1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niechciany lokator
Autor Wiadomość
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #1  Wysłany: 2012-04-11, 20:49  Niechciany lokator


Dobry wieczór,

zupełnie nie wiem jak zacząć, mimo, że w rodzinie zetknęłam się z nowotworem, jednak gdy dotyczy to najbliższej osoby jest zdziwienie, ogromne zaskoczenie, jak to możliwe ?
A jednak ...

Miesiąc temu Tata poprosił o skierowanie na RTG płuc. Badania i wstępne rozoznanie - rak. Skierowanie do szpitala na oddzial płucny, tomografia, bronchoskopia i oczekiwanie na wyniki. Oczekiwanie pełne obaw, ale i nadziei ,że może jednak nie rak. Tata od ponad 10 lat nie pali ,dba o zdrowie, leczy sumiennie cukrzycę .... ale dzisiaj odebrał wyniki no i kolejny etap przed nami. Wiem , że Tata się nie podda i będzie walczyć, a ja z Mamą razem z nim. To będzie mocna ekipa :)
Teraz martwi mnie, że mieszkając z dala od Rodziców nie mogę podejść do lekarza i poprosić o wyjaśnienie tych wszystkich zawiłych dla mnie określeń i co się za nimi kryje. Stąd moja obecność na tym forum i prośba o pomoc.

Poniżej zamieszczam opis rozpoznania,które Tata przesłał mi mailem :

Wynik badania histopatologicznego, rozpoznanie histopatologiczne:
opis makroskopowy: trzy fragmenty tkanki o wym.03,-04 cm.
Rozpoznanie:
naciek raka o immunofenotypie CK7(+),CK20(-),TTF-1(+).
wyniki badań IHC przemawiają za rozpoznaniem nisko zróżnicowanego gruczolakoraka bądz raka wielkokomórkowego. Nie jest to rak płaskonabłonkowy
wymaz rozpoznanie: Komórki raka. .Nie jest to rak drobnokomórkowy

Tomografia
Segmenty 1 i 2 płuca prawego prawie w całości zajęte przez policykliczną masę guzowatą o wym. ok. 6x9x11cm. Zmiana zamyka oskrzela segmentalnie i uciska oskrzele pośrednie oraz znacznie zwęża gałęzie segmentalne tętnicy płucnej. Poza tym miąższ płucny bez widocznych zmian ogniskowych, nadprzeponowo drobne obszary zwłóknień. W śródpiersiu dość liczne węzły chłonne o średnicach do ok. 30mm.

Proszę o wyjaśnienie, jak poważny jest to stan ? Co Tatę czeka ? Wiem już ,że operacja jest wykluczona.

Tata czeka na przyjęcie na Oddział Onkologiczny, dzisiaj się rejestrował i termin ma za miesiąc. Strasznie długo, bo wciąż czekamy i jeszcze dzisiaj ta wiadomość, że na odziałach zaczyna brakować leków.

Pozdrawiam
Katarzyna
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-11, 21:10  


Wyniki IHC (immunohistochemii) faktycznie przemawiają za rozpoznaniem gruczolakoraka.
Guz jest bardzo duży, zajęte są węzły śródpiersia (świadczy o tym ich rozmiar).
Na podstawie tych dwóch zaprezentowanych wyników można więc zaliczyć chorobę do stadium minimalnie IIIA w IV-stopniowej skali wg klasyfikacji TNM (T3N2Mx) - nie wiemy czy zajęte są węzły śródpiersia tylko po stronie guza, czy też po drugiej stronie, nie mamy też informacji co do weryfikacji obecności przerzutów odległych.

Czy w szpitalu były wykonane inne badania, np. USG jamy brzusznej?
_________________
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #3  Wysłany: 2012-04-11, 21:13  


Nie, do tej pory tylko tomografia i bronchoskopia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-04-11, 21:23  


W takim razie konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej do pełnej oceny stopnia zaawansowania choroby.
Czy wiesz jakie są wyniki morfologii, biochemii etc.?
_________________
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #5  Wysłany: 2012-04-11, 21:29  


Wyniki mam ale niestety w pracy, jutro je napiszę.
Czy Tata może poprosić o skierowanie na USG swojego lekarza rodzinnego ? Czy może je zrobić nez skierowania prywatnie ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-04-11, 21:32  


Można prywatnie bez skierowania, ale tak w sumie to powinni je wykonać na oddziale, w końcu to część prawidłowej diagnostyki.
_________________
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #7  Wysłany: 2012-04-11, 21:36  


No tak , tylko póki co jedyny kontakt Taty ze szpitalem to pobyt na Oddziale Płucnym w celu zdiagnozowania zmian na zdjęciu RTG, a tam "tylko płuca" .
Na przyjęcie na Onkologię czeka a dalsza diagnoza pewnie tam. Tylko,że to czekanie jest okropne.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-04-11, 21:39  


A nie próbowaliście kontaktować się z innymi oddziałami onkologicznymi w celu wcześniejszego przyjęcia? Ewent. wizyta prywatna u onkologa?
_________________
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #9  Wysłany: 2012-04-11, 21:48  


Wyniki dostaliśmy dzisiaj. Dzwoniłam do szpitala i może uda się załatwić szybsze przyjęcie ,ale odpowiedź będę miała jutro. W Słupsku z tego co wiem jest jeden szpital z Oddziałem Onkologicznym :( , ale o prywatnej wizycie nie pomyślałam.Dziękuję za podpowiedź.

[ Dodano: 2012-04-12, 08:43 ]
poniżej wyniki badań

MOCZ
SG 1,025
LEU neg
NIT neg
ERY neg
PRO neg
ASC 20 mg/dl
GLU neg
KET neg
UBG neg
BIL neg
pH 5
KOLOR słomk.
KLAR. przej.
LEUKOCYTY poj.wpw
NABŁ.WIEL. poj. wpw

KREW

GLUC 126 mg/dl
ASAT 13 U/l
ALAT 20 U/l
CREA 1,1 mg/dl
CHOL 234 mg/dl
TG 160 mg/dl
HDL 56 mg/dl
LDL 146 mg/dl
CRP 56,34 mg/l

i jeszcze jedno badanie w załączniku.



Jak to razem z powyższymi wynikami wygląda ? Czy jest bardzo żle ?


Scan.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1496 raz(y) 155,34 KB

_________________
Kasia
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #10  Wysłany: 2012-04-13, 12:08  


zaglądam tu w oczekiwaniu na odpowiedź ,
czytając swoje ostatnie pytanie i ta cisza przeraża mnie....

Rozmawiałam przed chwilą z Tatą, czuje się dobrze ,ma dobry humor ,ale ta moja bezsilność mnie dobija .... Dzwoniłam do szpitala i okazało się, że jeszcze czekają na dodatkowe wyniki z histopatologii by móc dopasować leki , ale tego nikt Tacie nie powiedział,gdy odbierał wyniki, kazali tylko czekać na przyjęcie na onkologię. A czas biegnie. Żartuję do Taty,że może i dobrze, bo i tak brakuje leków :) ,że zdążą do jego przyjęcia się zaopatrzyć , ale już bym chciała,żeby zaczęło się leczenie.
Czytam inne posty , jak trudne są przypadki i jak chorzy dzielnie walczą i mam nadzieję,że Tata też da radę :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-04-13, 12:16  


Jeśli Twój post był ostatnim w danym wątku, a Ty w ciągu 24h od jego napisania dodajesz kolejny, to jest on automatycznie "doklejany" do poprzedniego posta i na liście nie wyświetla się jako nowy.

WBC i CRP ponad normę mogą wskazywać na jakąś infekcję, jest trochę za wysoki cukier, za wysoki cholesterol (całkowity i LDL).
_________________
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #12  Wysłany: 2012-04-13, 12:26  


:) dziękuję za informację , pierwszy raz w życiu wogóle piszę na forum , uczę się :)

Tata ma cukrzycę stąd zapewne ten cukier, resztę zaraz mu przekażę , może niech podejdzie do rodzinnego lakarza.

"Zdalne" kierowanie Tatą nie jest łatwe :) tym bardziej,że Tata ma postawę " nie chcę nikomu sobą głowy zawracać "
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #13  Wysłany: 2012-04-13, 12:32  


Kasia1411 napisał/a:
W Słupsku z tego co wiem jest jeden szpital z Oddziałem Onkologicznym :(

A do Redłowa by tata nie dał rady dojeżdżać na leczenie? Albo do Wejherowa?
_________________
 
 
Kasia1411 


Dołączyła: 11 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Słupsk/Piła

 #14  Wysłany: 2012-04-13, 12:39  


Musiałabym się go zapytać, tylko dojazd ? Rodzice nie mają samochodu.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #15  Wysłany: 2012-04-13, 12:48  


Kasia1411 napisał/a:
Rodzice nie mają samochodu.

No to faktycznie spory problem, bo pierwsza kolejka chyba jest o 7, a na chemioterapii w Redłowie trzeba się stawić o 8 najpóźniej na badanie krwi. Chyba że by przyjeżdżał poprzedniego dnia wieczorem i gdzieś sobie nocował w Gdyni, ale to drogo.
Niemniej jednak na pierwszą wizytę możecie tam spróbować się dostać, do przychodni do onkologa, a samo leczenie już przeprowadzić w Słupsku.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group