1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
nowotwór drobnokomórkowy i wielkokomórkowy
Autor Wiadomość
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2015-03-11, 17:53  nowotwór drobnokomórkowy i wielkokomórkowy


Witam bardzo serdecznie!

Forum podczytuję od grudnia czyli od momentu, kiedy pojawiło się ryzyko nowotworu płuc u taty. Wpierw szukałam informacji co to może być, jakie są rodzaje i jak wygląda leczenie generalnie. Teraz już poszukuję informacji jak z tym walczyć i jak walczą Inni.

W listopadzie tata dostał skierowanie na rutynowe rtg płuc. Następnie w grudniu miał tk (na którym również wyszedł guzek w nadnerczu) i w styczniu już operacja usunięcia płata.

Tata generalnie czuje się dobrze, jest słabszy i schudł kilogram, ale to równie dobrze może być kwestia stresu no i osłabienia po zabiegu. Tydzień temu był na wizycie u onkologa i na dzisiaj miał skierowanie na badania krwi i usg jamy brzusznej (i ewentualnie tk głowy). Dziś odbyły się jedynie badania krwi i usg- wyszły dobrze nawet nie było widać tej zmiany w nadnerczu więc decyzję o tk pozostawiono na później.

Martwi mnie, że minęło już tyle czasu od operacji a tu dalej nie ma konkretnych decyzji o dalszym leczeniu. Jutro podobno będzie konsylium, które zadecyduje o chemi- czy zatem nie powinni zrobić wcześniej tego tk głowy?
Czy jeżeli tata miał tą operacje jego rokowania są lepsze- w sensie czy w związku z tym są większe szanse, że nie dojdzie do przerzutów?
Wiem, że jeden jak i drugi nowotwór dają szybkie przerzuty- czy powinniśmy nalegać na jakieś inne badania już teraz?
Przejrzałam już kilkanaście wątków na Forum jednak nie natrafiłam na wątek z mieszanym nowotworem jak z tym walczyć czy rokowania są jakieś inne itp itd (mam ograniczony czas przed komputerem, więc może po prostu jeszcze nie dotarłam do tego) stąd moje pytania... może jest ktoś kto ma podobną sytuację...
W załączniku dodaję wyniki z badań taty



tk z grudnia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1727 raz(y) 540,58 KB

 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-11, 17:56  


mgh,

wklej wypisy ze szpitala i wynik hist.pat, bo sam opis TK to niewiele.
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2015-03-11, 18:04  


Staram się, ale w dziale technicznym wyczytałam, że nie mogę wkleić kilku a jednak ten sam razy dwa się udało;)













bad srodoperacyjne.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1603 raz(y) 496,53 KB

srodoper2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1634 raz(y) 588,87 KB

wypis ze szpitala.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1587 raz(y) 562,76 KB

wypis str2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1533 raz(y) 718,07 KB

wypis str3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1511 raz(y) 365,33 KB

rtg po miesiacu od operacji.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1484 raz(y) 296,74 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-11, 19:45  


mgh napisał/a:
Jutro podobno będzie konsylium, które zadecyduje o chemi- czy zatem nie powinni zrobić wcześniej tego tk głowy?

W zasadzie dobrze by było zrobić.

Został usunięty guz pierwotny, brak jest przerzutów w węzłach, to dobrze. Jednak mamy do czynienia z rakiem mieszanym, mocno agresywnym.
W tej chwili badań nie potrzeba - chyba, że nie było robione USG jamy brzusznej, wtedy trzeba wykonać.
Daj znać jakie dalsze leczenie lekarze przewidują.
_________________
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #5  Wysłany: 2015-03-13, 18:14  


Dziękuję gorąco za odpowiedź!

Dzisiaj dzwonili po konsylium. Ustalono, że wyniki taty zostaną wysłane do Warszawy i tam specjalista od radiologii wypowie się co dalej.
Wstępnie jest powiedziane, że będzie chemia- 6 cyklów ok 120 dni w sumie. Nie wiem nic więcej póki co.

Mam też kilka pytań i wątpliwości.
Czy tata jeśli miał operację to będzie miał ten sam schemat chemii (takie same ilości) jak pacjenci, którzy maja nowotwory nieoperacyjne?
Czy powinien mieć naświetlania nie wiem w sumie czego- klatki piersiowej (jeśli guz został usunięty), głowy - profilaktycznie?

W sumie to wszystko już się bardzo długo ciągnie- jutro miną 2 miesiące od operacji. Najpierw lekarze mówili, że po miesiącu (gdy rana się wygoi) od razu trzeba wdrożyć leczenie. Jak pytałam pani dr o skierowanie do onkologa na pierwszej wizycie po operacji to powiedziała, że nie ma takiej potrzeby bo konsylium w szpitalu gdzie tata był operowany wszystko ustali. I czekaliśmy tydzień na konsylium, potem dwa tygodnie na karte onkologiczną (aż pani zbierze podpisy- to chyba jednak nie było tego konsylium, bo co za problem podpisać się na miejscu?) i jak tata przywiózł ją do domu to okazało się, że w miejscu gdzie jest pole dla konsylium ma wpisane zabieg operacyjny usunięcia płata i dalsze postępowanie po wyniki hist-pat. Zadzwoniłam do szpitala, że nastąpiła chyba pomyłka-usłyszałam, że to konsylium miało być wcześniej przed operacją i że to wymóg itp itd (jak konsylium z lutego może podjąc decyzje o operacji, która się odbyła w styczniu? ) czyli zmarnowali nam trzy tyg. plus tydzień czekania na wizyte u onkologa. Nie wiem po co pani dr mówiła, że konsylium ustali chemie, że nie potrzebujemy skierowania i nawet pytałam o to nadnercze jak to zbadać odp: "zobaczymy". I już miałam nadzieję, że teraz jak byliśmy u tego onkologa to, że już to wszystko ruszy a tu czekanie do środy na kolejną konsultację.

Czy tata jest tak ciężkim przypadkiem?

Dołączam wypis i usg teraz z 11 marca.





karta wypisowa.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1434 raz(y) 670,17 KB

usg 11.03.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1316 raz(y) 207,55 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-13, 20:53  


mgh napisał/a:
Czy tata jeśli miał operację to będzie miał ten sam schemat chemii (takie same ilości) jak pacjenci, którzy maja nowotwory nieoperacyjne?

Tak, to możliwe.

mgh napisał/a:
Czy powinien mieć naświetlania nie wiem w sumie czego- klatki piersiowej (jeśli guz został usunięty), głowy - profilaktycznie?

Głowy, jeśli już, to po chemioterapii, chociaż nie wiem czy lekarze się na to zdecydują.
_________________
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #7  Wysłany: 2015-03-14, 10:58  


Dziekuje za odpowiedz. Nie daje mi to jednak spokoju... Czytalam w wielu watkach, ze tylko jednoczesna chemioradioterapia daje szanse na dlugotrwale efekty, bo jest to leczenie radykalne.

Czy operacja plus chemia to nie jest radykalne leczenie?
Dlaczego lekarze mogliby sie nie zdecydowac na naswietlania w przypadku taty?
I mialyby to byc te naswietlania paliatywne czy jak?

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam

(Przepraszam za brak polskich liter nie zawsze mam mozliwosc korzystania z komputera)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2015-03-14, 19:11  


mgh napisał/a:
Czy operacja plus chemia to nie jest radykalne leczenie?

Takie jest założenie - że tata jest leczony radykalnie = z zamiarem wyleczenia.

mgh napisał/a:
Dlaczego lekarze mogliby sie nie zdecydowac na naswietlania w przypadku taty?

Bo przy nowotworze mieszanym nie ma jednoznacznych standardów postępowania - jak np. w raku drobnokomórkowym, gdzie stosuje się profilaktycznie naświetlanie mózgowia. Nie jesteśmy lekarzami, nie prowadzimy taty, więc nie możemy w 100% stwierdzić co będzie zrobione. Na pewno warto to moim zdaniem rozważyć.

mgh napisał/a:
I mialyby to byc te naswietlania paliatywne czy jak?

Nie, profilaktyczne.

Mówimy oczywiście cały czas o naświetlaniach mózgowia.
_________________
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #9  Wysłany: 2015-03-14, 19:39  


Dziekuje. Troche mnie to uspokoilo.

Pozdrawiam i dobrego wieczoru zycze
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #10  Wysłany: 2015-03-20, 14:34  


Witam!
Doczekalismy sie wreszcie telefonu ze szpitala. Tata od srody zacznie chemie ( 3 dni wlewy 21 dni przerwy, cykle 4 lub 6- czy to schemat tej chemii PE czy to roznie bywa?), potem maja byc naswietlania ( nie wiemy czego- nawet nie zdazylismy dopytac przez tel.) a na sam koniec profilaktyczne naswietlania glowy. Wyglada to na dlugi i meczacy proces- oby skuteczny.

Chcialam sie dowiedziec czy przed chemia krew pobierana do badan jest kazdego dnia przez te 3 dni pod rzad? ( tata sie zastanawia czy lepiej zostac w szpitalu na te trzy dni czy jezdzic wieczorem do domu- ale nie wiemy jak sie bedzie czul i czy rano musi sie znowu stawic na badania).
Czy moze ktos tam z nim siedziec jak bedzie mial te 'wlewy'?
Czy po 2 chemiach powinien miec jakies tk ( pluc? glowy?).
Czy powinnismy na cos zwrocic uwage/ czegos dopilnowac jeszcze?

Ciezkie to wszystko. Im wiecej watkow czytam tu, tym trudniej spac noca...
Niemniej dobrze, ze jest takie Forum i mozna tu znalezc wsparcie i pomoc...

Dziekuje i pozdrawiam
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-20, 18:39  


mgh napisał/a:
Chcialam sie dowiedziec czy przed chemia krew pobierana do badan jest kazdego dnia przez te 3 dni pod rzad?

Nie. Krew będzie pobrana jeden raz przed każdym cyklem.

mgh napisał/a:
( tata sie zastanawia czy lepiej zostac w szpitalu na te trzy dni czy jezdzic wieczorem do domu- ale nie wiemy jak sie bedzie czul i czy rano musi sie znowu stawic na badania).

Przede wszystkim zależeć to będzie od samopoczucia Taty. Przy pierwszym podaniu chemii lepiej być w szpitalu. Potem zobaczycie i ocenicie reakcję - choć reakcje może być inna przy drugim cyklu.. Trudno przewidzieć.

mgh napisał/a:
czy moze ktos tam z nim siedziec jak bedzie mial te 'wlewy'?

Można a nawet jest wskazane. Pomoc drugiej osoby jest niezwykle ważna.

mgh napisał/a:
Czy po 2 chemiach powinien miec jakies tk ( pluc? glowy?).

Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz kierujący leczeniem.

mgh napisał/a:
Czy powinnismy na cos zwrocic uwage/ czegos dopilnowac jeszcze?

Zadbać o pozytywne nastawienie do leczenia. I wspierać Tatę. Leczenie typowo onkologiczne jest leczeniem agresywnym, trudnym dla chorego.
Podczas i po chemioterapii zalecana jest dieta lekkostrawna oraz dodatkowe nawodnienie organizmu. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana około 2l, a nawet nieco więcej na dobę. Nawodnienie ważne szczególnie w pierwszych dobach po chemioterapii.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #12  Wysłany: 2015-03-20, 18:54  


Bardzo dziekuje za pomoc i odpowiedzi!

Mimo obaw zwiazanych z leczeniem i z tym jak to bedzie cieszymy sie, ze wreszcie sa jakies decyzje i ' cos bedzie sie dzialo' w tym temacie, bo poki co stresowalismy sie, ze tak dlugo to trwa.

Dziekuje i pozdrawiam
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-20, 19:27  


Każdy pacjent inaczej reaguje na leczenie onkologiczne. Jedni skutki chemioterapii odczuwają jako mocno nasilone - inni lżej przez to przechodzą. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
mgh 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 12

 #14  Wysłany: 2015-03-21, 06:30  


Wiem, ze kazdy inaczej reaguje. Chyba nawet chemia az tak mnie nie przeraza ( mama miala chemie- znosila fatalnie, ale wygrala z nowotworem piersi- zyla ponad dziesiec lat i nie na to zmarla), przeraza mnie, ze przy DRP niewiele jest ' normalnego' zycia. Nie wiem jak to wyjasnic. Czytam po nocach Forum i watki, zwlaszcza o DRP i nawet jak ktos znosi chemie, dobrze sie wszystko zapowiada to i tak zazwyczaj konczy sie szybko, zbyt szybko:( Nie zrozumcie mnie zle. Po prostu mama miala dlugi okres czasu wyciety z zyciorysu ( chemia, zabieg potem amputacja i znowu chemia), ale potem jej zycie - i nasze- wrocilo do normalnosci. Chodzila na kontrole i bylo dobrze. A tu na Forum najczesciej czytam, ze droga leczenia prowadzi poprzez chemie, naswietlania, znowu chemia, profilaktyczne naswietlania mozgowia i... I ten drobnokomorkowy dalej nie odpuszcza! Ludzie przechodza tak dzielnie przez te wszystkie etapy a 'nagrody' ( w postaci dlugotrwalego spokoju) brak. Wiem, ze to walka o kazdy dzien ( i z kazdego nalezy sie cieszyc), ale wydaje mi sie to takie niesprawiedliwe...
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #15  Wysłany: 2015-03-21, 08:19  


mgh napisał/a:
Wiem, ze kazdy inaczej reaguje.

A no właśnie..., nie ma dwóch chorych, którzy tak samo reagują na leczenie onkologiczne.
Jak będzie w przypadku Taty, jak długo będzie żyć po wykryciu raka płuca - zależy od bardzo wielu czynników. To są sprawy indywidualne...

Postaraj się teraz skupić na Waszych celach, zadaniach oraz na leczeniu a nie na statystykach. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group