1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
Autor Wiadomość
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #1  Wysłany: 2014-10-08, 10:54  Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego


U mojego ojca zdiagnozowano płaskonabłonkowego raka płuca. Niestety towarzyszy temu potężna niedodma. Węzły chłonne klatki piersiowej czyste ( badanie EBUS) z tomografu nie widać przerzutów.
Czy ktoś może powiedzieć czy jest szansa na jakąkolwiek terapię nie paliatywną przy założeniu że choroby towarzyszące nie stanowią przeciwwskazań.

[ Dodano: 2014-10-08, 10:59 ]
Przepraszam za powielenie tematu ale pojawił mi się jakiś błąd 2 x więc myślałam że nie dodało mojego postu

[ Komentarz dodany przez Moderatora: alaslepa: 2014-10-08, 11:32 ]
Powielone wątki usunęłam.



IMG0001-small.jpg
zdjęcie RTG ojca
Pobierz Plik ściągnięto 638 raz(y) 1,97 KB

 
koszałkowa 


Dołączyła: 01 Lis 2013
Posty: 56
Pomogła: 9 razy

 #2  Wysłany: 2014-10-08, 11:28  


masz wynik tk? Bo bez niego raczej nie jestesmy w stanie Ci nic powiedzieć. Za mało informacji. Radykalne leczenie polega na operacyjnym usunieciu guza i jest najczesciej uzupelniane radio i/lub chemioterapia. Operacyjnosc guza zalezy od wielu czynnikow tj. polozenie, ewentualne naciekanie guza, wspolistniejace choroby itd.
_________________
bliscy nie odchodzą - znikają nam tylko z pola widzenia
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #3  Wysłany: 2014-10-08, 12:01  


Niestety wszystko w szpitalu z tatem. Rozmawiałam z lekarką -Pani doktor powiedziała że wszystko z próbami wysiłkowymi spirometrycznymi, sercem i chorobami współistniejącymi pozwoliłoby na operację ( jeszcze przed konsultacją onkologiczną) jest tylko ale - tato jest ogólnie niesprawny to znaczy prowadzi tryb kanapowy - co może przesądzić o braku możliwości leczenia operacyjnego. Jutro konsultacja - zobaczymy co powiedzą. Tato ma 75 lat waży ze 103 kg przy 164 cm wzrostu - więc jest otyły - i myślę że to może przeważyć na niekorzyść leczenia operacyjnego. Natomiast niedodma przekracza 8 cm w którejś płaszczyźnie - więc radioterapia odpada. Jestem coraz bardziej przerażona - bo pomimo braku przerzutów - ogólnie nie najgorszych wyników - może okazać się że tato będzie leczony tylko paliatywnie.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #4  Wysłany: 2014-10-08, 13:11  


Nie ma co gdybać. Wkleisz wyniki i ktos tu napewno na forum odpowie ci na wszystkie pytania. Pozdrawiam.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2014-10-09, 08:30  


Witam Cię MonikaMioduszewska,
przedstawiłaś nam jakby w zarysie problem Twojego Taty. Mam nadzieję że dzisiaj napiszesz więcej...

Jednak odniosę się do tych informacji.
Obliczyłam wskaźnik BMI i wynosi około 37.2. a to oznacza II stopień otyłości. Otyłość jest zawsze dużym problemem u pacjentów wymagających podjęcia decyzji chirurgicznych.

Do zakwalifikowania chorego do tej formy leczenia potrzebna jest opinia torakochirurga, onkologa i anestezjologa. Chirurg i onkolog oceniają rodzaj guza, jego wielkość, lokalizację guza i funkcjonowania płuc.

Anestezjolog ocenia - ocena m.in. jak poważne problemy zdrowotne ogólnie ma pacjent, ( bo mimo dobrych warunków anatomicznych w płucach do zoperowania), zagrażają choremu różnego rodzaju powikłania niebezpieczne dla życia.

I zanim zespół podejmie ostateczną decyzję zleci szereg bardzo ważnych badań. Dzięki tym informacjom odpowiedzą - czy operacja, to dobry pomysł dla Twojego Taty?

Rozległa i obciążająca cały organizm operacja wymaga rozważenia korzyści z zabiegu w stosunku do potencjalnych zagrożeń.

Pozdrawiam i _itsme_
_________________
Aegrotus sacra est...
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #6  Wysłany: 2014-10-09, 08:37  


Dziękuję za zainteresowanie - dziś jest ten dzień w którym wypowiedzą się onkolodzy. Dziś będę dzwonić po 14 do pani Doktor prowadzącej. Ja już wiem, że będzie ciężko - ale tak bardzo chcę żeby toto doczekał lipca przyszłego roku w dobrej kondycji - jego pierwsza wnuczka stanie na ślubnym kobiercu. Wiem że o tym marzy.

[ Dodano: 2014-10-09, 20:49 ]
Zaczynamy leczenie :)
Tato jutro dostanie chemię - Pani Doktor podała nazwy ale niestety nie zapamiętałam ( jutro jadę to sobie zanotuję). Wiem że pierwsza wlewka jutro a kolejna w piątek za tydzień jak wyniki będą dobre. Tacie podadzą chemię która mniej obciąża nerki bo ma z nimi niewielkie problemy. Potem ocena. Pani Doktor, w rozmowie ze mną, stwierdziła, że w obecnej chwili musieliby wyciąć całe płuco - a bez niego tato miałby problemy z funkcjonowaniem - więc najpierw chemia. Co dalej nie wiem (może nadal biorą pod uwagę wycięcie tego paskudztwa). A i dziś tatę wysłali na ścieżkę zdrowia tzn. przyszedł Pan doktor i zmierzył ciśnienie, potem kazał mu spacerować 6 minut i znów zbadał ciśnienie. Możecie mi powiedzieć co miało na celu to badanie? Doktor powiedział że wypadło dobrze
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #7  Wysłany: 2014-10-10, 21:16  


Tacie podali karboplatynę z winorelbiną. Możecie mi powiedzieć jaki to jest schemat chemioterapii (czy to jest leczenie paliatywne). Kolejna wlewka ma być w piątek - jak wyniki będą dobre.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #8  Wysłany: 2014-10-10, 21:21  


MonikaMioduszewska napisał/a:
A i dziś tatę wysłali na ścieżkę zdrowia tzn. przyszedł Pan doktor i zmierzył ciśnienie, potem kazał mu spacerować 6 minut i znów zbadał ciśnienie. Możecie mi powiedzieć co miało na celu to badanie?

Pewnie, wydolność oddechowa oraz pracę serca.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2014-10-10, 23:05  


MonikaMioduszewska napisał/a:
Możecie mi powiedzieć jaki to jest schemat chemioterapii (czy to jest leczenie paliatywne).

Ponieważ nie znamy pełnych wyników badań obrazowych, nie jesteśmy w stanie w pełni odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Niemniej jednak tylko i wyłącznie leczenie chemioterapią w raku płuca (bez zabiegu chir. czy radioterapii) jest leczeniem paliatywnym.
_________________
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #10  Wysłany: 2014-10-10, 23:19  


Niestety, tak jak napisałam wszystko pojechało z tatem do Wrocławia. Jak go wypuszczą ( w przyszły piątek) - zeskanuję opisy TK i badania hist-pat i tu umieszczę. Trochę mnie zasmuciło to co napisałaś ale jestem dobrej myśli, że na tym leczenie się nie zamknie. Dziś onkolog prowadzący powiedział że chcą zobaczyć jak tato zareaguje na ta chemię i co dzięki niej uzyskają.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2014-10-11, 08:12  


Witaj Monika,

Zastosowano taki standardowy schemat 2 lekowy, aby chemioterapia była mniej toksyczna.
Wszelkie medyczne źródła informują iż cisplatyna szczególnie u starszych wiekowo pacjentów ( plus/minus 70) mocno nasila niekorzystne działanie na nerki, szpik kostny, na słuch i wywołuje zespół przewlekłego zmęczenia.
Zatem lekarze wybrali bardzie bezpieczną opcję i zaoferowali ( pochodna platyny ) karboplatynę z winorelbiną.

Do leczenia paliatywnego proponuję podejść spokojnie... W obecnych czasach leczenie paliatywne spełnia zdecydowanie większą rolę. Kiedyś oznaczało tylko i wyłącznie zmniejszenie dolegliwości, ale nie wydłużało życia. Dzisiaj leczenie paliatywne nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale też znacząco poprawia jakość życia osoby chorej a także wydłuża je...

:uhm!:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #12  Wysłany: 2014-10-11, 08:21  


Dziękuję za informacje
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #13  Wysłany: 2014-10-13, 20:24  


Może to trochę wróżenie z fusów bez wyników badań, ale chciałem tylko zauważyć, że odsetek chorych z dobrą odpowiedzią na chemioterapię w SC-NSCLC (rak płaskonabłonkowy) jest niezadowalający. Być może rzeczywiście operacja lub radioterapia nie wchodzi w grę, ale to trzeba wówczas sprawę postawić jasno - ten typ raka płuca (szeroko rozumiany niedrobnokomórkowy) reaguje znacznie słabiej na chemioterapię niż rak drobnokomórkowy.
Ponadto, u chorych w podeszłym wieku stosuje się te same schematy, co u młodszych (z modyfikacją dawki), włączając w to cisplatynę (no, chyba, że przegapiłem jakieś najnowsze badania).

Niektóre schorzenia współistniejące dyskwalifikują pacjenta do operacji, ale nie wszystkie - niekiedy decyzja jest zależna doświadczenia danego ośrodka. Czasem warto zasięgnąć drugiej opinii, nawet gdy rozpoczęto już leczenie. Jeśli jest to możliwe, zawsze należy dać choremu możliwość wyboru.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #14  Wysłany: 2014-10-13, 20:26  


Jutro czyli 4 dni po pierwszej dawce chemii będą tacie robić TK. Tato miał dziś lekkie zawroty głowy - dość niskie jak na niego ciśnienie ( 110/60 zwykle ma 130/70-80). Mam pytanie czy to badanie które ma pokazać działanie chemii ( to chyba za szybko) czy raczej podejrzewają jakiś przerzut.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2014-10-13, 20:27  


Na pewno nie chodzi o działanie chemii.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group