1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2014-08-17, 21:35
Nowotwór a geny
Autor Wiadomość
Irving 


Dołączyła: 17 Sie 2014
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2014-08-17, 09:22  Nowotwór a geny


Witajcie, to jest mój pierwszy post na forum, mimo, że zaglądałam nieraz od czasu diagnozy raka drobnokomórkowego płuca (stadium IV) u mojego taty.
Tata odszedł na początku sierpnia.
Oczywiście w głowie kłębią się ciągle różne myśli.
Ale przejdę do rzeczy.
Zastanawiam się, na ile rak płuc jest dziedziczny, na ile ja jako córka jestem obciążona ryzykiem. Dziadek (tata taty) również zmarł na raka.
Mój tata oraz dziadek byli nałogowymi palaczami, ja nie paliłam nigdy i zdecydowanie nie zamierzam.
Kiedyś pytałam o to onkologa taty, powiedział, że mam udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni genetycznej.
Moje pytanie, czy według Waszej wiedzy, moje obawy odnośnie choroby mają sens? Zastanawiam się, czy jeżeli mam mieć jakiś gen, który odpowiada za wystąpienie nowotworu, to czy już we mnie tkwi, czy może pojawić się dopiero za 10 lat?

Dodam,że mam tylko 21 lat. Tata był zdiagnozowany w wieku 48, jednak myślę, że chory był co najmniej od 44 roku życia, kojarząc pierwsze objawy.
Jestem nastawiona dosyć negatywnie do profilaktyki w naszej służbie zdrowia, ponieważ tata chodził do lekarzy od 2011 roku ciągle z tymi samymi objawami i nikt nawet nie skierował go na prześwietlenie. Może dlatego tak obawiam się tego, że jeżeli mnie coś dotknie, żaden lekarz nie udzieli mi pomocy i niezbędnych badań.

Proszę Was o odpowiedź i dodam tylko, że czytając przez zeszłe miesiące posty na tym forum, widzę, że dajecie wielu osobom ogromne wsparcie w najcięższych chwilach, co uważam za naprawdę niesamowite.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2014-08-17, 12:25  


Witaj,
Irving napisał/a:

Moje pytanie, czy według Waszej wiedzy, moje obawy odnośnie choroby mają sens?

Nie, o ile nie palisz i palić nie będziesz. Rak płuca to jeden z niewielu nowotworów, które występują pod wpływem działania czynników środowiskowych - w tym przypadku dymu tytoniowego. Oczywiście, przypadki raka płuca występują również u osób, które nigdy nie paliły ale są to przypadki incydentalne.
Cytat:
Zastanawiam się, czy jeżeli mam mieć jakiś gen, który odpowiada za wystąpienie nowotworu, to czy już we mnie tkwi, czy może pojawić się dopiero za 10 lat?

Obciążenie genetyczne występuje od urodzenia. Niemniej jednak nie jest to czynnik decydujący o wystąpieniu nowotworu a jedynie predysponujący. I raczej nie w przypadku raka płuca.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #3  Wysłany: 2014-08-17, 12:27  


może te wątki będą pomocne:

http://www.forum-onkologi...ght=rak+p%B3uca

http://www.forum-onkologi...czny-vt7441.htm

i tutaj jeszcze do poczytania o nowotworach dziedzicznych:

http://www.policzmysie.pl/poradnik/nowotwory/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group