeszcze jedna informacją nie wiem czy istotna, ojciec mamy umarł w wieku 59 lat na nowotwór z grupy now. ukłądu krwiotwórczego i limfy... Miał jak mama guz węzłów tylko, że w pachwinie, czy to świadczy o takim samym nowotworze?(reszta rodzeństwa zdrowa a wszyscy starsi sporo)

Z badań krwi CRP sporo za wysokie i AFP trochę
TK Głowy 2 guzy coraz większe i stan jak po trepanacji, może osteoliza (mamę bolą ręce)
USG Piersi - guż lewej piersi (dziwne bo mama miała 8 lat temu wyciete coś z piersi i było to zwykłe zwapnienie, od tego czasu się badała pod tym kontem, ostatnio ok rok temu.
USG płuc - guz płuca
USG J Brzusznej - czysto
Później wkleję dokument.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group