1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niepokój, młody wiek, czerniak?
Autor Wiadomość
macieg 


Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2016-11-02, 20:56  Niepokój, młody wiek, czerniak?


Witam, mam 21 lat, byłem u lekarza pare miesiecy temu na sprawdzaniu pieprzy, nie pamietam czy dokładnie zbadał mi plecy, ogolnie na twarzy mam duzo i powiedział, ze wszystko jest ok ze jestem ostatnio na takie sprawy uczulone, stwierdziłem, ze sprawdzę. Nie pamiętam dokladnie, czy juz mialem takie znamie, ale zrobiłem zdjecie. Jestem w kraju w którym dermatlog jest trudno dostepny i raczej nie przebada mnie dobrze. Dołączam zdjęcie, co to może być? Pozdrawiam.
DORZUCAM LINKA, BO NIE MOGE DODAC FOTY : http://ifotos.pl/zobacz/IMG201610_axxsshw.jpg , http://ifotos.pl/zobacz/148956671_axxaprp.jpg, http://ifotos.pl/zobacz/148588111_axxapxp.jpg.

Wiem, ze najlepiej jakby przebadał mnie lekarz, ale tutaj w kraju azjatyckim trudno o diagnoze. Jeśli to wygląda to bardzo poważnie, mogę poprosić o zjazd, a zalezy mi na opinii ludzi, którzy już to mieli, ewt. są lekarzami, którzy spotykali się z takimi zmianami. Z góry dziękuje za odpowiedź.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2016-11-02, 21:40  


macieg,
Na podstawie zdjęcia trudno powiedzieć coś wiążącego. Lepiej byłoby, gdyby zmianę obejrzał lekarz przy pomocy dermatoskopu. Pewne cechy, np nierównomierne zabarwienie, mogą budzić podejrzenie onkologiczne. Najprawdopodobniej jednak masz tzw. zespół zmian atypowych. Biorąc pod uwagę jednak Twoje przewrażliwiona myślę, że panikujesz. Tak czy inaczej bez pobrania znamienia w całości i przebadania histopatologicznego odpowiedzi mieć nie będziesz.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
macieg 


Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2016-11-02, 21:50  


Byłem badany dermoskopem tu lekarza dermatologa na onkologii, dwa, 3 miesiące temu, zdejmowalem koszulkę, ale nie jestem pewien czy ten pieprz był badany. Lekarz powiedział ze trzeba obserwować, a jestem pewien ze znamię się zmienilo.

[ Dodano: 2016-11-02, 21:51 ]
A i wujek ze strony miał czerniaka na twarzy
 
Misia1982 


Dołączyła: 03 Lut 2016
Posty: 80
Pomogła: 5 razy

 #4  Wysłany: 2016-11-02, 22:04  


Witaj
Tak jak pisała Madzia70 musisz jeszcze raz udać się do dermatologa. Czerniak czasami nie wygląda na czerniaka a po badaniu okazuje się że był nim. Nawet pewne cechy mogą okazać się mylne. Mój Czerniak wyglądał jak brodawka, był bezbarwny i nawet dermatolog twierdził że to raczej rogowiak. Jednak po wycięciu okazało się niestety że to czerniak.
_________________
Misia
 
macieg 


Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2016-11-02, 23:07  


Tylko najwcześniej mogę dopiero pod koniec grudnia.

[ Dodano: 2016-11-03, 10:42 ]
Jak szybko może rozwinąć się czerniak?
 
ccc11 



Dołączył: 23 Lut 2016
Posty: 202
Pomógł: 10 razy

 #6  Wysłany: 2016-11-03, 15:59  


Cytat:
Jak szybko może rozwinąć się czerniak?


Nie ma określonego czasu rozwoju choroby czerniak u każdego rozwija się inaczej oczywiście są różne podtypy czerniaka złośliwego - w miarę dobrze rokuje czerniak szerzący się powierzchownie zaś z kolei gorzej czerniak guzkowy ,który już od samego początku nacieka w głąb skóry i może dawać przerzuty nawet we wczesnym etapie rozwoju umiejscowienie też ma znaczenie np. na szyi skóra jest cieńsza niż na plecach wiec szybciej może naciekać /dawać przerzuty. Na dzień dzisiejszy nie masz zdiagnozowanej choroby i miejmy nadzieje ,że nie będziesz musiał tutaj wracac .
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #7  Wysłany: 2016-11-03, 16:21  


ccc11 napisał/a:
Cytat:
Jak szybko może rozwinąć się czerniak?

umiejscowienie też ma znaczenie np. na szyi skóra jest cieńsza niż na plecach wiec szybciej może naciekać /dawać przerzuty.


sama grubość skóry nie ma znaczenia dla przerzutowania czerniaka
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2016-11-03, 17:23  


Jeżeli zdecydujesz się czekać do końca grudnia to zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze:
-jakikolwiek wyciek z tej zmiany,
-swędzenie, szczypanie, jakiś ból,
- stan zapalny-czerwona obwódka u podstawy (na obwodzie) zmiany,
- wyraźny wzrost (przy fotografiach takiej zmiany zawsze należy obok położyć linijkę z podziałką).

Oczywiście może być też czerniak bez tych sygnałów.

Ponieważ zmiana ma nieregularne brzegi to każdy dermatolog by ją obejrzał i myślę że tak się stało i wtedy nie budziła ona obaw.
_________________
sprzątnięta
 
macieg 


Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2016-11-03, 18:36  


Ogólnie mam podraznione całe plecy, więc swedzenie występuje, ale w tym miejscu najrzadziej.Postaram się załatwić linijke, jednak zrobienie zdjęcia pleców jest trudne, a co dopiero z linijka. Jestem w kraju azjatyckim, nie wiem czy kontakt z takim lekarzem coś mi pokaze, zwłaszcza, ze powiedziono mi, ze dermatologia stoi na niskim poziomie, a ocena może być niedokładna. Byłem badany parę miesięcy temu dermoskopem, zdejmowalem koszulkę, lekarz z tylu stal i coś badal, ale nie pamiętam czy to znamię( chociaz zzawsze było największe). Mialem robione badania genetyczne, mam mutacja genu CHEK2, ale ono nie jest powiązane z czerniakiem. Moje obawy potęgują to, że nie ogladalem nigdy moicych znamion jakoś szczegolnie, a odkad jestem w Arabii, gdzie kazali mi uważać zauważyłem takie coś, plecy mnie swedza od potu i noszenia szelek w pracy( zabezpieczajaych na wysokosci). Najchętniej poszedlbym do lekarza, ale tutaj jest to praktycznie niemożliwe, dlatego chcialem sie z Wami skontaktować. Na dodatek na ciele mam 40 pieprzykow, plus minus. Badalem go również dotykiem, wypuklosc jest mniejsza od innych pieprzykow, natomiast wygląda jakby był lekko.rozlany. Pokazywalem też laikom, mówili ze normalnyn pieprz, ale wiadomo nic nie jest sobie równe. Przepraszam ze zadaje tyle pytan, ale tutaj nie mam kogo spytać o jakakolwiek pomoc. Dziękuję Wam, a jeszcze pytanie czy można przykleic na niego plaster, posmarowac kremem nawilizajcym, ewt. Owinac tułów jakąś szmatka?

[ Dodano: 2016-11-03, 18:45 ]
Wiem, ze to tylko zdjęcie, ale mozna coś zauważyć. Wedlug Was na ten moment jest to niebezpieczne?
 
marcelina007 


Dołączyła: 25 Paź 2014
Posty: 366
Pomogła: 28 razy

 #10  Wysłany: 2016-11-03, 21:58  


On tak rzuca sie w oczy ze dermatolog nie mogl go nie zbadac skoro sciagales koszulke. Ja osobiscie tez mam takiego na plecach moze troche mniejszy ale tak samo poszczepiony i czarniejszy ale nikt nie widzi w nim nic niepokojacego. Zreszta wszystkie moje znamiona sa takie " porozmazywane" .

Mysle ze lekarz napewno je oblukał i skoro nic zlego nie stwierdzil to nie ma co panikowac.

[ Dodano: 2016-11-03, 22:00 ]
Ale jak bedziesz w Polsce to lepiej to ponownie zbadac a najlepiej wyciac bo znamie jest spore a ze pracujesz na wysokosciach i to jeszcze w arabi to pewno nie raz miales spalone plecki ;)

[ Dodano: 2016-11-03, 22:09 ]
Co do plastrow to z tego co pamietam Marcin.wichniar2 na swojego czeniaka przyklejal plastry oczywiscie przed zdiagnozowaniem go i byla taka mowa o tym ze to moglo spowodowac owrzodzenie tego czerniaka ( chyba ze pokrecilam cos)

To ze nie mozesz go wystawiac na slonce to oczywiste a plastry to chyba ze takie delikatne przepuszczajace powietrze zeby go nie "zaparzyc"
 
ccc11 



Dołączył: 23 Lut 2016
Posty: 202
Pomógł: 10 razy

 #11  Wysłany: 2016-11-04, 07:27  


Możliwe że cierpisz na zespół znamion atypowych ktoś już o tym wspomniał takie znamiona same w sobie już są niepokojące i należy je kontrolować znacznie częściej niż u innej osoby z małą ilością znamion i normalnymi znamionami. Dermatolog posługujący się dermatoskopem znający się na rzeczy jest wstanie rozpoznać takiego czerniaka bo pod tą swoją "lupką" ma charakterystyczne cechy. Oczywiście dermatoskopia nie jest pewnym badaniem uważa się ,że takim badaniem jest badanie histopatologiczne choć czasem to zawodzi.. Myslę ze lekarz u ktorego byles obejrzał niepokojące cię znamię i nie widział w nim niczego co skłoniłoby go do wypisania skierowania na wycięcie.
 
macieg 


Dołączył: 02 Lis 2016
Posty: 5

 #12  Wysłany: 2016-11-04, 10:44  


No tak , mam parę znamion takich, siostra tez. Z tego co pamiętam badanie odbylo się nie cale 2 miesiące temu, a jak w kogoś nie zwracałem uwagi na tego pieprza. Ok, napisze za tydzień i zrobię fotkę, dzięki za pomoc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group