1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór jelita grubego-przerzuty
Autor Wiadomość
JustynaS 


Dołączyła: 18 Cze 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-06-18, 20:46  Nowotwór jelita grubego-przerzuty


Witam,

Moja mama walczy z rakiem jelita grubego od 27.01.2015r. W dniu 27.01.2015r. zrobiono mamie kolonoskopię- ekspertyza: gruczorakolak cewkowy G1
23.02.2015r. dokonano resekcji esicy i przedniej resekcji odbytnicy, obyło się bez stomii.
W załączeniu przesyłam ekspertyzę histopatologiczną i tomografię komputerową.
Podczas konsylium zdecydowano aby mama poddała się chemioterapii uzupełniającej.
Mama już jest po III cyklu chemioterapii wg schematu LF1 LV 32mg (1-dz), 5Fu 697 mg (1-5dz)
Mama dobrze znosi chemioterapię, oprócz 5 dniowych biegunek po każdym cyklu nic ze skutków ubocznych nie występuje. Mama nie radzi sobie psychicznie z całą sytuacja, staramy się z tatą cały czas ją wspierać, być przy niej w każdej chwili ale i tak czasami aż serce pęka widząc ją załamaną. Chcieliśmy aby zgodziła się na rozmowę z psychologiem ale nie che nawet o tym słyszeć.
Alę najważniejszą moją obawę do opisania mam niestety przed sobą...
Mama od drugiego cyklu zaczęła uskarżać się na ból w prawy udzie. Powiedzieliśmy o tym podczas wizyty w szpitalu. Lekarz zlecił konsultację neurologiczną. Pani neurolog stwierdziła, że jest wszystko w porządku, że to prawdopodobnie ból z racji wieku (mama ma 67 lat), że to nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe. Mama tak naprawdę problem z nogami już ma od dłuższego czasu (jakieś 1,5 roku). Po wyjściu ze szpitala udałyśmy się z mamą do ortopedy sprawdzić skąd takie bóle. Bóle pojawiają się przy dłuższym chodzeniu, mama nie może leżeć też na tej nodze. Lekarz ortopeda zrobił badanie i powiedział,że nic nie widzi,że skoro mama jest w trakcie chemioterapii to może coś się dzieje w kości i prawdopodobnie jest to przerzut. Zlecił wykonanie scyntygrafii.
Podczas ostatniej wizyty w szpitalu powiedzieliśmy lekarzowi o konsultacji, powiedział, że jest to niemożliwe aby był przerzut ponieważ wyszłyby złe wyniki i nie umknęło by to ich uwadze.
Stąd me pytanie czy jeżeli mama przed każdą chemioterapią ma robioną morfologię czy faktycznie przerzut do kości czy jakikolwiek przerzut zasygnalizowałyby badania z krwi?
Czy faktycznie lepiej zrobić tą scyntygrafię?
Bardzo proszę o pomoc. Martwię się bardzo o mamę.
W załączeniu przesyłam również ostatni wypis ze szpitala.
Przepraszam jeżeli za mało wyjaśniłam ale piszę pierwszy raz na takim blogu
Jeszcze raz z góry dziękuje za pomoc.









ekspertyza histopatologiczna cz. I.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1535 raz(y) 26,72 KB

ekspertyza histopatologiczna cz.2.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1495 raz(y) 20,33 KB

wypis ze szpitala.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1468 raz(y) 82,54 KB

tk1.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1443 raz(y) 65,39 KB

_________________
JustynaS
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-18, 21:10  


JustynaS napisał/a:
Stąd me pytanie czy jeżeli mama przed każdą chemioterapią ma robioną morfologię czy faktycznie przerzut do kości czy jakikolwiek przerzut zasygnalizowałyby badania z krwi?

Nie.

JustynaS napisał/a:
Czy faktycznie lepiej zrobić tą scyntygrafię?

Skoro jest skierowanie, to jasne, że zrobić.
_________________
 
ilo07 


Dołączyła: 01 Lut 2015
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2015-06-19, 03:27  


Oczywiście, że zrobić. Rak jelita/odbytnicy bardzo często daje przerzuty na kości długie. Dopóki nie zrobicie tego badania nie będzie 100% pewności jaka jest przyczyna tego bólu. Mój tata miał bardzo podobną sytuację. Rak odbytnicy z przerzutem do kości ramiennej a potem udowej. Jedynie scyntografia to potwierdziła, bo rentgen jest zbyt mało dokładnym badaniem by to potwierdzić na początkowym etapie. Samo badanie scyntograficzne może pokazać już niewielkie zmiany w kościach, co daje szanse na podawanie bifosfonianów by w pewnym stopniu spowolnić dalszy rozwój nowotworu w tym miejscu.
_________________
ilo07
 
JustynaS 


Dołączyła: 18 Cze 2015
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2015-06-19, 20:12  


dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam
_________________
JustynaS
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group