1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niedrobnokomórkowy rak gruczołowypłuca prawego -podejrzenie
Autor Wiadomość
Matti2298 


Dołączył: 27 Sty 2016
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2016-01-27, 22:51  Niedrobnokomórkowy rak gruczołowypłuca prawego -podejrzenie


Witam. Mam problem, moja babcia ma 62 lata, paliła około 15-20 lat, w 2011 roku miała zapalenie płuc, Teraz przed świętami znowu, po wyjściu ze szpitala przestała palić. W Listopadzie miała robione zdjęcie RTG płuc i nic złego nie zostało wykryte, 18 stycznia tego roku była znów na kontrolnym zdjęciu płuc RTG i dziś była pokazać je u swojego lekarza prowadzącego. W połowie(na środku zdjęcia) jest białe wcięcie(nazywa się to chyba cień) w prawym płucu mające około 1.5cm szerokości(na oko). Bardzo się martwię o babcie, dostała skierowanie na 16 lutego na tomografię i będzie tam na oddziale. Zdenerwowałem, bo sporo czasu do tego badania, a czas leci :/ Moje pytanie brzmi, czy od Listopada, gdy zdjęcie było czyste mogło się rozwinąć coś złego? Czy raczej to zbyt krótki czas na taką zmianę nie daj Boże nowotworową? Słyszałem, że po zapaleniu płuc pozostają takie plamki i mogą być do 3 miesięcy po chorobie, jednak i tak bardzo się martwie, w opisie jest napisane ze rozpoznanie "Tu", jest to początek nazwy nowotworu niedrobnokomórkowego i babcia jest skierowana do dalszej diagnozy, chyba nie można rozpoznać takiego czegoś po samym zdjęciu RTG? w takim czasie? Błagam, pomóżcie, siedzę w domu i na nic nie mam chęci :cry:
 
Edka1977 



Dołączyła: 17 Sty 2016
Posty: 56
Skąd: Wroclaw
Pomogła: 3 razy

 #2  Wysłany: 2016-01-28, 07:10  


Witaj.
Nie jestem lekarzem ani fachowcem ale z doświadczenia co nie co wiem już.Niespełna miesiąc temu tez prosiłam na forum o oświecenie i została mi pomoc udzielona poniekąd.
Wiec,z prześwietlenia na pewno nie można wycztac jaki to rodzaj raka- o ile to jest rak.Po zapaleniu płuc mogą pozostawać cienie i dlatego dla pewniejszej diagnozy robi się TK.Moja mama (60 lat) w roku miała 3 razy zapalenie płuc co jest jednym z pierwszych objawów że coś sie dzieje i może wskazywać na chorobę nowotworowa. Później TK co potwierdziło guza na prawym płucu.Załamanie psychiczne nastąpiło po usłyszeniu diagnozy do tego stopnia,że lekarze nie dawali szans na dalsze życie...wszystkie parametry badań były złe....jakby organizm rozpadał się.Nie mogli zrobić bronchoskopii co by wyjaśniło jaki to RODZAJ RAKA.Dopiero po tym badaniu można stwierdzić rodzaj i podać odpowiednie leczenie.
Pobierali tylko ślinę do diagnozy ,w której i tak nic nie znaleźli. Po.Po długim leżeniu rozwinęło się zapalenie płuc w szpitalu i byli już zrezygnowani ale udało sie...podciągnęli ją antybiotykami.Mama zobaczyła ,że szpital walczy o jej życie i sama też wreszcie włączyła obronę.
W tej chwili jest po badaniu bronchoskopii co wykazała raka niedrobnokomórkowego typu gruczolak i po chemii paliatywnej ponieważ z uwagi na przerzut do węzłów śródpiersia operacja jest niemożliwa.Pozostaje tylko leczenie paliatywne co ma na celu przedłużenie życia.
Mam nadzieję,ze Twojej babci wyjaśnią to pozytywnie i okaże się,że faktycznie o cienie po zapaleniu płuc.Nikomu nie życzę walki z rakiem.Tak czy siak nie załamuj się,teraz od ciebie zależy siła.
_________________
Walka trwa, nawet jak się skończy będzie trwała tylko, że w pojedynkę.
 
tessa 



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 244
Skąd: Bielsk Podlaski
Pomogła: 20 razy

 #3  Wysłany: 2016-01-28, 15:11  


Witaj Matii. Rzeczywiście z samego zdjęcia RTG niewiele da się wyczytać. Cienie mogą sugerować zarówno pozostałości po stanie zapalnym, jak i guza. Najważniejsze, że jesteście już pod kontrolą lekarzy. Spokojnie musicie czekać na dalsze badania: TK i badanie histopatologiczne, jeśli okaże się, że to jednak nowotwór. Trzymam kciuki. Czy Babcia ma jakieś jeszcze dolegliwości, np. krwioplucie?
_________________
Agnieszka
 
 
Matti2298 


Dołączył: 27 Sty 2016
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2016-01-28, 16:43  


Dziękuję Edka! Tobie też życzę dużo siły! Tessa, właśnie babcia nie ma żadnych objawów, czasem za kaszle, ale rzadko, bo już nie pali, mówi, że czasem jak się schyli to kaszle, ale tak to żadnych objawów na moje, bo czytałem również o objawach :)
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #5  Wysłany: 2016-01-28, 21:23  


Matti2298
Pierwsze pytanie? w temacie napisałeś:
Cytat:
Niedrobnokomórkowy rak gruczołowypłuca prawego .

Skąd to podejrzenie?

Matti2298 napisał/a:
w opisie jest napisane ze rozpoznanie "Tu"

Tu=Tumor, co oznacza guza.

Ale nie przedstawiłeś opisu RTG, jedynie opieramy się jak domniemam, na Twoich opisach:

Matti2298 napisał/a:
W połowie(na środku zdjęcia) jest białe wcięcie(nazywa się to chyba cień) w prawym płucu mające około 1.5cm szerokości(na oko).


Czy możesz przytoczyć w całości opis RTG?

Matti2298 napisał/a:
dostała skierowanie na 16 lutego na tomografię

Jest to bardzo dobry termin , naprawdę.
 
Matti2298 


Dołączył: 27 Sty 2016
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2016-01-28, 22:02  


Tak stwierdzili lekarze widząc tylko zdjęcie RTG :/ babcia była osłuchiwana przez dwóch lekarzy, pierwszy w Bydgoszczy w szpitalu Biziela, powiedział, że czysto, drugi na Seminaryjnej również w Bydgoszczy, powiedział, że też jest okej, na opisie zdjęcia było napisane "Tu" ze znakiem zapytania na końcu, jutro wezmę zdjęcie od babci i dokładnie przepiszę, bo jadę rano z babcią na rezonans magnetyczny, a w skierowaniu, które dostała z Biziela na Seminaryjną było napisane "rozpoznanie Tu. pulm. dex. więc nie wiem już na prawdę sam dlaczego lekarze różnie to napisali.. Dziękuję za pocieszenie, myślałem, że ten termin na badania to trochę długo, odezwę się jutro z pełnym opisem zdjęcia, a to, co pisałem, jak to wygląda: "W połowie(na środku zdjęcia) jest białe wcięcie(nazywa się to chyba cień) w prawym płucu mające około 1.5cm szerokości(na oko)." Brałem zupełnie z głowy, tak jak to wygląda na zdjeciu. Pozdrawiam cieplutko :)

[ Dodano: 2016-01-29, 10:53 ]
Oto opis, o który prosiłaś cleo33 :) : "Owalny cień przywnękowo w polu środkowym płuca prawego. Wnęka płucna prawa o wzmożonym wysyceniu - Tu? (wskazana konsultacja pulmonologiczna oraz dalsza diagnostyka). Pozostałe pola płucne bez zmian ogniskowych. Cień środkowy w granicach normy do wieku. Blaszki miażdzycowe w obrębie łuku aorty"
 
gosiat 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 161
Pomogła: 17 razy

 #7  Wysłany: 2016-01-29, 16:55  


Ekspertem nie jestem, ale ja podstawie samego RTG nikt diagnozy nie postawi i nawet nie ma 100% pewności że to tak. Potrzebne są dokładniejsze badania obrazowe i pobranie materiału do badań, tylko na ich podstawie b będzie wiadomo co i jak.
_________________
Tatuś walczył 3 tygodnie - diagnoza DRP z przerzutami do kręgosłupa i wątroby 05.12.2014r. - 26.12.2014r. (*)
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #8  Wysłany: 2016-01-29, 20:19  


Matti2298 napisał/a:
(wskazana konsultacja pulmonologiczna oraz dalsza diagnostyka).


Matti, czekamy więc na TK (trzy tygodnie, to naprawdę dobry termin) wtedy będziemy mieć jasność obrazu.
Pozdrawiam.
 
Matti2298 


Dołączył: 27 Sty 2016
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2016-01-29, 20:32  


Dobrze, w takim razie muszę uzbroić się w cierpliwość i starać się tym nie przejmować, będę dobrej myśli! Pozdrawiam!

[ Komentarz dodany przez Moderatora: majkelek: 2016-02-02, 17:12 ]
Daj znać jak będziecie mieli wynik TK - wyjaśnimy wówczas więcej.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group