1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2016-05-05, 21:46
Zmiany w płucach i kręgosłupie - przerzutowe ?
Autor Wiadomość
doradora 


Dołączyła: 05 Maj 2016
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2016-05-05, 12:09  Zmiany w płucach i kręgosłupie - przerzutowe ?


Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w poniższym temacie.

Tata miał wykonane rutynowe prześwietlenie płuc, w celu wypisania skierowania do sanatorium.
Opis badania był następujący (pisownia oryginalna, bo nie wiem czy to literówki):
Cytat:
Zlewne zagęszczenia miąższu w dolnym polu płuca prawego
przy zarysie serca
Pozostałe pola płucne bez z mian ogniskowych
Zachyłki p-ż wolne
Sylwetka serca niepowiększona
Aorta wydłużona miażdzycowa
Cień śródpiersia górnego nieposzerzony

Z takim wynikiem tata udał się do swojego lekarza i Pani Doktor dała mu skierowanie do szpitala. W szpitalu wykonano TK i tatę wypisano.

Poniżej fragmenty wypisu:
ROZPOZNANIE
Cytat:
Zmiany włóknisto-guzkowe płuca prawego. D38.1. Ogniska osteosklerotyczne w trzonach kręgów Th9, Th8, Th12, L2 w obserwacji. Nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca t.2. Stan po cholecystektomii,. Przerost prostaty. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów kolanowych


EPPIKRYZA
Cytat:
Pacjent lat 68 został przyjęty do Oddziału celem diagnostyki zmian naciekowych płuca prawego stwierdzonych w RTG klatki piersiowej wykonanym ambulatoryjnie. Na podstawie całokształtu obserwacji szpitalnej i analizie przeprowadzonych badań pracownianych ustalono jak wyżej. Ze względu na stwierdzone zmiany w trzonach kręgów pacjenta konsultujący urolog zalecił wykonanie biopsji gruczołu krokowego. Pacjenta wypisano w stanie dobrym z zaleceniami.


TK klp bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
Cytat:
Wykonano badanie TK klatki piersiowej techniką spiralną z wtórnymi rekonstrukcjami MPR, przed i po podaniu środka kontrastowego i.v. Dane ze skierowania: W rtg w dolnym polu płuca prawego. W szczytach obu płuc zmiany włókniste. Cechy rozedmy paraseptalnej w segmentach górnych i przyśrodkowo w segmentach płata środkowego płuca prawego. Pasmowate zmiany włókniste w segmencie 10 płuca lewego. W szczelinie poziomej płuca prawego dwie zmiany guzkowe do 4 mm. Pogrubienie opłucnej grzbietowej o densyjności tk. tłuszczowej. Śródpiersie prawidłowe. Ściany klatki piersiowej prawidłowe. Zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów kręgów. W łuku kręgu Th 9 ognisko osteosklerotyczne wielkości 13 mm.,zmiany o podobnym charakterze mniejszej wielkości w łuku kręgu th8, trzonie kręgu th11, trzonie L2 (podejrzenie zmian meta wskazana kontrola PSA).


Markery nowotworowe
Cytat:
CEA -4,8 (N: 0,0- 3,4 - 4,3) ng/ml CA19-9 - 14,0 (N: 0-39) U/ml PSAcałk. - 7,9 (N: 0-2) ng/ml



Odnośnie PSA i urologa, to tata jest pod kontrolą urologiczną i bada PSA mniej więcej co pół roku. Niestety w tej chwili nie mam wyników z poprzednich badań, ale pamiętam, że są coraz lepsze (PSA się zmniejsza).
Urolog na konsultacji w szpitalu (tata wziął całą dokumentację urologiczną z przychodni) stwierdził, że leki są odpowiednio dobrane i skoro PSA spada to wg niego nie ma raka prostaty.
Mimo wszystko jednak zlecił biopsję, planowana jest na przyszły tydzień, wynik podobno za miesiąc...

Tata jest też prywatnie umówiony do pulmonologa oraz próbuje się umówić z jakimś chirurgiem lub ortopedą żeby pozmawiać o kręgosłupie.
Jest też przekonany, że opisane powyżej zmiany to przerzuty (ale od czego) i w związku z tym jest w słabej formie psychicznej, zresztą jak my wszyscy...

Co dalej robić? Co diagnozować? Mam wrażenie, że szpital powinien dalej diagnozować w kierunku płuc, a nie odsyłać do urologa (?) Proszę poradźcie coś!
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-05-05, 13:08  


doradora,
Tk klatki piersiowej nie wskazuje na żadną ewidentną zmianę rozrostową w płucach. Zmiany włókniste i rozedma nie oznaczają nowotworu.
Te dwa maleńkie guzki są zbyt małe do zdiagnozowania - mnóstwo ludzi ma takie mikroguzki.
Zdecydowanie natomiast istotną sprawą są zaobserwowane zmiany w kręgosłupie piersiowym i lędźwiowym. Jest wyraźnie napisane, że to podejrzenie przerzutów. Jako punkt wyjścia zasugerowano prostatę.
Od kiedy Tata jest pod opieką urologa i jakie wyniki PSA miał ostatnio? Z jakiego poziomu PSA spada? Czy wcześniej nie było biopsji prostaty? A usg?
Pulmonolog i ortopeda teraz nie są potrzebni do diagnostyki. Urolog, a po wyniku biopsji - onkolog.
 
doradora 


Dołączyła: 05 Maj 2016
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2016-05-05, 16:03  


missy, dziękuję za odpowiedź.
PSA i szczegóły dot. leczenia urologicznego wieczorem, bo muszę mieć tatę pod ręką.

Tata wymógł na szpitalu kolejne TK, tym razem jamy brzusznej... jutro badanie

Mam jeszcze takie laickie pytania:
- to, że przerzuty są "tylko" w kręgosłupie to lepiej niż kręgosłup plus płuca, prawda?
- jeśli to nie prostata, to gdzie dalej szukać? w jelicie grubym?

oraz pytanie do Ciebie jako moderatora, pewnie powinnam się przenieść do innego działu forum?

[ Dodano: 2016-05-05, 21:25 ]
uzupełniając powyższe informacje tata miał badania PSA co rok, a nie jak mówił co pół roku, poniżej wyniki:
06.2012 - 11,87
08.2013 - 11,60
08.2014 - 9,02
05.2015 - 8,34
02.2016 - 8,36
04.2016 - 7,90

Badanie USG było wykonywane w czasie wizyty w 2012, 2014 oraz teraz w 2016 roku.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-05-05, 21:46  


Ok, dobrze, że będzie tk - ale oprócz jamy brzusznej przydałaby się jeszcze miednica. Bo prostata nie załapie się raczej na jamę brzuszną.
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #5  Wysłany: 2016-05-05, 23:04  


PSA dość wysokie i nawet ostatni wynik, jest grubo ponad dopuszczalną normę. Jak PSA spada samoistnie to dobrze, tylko jakoś za wolno to się odbywa. A urolog zaordynował jakieś leki na prostatę, np:. antybiotyki, leki na bazie tamsulosyny (Fokusin,Ranlosin, Omnic Ocas 0,4) lub finasteryd ?
Zamiast TK, lepsze byłoby zrobić badanie Multiparametric MRI prostaty, według schematu PI-RADS.
Gdzie były robione wcześniejsze badania?

[ Dodano: 2016-05-06, 00:26 ]
Ważne informacje:
Biopsja prostaty, tu potrzebny jest bardzo dobry urolog i patolog. Ponieważ zdarzają się dość często, biopsje spartolone przez urologów lub patologów. Zabieg pobrania bioptatów, powinien odbyć się przynajmniej w znieczuleniu pęczków nerwowo-naczyniowych. Chodzi o komfort pacjenta, bo niektórzy lekarze robią go na żywca. Powinno się pobrać co najmniej 12 bioptatów (wałeczków o długości ok 10 mm). Każdy wałeczek powinie być oznaczony, kolejnym numerem i opisany z jakiego rejonu prostaty został pobrany. Na dzień przed biopsją i przez kilka dni po niej, trzeba brać przepisany przez lekarza antybiotyk.

[ Dodano: 2016-05-06, 12:38 ]
Wysłałem wiadomość na PW, odbierz.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
doradora 


Dołączyła: 05 Maj 2016
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2016-05-10, 19:16  


Dzień dobry ponownie.
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje i porady, skrupulatnie przekazuję JE tacie.

Na chwilę obecną tata jest po TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej, jutro biopsja prostaty, a na czerwiec (po wyniku biopsji) ma umówioną kolonoskopię.
Odnośnie płuc, pulmonolog potwierdził słowa missy więc tata chociaż trochę spokojniejszy.

Niestety na wypisie ze szpitala w diagnozie napisano bez ogródek (...)rak prostaty(...)

Bardzo proszę o rozwikłanie opisu TK, bo dla nas to jakiś szyfr:

TK j. brzusznej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
Cytat:
Wykonano badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej techniką spiralną przed i w 3 fazach po podaniu kontrastu z wtórnymi rekonstrukcjami MPR. Dane ze skierowania: ogniska sklerotyczne w trzonach Th, przerost prostaty w wywiadzie. Wątroba powiększona, płat prawy w wym. CC do 177 mm, o gęstości ok 45 jH, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe odcinkowo zaznaczone, PZW śr. do 10 mm, żyła wrotna
nieposzerzona bez ubytków zakontrastowania. Pęcherzyka Żółciowego nie uwidoczniono. Trzustka niepowiększona, w rzucie ogona struktura 1 cm o gęstości tkanki tłuszczowej, w rzucie głowy pojedyncze zwapnienia, poza tym trzustka bez zmian ogniskowych, przewód Wirsunga nieposzerzony. Między głową trzustki a pętlą dwunastnicy struktura śr. do 17 mm o densyjności miąższu trzustki - fragment trzustki ew. węzeł chłonny?
Poza tym węzły chłonne jamy brzusznej i miednicy śr. do 1 cm (min okolicy wnęki wątroby pojedynczy węzeł chłonny śr. do 1 cm). Śledziona, obie nerki bez zmian. Oba nadnercza bez zmian ogniskowych. Uchyłki okrężnicy, podejrzenie obecności polipów esicy. W okolicy pogranicza esicy i zstępnicy odcinkowo pętla z widoczną pneumatozą ściany, śr. pętli do 3 cm, światło wypełnione - podejrzenie pogrubienia ściany, okoliczna tkanka tłuszczowa bez ewidentnych cech nacieku. Niewielkie zwapnienia w ścianach aorty i tt. biodrowych. Niewielki ok 15 mm uchyłek na tylnej lewej ścianie pęcherza moczowego tuż poniżej ujścia lewego moczowodu. Poza tym pęcherz moczowy o równych obrysach ścian. Gruczoł krokowy niejednorodny, powiększony o wymiarach 67 x 65 mm - wypukla się dopęcherzowo, w strefie obwodowej prostaty pośrodkowo zwraca uwagę owalna hipodestyjna zmiana 15 mm. Pęcherzyki nasienne dość symetryczne, tkanka tłuszczowa w ich okolicy z zagęszczeniami, częściowo obrysy zlewają się z powiększoną prostatą. Zachowana tkanka tłuszczowa przedodbytnicza. Niewielkie sklerotyczne ogniska w obrębie kręgów Th9 i 10. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. WN: Wskazane poszerzenie diagnostyki celem oceny prostaty. Niejasny obraz pętli okrężnicy w lewym podbrzuszu. Pozostałe wnioski w opisie badania.
 
doradora 


Dołączyła: 05 Maj 2016
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2016-06-14, 22:09  


Dzień dobry.
Po kilku tygodniach obecności na forum prostaty wracam do Państwa.
Nasz wątek na forum prostaty http://rak-prostaty.pl/vi....php?f=2&t=2278
Rak został zlokalizowany w esicy (bardzo proszę o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu).

Po wykonaniu badań TK, wymienionych we wcześniejszych wątkach, została wykonana biopsja prostaty:
Opis biopsji:
Opis makroskopowy: Po 4 bioptaty poskręcane do 1,2 cm.
Rozpoznanie histopatologiczne:
Płat prawy i płat lewy. Hyperplasia nodularis et atrophia simplex


Następnie tata udał się na prywatną konsultację do urologa onkologa i otrzymał skierowanie na scyntygrafię kośćca.
Wykonano również kolonoskopię, mamy już wyniki biopsji.
Poniżej zamieszczam wyniki.

Tata miał dzisiaj założoną kartę i będzie miał konsylium w najbliższy poniedziałek. Bardzo proszę o wszelkie komentarze i porady co można jeszcze zrobić, o co pytać, co załatwiać??







[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-06-15, 08:15 ]
Załączając wyniki badań, proszę usuwać dane lekarzy.

[ Dodano: 2016-06-15, 11:24 ]
Przepraszam za to nazwisko, po dodaniu nie potrafię zmienić wiadomości, a za późno zauważyłam.
Proszę o jakąś merytoryczną poradę.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-06-15, 11:28 ]
Nie ma sprawy, nazwisko zostało wymazane, tak 'na zaś' napisałam. Forumowicze nie mają możliwości edytowania postów.
Odpowiedź merytoryczna - proszę jeszcze o cierpliwe poczekanie na osobę, która na tym się zna.




kolonoskopia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2215 raz(y) 36,21 KB

scyntygrafia_koscca.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2313 raz(y) 46,59 KB

hist.pat_esicy.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2251 raz(y) 37,64 KB

 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #8  Wysłany: 2016-06-15, 10:35  


Biopsja prostaty, nie potwierdziła raka. Pobrano tylko 8 bioptatów (bardzo oszczędnie jak na tak dużą prostatę). Nie wiadomo z jakich rejonów prostaty, zostały pobrane poszczególne bioptaty. Możliwe, że nie trafiono w komórki rakowe albo podwyższone PSA wynika jednak z dużego przerostu prostaty. MP MRI miednicy mniejszej, mogłoby tutaj coś więcej wnieść. Z tego co przekazujesz, lekarze zakładają lub zakładali raka prostaty, tylko ta diagnostyka jest bardzo skąpa.
Natomiast z histpatu po kolonoskopii wynika, że na esicy stwierdzono ogniska gruczolaka poprawka: gruczolakoraka zaawansowanie poprawka: zróżnicowanie (inaczej złośliwość) G1 (słabo namnażający się, w skali 3 stopniowej).

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2016-06-22, 22:51 ]
Poprawiłem błąd tłumaczenia 'foci adenocarcinomatosi'.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
doradora 


Dołączyła: 05 Maj 2016
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2016-06-15, 10:44  


Dziękuję Marko. Na załączonym linku jest trochę wiecej napisane, nie chciałam kopiować, zeby nie stworzyć bariery ilościowej (hossa jak dużo, nie czytam).

Mam wrażenie, że lekarze temat prostaty uznali za zakończony.
Czy coś badać przed konsylium? Jest w najbliższy poniedziałek.
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #10  Wysłany: 2016-06-15, 11:06  


Temat prostaty wcale nie jest zakończony, dalszą diagnostykę powinien poprowadzić doświadczony urolog.
Jak na razie, trzeba poczekać na konsylium.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group