1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór podstawno komórkowy
Autor Wiadomość
Lucky 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-09-06, 21:23  Nowotwór podstawno komórkowy


Witam,
U mojej mamy zrobiła się zmiana nowotworowa przy skrzydełku nosa. Oto opis wycinka hist pat :
Fragment skóry o wymiarach : 0,7 / 0,6 / 0,5 cm z płaską, cielistą zmianą o nierównej powierzchni śr ,3 mm. Margines chirurgiczny oznaczono tuszem. Materiał pobrano w całości do badania mikroskopowego.

Rozpoznanie :

carcinoma basocellulare typus nodularis cutis
margines chirurgiczny boczny < 0,1 cm .

Zmiana była wycięta 2 miesiące temu, dziś byłyśmy na konsultacji u onkologa czy wszystko ok( wycinał chirurg plastyk, polecony przez innego onkologa ) i stwierdził, ze margines jest zbyt mały i należy poszerzyć wycinek. Powiedział też ze daje 50 % szans na wznowę. Natomiast lekarz który wycinał zmianę stwierdził że margines jest ok i nie ma sensu go poszerzać jak się nic nie dzieje. W związku z tym mam pytanie. Czy rzeczywiście prawdopodobieństwo wznowy jest tak duże jak powiedział onkolog i należy go poszerzyć ?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie tego rodzaju nowotworu ?
Bardzo proszę o odpowiedź bo jesteśmy bardzo zaniepokojone i nie wiemy co robić.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2013-09-11, 19:29  


czekać, to świństwo jest wyjątkowo uparte i pewnie będzie wyłazić nawet po poszerzeniu marginesu, nie trzeba robić więcej niż to konieczne. Ale na szczęście jakiekolwiek dalsze przerzuty to rzadkość, no i jeszcze to potrafi cofnąć się bez leczenia. Nie ma żadnego powodu do strachu bo to raczej problem kosmetyczny.
_________________
sprzątnięta
 
Lucky 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-09-11, 21:46  


Gaba, to nie ma jakiejś metody żeby się tego na zawsze pozbyć ? Zmartwiłaś mnie :(
Do tej pory wszyscy lekarze mówili że jak się wytnie z marginesem to to się nie odnawia.
A wiesz może po jakim czasie jest najczęściej odnowa ?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2013-09-14, 09:47  


Niestety nowotwory w dużej mierze odzwierciedlają cechy posiadacza i nie bardzo można porównywać przypadki. Ja spotkałam 2 przypadki jeden to chirurg plastyk odmówił wycięcia ze względu na stan ogólny i pocieszył: To się za kilka lat cofnie (skąd wiedział?- cofnęło się po 2 latach). W drugim przypadku lekarka stosowała metodę wymrażania a nowotwór odrastał i ten pan się nawet przyzwyczaił przychodzić co kilka miesięcy na zamrażanie. Idźcie po prostu prywatnie do tego plastyka i pogadajcie, przecież to jest twarz i duża blizna bardziej szpeci niż niewielka narośl
_________________
sprzątnięta
 
Lucky 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2013-09-14, 21:20  


Gaba źle się zrozumiałyśmy. Mama miała właśnie to wycięte prywatnie. Napisałam wyniki hist pat i to że inny onkolog uważa że jest za mały margines i zaleca dociąć. A narośl szpeciła dużo bardziej w przypadku mamy niż blizna. Bo blizny po prostu nie ma.
 
klikers 



Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Pomógł: 30 razy

 #6  Wysłany: 2013-09-18, 06:50  


Ja polecałbym się skontaktować z jeszcze jakimś lekarzem :) Chociaż nie zamartwiałbym się specjalnie bo jest to miejscowo złośliwe i nie daje dalekich przerzutów a do tego łatwo dość poddaje się leczeniu, często wystarcza sam zabieg chirurgiczny, też wymraża się jak pisała koleżanka
_________________
Znajdziesz mnie też na
Facebook!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group