1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie nowotworu pęcherzykowego tarczycy
Autor Wiadomość
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2015-05-27, 20:18  Podejrzenie nowotworu pęcherzykowego tarczycy


Witam, czytałam was od dawna, ale pierwszy raz piszę. W lutym zmarła moja mama, zaawansowany rak płuc z przerzutami... A teraz tata odebrał wyniki biopsji tarczycy. Czy mogłabym prosić o podpowiedź , jak rozumieć wyniki?

" Zmiana silnie krwawi - w rozmazach tyreocyty z zaznaczonymi cechami anizokariozy tworzące głównie struktury drobnopęcherzykowe i rozetkowe. Obraz sugeruje nowotwór pęcherzykowy - gr. 4 TBSRTC "

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co to są te tyreocyty , anizokarioza? I nie mam pojęcia , co to jest " gr.4 TBSRC". Czy to stopień zaawansowania? :( Czytałam ,że nowotwór pęcherzykowy to ten złośliwy, o złym rokowaniu...
Nie mamy jeszcze innych badań, tylko ta biopsja, ale bardzo się martwię, dopiero co straciłam mamę...
Pozdrawiam serdecznie wszystkich
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-29, 20:45  


granjus napisał/a:
co to są te tyreocyty

Cytat:
Miąższ tarczycy zbudowany jest z pęcherzyków tarczycowych - są to małe owalne twory, których ścianka wyścielona jest warstwą komórek tarczycowych (tyreocytów).
http://www.nuk.bieganski.org/pl/dodatki/tarczyca/

granjus napisał/a:
anizokarioza? I nie mam pojęcia , co to jest " gr.4 TBSRC".

granjus napisał/a:
Czy to stopień zaawansowania?

Są to cechy stwierdzonych zmian, wskazujące na prawdopodobieństwo lub stopień ich złośliwości, a nie zaawansowanie.

Wynik biopsji wskazujący na podejrzenie obecności nowotworu pęcherzykowego jest wskazaniem do podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia (Zalecenia (2013 r.), od str. 389):
Cytat:
Na podstawie aktualnych zaleceń wynik BAC tarczycy powinien się mieścić w 1 z 6 następujących klas:
[...]
4. Podejrzenie złośliwości
Kategoria polega na ujawnieniu cech morfologicznych nowotworu złośliwego, ale bez spełnienia wszystkich kryteriów rozpoznania (ryzyko złośliwości > 30–50%).
W opisanej sytuacji podejrzenie raka brodawkowatego najczęściej dotyczy wariantu pęcherzykowego.
Podejrzeniu raka rdzeniastego powinno towarzyszyć oznaczenie kalcytoniny we krwi (stężenie podstawowe > 100 pg/ml umożliwia rozpoznanie raka rdzeniastego tarczycy z wysokim prawdopodobieństwem).
Podejrzenie chłoniaka w tarczycy powinno prowadzić do powtórzenia BAC w ośrodku mogącym wykorzystać metody immunohistochemiczne lub cytometrię przepływową.
Cytat:
Ocena zaawansowania
Ocenę zaawansowania raka tarczycy prowadzi się na kolejnych etapach diagnostyki i leczenia, przedoperacyjnie (cTNM), pooperacyjnie na podstawie badania patomorfologicznego (pTNM) oraz po rozszerzonej diagnostyce metodami medycyny nuklearnej i diagnostyki obrazowej, po przeprowadzeniu leczenia uzupełniającego jodem promieniotwórczym i uwzględnieniu wyników scyntygrafii (yTNM).
Ze względu na zmiany w klasyfikacji TNM należy podawać wersję, która posłużyła do ustalenia stopnia zaawansowania.
Obecnie obowiązuje 7. wydanie klasyfikacji UICC z 2009 roku (tab. 1, 2).
Leczenie
Leczenie chirurgiczne

W ramach przedoperacyjnej oceny zaawansowania u chorego z rozpoznanym lub podejrzewanym rakiem tarczycy należy wykonać badanie USG szyi i węzłów chłonnych oraz BAC, ocenę stężenia kalcytoniny w surowicy i badanie rentgenograficzne (RTG) klatki piersiowej w dwóch projekcjach.
W celu oceny stanu hormonalnego i ryzyka powikłań należy także ocenić stężenie tyreotropiny (TSH), wapnia zjonizowanego oraz wykonać badanie laryngologiczne.
Ocena obecności przerzutów odległych w innych badaniach obrazowych jest konieczna tylko w razie wskazań klinicznych.
Badanie komputerowej tomografii (KT) nie jest wskazane przedoperacyjnie w każdym przypadku raka tarczycy, natomiast badanie KT szyi i górnego śródpiersia wykonuje się w celu oceny operacyjności (podejrzenie raka w stopniu T4 lub N1b lub M1).
W przypadku raków zróżnicowanych wskazane jest wykonywanie badania KT bez kontrastu jodowego, jeżeli scyntygrafia lub leczenie 131I będzie prowadzone w ciągu najbliższych 3 tygodni.
Jeżeli przedoperacyjnie rozpoznano raka anaplastycznego, chłoniaka lub przerzut innego nowotworu, przed podjęciem leczenia operacyjnego konieczne są dalsza diagnostyka i wielodyscyplinarna decyzja kliniczna.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2015-05-30, 15:49  


Bardzo dziękuję za pomoc. Wygląda to na poważną sprawę... Co powinniśmy teraz zrobić? Endokrynolog czy onkolog? Znacie kogoś wartego polecenia? Mieszkamy w okolicach Warszawy. Pozdrawiam
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2015-05-30, 16:11  


CO Warszawa - http://www.coi.pl/
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
fraszkaxxx 



Dołączyła: 04 Paź 2013
Posty: 107
Pomogła: 16 razy

 #5  Wysłany: 2015-05-30, 20:48  


do operacji - usunięcia tarczycy polecam szpital w Wieliszewie - są krótsze terminy i lekarze pracujący kiedyś na Ursynowie

późniejsze leczenie, np. ew. jodem, poprowadzić może COI
_________________
fraszka Kasia z córką Lilą i sunią Sonią
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #6  Wysłany: 2015-05-30, 21:01  


Centrum znam od miesięcy, jeździliśmy tam z mamą, dlatego prędzej czy później znów się zjawimy. Tylko , czy może kojarzycie od tarczycy kogoś, kto nie potraktuje nas jak kolejnego numerka w kolejce? Bardzo dziękuję za pomoc. Cieszę się, że tu trafiłam, bo z mamą sami główkowaliśmy, jak we mgle, a jednak rady ludzi doświadczonych to skarb :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #7  Wysłany: 2015-05-30, 22:04  


Leczenie jest standardowe, przypadek też, więc wystarczy, by lekarz trzymał się standardów... Wystarczy solidna, rzemieślnicza robota, nie trzeba tracić pieniędzy na artystę...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #8  Wysłany: 2015-05-30, 22:21  


Gazdo, dziękuję :) Zabrzmiało dobrze, może przestanę wreszcie panikować, choć po śmierci mamy mam lekką traumę. Serdecznie pozdrawiam.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #9  Wysłany: 2015-06-19, 23:29  


Podejrzenie nowotworu pęcherzykowego to NIE JEST to samo co rak brodawkowaty typu pęcherzykowego!!!
_________________
patolog
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #10  Wysłany: 2015-06-22, 21:44  


Tak, wiem. Zawieźliśmy bloczki do CO w Warszawie, w tym tygodniu będziemy wiedzieć, czy diagnoza się potwierdzi, czy nie. Bardzo dziękuję za pomoc, dzięki Wam ochłonęłam już i staram się nie panikować. Pozdrawiam serdecznie wszystkich
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #11  Wysłany: 2015-06-25, 11:05  


bloczki czy szkiełka z cytologii, bo jak rozumiem operacji jeszcze nie było?
_________________
patolog
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2015-07-15, 13:37  


Witam, zawieźliśmy bloczki z biopsji, pani doktor wzięła do przebadania, kazała przyjechać za 2 tygodnie. Po dwóch tygodniach stwierdziła, że nie uznają tej biopsji,bo nie wiedzą, co to za laboratorium itd.... Wyznaczyła termin na biopsję w CO za tydzień, potem kolejne 2 tygodnie czekania na wynik... Bez sensu, jakby nie można było od razu wyznaczyć terminu biopsji w Centrum. W następny czwartek - miejmy nadzieję - będzie wynik. A guz od stycznia do czerwca powiększył się trzykrotnie, ma już 6,2 cm. Lekarze uspokajają, że to może być gruczolak, żeby się nie obawiać. Czekamy więc. Pozdrawiam serdecznie.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #13  Wysłany: 2015-07-15, 17:25  


nie żadne bloczki, z biopsji tarczycy nie ma bloczków, tylko same szkiełka zawieźliście.
Poza tym trudno mi zrozumieć o co chodzi z tym ze "nie uznają tej biopsji" ???
ze niediagnostyczna? czy o co chodzi?
Moze nie mieliście ze soba wyniku badania i dlatego nie wiedziano czyje sa te szkiełka.
_________________
patolog
 
granjus 


Dołączyła: 27 Maj 2015
Posty: 10

 #14  Wysłany: 2015-07-19, 00:54  


Wynik tej biopsji tata zawiózł razem z opisem i tymi płytkami. Najpierw płytki zostały wzięte do badania, za 2 tyg jednak pani doktor stwierdziła, że muszą wykonać biopsję u nich , bo nie wiadomo, co to za laboratorium, które pobierało wcześniej. Może coś było nie tak. Nie byłam na tej wizycie z tata, wiem tyle co mi powiedział, może nie wszystko zrozumiał, bo wizyta trwała parę minut . W najbliższy czwartek powinny być wyniki.

[ Dodano: 2015-07-19, 00:59 ]
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pomimo tego, że mam trudności z nazewnictwem, dziękuję za podejmowanie rozmowy z laikiem i cierpliwość. Pozdrawiam serdecznie .
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #15  Wysłany: 2015-07-19, 12:54  


Bardzo dobrze ze robią biopsję u nich, żeby potwierdzić rozpoznanie zanim się zabiorą za operację.
_________________
patolog
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group